Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 19:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.2.2016
Příspěvky: 367
Ahoj modeláři,

lítám hornokřídlé "bublinky" - FunCub, Kingfisher a podobné. Moje dotazy budou poněkud jednoduché, omlouvám se proto za možná blbý otázky.

Chtěl bych se Vás zeptat, jestli se dá s "bublinami - větroni" létat klasicky, bez termiky. Jednak ji neumím, absolutně netuším, jak se dá najít a pohybovat v ní a za další jako starší pán vidím dobře tak na 150m. Větší výšky - 200, 250m je pro mě už boj o život, včetně orientace, kde má model předek, zadek a jestli letí normálně nebo už obráceně. Navíc se termiky obávám, nechci přijít o letadlo, kdy mě uletí. Chci lítat bubliny, malý panelákový byt mě nic jiného neumožňuje a balza, laminát nebo uhlík mě zatím neláká.

Přemýšlím o typech - FunGlider, EG 4, Solius, Heron, příp. moc pěkný FunRay (což bude asi divočejší polet, netuším, jestli jde v pohodě zvládnout). Rád bych věděl, zda se dá s nimi klasicky polítat, poplachtit a užít si klidného lítání s pár baterkama celé odpoledne. Za vaše názory, postřehy, příp. rady na vhodný model, příp. další, o kterých nevím, budu moc rád.

Děkuji a přeji všem hezké svátky vánoční!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 19:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 296
Bydliště: Moravany u Holic
Petronel píše:
Ahoj modeláři,

lítám hornokřídlé "bublinky" - FunCub, Kingfisher a podobné. Moje dotazy budou poněkud jednoduché, omlouvám se proto za možná blbý otázky.

Chtěl bych se Vás zeptat, jestli se dá s "bublinami - větroni" létat klasicky, bez termiky. Jednak ji neumím, absolutně netuším, jak se dá najít a pohybovat v ní a za další jako starší pán vidím dobře tak na 150m. Větší výšky - 200, 250m je pro mě už boj o život, včetně orientace, kde má model předek, zadek a jestli letí normálně nebo už obráceně. Navíc se termiky obávám, nechci přijít o letadlo, kdy mě uletí. Chci lítat bubliny, malý panelákový byt mě nic jiného neumožňuje a balza, laminát nebo uhlík mě zatím neláká.

Přemýšlím o typech - FunGlider, EG 4, Solius, Heron, příp. moc pěkný FunRay (což bude asi divočejší polet, netuším, jestli jde v pohodě zvládnout). Rád bych věděl, zda se dá s nimi klasicky polítat, poplachtit a užít si klidného lítání s pár baterkama celé odpoledne. Za vaše názory, postřehy, příp. rady na vhodný model, příp. další, o kterých nevím, budu moc rád.

Děkuji a přeji všem hezké svátky vánoční!
Ahoj,

já to mám stejně jako Ty, terminál vím, že existuje, ale zatím jsem ji nenašel :-D.

Mám Soliuse a 3 baterky 3s 2200mAh a v pohodě si s tím takto poletuji.

Výletním do 150m a pak plachtím co to jde.

Možná bych dnes spíš šel do Herona kvůli kapkám. Jinak jsou asi stejný.

Tak to jen tak krátce.

_________________
SIG Piper Clipped Wing - RIP Z-37A ve výstavběMeridian 10ccE-Flite TimberPrcek F3KOrca F3K


Naposledy upravil otompotom dne úte 25.12.2018 20:05, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 20:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2014
Příspěvky: 155
Bydliště: Brno
Obrázky: 6
Kolega si v létě pořídil FunRay na vyblbnutí a nedá na něj dopustit, dá se sním blbnout na rychlosti, ve větru, v poklidu kroužit a i termiku dokáže ulovit :)

_________________
Především F3Káčka, ale i něco omotorované se v hangáru najde
Jeti DS-12 Carbon


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 20:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.4.2016
Příspěvky: 310
Bydliště: Nove Zamky
Obrázky: 0
Solius a heron su si dost podobny.Nie letovimi vlastnostami ale oba maju stejny trup cize na soliusa sa daju nasadit heronove kridla a zase naopak.Solius je urceny na dinamickejsie polietanie a heron zase ma pomalsi majestatny let.Co sa tyka termiky netreba sa jej bat jednak pokial nevies ako ju mas hladat vecsinou ani nevies ze tam je.

_________________
Bellanca Decathlon V2-B,Fieseler Fi 156 "Storch


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 20:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2014
Příspěvky: 516
Bydliště: Plzeňsko
EG4 pro začátek super, ale líp si zalétáš s těmi třemi posledními. Solius na pohodu, dá se i lehce prohnat, ale nejvíc se užije, když s ním vystoupáš, chvilku zakroužíš a pak to prostřídáš s nízkými průlety na trochu větší rychlosti. K Heronu si můžeš ustlat v křesílku, ten je na takovou tu těžkou pohodu, kdy ho vypustíš a moc se nemusíš starat. FunRay je zase naprostý opak těch dvou. Dají se s ním dělat na bubliny nepředstavitelný kraviny, prostě držet na rychlosti a prohánět ho ze strany na stranu, cokoliv tě napadne, zvládne skutečně téměř vše. Jen je na nějaký pomalejší relax těžší. Z tvého pohledu bych volil Soliuse.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 21:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
No tak termika se dá létat skoro se vším. Občas možná i s tím Funcubem. :lol:

Ale není termika jako termika. Někdy je to proud vzduchu, který by nahoru vytáhnul i vrata od stodoly, jindy jen taková bublinka. Pokud chceš opravdu létat termiku, tak si na to pořiď odpovídající éro. Termický speciál poleze nahoru i ve vzduchu, ve kterém se Soliusem, Heronem apod. ani nepoznáš, že tam něco je.

Navíc, a to je i mnohem důležitější, bude termický speciál termiku mnohem lépe detekovat.

To že nevidíš dále než na 150m nemusí být problém. S odpovídajícím letadlem se klidně můžeš pohybovat ve výškách pod 100m a v pohodě si termiku zalétáš. Koukni se třeba na popisy F5J soutěží, jsou borci co vypínají motor ve 30m . . .

Nějak nerozumím tomu argumentu s panelákovým bytem. Já také bydlím v paneláku a mám doma 2x Django. To je termický speciál pro kategorii RCEV. Rozpětí 2,5m, křídlo dělené v půlce, takže složený rozměr nepřesáhne metr a čtvrt. Na skladování i převoz naprosto v pohodě. Vzletová hmotnost 700-800g, podle toho o jakou verzi jde a jak se snažíš při kompletaci. A cenově není o moc dražší než Solius nebo Heron.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 21:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.2.2016
Příspěvky: 367
Ahoj,

psal jsem, že mě termika neláká, neznám ji. Rád bych model, se kterým se dá pohodově polétat, je dobře vidět, pro mě v rozumné výšce. Lákají mě další typy letadel, rád bych změnu. Bubliny si dokážu sám opravit, ostatní materiál neznám, nepracoval jsem s ním. Navíc u bublin nemám takovou obavu z rozmlácení modelu, asi nějaký psychologický efekt :-) Netvrdím, že v budoucnu nezkusím třeba něco dalšího, ale teď rozhodně ne. Domácí vybavení mám díky prostoru skromnější, na balzu apod. nejsem vybavený. Malý panelákový byt bez vlastní pracovny nebo alespoň koutu, není pro větší modelaření nejvhodnější. Zvláště, když tvoříte na kuchyňském stole a je potřeba ho čas od času uklízet.

To, že bubliny hůře detekuji termiku mě nevadí, naopak :-) Soutěže určitě nikdy lítat nebudu, rád soukromničím povětšinou o samotě. Django znám, je opravdu pěkný, dobře lítá, na YouTube jsem sledoval. Při havárce si ho ale sám neopravím a jezdit za výrobcem nebo si posílat náhradní díly nechci. FunRay tedy přesunu na poslední místa, divočáka zatím nepotřebuji.


Naposledy upravil Petronel dne úte 25.12.2018 21:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 21:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Aha, já si to blbě přečetl. Pochopil jsem to tak, že chceš létat termiku. Omlouvám se.

Pak ale nechápu Tvůj dotaz. Proč by se s větroněm (z jakéhokoliv materiálu) nemělo dát létat bez termiky? Ona stejně pokaždé není. Nebo alespoň jsem prozatím nepřišel na to, jak ji při příjezdu na letiště zapnout. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 22:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.2.2016
Příspěvky: 367
Ahoj, máš určitě pravdu. Mě by spíše zajímalo, jak ji tlačítkem na vysílačce vypnout :-)

Dotaz byl myšlený tak, jestli větroně díky své konstrukci běžně termiku nechytají a začátečníci mají potom plné ruce práce zabránit modelu v odletu letadla do dáli nebo do neviditelné výše :-) Vycházel jsem z domněnky, že termika se může chytnout už ve výšce, nevím, 80, 100 metrů. Do té výšky by to mohlo létat bez problémů.

Hornoplošníkem jsem držel model prakticky vždy pod plynem a zkoušel, co se dá. U větroňů mě láká posadit se na "štokrle" a užívat si pohodičky z letu :-) Tož tak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 22:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Tak z toho bych strach neměl. I kdyby jsi se dostal do opravdu silného stoupáku, tak prostě potlačíš, vysuneš klapky a jsi dole hned. Tohle může být problém jen u soutěžních superlehoušů. které by "režim Stuka" nemusel vydržet. Ale to není případ uvedených modelů.

Jinak s tou výškou jsi to docela přehnal. Termiku najdeš i ve 20 metrech. :wink:

Příloha:
9minut_z62m.png
9minut_z62m.png
[ 200.29 KiB | Zobrazeno 3538 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 23:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.2.2016
Příspěvky: 367
S výškou jsem to koukám krapet přehnal :-) Čím jsem starší, tím míň vím ... Až budu úplně starý, tak se ze mě stane panic :-)

Režim "Štuka" je fajn, pokud to EG 4, Solius nebo Heron zvládnou, tak by to v případě krize mohlo klapnout.

Díky všem za rady!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 23:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.2.2016
Příspěvky: 367
DXS píše:
EG4 pro začátek super, ale líp si zalétáš s těmi třemi posledními. Solius na pohodu, dá se i lehce prohnat, ale nejvíc se užije, když s ním vystoupáš, chvilku zakroužíš a pak to prostřídáš s nízkými průlety na trochu větší rychlosti. K Heronu si můžeš ustlat v křesílku, ten je na takovou tu těžkou pohodu, kdy ho vypustíš a moc se nemusíš starat. FunRay je zase naprostý opak těch dvou. Dají se s ním dělat na bubliny nepředstavitelný kraviny, prostě držet na rychlosti a prohánět ho ze strany na stranu, cokoliv tě napadne, zvládne skutečně téměř vše. Jen je na nějaký pomalejší relax těžší. Z tvého pohledu bych volil Soliuse.


Ahoj,

jenom bych se chtěl ještě zeptat, proč mě doporučuješ spíše Soliuse než Herona. Heron má klapky a je pohodář, Solius, jak píšeš, větší rychlík.

Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: úte 25.12.2018 23:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
Petronel píše:
S výškou jsem to koukám krapet přehnal :-) Čím jsem starší, tím míň vím ... Až budu úplně starý, tak se ze mě stane panic :-)

Režim "Štuka" je fajn, pokud to EG 4, Solius nebo Heron zvládnou, tak by to v případě krize mohlo klapnout.

Díky všem za rady!

Tu
viewtopic.php?f=22&t=63143&start=1050
je záznam z telemetrie zo Soliusa.... je to z minulého týždňa.....
Termiku chytíš najskôr nad 150m.... Sám som po 50ke, mám dosť dioptrii. Dá sa lietať aj vysoko, len sa nesmieš obzerať a rozptyľovať... Ak sa obzrieš, už nemusíš model viac nájsť... Chce to cvik

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: stř 26.12.2018 0:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
Mal som Herona, mám Soliusa aj FunRay-a.... Všetky sú OK. Každý má svoje prednosti aj nevýhody

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Větroň a termika?
PříspěvekNapsal: stř 26.12.2018 0:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 21.2.2016
Příspěvky: 367
lubo1 píše:
Mal som Herona, mám Soliusa aj FunRay-a.... Všetky sú OK. Každý má svoje prednosti aj nevýhody


Ahoj a moc děkuji za rady. Odkaz jsem prostudoval, moc zajímavý. FunRay Ti koukám, lítá pěkně, ale na něj už musíš mít něco nalítanýho :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Janek2 a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz