Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pát 20.04.2018 10:54 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
TomasC píše:
O něčem takovém jsem také ideově přemýšlel, ale chtěl jsem hydrofoil...


Ten se mi líbí taky víc . A odhaduji , že bude mít ve vodě i menší spotřebu svou koncepcí . Zase se tam ale nedá nacpat oběžka
(s ohledem na možnosti chlazení). Taky jsem uvažoval použít spec. tvar botiček a startovat rovnou z vody . Na co se tahat s plovákem , že :) .
Asi by se to ale daleko hůř udrželo na nějaké stabilitě . Ale na druhou stranu botky mohou být třeba i 60 cm dlouhý.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pát 20.04.2018 15:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@dudaj Pokud to vyplouvá z dost hluboké vody mohlo by to mít křídla typu "boční desky ohnuté
šikmo ke středu" (hydrofoils jedno nebo víctrupé). America's Cup plachetnice jsou rychlejší větru.
America's cup 2017 Match Day 4 - Races 7 & 8
NOVINKA AC75 boat concept revealed
https://youtu.be/nzTf9pedWdE?t=356
xTrim mechanism for 3d printed foiler (side)
http://files.foilboarding.webnode.cz/20 ... il_old.jpg
RC HYDROFOIL, RC Boat Club Brochterbeck Show driving 2017
- Celý pohon by mohl zůstat na jakémsi kýlu pod vodou. Někde tu byly úvahy o chlazení
(ve sladké vodě) BLDC motorů jejich umístěním přímo ve vodě. Zkušenosti a názory se lišily
autor od autora. (Jakási obdoba ZÁBĚHU RC brushed motorů přímo v destilované vodě.)
- Lépe asi začínat s (vhodným) monohull trupem a dostatečným tahem pohonu, jej dostat do kluzu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: sob 21.04.2018 9:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Popravdě řečeno v křídlatých lodích(hydrofoil) a jejich podvodních křídlech jsem měl docela binec.
Než jsem narazil na tohle video, kde se ukázala PONOŘENÁ a HLADINOU JDOUCÍ podvodní křídla.
fully submerged foils / surface piercing foils
educational video - Boeing Pegasus-Class Hydrofoils
==I když to tak nebylo zamýšleno, samotný test trupu a křídel by šel provádět s "pohonem" dron
Parrot mini drone doesn't just fly - Hydrofoil Review: One Crazy Boat-Copter
Parrot Hydrofoil Drone New Z


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: sob 21.04.2018 12:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Citace:
Popravdě řečeno v křídlatých lodích(hydrofoil) a jejich podvodních křídlech jsem měl docela binec
.

... stejny pocit jsem mel na podzim r.69, kdyz jsem v krame videl vykres na kridlateho Bobra. 8)

http://img23.rajce.idnes.cz/d2302/13/13 ... .jpg?ver=0
http://img23.rajce.idnes.cz/d2302/13/13 ... .jpg?ver=0
http://img23.rajce.idnes.cz/d2302/13/13 ... .jpg?ver=0

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pát 04.01.2019 16:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.1.2019
Příspěvky: 13
Trochu to tady usnulo, tak to zkusím probudit.

E-surfy a e-foily (electric hydrofoil) jsou docela celosvětový fenomén. Problematika stavby prken pro ně, křídel pro hydrofoily a pohony pro ně je docela už propracovaná. Není tedy nutné až tak moc odstraňovat nějaké překážky, něco nového vymýšlet apod., protože skoro všechno je k tomu vymyšleno a zveřejněno na netu. S některými zahraničními konstruktéry (Kanada, Španělsko, Austrálie, Německo, ...) jsem sice už navázal kontakt, ale brzdou je moje neznalost angličtiny.

Klíčovým prvkem jejich pohonu je ovšem právě lodní šroub, s nímž mají skoro všichni konstruktéři problémy. Tedy problémy co do počtu lopatek, jejich tvaru, průměru rotoru a materiálu pro jeho výrobu. Tedy problémy, které umím právě já vyřešit - vymodelovat, měřit, testovat apod. Obdobně to platí ohl. vztlakových křídel pro hydrofoil.

Pokud by se tedy našlo několik vážných zájemců o stavbu, tak bych přispěl k úspěchu takového projektu navržením tvaru lodního šroubu, případně proudové trysky (resp. lopatkového rotoru pro proudový pohon). U pohonu se klade důraz hlavně na délku plavby, tj. na co nejvyšší účinnost (což je na úkor rychlosti e-surfu/e-foilu). Šroub tedy vypadá jinak pro rychlost, jinak pro délku plavby.

Jinak všechno další pro jeho pohon je dostupné podle možností kapsy zájemce. Nejsem ale schopen zajistit jejich výrobu. Materiál pro výrobu je s ohledem na cenu nejvhodnější kvalitní slitina hliníku, a jako výroba CNC obrábění. Možná i kvalitní 3D tisk z kovu, ten je ovšem velmi drahý, jak jsem se nedávno informoval.

Nechybí tedy skoro nic, jenom tak min. 5 dalších zájemců.


Naposledy upravil dynamik dne sob 05.01.2019 19:18, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pát 04.01.2019 19:37 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
V létě jsem udělal nějaké testy


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Je tam spousta chyb a plovák je celej špatně . Má velkej odpor a nechtěl jsem to ani nikam dávat.
Ale je tam šroub už frézovanej z 7075 duralu, 4 lopatky průměr 90 mm . Vytištěné srovnávací lopatky za šroubem.
Ale budu dělat svůj plovák s trochu jinak uspořádaným pohonem s ohledem na sání vody a tvar plováku už mám otestovaný - jedná se o dno - správně udělané křivky pro skluz a nízký odpor ve vodě.Je to celé složitější.
Stávající plovák je spíš tvarově jako výtlaková loď. Ale i tak na svou spotřebu to celkem plave.
Jede to na 12 článků lipol a spotřeba cca do 110 A .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 10:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.1.2019
Příspěvky: 13
Příspěvek smazán


Naposledy upravil dynamik dne sob 05.01.2019 19:27, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 18:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
dynamik píše:
Až budeš mít plovák znovu vymodelovaný, tak bych ti mohl případně poradit ohl. dalších možných úprav.



Ten plovák je zákazníka - já ho nedělal. Ty chyby tam jsou proto, protože on trval na některých věcech.
Já s tím problém nemám, jak to udělat. Jak jsem psal, mám ho vymodelovanej i otestovanej v menším měřítku.
Co se týče účinnosti, tak tam problém taky není.
Naopak většina výrobců dělá trysky hodně přiškrcené s vysokými příkony.
Je to o kompromisu a o testech v praxi.
Testy jsou vždy to nejdražší z celého výrobku.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: stř 04.12.2019 10:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Podle JMÉNA VLÁKNA (Lodní šroub) by to sem mohlo patřit, ale nejsem si jist
_ LODNÍ ŠROUB ve funkci ROTORU vodní TURBÍNY

_ Je to úvaha o možností natlakovaným vzduchem hnát vodu z jedné tlakové nádoby (TN) (PET LAHVE)
do druhé, a ve spojovacím tunelu mít na společné hřídeli ROTOR "TURBÍNY" a LODNÍ ŠROUB. Má to být uzavřený
systém, aby se s dobou chodu neměnila váha (vztlak). Nevýhodou bude tlak v obou nádobách po doběhu.
Další nevýhodou pak nároky na těsnění společné hřídele při pracovním tlaku stlačeného plynu.
Ony ty koncepce ponorek wwii elektro pod hladinou, spalovací na hladině (dnes jádro+elektro) mají cosi do sebe

_ II. Alternativa v TN je vzduch v tunelu VRTULE.
_ III. Alternativa Tlakový vzduch pohání pístový "parní" (/CO2) MOTOR (TURBÍNU)

_ Stlačeným plynem se poháněla (ponorková) TORPÉDA před přechodem na elektro-pohon.
Například německá G6 stlačený vzduch, nebo párou hnaný 4válec. Verze G7a - pára. G7e - elektron-pohon.
Ví o tom někdo něco podrobněji?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: ned 08.12.2019 1:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2019
Příspěvky: 30
guchar píše:
Stlačeným plynem se poháněla (ponorková) TORPÉDA před přechodem na elektro-pohon.
Například německá G6 stlačený vzduch, nebo párou hnaný 4válec. Verze G7a - pára. G7e - elektron-pohon.
Ví o tom někdo něco podrobněji?


Co přesně by tě zajímalo na pohonu torpéd? Stručně je to shrnuto na EN Wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Torpedo , základní údaje o jednotlivých typech se najdou zde http://www.navweaps.com/

Původní samohybná (Whiteheadova) torpéda z konce 19.st. byla pouze na stlačený vzduch (tedy malý výkon). Před 1.sv.v. se začalo s ohřevem pomocí vhodného kapalného paliva, to se vstřikovalo do vzduchu ve spalovací komoře, kvůli potřebě chlazení (odolnost materiálů) se vstřikovala navíc voda která se měnila v páru (odtud paroplynový pohon, EN wet heater). Spaliny a páry potom roztáčely motor, obvykle typ Brotherhood (radiální jednočinný 3-4 válce) ale užívaly se i další typy. Nešlo tedy přímo o motory s vnitřním spalováním, ale spíš o něco na způsob parního stroje. Motor obvykle roztáčel 2 soustředné hřídele (2 protiběžné šrouby, aby torpédo nerotovalo), což bylo zajištěno převody, výfuk vnitřkem hřídelí. Američané namísto pístových motorů používali turbíny. Pro zvýšení výkonů se experimentovalo s čistým kyslíkem namísto vzduchu, ale do použitelného stadia to dotáhli jen Japonci (legendární torpéda z WW2). Němci zkoušeli jako okysličovadlo peroxid vodíku. Elektropohon se za WW2 částečně používal (ponorky), ale většina torpéd byla stále paroplynová.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: ned 08.12.2019 2:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ @petrxp Za oba odkazy dík. Jsou pro mne poučné. Jsem takový hltač a sběrač informací.
Ty informace o torpédech (jejich pohonech) chci použít jako základ pro úvahy a neelektrickém
pohonu modelu torpéda. Ze všech možností pak to co jde použít pro modely vodních torpéd.
_ Jakousi obdobu jejich sester, modelů vzduchem létající "VODNÍCH" raket (PET lahve).
Tam tok vody hnaný stlačeným vzduchem slouží jako reaktivní pohon.
_ V modelu by případně hnal motor/turbínu pohánějící šroub V tom případu asi lépe použít jen proud vzduchu (bez vody).

_ Dost překvapující pro mne byla ve wwii převaha námořních torpéd s bublinkovou stopou nad elektrickými.
Ono nasazení tehdy jediných rozumných Pb akumulátoru, asi nebylo z hlediska udržení použitelnosti jednoduché.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: ned 08.12.2019 17:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2019
Příspěvky: 30
guchar píše:
_ @petrxp Za oba odkazy dík. Jsou pro mne poučné. Jsem takový hltač a sběrač informací.
Ty informace o torpédech (jejich pohonech) chci použít jako základ pro úvahy a neelektrickém
pohonu modelu torpéda. Ze všech možností pak to co jde použít pro modely vodních torpéd.
_ Jakousi obdobu jejich sester, modelů vzduchem létající "VODNÍCH" raket (PET lahve).
Tam tok vody hnaný stlačeným vzduchem slouží jako reaktivní pohon.
_ V modelu by případně hnal motor/turbínu pohánějící šroub V tom případu asi lépe použít jen proud vzduchu (bez vody).

_ Dost překvapující pro mne byla ve wwii převaha námořních torpéd s bublinkovou stopou nad elektrickými.
Ono nasazení tehdy jediných rozumných Pb akumulátoru, asi nebylo z hlediska udržení použitelnosti jednoduché.


Větší rozmach elektrických torpéd zřejmě limitovaly jejich horší výkony, větší nároky na údržbu a choulostivost akumulátorů. U ponorek je moment překvapení zásadní, navíc se torpéda vypouští relativně šetrně (stlačeným vzduchem z podvodního torpédometu). Zatímco torpéda na hladinových lodích musí přežít drsnější odpálení (spíše prachová náložka než stlačený vzduch) a náraz na hladinu (rovněž tak letecká torpéda). Bubliny byly dobře viditelné u klasických vzduchových torpéd, ale u těch kyslíkových japonských prakticky ne (bez přítomnosti dusíku se zbylé spaliny dobře absorbují ve vodě).

Pokud tě zajímá problematika modelových torpéd, tak okamžitě mohu dát jeden odkaz https://www.pt-boat.com/torpedo/torpedo.html Znám to již řadu let, autor postupně vyvíjí nové věci a upgraduje stránku. Jedná se o US WW2 letecké torpédo (rovněž používané na PT člunech). Dočte se tam o technických údajích skutečného torpéda (včetně ilustrací), dále různé modelové pokusy. Má to poněkud větší, tedy možný elektropohon, buď jeden motor převodem na 2 protiběžné hřídele (jako u skutečných torpéd), anebo dva motory (hřídel jednoho skrz druhou). Případně pohon jedním šroubem (buď rotaci akceptovat, nebo eliminovat nakroucením kormidel).

Kromě elektropohonu jsem narazil na pohon šroubu gumovým svazkem (jako letadélka). Menší torpéda však leda reaktivně. Narazil jsem na varianty se vzduchem (napumpováno přes ventilek jako kolo), nebo s plynem z bombičky. Pokusím se dohledat a dát sem nějaké další odkazy.

Osobně se o modelové provedení torpéd zajímám dávno, ale dosud jsem se nedostal na realizaci, až snad postavím nějaké vhodné větší lodní modely, co by se hodilo takto "vyzbrojit". Dávný nápad ještě z dětství (reaktivní pohon na šumák) se ukázal těžko schůdný. Pohonná látka (kromě šumáku třeba směs vlastní výroby - kyselina citronová + soda) sice reaguje s vodou bouřlivě, jenže když je uzavřena uvnitř a styk s vodou pouze přes úzkou trysku, tak to prostě nefunguje. Reaktivní torpédo by se snad dalo udělat i na raketovém principu, ale pohoná náplň by musela být patřičně mírnější (aby z toho právě nebyla raketa).

U toho co zamýšlíš záleží na požadovaných parametrech. Obávám se, že délka chodu by byla dost krátká a účinnost nic moc (možná by byl na tom lépe čistě reaktivní pohon namísto vodní či vzduchové turbíny). Ale experimentům se meze nekladou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2019 0:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A co třeba hypermangán a peroxyd vodíku? Když to stačí na pohon turbočerpadel raketových motorů... Ale je tam problém, sehnatelná koncentrace peroxydu 30% je dost málo, chtělo by to aspoň 70%. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2019 1:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ @petrxp Dík za obsažný a velmi zajímavý příspěvek. Já si v hlavě(zatím) rovnám a skládám, taky hledám
po šuplících Ponorku do Jezírka (PdJ), problematika je torpédu tak trochu podobná
_ U (nemodel. / nemaket. // vně / uvnitř) modelu ponorky jde rotace potlačovat klopivým momentem a další fu
_ Proč tam jsou šrouby a ne reaktivní princip (pokud ponorka nemusí být tichá) jsem si vysvětloval
velkým součinitelem hydrodynamického odporu Nevím do detailů jsem nešel.
_ Šumák pokud se dvě tekuté složky nemíchají ve "spalovací komoře" nenapadá mne kopie hoření pevné směsi
_ @Celeron "hypermangán a peroxyd vodíku" používalo se u chemicko-tepelné sterilizace při ničení roztočů
ve včelstvech ("léčení" včelího moru) Strašný sajrajt Jak leptání peroxid+solná (ČJ OXIDY / AJ OXYGEN)

_ @petrxp "aby z toho právě nebyla raketa" Tah by šel snad uškrtit, ale změní se na víc tlaku než třeba
Jde o to že akce (potřebná pro reakci = pohyb) je malá Plyny nízká hmotnost Chce to aby plyn tlačil ven vodu

_ Viděl jsem video, ježdění RC modelů válečných plavidel + vypouštění torpéda na stojící/jedoucí cíl PŮSOBIVÉ
Explozi spouštěl nárazový spínač Úvahy spínání BLÍZKOSTI a autopilot pro návrat, když nezasáhne,
Lépe řízená destrukce nebo autodestrukce při minutí On pohyb "s výbušninou" poblíž vlastních lodí NIC MOC
AMAZING RC SUBMARINE TORPEDO FIRING/LAUNCH DEMONSTRATION
https://youtu.be/balkc5xeAoI?t=394


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lodní šroub
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2019 19:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2019
Příspěvky: 30
Přidávám pár dalších odkazů:

Již dávno jsme na toto téma diskutovani na jiném DF (Monako)
http://www.mo-na-ko.cz/php/portal/viewtopic.php?id=539

Něco ohledně reaktivních torpéd (na plyn):
https://www.rc-submarines.net/torpedoes.html

Různá videa se dají jednoduše najít na youtube, hned několik z těch prvních si vybavuji jako shlédnutá již před nějakou dobou, vyskytují se tam různé principy pohonu, jak jsem popsal.
https://www.youtube.com/results?search_ ... el+torpedo


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz