Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 13:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Pořídil jsem si nový regulátor s tím, že to umožní nastavit brždění motoru při vypnutí plynu. Nefunguje to podle očekávání, takže zakládám tohle vlákno s dotazy na konfiguraci a význam parametrů.

Regulátor je EMAX BLHeli 20A, tento: https://www.ebay.com/itm/Emax-BLHeli-Se ... 2349361359

Je k tomu přiložený tento manuál: https://img.banggood.com/images/upload/ ... Manual.pdf

Regulátor se chová víceméně podle manuálu, ale je tam pár drobných odchylek: jednak nastavitelných parametrů je 8 místo sedmi popsaných v manuálu, a jednak hned první parametr (brzda) má podle manuálu 6 možných hodnot, ale podle pípání jsou tam jen dvě. Takže možná nějaká o trochu jiná verze firmwaru.

Další problém je, že nevidím moc velký rozdíl v obou nastaveních brzdy. V druhém režimu se po vypnutí plynu zastaví motor o kousek dřív, ale při letu s vypnutým motorem k úplnému zastavení vrtule nedojde. Pokud jsem se dobře díval, tak při klouzavém letu se vrtule vždycky trochu víc roztočí a pak trochu zpomalí, a to se opakuje. Když zkusím s vypnutým plynem roztočit vrtuli rukou, tak nevidím v obou režimech rozdíl. Každopádně pocitově je to něco úplně jiného, než když vezmu tentýž motor, rukou propojím všechny tři dráty, a zkusím ho roztočit. To pak brzdí fakt silně.

Pak mám problém, že při rozběhu s velmi malým plynem motor jakoby cuká, poskakuje - neběží plynule. Možná to bude souviset s nějakým dalším nastavením.

A pak mám dotazy k dalším parametrům:

Časování: jsou tam nějaké stupně, přičemž píšou, že implicitně je 15°, a pro motory s velkým KV se má zvýšit, pokud se motor chvěje při velkých otáčkách, a naopak snížit pro malé KV. Já mám 1800 KV. Je to malé nebo velké? Chvění/poskakování jsem zaznamenal jen při minimálních otáčkách - to asi nebude tímto parametrem, že?

Start Force: to je nějaký náběh při roztáčení? Může tohle nějak souviset s cukáním motoru při malých otáčkách?

Řídící frekvence: na výběr je 8 kHz a 22 kHz, implicitně je 8. Při tomto nastavení motor dost pískal (asi na těch 8 kHz, překvapivě), na 22 kHz je potichu (resp. asi 22 kHz už neslyším). Má nějakou nevýhodu použít vyšší frekvenci? Častější spínání MOSFETů a tedy větší ztráty na nich?

Další parametry řídí snižování výkonu nebo vypínání při poklesu napětí baterky. Tomu asi rozumím.

Případně - zkoušel někdo do takovéto věci nahrávat jiný firmware?

Ještě jsem se pídil po programovací kartě, našel jsem tento manuál: http://www.yinyanmodel.com/upload/20151 ... 051880.pdf
Tam uvádějí jen dva režimy brzdy a 8 parametrů (osmý je nastavení směru chodu motoru normální/reverzní/obousměrný), takže to by mohlo odpovídat tomu co mám já. Ale teda vrtuli to nezastaví.

Pak je ještě otázka, jestli to brždění nějak nemůže souviset s konkrétním motorem. Třeba ve Sky Surferovi mám motor, který na volno nejde rukou roztočit, při otáčení ta kotva zřetelně přeskakuje od jednoho magnetu ke druhému. Zatímco ostatní motory co mám se točí téměř volně (pokud nespojím jejich vývody, samozřejmě). Možná takovýto motor vůbec nejde brzdit do úplného zastavení?

Samé otázky. Díky za případné odpovědi.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 14:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jsem zvedavy zda ti nekdo pomuze protoze BLHeli je primarne copterovy motor takze pomale rozbehy a brzda se s tim zrovna moc nepouziva. Proc jsi nevzal ESC pro letadla ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 18:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Amper píše:
jsem zvedavy zda ti nekdo pomuze protoze BLHeli je primarne copterovy motor takze pomale rozbehy a brzda se s tim zrovna moc nepouziva. Proc jsi nevzal ESC pro letadla ?


No, necham si pripadne doporucit jiny firmware v podobne cenove hladine. Jeste jsem mel nejake regulatory s firmwarem SimonK, a u nekterych z nich nesla nastavit brzda vubec. Tak jsem bral aspon neco, co ma v popisu, ze ma tu brzdu a dalsi nastaveni umet.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 19:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
U leteckych regleru se fw neřeší :D

A brzdu umi i levnej HK a ještě ma 3A BEC

https://hobbyking.com/en_us/hobby-king- ... -ubec.html

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 19:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 803
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
Používám yep regly a programovací kartu.
https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-y ... oller.html
Nastavíš si vše co potřebuješ.
Našel jsem ho i u nás s českým návodem:
https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz ... load#anch1
https://www.bighobby.cz/fotky6348/fotov ... rd_ICE.pdf

U leteckého regulátoru si nastavíš nejen brzdu, ale třeba i chování motoru při vybití baterky atd ...

Mám rád jednoduché regulátory - třeba:
http://sad.okdar.net/navody/HW-30A.pdf
https://www.banggood.com/4X-XXD-HW30A-3 ... rehouse=CN

Ale skoro vždy měřením odběru a tahu motoru dokážu naladit pohon líp.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 20:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Regulátory s fw BLHeli sa komfortnejšie nastavujú cez aplikáciu BLHeli Suite. K ich pripojeniu k PC je však potrebný prevodník, buď jednoúčelový (linker), alebo sa dá použiť aj príslušne nakonfigurované Arduino. Na nete je k tomu kopec materiálu a videí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 20:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
HLA píše:
U leteckého regulátoru si nastavíš nejen brzdu, ale třeba i chování motoru při vybití baterky atd ...


Jako kdybych to nepsal, ze ten BLheli samozrejme vsechno tohle ma. Praveze uplne nechapu, proc by blheli firmware nemel byt pouzitelny pro letadlo.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 22:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 803
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
Citace:
Jako kdybych to nepsal, ze ten BLheli samozrejme vsechno tohle ma. Praveze uplne nechapu, proc by blheli firmware nemel byt pouzitelny pro letadlo.


Určitě některé kombinace HW+SW budou fungovat dobře.
Třeba zde najdeš větu, že regl není kompatibilní s některými vysílači:
https://www.peckamodel.cz/2250020-regul ... -serie-20a

Máš vyzkoušeno, že ten motor s tou vrtulí co tam máš, s nějakým regulátorem na servotesteru jede ?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 23:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ano, jak jsem psal, tento regulátor jsem pořídil místo nějakého staršího, kde psali "SimonK", akorát u něho nešla nastavit brzda. Ten fungoval bez škubání při nízkých otáčkách.

No a vida, na těch odkazovaných stránkách přímo píšou, že regulátor je vhodný i pro letadla.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 26.06.2018 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
macil píše:
Regulátory s fw BLHeli sa komfortnejšie nastavujú cez aplikáciu BLHeli Suite. K ich pripojeniu k PC je však potrebný prevodník, buď jednoúčelový (linker), alebo sa dá použiť aj príslušne nakonfigurované Arduino. Na nete je k tomu kopec materiálu a videí.


Mno, mně ale nejde o to že bych to neuměl nastavit přes vysílačku, spíš bych uvítal zkušenosti někoho, kdo přesně takový regulátor má, jestli tam ta brzda má fungovat tak jak popisuju, anebo snad nějak lépe.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 03.07.2018 19:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak jsem vyzkoušel nastavit brzdu v jiném regulátoru, který mám ve FT Mini Scoutovi, a to fakt funguje - když pak rukou roztočím vrtuli, jde to dost těžko, a pak udělá na volno tak maximálně jednu otáčku, než se zastaví. Akorát škoda, že nevidím co to je za regulátor - mám ho v letadle delší dobu a je hluboko zabudovaný.

No a se zapnutou brzdou Mini Scoutík plachtí skoro jak větroň :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2018 21:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Nakonec jsem i v samokřídle Ita vyměnil ten BLheli regulátor za Hobbywing Skywalker, čímž jsem jednak ušetřil asi 5 gramů, ale zejména jsem získal brzdu, která funguje. Pokud byste ale někdo i později zjistili, jak s BLheli a brzdou, dejte vědět do tohoto vlákna.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 12:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Bohužel mám ještě další vývoj: přijde mi, že s tím novým regulátorem HobbyWing Skywalker mám asi tak o třetinu až čtvrtinu kratší letové časy. Zkoušel jsem měnit nastavení časování, asi největší "účinnost" to má na Medium (prostřední stupeň ze tří možných). Předtím jsem míval na 1000 mAh baterku cca 20 minut motoru, na 1300 mAh tak ke 25 minutám, s tím novým jsem například jednou měl 9 motorových minut a do baterky jsem dobil 820 mAh, a včera 17 motorových minut a dobil jsem 1250 mAh. Je možné, že jak to samokřídlo mám víc "v ruce", tak víc dělám vylomeniny a tím mám i větší spotřebu, ale moc se mi nezdá, že by to mělo až tak velký efekt.

Kam dál se mám dívat? Regulátor má ještě tři možnosti rozběhu (Fast, Medium a Soft, nastaveno je Fast)
a časování jsem vyzkoušel všechny tři možnosti.

Je fakt reálné, aby se takto lišila spotřeba téhož letadla s těmi stejnými baterkami a tím stejným pilotem, jen s různými regulátory? Exaktní testy v kontrolovaném prostředí jsem teda neprováděl, jen záznamy z letu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 13:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
mozne to je - pokud bude mit regulator horsi FETy tak na nem budou vetsi ztraty. To same muze delat horsi software.

Ale taky to muze delat soucasne teplo nebo klidne "vyjete" baterky. A delani blbosti s letadlem muze udelat opravdu hooodne velky rozdil

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz