Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 05.08.2018 16:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2014
Příspěvky: 1500
Bydliště: Mikulov na Moravě
Obrázky: 6
sky59 píše:
Mam iba jednu otazku, kto moze byt dnes uspokojeny s uputanym modelom ked elektronika je za facku a vysledok je uplne inde? Preco? Naco?

Mám také jen jednu otázku ... a raději ji ani nevyslovím bo jsem slušně vychovaný :evil:

_________________
Nahoru to půjde ... dolů musí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 7:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Obecně k upoutancům - je tedy fér přiznat, že zrovna v tomto threadu popsaný Pionýr dost o ničem byl, podobný model létal jen rovně, vlny a s trochou snahy přemet, souvrat a záda. Je možné, že s elektromotorem s účinnější vrtulí se to poněkud zlepší, zázraky bych ale nečekal.
Je asi trochu smůla upoutanců, že i před rokem 1989 převládaly v Modeláři právě podobné cvičné modely a pak "šutrové" SUMky od Fary. Přitom už se spalovákem se daly udělat modely daleko zábavnější, měl jsem třeba Trenéra od Trnky na 3,5ccm a nestačil jsem se divit, jak je najednou létání zajímavé (a přitom to byla pořád celkem triviální placka).
A když se udělá dnešní pojetí s elektromotorem a třeba z EPP (viz třeba modifikace ZoomZoom od tomasc a SuperZoom ode mne), tak je to najednou velmi zajímavá kategorie :-)
Asi už nikdy "nehrozí" nějaká "masovost", ale za vyzkoušení pro zpestření to určitě stojí, mohu doporučit z osobní zkušenosti. Pro rekreační použití se mimochodem běžně užívá ovládání motoru RC soupravou...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 13:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nemůžeš přece srovnávat, řekněme školní, z 60. nebo 70. let s dnešními konstrukcemi. Je pravda, že to řešení uvedeného modelu je i na dobu vzniku dost nešťastné, ale pokud se udělají zmíněné úpravy, tak to létat bude a létalo by to i bez úprav. To že takový model nebude schopný nějaké akrobacie je přece u prvního modelu naprosto normální. A to že to děti nezaujme taky asi není úplně pravda. Např. v Nymburku je celý tým soutěžících školáků a věřím že i jinde. O té masovosti bych si to tak netroufl tvrdit a podobné je to asi i u RC. Dnes jsou všichni zblblí z koptér, a to asi jen proto, že to létá skoro, nebo úplně samo a nabízí se to na každém rohu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 13:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Chlapi díky za


Naposledy upravil STROHUR dne úte 07.08.2018 21:15, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 14:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Lark píše:
Nemůžeš přece srovnávat, řekněme školní, z 60. nebo 70. let s dnešními konstrukcemi. Je pravda, že to řešení uvedeného modelu je i na dobu vzniku dost nešťastné, ale pokud se udělají zmíněné úpravy, tak to létat bude a létalo by to i bez úprav. To že takový model nebude schopný nějaké akrobacie je přece u prvního modelu naprosto normální. A to že to děti nezaujme taky asi není úplně pravda. Např. v Nymburku je celý tým soutěžících školáků a věřím že i jinde. O té masovosti bych si to tak netroufl tvrdit a podobné je to asi i u RC. Dnes jsou všichni zblblí z koptér, a to asi jen proto, že to létá skoro, nebo úplně samo a nabízí se to na každém rohu.


Já jsem před rokem 1989 upoutance létal (a trochu i potom). A fakt je, že z mého pohledu zde debatovaný Pionýr byl diskutabilní už v době svého vzniku (a mimochodem není z 60tých let, tohle je ze začátku 80tých!). Tehdy toho vzniklo víc, já měl třeba Bažanta, který byl asi o něco lepší, ale ne nějak propastně...
Ale myslel jsem to celé trochu jinak, totiž spíš v kontextu toho dotazu sky59, tedy právě dnešního pohledu. Podle mne model jako Pionýr je dnes fakt jen retro, nic jiného. Nemyslím si, že by vedle RC modelu někoho příliš oslovil, přitom si ale zároveň myslím, že upoutaný model jako takový zajímavý být může pořád až nečekaně hodně.


Pro Strohura - zejména pokud budeš předělávat na elektro doporučuji lanka vůbec neshánět a raději kup rybářský spiderwire - pletená šňůra. Nesrovnatelně příjemnější na obsluhu a funguje dobře. Pozor, fakt to chce pletenku, normální silon ne, ten pruží. Viz něco jako https://www.tropicliberec.cz/snura-spid ... -braid-4c/ , průměr 0,14mm bude stačit, 0,17mm s rezervou.

Ad rukojeť - na popsaný model klidně něco jako https://www.thingiverse.com/thing:1356631 - je to sice model pro 3D tisk, ale na první pohled na odkaz bude jasné, že to hravě půjde i z klasického materiálu...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 15:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 565
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 7
Ój ako dobre že sem dal vševedko sky59 provokatívnu otázku. Pekne sa rozvírila debata v zdechlej sekcii. Veka, držím palčiská aby si skompletoval to o čom tu bola reč. Mimochodom staviam nový model, aký svet ešte nevidel. A teda nebude to akrobat. Ale nie som si istý či to ešte odlietam. 8O

_________________
Jano Bubeník


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 17:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2014
Příspěvky: 1500
Bydliště: Mikulov na Moravě
Obrázky: 6
Tome, to jsi mi zase nahrál na moji sentimentální strunu :P .
Bažant byl mé první účko a pamatuji Prvo - májový průvod jak jsme šli jako Svazarmovci.
U tribuny jsme nahodily své malé detoňáčky (já zrovna na Bažantovi) a komentátor ač se snažil sebevíc nás nepřekříčel :lol:
Příloha:
bazant.jpg
bazant.jpg
[ 33.3 KiB | Zobrazeno 7608 krát ]


_________________
Nahoru to půjde ... dolů musí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 17:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
BUBI píše:
Ój ako dobre že sem dal vševedko sky59 provokatívnu otázku. Pekne sa rozvírila debata v zdechlej sekcii. Veka, držím palčiská aby si skompletoval to o čom tu bola reč. Mimochodom staviam nový model, aký svet ešte nevidel. A teda nebude to akrobat. Ale nie som si istý či to ešte odlietam. 8O


Hm, dalsi co tazko nesie ze nie je najchytrejsi


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 17:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 565
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 7
sky59 - :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Jano Bubeník


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 17:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
sky59 píše:
Hm, dalsi co tazko nesie ze nie je najchytrejsi

Krásná nahrávka na smeč, nebudu raději pokračovat.

Pepino, s tímhle modelem (Bažantem) jsem se ve své době pořádně vyblbnul. Sice jsme tu před krátkým časem vedli s vekou a VTjr debatu, že to vlastně pořádné účko není, ale na první seznámení s řízeným letem to bylo plně postačující. Jednoduchá stavba, tak na dvě odpoledne, a hybaj do luftu. Neumělo to pořádně akrobatit, ale lopas se s tím udělat dál a protože jsem tam měl plechovku Modely, s trubkou v ose, daly se udělat i záda. Jasně, svislou osmu to neumělo ani náhodou, do Kubáňské bych se také nepouštěl. To, co předvádí Peter, Igor a další, to to samozřejmě neumělo, ani zdaleka (viz vložená videa). Ať si říká kdo chce co chce, vzpomínám na něj se slzou v oku. Pak jsem postavil ještě Moskyta, také jsme spolu něco odlétali, ještě je v hangáru, byť bez motoru a lanek. Kámoš stavěl cosi z Ábíčka, prkno naplocho jako trup, křížem druhé jako křídlo, na konci výškovka a směrovka. Podvozek z drátu. Už nevím, jak se to jmenovalo, no, lítalo to, ale... Skoro nic s tím nešlo. Pak se objevila Modela Digi, ale to je už jiná historie.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 18:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
DAF píše:
To, co předvádí Peter, Igor a další, to to samozřejmě neumělo, ani zdaleka (viz vložená videa).


Cely for tych modelov s ktorymi sa dnes ucia decka v telocvicni, je, ze to je presne model s ktorym lietame aj my a zaleti vsetko co lietame s velkym, lietame zimne sutaze podla pravidiel velkych modelov z vynimkou dlzky laniek. Takze decko ma taky isty eroplan s ktorym lieta majster sveta, nie je to take odradujuce ako ked to iste decko pride na plac a tam vidi nalestenu bestiu a je mu jasne ze to proste nema sancu dat a proste sa otoci a ide doprec. Tu naopak vidi ze je len a len na nom co s tym dokaze, takze realita je potom taka, ze sa nezastavim a stale niekto dobiedza ze teraz ma pod ucit premety, teraz suvrat, atd. ...

ja zase nezabudnem ako som chalana vo vyske tak po moj pupok hrubeho asi asi ako 4 tuzky vo vahe 3 melonov ucil premety, na to ho musis obcas pridrzat aby ste sa nerozisli, alebo ho nezaslapal a nahodou som ho trafil na mieste kusok vedla prsnej kosti kde mu bolo citit tep srdca, woe ten mal tak 250 :- )))))))) .. takze ako hovorim, to zase nezabudnem ja :- )))))) .. kokos a ze preco maju smutne vyrazy na fotkr, zomriem :- )))))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 18:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 565
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 7
Tak keď som onoho času lietal s rýchlikom, tak som zabudol dýchať.

_________________
Jano Bubeník


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 18:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Už jsem to psal několikrát, byl jsem, a vlastně jsem doposud, divočák, žádný kroužek. Všechno že zkušeností a z časopisu ( jednotné číslo je na místě, byl jen Modelář). Ale v podstatě to samé, co popisuješ, teď vidím na klucích na kroužku. I když nemáme žádná F3A a podobné, jen obyčejné cvičňáky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 18:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
STROHUR píše:
Jěště nemohl by jset mě někdo dát odkaz na řídící rukovet

http://www.jardah.estranky.cz/clanky/di ... andle.html

Jinak to je vopruz, hledat nejake relevantni info mezi temi blaboly tech kteri k CL nikdy ani necichli...
:wink:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.08.2018 19:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tomashr souhlasím s tebou. Ta 60. 70. léta jsem bral spíš podle sebe a právě Bažant bylo mé první letadlo. Je pravda, že to žádný zázrak nebyl, ale na první nácvik jsem s ním byl doslova unešený a tenkrát 8. třídě i děsnej machr, protože v kroužku stavěli větroně a mě to nebavilo, tak jsem s kroužkem i zkončil. Lítal jsem na škvárovém hřišti, takže motor moc dlouho nevydržel, ale moc rád na to vzpomínám. Názory sky59 bych už neřešil, protože kdo nezkusil, nepochopí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz