Pravidla fóra


O dalších nadšencích se dozvíte na Interaktivní mapě heli maketářů.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 523 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 35  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 16:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Snad nebude Pavlovi vadit že i já napíšu názor do Jeho tématu.Už je tu celá stránka co se netýká jeho stavby :wink: .
Autorotaci beru jako jakýkoli jiný prvek lítání.Pokud mám v plánu ho běžně používat při lítání,musím ho i trénovat.Až v momentě kdy autorotací ukončím každý let to začne dávat nějaký smysl.Párkrát jsem to zkusil spíš vyhecován podobnou diskuzí ale tím to asi skončilo.Jako záchranný prvek ho myslím nikdy nepoužiju.Na heli je X věcí které můžou odejít při letu a motor je na žebříčku pravděpodobnosti určitě až někde vespod(Kolikrát jste spadli kvůli motoru na heli která je už vyladěná?).Alespoň u mě.Mnohem výš řadím nějakou mechanickou závadu a nejvýš asi kolaps serva.A u takových problémů mi bude zvládnutá autorotace k ničemu :cry: Proto tenhle prvek a všechny další co jsem dodnes nezvládl už asi lítat nebudu :wink:

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 22.12.2017 10:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Za moji "kariéru". a z jakého úhlu pohledu se na to dnes koukám.

- za letu stržené převody náhonu kardanu k ocasu
- rozpojení silových konektorů
- 4x vyskočení řemínku z řemenice ( jednou bez autorotace z výšky asi tak 2,5m)
- vypnutí regulátoru "na závadu" kterou se nedalo určit. Dohromady 5x
- vypnutí regulátoru již na tu samou závadu ale už se dala spolehlivě určit ( uvolněné magnety v motoru
- a nevím přesně kolikrát jsem odstartoval s nenabitou baterkou. (a buď omezil / vypnul regl, nebo jsem to nevydržel na nervy já a odstavil to "dobrovolně" v momentě kdy jsem ještě mohl a byl trošku prostoru pro hrdinství )


Toť moje případy kdy jsem nuceně autorotoval. V těchto případech se pokaždé podařilo přistát beze škod. (ťuk, ťuk a ťuk) Když to sečtu a za každou autorotaci bych měl zaplatit pořízení POUZE nových listů Radix tak jsem v tom za 23 000 Kč. :cry:


Pro vysvětlení (z mého úhlu pohledu na věc), proč je výhodnější se tu autorotaci naučit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 22.12.2017 16:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Pánové zdravím, koukl jsem se sem zas po (tentokrát výrazně kratší) pauze a koukám, jaká se tu rozjela debata. A to je dobře :)

V prvé řadě - Tomáši, díky za velmi velkorysou nabídku zapůjčení heli k nácviku. Opravdu používám mód 1, ale myslím, že bych psychicky těžko zvládal s půjčenou heli třeba i jen osmičky po nebi, natož zkoušet něco, co neumím. Takže ještě jednou díky, ale netroufal bych si.
Mohl bych to ale zkoušet se Sniperem.

A k tématu autorotace - já nepochybuju, že je určitě velmi užitečné ji zvládat. Ale jak jsem postupně četl, tak jsem si v duchu říkal tutéž námitku, jako napsal Miloš - myslím, že k výpadku pohonu u elektriky dojde méně pravděpodobně, než k nějaké jiné závadě, kdy by autorotace byla k ničemu.
Pak jsem si ale vzpomněl na některé svoje kolize a názor jsem změnil (tak, jak napsal Ondra):
- s benzínovou heli se mi za její život 4x stalo, že přestalo fungovat řízení vrtulky. Poprvé mechanická závada smykátka, to jsem byl ještě rád, že heli vůbec udržím ve vzduchu, takže autorotace ani náhodou :D . Podruhé se mi vysypalo ložisko v zadní převodovce, to jsem sice už trošku líp lítal, ale autorotace taky nic. Potřetí to byl problém, který jsem tu psal, asi před rokem a půl (?) a to jsem jakousi autorotací sedl do pole a odnesly to jen listy, protože heli se na zemi převrátila. Ale jak tu zaznělo, bylo to z malé výšky a heli pár metrů nad zemí zmizela za keřem. Myslím že na ty podmínky to dopadlo dost dobře. Další výpadek řízení vrtulky při následujícím letu by autorotace nezachránila, protože heli se roztočila v sestupné svislé části souvratu ve výšce odhadem tak 15m a v kotrmelcích spadla do řepky, takže bez poškození, jen jsme ji málem nenašli. Ani záchranou jsem ji nestačil srovnat do horizontu.
Další "autorotace" byla před lety se Sniperem, kdy jsem zapomněl nabít baterku a to jsem krásně dosedl do trávy na Lipeneckém letišti, ale motor se úplně nezastavil, takže to až tak moc autorotace nebyla.

K tomu nácviku autorotace s maketou - já bych mohl být průkopník, protože mám Hughese zatím ve stavu polotovaru a navíc můžu všechny díly trupu znovu snadno vyrobit, takže nejlepší podmínky pro pokusy s maketou :D ale ani tak to asi neklapne, protože v zimě to zkoušet určitě nebudu a na jaře už to (doufám) bude v dokončenějším stavu. Ledaže bych si na to dokončení vylaminoval ještě jeden trup a ten si vymazloval, zatímco se současným Hughesem bych mohl dělat podobné psí kusy :mrgreen: To by nebyl špatný nápad, ale má to háček - 2 Hughesy v dílně by znamenaly, že já už bych se tam nevešel... :)

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27.12.2017 18:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Dneska dve autorotace na simu Mi17. 50% uspesnost :wink: Ale s velikou pomoci "pana Pilota" ktery se nechtel nechat znovu zabit. :wink:

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28.12.2017 14:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
To zapůjčení heli by mohlo být i na kabelu kde je to ještě jinak, majitel má svůj model víc pod kontrolou. Pokud můžeš využít Snipera, je to jistě lepší.

Na reálném simu musí být autorotace určitě o něčem jiném, tam si to člověk užije a vyzkouší naplno. Dveře se tam asi nezavřou, každý kdo posléze usedne do heli tam musí absolvovat stovky hodin včetně autorotací resp. tam chodí i průběžně.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 7:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Zdravím po delší době, sice jsem sem nic nepsal, ale neflákal jsem se :) Dodělal jsem chybějící formy (ocasní plochy, dveře, kryty nohou a jejich horní rozšířené části a kopyta na lisování bočních oken).
Takže nějaký pokrok je, ale jde to pomaleji, než jsem čekal (přesněji řečeno "ještě pomaleji, než jsem čekal"), takže to pořád ještě není ani nastříkané barvou, ale už se to blíží.
Bohužel nastalo přesně to, co jsem čekal - už se s tím mažu tak dlouho, že už to chci co nejdřív nějak dodělat a na nějaké maketové detaily už nejsou síly :( .
Doufám, že do konce června by to mohlo letět - pokud se nevyskytnou další zdržení, kterých už byla celá řada.
P.

P.S. - pokud by si to přečetlnějaký administrátor - bylo by možné změnit název vlákna a vyndat tu "benzínovou mechaniku"? - ta tam asi nikdy nebude..
Díky


Přílohy:
IMG_20180602_221123.jpg
IMG_20180602_221123.jpg
[ 47.01 KiB | Zobrazeno 1759 krát ]

IMG_20180609_092850.jpg
IMG_20180609_092850.jpg
[ 50.85 KiB | Zobrazeno 1759 krát ]

IMG_20180611_065411.jpg
IMG_20180611_065411.jpg
[ 71.75 KiB | Zobrazeno 1759 krát ]

IMG_20180611_065649.jpg
IMG_20180611_065649.jpg
[ 73.19 KiB | Zobrazeno 1759 krát ]


_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 11:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.9.2012
Příspěvky: 682
Parádní skleník!!!! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 13:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Držím palce ať to v klidu postupuje. Však ono to poletí. Už máš vypranou barevnou variantu ? Ta tyrkysově modrá to předpokládám nebude, na obloze by Ti to dokonale zmizelo :-). Vtipné je jak Ti asi náhodou vyšly ty snímky. Tyrkysová je všude okolo ( krabice s modelem Citabria vlevo, krabice vpravo vzadu, drobnosti ) :-).

Vypadá to moc pěkně.

Včera mi jeden známý poslal dost drsné video s podobně velkým modelem Hughese. Neskončí to dobře ale od první minuty letu je vidět že ani výborný pilot se nesmí nechat unést diváky a aplausem. Škoda jinak hezkého modelu s turbínou a pětilistem.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 14:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Na tom videu je velice dobře vidět co se stalo. Buď ližina jak se dotkla země zapříčinila promávnutí listu nebo se některý z listů dotkl země a následně se potkal s ocasním nosníkem, který svým způsobem tomu pomohl. Ocas propružil a šel naproti listu, který mávl směrem dolů.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 14:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 31.8.2009
Příspěvky: 5078
Bydliště: Praha 6
Vidíš, nenapadlo mě to moc zkoumat ale asi máš pravdu. Zřejmě by se to dalo pustit zpomaleně.

_________________
TREX450PROHC3SX, TREX550Spirit, TREX600B.Demon, TREX600VBarNeo, TF8G
http://relax450.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 16:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
Alespoň se mi to tak jeví. První co je vidět, je deforace ocasního nosníku. Je viditelný jakoby lom ohybu a pak na dalším snímku jsou shrnuté dva nebo tři listy k sobě. Ale co je shrnulo, zda si škrtli o ocas nebo si hrábli do země ..... těžko říct.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 17:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2007
Příspěvky: 6689
Bydliště: Berounsko
Podarilo se mi najit jedno okynko kde je jeste ocas v celku a listy hrabou do zeme.

_________________
Bell 206, Mi-8, nejaka letadla, Jeti DS-16


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 17:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
vzal to lyžinou, je to krásně vidět - ta přibrzdila helinu a naklonila helinu listy k zemi .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 18:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.7.2015
Příspěvky: 801
No a já zpět k vláknu. Pavle je to nádhera, umím si představit, co si se už nadělal a co se ještě naděláš, ale stojí to za to. Držim palce.

_________________
Westland Wessex
Bell 47G Sioux
Futaba T-10CG


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.06.2018 18:53 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Pavle skončím taky asi nějakým velkým . Dnes jsem praštil 500 stovkou a důvod - prostě jsem nerozeznal polohu ani podle reakcí. Tak jsem vypnul motor 3 m nad zemí a už nic neřešil. Nehorší je, že než ji udělám , neuvidím ani na ni :lol:
Ale Eco mám rád . Kromě podvozku a kabiny a pravděpodobně pokřivená hřídel se nic nestalo .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 523 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 35  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz