Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Problém s vrtací hlavičkou
PříspěvekNapsal: ned 26.08.2018 23:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mám nějakou nemocnou vrtací hlavičku 0-13 mm na trnu MK2 do koníku soustruhu. I když ji dotáhnu na bejka kličkou, tak se při větším zatížení protočí vrták. Vypadá to, že čelisti v hlavičce nedrží vrták po celý dýlce, jsou jakoby nepatrně rozevřený. Při povolování jde hlavička na dva kroky, nejdříve asi půl otáčky kličky a pak znova odpor a teprve po jeho překonání se vrták uvolní.
Koupil jsem novou a i když je taky s ozubeným věncem, stačí ji zatahovat a povolovat rukou a vrták se neprotočí. Asi má proti ty nemocný víc samosvorný závit, na plný roztažení má 12,5 otáčky, stará měla jen 8.
Ta stará je nejspíš na vyhození a tak bych potřeboval poradit, jak z ní dostat MK2 trn. Je v tom nějaká finta "akce a reakce" jako třeba při vyrážení nože z hoblíku? Hlavička nemá středový šroub ani otvor, jestli na to není nějaká finta, musel bych do středu vyvrtat otvor cca 6 mm až k MK2 trnu a kusem tyčky ho zkusit vyrazit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s vrtací hlavičkou
PříspěvekNapsal: pon 27.08.2018 4:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Jebni do té staré vrtací hlavičky pořádným kladivem, praskne a rozpadne se a máš po "neřešitelném" problému. :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s vrtací hlavičkou
PříspěvekNapsal: pon 27.08.2018 5:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tu díru na vyražení trnu do ní navrtej bez obav. Můžeš jí zkusit naložit na chvíli do petráku, nebo nafty, a pak jí zkusit vyfoukat kompresorem za stálého protáčení, aby se uvolnily čelisti. Může být jen bordel za čelistmi. Neznám její konstrukci, ale u některých se dá ten ozubený věnec vyrazit z objímky a hlavičku rozebrat, ale jestli je to ale nějaký šunt, tak to je škoda námahy. Jinak ten kužel může být pěkně "zarostlý" a vyražení pak bude taky problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s vrtací hlavičkou
PříspěvekNapsal: pon 03.09.2018 19:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Už jsem viděl, několik uražených vrtačkových trnů, ale ve vrtací hlavičce, ten zbytek toho trnu držel, jako by tam byl vrostlý, a to byly nové hlavičky i nové trny. Myslím, že ten vrtačkový trn, nestojí zase tak velkou sumu, a asi ho bude lepší koupit nový, než si při rozbíjení staré vrtací hlavičky, udělat nějaký úraz :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s vrtací hlavičkou
PříspěvekNapsal: pon 03.09.2018 19:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já jsem z několika hlaviček ten trn taky vyndaval, ale byl tam už z výroby červík M8 na 5, nebo 6 imbus a do jedné jsem tu díru a závit dělal dodatečně a vždy jsem trn vyndal. Prostřík jsem to WD a stačilo ten červík pořádně dotáhnout, a pak do něj praštit přes průbojník. Chce to krátkou ostrou ránu. Někdy se ale u starých hlaviček stane, že ten trn opravdu jakoby sroste s hlavičkou. Hodně záleží jak přesně jsou ty kužely vyrobené. Když se to nepovede, tak je asi lepší tu hlavičku zahodit i s trnem, než do toho bušit nějakou palicí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s vrtací hlavičkou
PříspěvekNapsal: pon 03.09.2018 20:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.10.2012
Příspěvky: 39
Ahoj Mk kužely z vrtacích hlaviček vyděláváme celkem běžně. Správný je postup s dírou , ovšem pro příště si ji tam vyvrtej dopředu , nejlépe na soustruhu ať to je v ose. Tlučením kladivem také většinou moc nedocílíš , ale pod malým vřetenovým lisem skoro 100% úspěšnost . Ten kužel na Mk trnu co jde do hlavičky je tzv. samosvorný ,proto to jde tak ztěžka a na závěr , pokud použiješ lis , raději to celé překryj nějakým hadrem ať nemáš nečekaný letecký den. Přeji mnoho zdaru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Problém s vrtací hlavičkou
PříspěvekNapsal: úte 04.09.2018 10:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Teď jsem koukal na cenu MK2 pro vrtací hlavičku. Kdybych věděl, že stojí 120 kaček, tak bych snad ani nezakládal tohle vlákno. :oops:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: pberki a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz