Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 16:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Celeron píše:
Víš jak jsme to dělali kdysi, když nebyl lepící/napínací/zaponovej lak po ruce a nechtělo se nám jet 60 km do prodejny? Koupili jsme v místní drogérii 0,7l bezbarvýho nitrolaku, vuřt jestli lesklej či matnej (na "zapon" musel být lesklý) a do něho vymačkali červenej Kanagon a přidali pár kapek rycínovýho oleje jako "plastifikátor". Fungovalo to stejně, možná líp, protože originál lepící lak pokud nebylo vedro či se nedal schnout nad topení tak zbělal. Takle směska to nedělala.
Kdo to dělal stejně, tak ať se přizná. :mrgreen:

No zrovna před chvílí jsem byl koupit plechovku Celomatu C-1038, protože kupovat lepicí se mi nechtělo (menší množství za stejné peníze). Dočetl jsem se totiž před časem, že Celomat (nebo Celolesk, to je fuk) "jsou značně lepivé" :) :
https://www.letadelka.com/navody/nahrad ... ciho-laku/

Tak snad tím přilakuju papír i bez míchání s Kanagonem.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 16:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Čistě účelové modely bylo vždy jednodušší potahovat přímo barevnými papíry (Modelspan a Japan se prodával v celé šlále barev). A bylo to taky snadnější a hlavně lehčí, protože celá povrchová úprava bezmotorových modelů končila tím napínákem, u motorových nanejvýš pak ještˇnějakým lakem proti palivu. :wink:
Dnes je zas populární použít nažehlovací fólii, která je k mání v obrovské šlále barev. Ale vzpomínáme tu to, co bylo v dobách, kdy ještě tady fólie k mání nebyly.
Krom toho já potahování fólií přímo bytostně nesnáším :x , i když je taky používám při opravách kupovaných modelů.
Já uznávám jedině papír, vlies, nebo kombinaci monofilu (tkaniana) a papíru.

Ale když to má být alespoň polomaketa, tak se člověk už stříkání barev nevyhne. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 16:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vzhledem k tomu ze kolega se ptal na potahovani Liona v puvodnim provedeni, tedy bez uzavrene torzni skrine. V tom pripade bych folii vrele nedoporucoval, je vhodne aby papir s lakem konstrukci zpevnil.
Mel jsem kdysi Stira, take bez uzavrene torzky, potazeneho monofilem a byla to zvykacka, fletr byl slyset na 200m...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 16:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
kope píše:
Tak snad tím přilakuju papír i bez míchání s Kanagonem.

Přilakuješ zcela určitě. :wink: Já jsem například lepící lak nikdy nepoužíval a přilakovával jsem vždy potah zředěným buď lesklým (na bedýnkový trup, nebo tuhý potah křídla) nebo napínacím (na klasické křídlo) lakem a drželo to dobře. 8)

Jenže na křídle potah tím celoleskem/celomatem nenapneš. :roll: Bude to jak hadr. :( Tam bych zkusil přidat ten Kanagom, jak radil Celeron. Jen to určitě nejprve na něčem vyzkoušej :!: jestli to bude opravdu napínat, jestli to nezbělá a nebude křehké, či nenastanou nějaké jiné nečekané problémy. Vyrob si rámeček z lišt, potáhni ho tím papírem a nalakuj tou směsí, počkej a vyhodnoť výsledek po řádném proschnutí (njlépe tak 2 dny)! Bylo by opravdu škoda neověřenou recepturou odepsat celý model. :cry:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 16:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jyrry píše:
Vzhledem k tomu ze kolega se ptal na potahovani Liona v puvodnim provedeni, tedy bez uzavrene torzni skrine. V tom pripade bych folii vrele nedoporucoval, je vhodne aby papir s lakem konstrukci zpevnil.
Mel jsem kdysi Stira, take bez uzavrene torzky, potazeneho monofilem a byla to zvykacka, fletr byl slyset na 200m...

Souhlasím, pro zpevnění lehké konstrukce je papír přímo nenahraditelný. :P Folie tuhosti přidá jen málo, navíc subtilní drak při vypínání nepředvídatelně pokroutí. A vlivem teploty (třeba na slunci) se potah povoluje a zkroucení mění. Zatím co papír, když se to nechá řádně vysušit v šabloně (stačí přišpendlit na rovnou desku) pak už tvar moc nemění. 8)
A když monofil, tak taky navrchu potažený nejjemnějším papírem. Paradoxně taková dvouvrstva bývá dokonce lehčí než jen čistý monofil, protože to pak sežere míň laku. Ale po nárazech se někdy stává, že ačkoli papír na povrchu praskne, tak ten monofil pod ním zůstane neporušen, protože ten je pružný a nebývá vyplněn lakem - zaschlý lak se usadí jen v mezivrstvě a papíru.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 16:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Nepotřebuju napínat. Potřebuju jen nalepit papír (vlastně ani ne "modelářský", ale tenký kloboukový) na plnou plochu. No a při lepení disperzí to má tendenci se trhat. Bude to podklad pod další povrchovou úpravu v tomto stylu:
http://www.plasticmodels.eu/tipyatriky.php?article=32
Asi si říkáte, proč na balsu imitovat strukturu dřeva :-). Ale jde taky částečně o zpevnění a hlavně - i po namoření na požadovaný odstín je balsa bez oné charakteristické kresby, kterou má překližka.
Samozřejmě, že nejdřív budu testovat na zbytcích balsy, nikdy jsem tuhle techniku nepoužil

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 16:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
kope píše:
...Dočetl jsem se totiž před časem, že Celomat (nebo Celolesk, to je fuk) "jsou značně lepivé" :) :
https://www.letadelka.com/navody/nahrad ... ciho-laku/
Tak snad tím přilakuju papír i bez míchání s Kanagonem.

Tak jsem si přečetl ten návod z odkazu. On sice opravdu lakuje málo napínavým celoleskem/celomatem, ale fígl je v tom, že nepotahuje papírem ale vliesem. No a ten se dá na rozdíl od papíru dobře napínat horkým vzduchem na rozdíl od papíru, který se dá vypínat jen vodou, a ani to ne každy (například mikelanta vodu nesnášela).

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 16:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
kope skúšal som lakom nalepovať preklepový papier na trup, hneď som to strhal a urobil bielim japanom.
Mat celuloidové pravítko (take z čoho sa dali urobiť raketky z alobalu) by som skusil v acetóne rozpustiť a či by to naplo papier, alebo nitrocelulózu z delostreleckých nábojov :mrgreen:
Idem rozpustiť starí vyschnutí kanagom v acetóne.

VTjr tuším aj mikalanta sa da teplom napnút je to synteticke tiež

Tak v acetone sa rozpustil aj starí kanagom :lol: ešte že v OBI sa da kúpiť acetón na slovensku :wink:
Inak mam ešte 2dcl originál napínaceho laku ale rád experimentujem :mrgreen:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Naposledy upravil ingwarr dne stř 18.07.2018 17:21, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 17:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
ingwarr píše:
...a urobil bielim japanom.
...


No když bude nejhůř, tak japan ještě taky nějaký mám. A myslím, že najdu i zbytky toho papíru, co prodává Pecka.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 17:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Našel jsem nějaké příspěvky ve starších tématech, kde má oskenované články asi z Modeláře. Je tam potahování modelů docela pěkně podrobně popsáno, tak snad to zvládnu. Jo je to u pana VEKA1.
Nevím co přesně mám za potahový papír, asi nějaký obyčejný. Koupil jsem ho v ostravě v PVMODEL, není u něho nic konkrétního napsané, jen potahový papír. Lak tedy zatím koupím jen tu malou plechovku 200ml a jak jste psali, ještě se ředí a když se nemusí napínacím lakovat i trup, tak to snad vyjde.

Pan jyrry má pravdu. Chci model hlavně hodně zpevnit, pro moje havárky asi ze začátku aby trošku vydržel. Samozřejmě chápu že když udělám chybu a model spadně z výšky třeba 50m střemhlav, tak to asi nepřežije. Ale co jsem se bavil s modeláři, tak ta folie model nezpevní vůbec. Navíc se mi tahle technologie zatím nějak nelíbí, uvidím časem. zatím chci jen starou poctivou modelařinu. :)


Naposledy upravil varok dne stř 18.07.2018 17:33, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 17:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
varok píše:
Lak tedy zatím koupím jen tu malou plechovku 200ml a jak jste psali, ještě se ředí a když se nemusí napínacím lakovat i trup, tak to snad vyjde.
:)

to nemyslíš vážne že tých 200ml minieš na krídla 8O ak to budeš striekať asi áno :lol: Vždy iba štetcom natieram.

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 17:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
ingwarr píše:
VTjr tuším aj mikalanta sa da teplom napnút je to synteticke tiež

Ee-é :P
mikelanta je vláknitý papier, ktorý má výrazne smerovú vláknitú štruktúru, spojenú nejakým vodorozpustným spojivom a pri schnutí vo výrobe zažehlenú (ai pod vysokým tlakom a teplotou). Preto to neznáša vodu, lebo vodou sa tie vlákna napučia, pojivo povolí a začne sa to rozvrstvovať. Priečna pevnosť je po namočeni úplne mizerná.
Kedysi sme ju síce po pásoch opatrne farbili vo vodných farbách (napr Duha na látky). Po vysušení to už bol také drsnejšie a ani opakovaným prežehlenim horúcou žehličkou sa nám už nikdy pôvodnú hladkú štruktúru docieliť nepodarilo. :(

Teba asi mýli to, že súčasne predávaný vlies sa na ňu veľmi podobá, ale ten je skutočne umelina. :P

Taktiež to viem aj z neblahých začiatkov so stavebnicami IGRA, kam dávali poskladaný arch mikelanty a na lepenie poťahu kaseínové lepidlo (to bolo samozrejme na báze vody). :lol: V návode k stavebnici bol potom opísaný postup poťahovania, ktorý by sa zrejme celkom hodil v prípade, že by tam namiesto mikelanty vkladali Modelspan, Japan alebo obyčajný kancelársky preklepový či cigaretový papier. Ako to však vždy dopadlo pri postupe v ich návode s mikelantou si ani neviete predstaviť :x - no hrozne. :cry: V mieste dotyku mikelanty s kostrou to bolo drsné a zazelenalé od kazeínu (lebo okrem papiera napučalo aj to drevo) a po pokuse vypnúť poťah nástrekom vody fixírkou úplne celý povrch nenávratne zdrsnel a niekde sa dokonca objavili aj diery. Žiadne lakovanie z toho pekný povrch už nevyrobilo. Výrobné družstvo IGRA celé desaťročia produkovalo stavebnice s takýmto nezmyselným postupom, nevhodným na do nich vkladané materiály a nebolo tej sily, ktorá by im vysvetlila kde robia chybu aby to napravili. :x
Pritom až po konzultáciach so skúsenými modelármi som sa dozvedel, že celý kazeín, zvlášť v kombinácii s mikelantou, je totálna blbosť, že treba kúpiť modelspan a lepiť radšej bielou lepiacou pastou, alebo rovno nitrolakom. A ak aj použiť mikelantu, tak lepiť jedine lakom a od vody ju držať čo najďalej.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 17:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak já nevím jaká je spotřeba laku. Ještě VOP.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 17:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
varok píše:
Našel jsem nějaké příspěvky ve starších tématech, kde má oskenované články asi z Modeláře. Je tam potahování modelů docela pěkně podrobně popsáno, tak snad to zvládnu.

Ty je opravdu užitečné si přečíst. 8)
varok píše:
Pan jyrry má pravdu. Chci model hlavně hodně zpevnit, pro moje havárky asi ze začátku aby trošku vydržel. Samozřejmě chápu že když udělám chybu a model spadně z výšky třeba 50m střemhlav, tak to asi nepřežije. Ale co jsem se bavil s modeláři, tak ta folie model nezpevní vůbec. Navíc se mi tahle technologie zatím nějak nelíbí, uvidím časem. zatím chci jen starou poctivou modelařinu. :)

S názorem na fólii souhlasím. 8)
Ale to co psal Jyrry a pak i já, si asi nepochopil úplně správně. :o Papírový poth drak spíš ztuží, samozřejmě i zpevní, ale ne natolik, aby to vydrželo větší rány. :roll: Tedy takové, co běžně snese model z EPP, to určitě ne. :P
V tomhle ohledu by byl asi vlies lepší i když to křídlo by bylo asi o něco měkčí. Křídlo potažené papírem je dost tuhé ale i relativně křehké. Skutečný "ozembuch" se dá docílit kombinací silonové látky Monofil a vrchní vrstvy z Modelspanu/Japanu. Jenže to je zas za cenu větší hmotnosti, co se snese u motoráku, ale u větroně nikoliv. :wink:
Pokud ještě neumíš dobře řídit RC model, tak bych doporučoval ještě trénink s nějakým EPP "deskoletem". :wink:
Na druhé straně větroně typu Lion, které byly konstruovány pro jednokanálové řízení jen směrovkou, letí prakticky samy a pokud neuděláš vyslovenou botu nevhodným prudkým zásahem do výškovky, tak jen točením směrovkou to bude v klidném povětří letět kam chceš a bude se s tím dát i bez hrábnutí do výškovky přistát. 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 18.07.2018 17:49, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Napínací lak
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2018 17:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
varok píše:
Tak já nevím jaká je spotřeba laku. Ještě VOP.

Ono to záleží i od počtu nanesených vrstev. Ale myslím si, že na Liona v originální velikosti by Ti těch 200ml mělo stačit i kdybys ním natíral i trup. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz