Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: pát 25.01.2019 20:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
zdzd píše:
Nojo, strhla se tu vlna...


Tady né ale na Bastlírně, tam jsou stovky zájemců. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: pát 25.01.2019 22:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak to je jiná. Špatně jsem tě pochopil. Já bych ale brýle z drogerky nikdy nenosil. Ono nejde jen o ty dioptrie, ale i o osovou rozteč čoček, a to nemusí u každého pasovat. I po té operaci mám rozdíl brýlí na blízko 0,25dioptrie.To vnější "obrábění" bulvy někomu vydrží, někomu to ale dorůstá, navíc je poměrně vysoké riziko infekce. Syn si to nechal dělat tím laserem, a po 4 letech si šel pro brýle. Na očích se určitě nevyplatí šetřit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: pát 25.01.2019 22:59 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Když se tu bavíte i o brýlích....
V japonsku jsem viděl v obchodě BICCAMERA zvětšovací brýle. Skvělé bylo, že zvětšovali i při pohledu stranou, nejen přímo vpředu. Tenkrát se mi zdálo 2000,- moc, ale teď když vím, že to existuje...

Tady je odkaz
Obrázek


Kdyby měl někdo tip, na něco podobného, tak budu vděčen.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: sob 26.01.2019 0:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Co to znamená, když celý dlouhý roky pájím trafopájkou s tímhle Sn40Pb60?

http://nuba.cz/domains/nuba.cz/index.ph ... duct_id=62

Znamená to, že když si seženu páku s Sn60Pb40, tak se mi ty konektory atd. budou pájet líp a změnu poznám? Třeba při pájení těch zatracenejch čínskejch kablíků co nejsou vevnitř měděný, ale "stříbrný"? Tak takovou změnu k lepšímu bych bral...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: sob 26.01.2019 6:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ono jde taky o to tavidlo; v tom zmiňovaném Kristallu 505 je tavidlo pro obtížně pájitelné spoje; někde se to tu už probíralo.
http://www.soldering.cz/data/Files/esho ... 45_141.pdf
https://www.stannol.de/fileadmin/Servic ... rie_EN.pdf

A jak koukám na popis toho MTL408, tak si Kristallem 505 možná moc nepolepšíš... ta 408 je účinkem asi podobná... leda sehnat Stannol s tavidlem 511 ...
http://www.marmot.cz/mobile.php?cz_tavi ... 95#content
http://www.marmot.cz/mobile.php?cz_tavi ... 94#content

A zatracený čínský kablíky to chce kupovat dle dobré zkušenosti, ne podle ceny; kupuji je z HK a s pájením nikdy nebyl problém.
Jednou jsem měl silikonové kablíky už nevím odkud ale magnet ty drátky přitahoval... :roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: sob 26.01.2019 10:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4785
Bydliště: SK Bratislava
martin z píše:
tak se mi ty konektory atd. budou pájet líp a změnu poznám? Třeba při pájení těch zatracenejch čínskejch kablíků co nejsou vevnitř měděný, ale "stříbrný"?


Poznas to na tom ze staci/znesie nizsiu teplotu, tak do kabliku to zavzlina lepsie, lebo bude relaivne lepsie prehriaty, ale zazrak necakaj - to je ako pise jyrry vec tavidla. okren toho ta pajka menej koroduje na povrchu (poznas na striebornej farbe)

co sa tyka kablikov, zalezi cim su pokovene, ak su cinovane, ide to krasne, ak su niklovane, kup si slucku :- )))) (poznas tym magnetom co pise jyrry)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: sob 26.01.2019 14:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Kablíky si bohužel nevybírám, tyhle mizerný už jsou z výroby na lipolkách, regulátorech a a všude jinde. Potřebuju občas přepájet konektor či zkrátit/prodloužit kablík a ten připravený pocínovaný konec odstřihnout. Zlatý pájení měděných kabelů. U těch stříbrných se prostě trápím, pájku mám tu osvědčenou českou 125W.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: sob 26.01.2019 14:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tady je pěkný přehled tavidel - http://www.marmot.cz/
mimo jiné jsem dneska u nás (RA) v jednom krámě vyčmuchal asi 2kg pájky 60/40 s tavidlem MTL468 (podle odkazu i pro SMD) v cívkách po 100g, myslím průměr 1mm. Kdyby byl zájem, zjistím cenu a podrobnosti...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: sob 26.01.2019 14:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
martin z píše:
... tyhle mizerný už jsou z výroby na lipolkách, regulátorech a a všude jinde. ...

Tak to jsem asi měl štěstí že jsem neměl nic "všude jinde"...
A nesetkal jsi se náhodou s pájenými spoji s bezolovnatou pájkou? Jako to přepájet, to je unikum... pak tomu rozumím. Ale to není tím kabelem.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 14:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tak jsem dneska tu zatracovanou bezolovnatou zkusil. Sice ji mám doma již delší dobu (na vyzkoušení, ze zvědavosti), ale došlo k tomu až teď.
Nezkusil jsem nic světoborného, jen pocínovat kablík a připájet ho na niklovanou krokosvorku:
Příloha:
Kristall_505.jpg
Kristall_505.jpg
[ 71.83 KiB | Zobrazeno 1907 krát ]

Páječka je trafačka 125W. Nic nepřístojného se nedělo, prostě jsem to pocínoval, na niklu se to pěkně rozlilo. Připájel jsem a hotovo. Jen povrch není tak pěkně lesklý jak to znám z olovnaté pájky.
:?
Večer to zkusím s mikropáječkou; teplotu můžu nastavit až na 480°C. Tak uvidím.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 15:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Jeden zdroj potíží s pájením v současné době vychází z toho, že se do této činnosti namočí někdo, kdo se to učil kdysi dávno (já také, jenže jsem nikdy nepřestal). A pak se pokouší hrotem páječky pájku "nabrat" a přenést někam jinam do místa pájení. Setrvale se s tím setkávám ve výrobě, je to věčný boj. Jenže to šlo provozovat se starým trubičkovým cínem nacpaným kalafunou, která dost dlouho přežívá. Současná tavidla se při takové manipulaci vypaří a výsledky jsou pak žalostné, i když je pájka olovnatá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 16:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kde v průmyslu používaj ještě ruční pájky bez podavače cínu? Přiloží se hrot k pájenýmu místu a stiskem čudly se na hrot natlačí trubička. Přenášet cín ve smyčce nebo na trvalým hrotu a namáčet ho do kalafuny je zvyk z trafopájky. S tou jsem přestal když se před 35 lety objevila ERS50.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 16:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Celeron píše:
Kde v průmyslu používaj ještě ruční pájky bez podavače cínu?


Je to úplně běžné. Jezdím nejmíň do tří takových firem. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 21:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.6.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Svitavy a okolí
Bohužel musím souhlasit - klasika bude v průmyslu fungovat ještě hodně, hodně dlouho.
Nedávno jsem potřeboval přepájet pár drátů v konektoru od nějakého senzoru, tak jsem si říkal že si to udělám sám - zašel jsem na údržbu do elektrodílny a když jsem viděl s čím tam dělají, tak jsem se radši otočil a šel jsem pryč.

V předchozí práci kde se dělala kabeláž pro průmyslové lisy a prakticky 50% konektorů se pájelo, to samé v bleděmodrém - pár letitých Wellerek v notně dezolátním stavu, o hrotech radši ani nemluvit, pájka v podobě asi 0,5kg těžkého zmuchlance který asi kdysi dávno měl tvar cívky... (blicí smajlík)

A co mám občas možnost mluvit s kamarády - elektrikáři z různých firem, tak to ještě není to nejhorší na co se dá narazit.

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olovnaté pájky
PříspěvekNapsal: stř 06.02.2019 23:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak třeba u Kiekerta v Přelouči, co dělaj zámkový systémy pro půlku aut světa maj všichni pájky s podavačem. Minimálně několik set.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 92 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 79 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz