Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Lak ve spreji-problém
PříspěvekNapsal: úte 22.05.2018 16:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Ahoj.
Vyrábím kabinu na vrtulník.Stejným způsobem jako už mnoho podobných karoserií,kabin a "maketových trupů" na vrtulník.To znamená laminátový výrobek,tmel,plnič,barva a lak.Byl jsem maximálně spokojený se spreji molotov.Jsou polomatné a přes to lesklý lak.I bez větších zkušeností jsem dosahoval dost solidního výsledku v povrchové ůpravě svých výtvorů.Někdo mi zde kdysi řekl že lak je potřeba ve větší vrstvě a nebát se když "zmlíkovatí" ono to zmizí a lak bude lesklý.

OK opravdu to tak fungovalo.Problém nastal letos.Nějaké karoserie na rc auta a teď ta kabina.Po přelakování a vyschnutí laku je povrch extrémně a nerovnoměrně matný.Asi bych ani neotravoval a řekl bych si že spreje byly zkrátka nekvalitní nebo jsem někde udělal chybu.

Píšu tedy proto, že bych rád věděl proč lak v místě kde mám zespod vlepené magnety evidentně zafungoval jak má a je lesklý. Zbytek stojí za prd a bylo by lepší to nechat bez laku. Co to může způsobit? Ty první pokusy stříkání trupů na vrtulník probíhaly v garáži kolem bodu mrazu a dopadly vlastně nejlíp :wink:

Tento nekvalitní povrch laku jde částečně rozleštit papírovým nebo vatovým kapesníčkem.Jako běžně dostupné brusivo-leštidlo používám zubní pastu ale tentokrát to jde zatím i bez ní.Výsledek ale není takový jako v dobách kdy lak byl prostě lesklý sám.Věděl by někdo kde může být problém?

1- nastříkáno polomatným černým sprejem.
2- 10 hodin zaschlý bezbarvý lak
3- Místo kde jsou zespod magnety je jediné lesklé.
4- Stříkání v zimě.Stejné barvy i postupy. :roll:


Přílohy:
IMG_20180521_165555.jpg
IMG_20180521_165555.jpg
[ 110.99 KiB | Zobrazeno 2062 krát ]

IMG_20180522_151650.jpg
IMG_20180522_151650.jpg
[ 57.06 KiB | Zobrazeno 2062 krát ]

IMG_20180522_151714.jpg
IMG_20180522_151714.jpg
[ 70.63 KiB | Zobrazeno 2062 krát ]

Foto2839.jpg
Foto2839.jpg
[ 55.79 KiB | Zobrazeno 2062 krát ]


_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak ve spreji-problém
PříspěvekNapsal: úte 22.05.2018 18:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tipoval bych, že to je způsobené vlhkostí vzduchu a rychlostí odpařování ředidla se povrch ochlazuje a sráží se vlhkost. V místech magnetů je větší objem materiálu, takže ochlazování je pomalejší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak ve spreji-problém
PříspěvekNapsal: úte 22.05.2018 19:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Taky mám tuhle zkušenost. V létě je nejlepší stříkat sprejem brzo ráno když je chladno (studený vzduch má v sobě méně vody) a ohřátým sprejem (koupu ho pod horkou vodou).
Dobrá zpráva je, že se to dá snadno napravit dalším nástřikem laku za zmíněných podmínek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak ve spreji-problém
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2018 3:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Většina barev se nemá stříkat pod +5°C.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak ve spreji-problém
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2018 7:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@dagx Ten vliv magnetů mne zaujal. Existují metalické nátěrové hmoty, efekt - kovový vzhled.
Pigmenty - hliník. Antikorozní ochrana železných dílů - pigmenty - zinek. Suřík oxidy olova.
-- Magnetické barvy (tabulové barvy) s vysokým podílem železných pigmentů. Černý Molotow
(Deep Black / Signal Black) asi pro dosažení ČERNÉ může obsahovat feromagnetické pigmenty,
ty staženy magnetem dolů, vytvoří nahoře vrstvu barvy s menším podílem pigmentů, tedy lesklou.
- Pokud to až do teď bylo s MOLOTOW dobré, a změnilo se to, čekal bych, že byla v receptuře
vynechána nějaká (jedna nebo více) ekologicky závadná složka, co potlačovala vliv vlhkosti.
Tomu by nasvědčoval použitelný vzhled 4- Stříkání v zimě. Stejné barvy i postupy.
-- Ta černá + magnety, zase na takovou změnu příliš neukazují. Vliv magnetů (+ černý Molotow), __bude asi nutno posuzovat odděleně.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak ve spreji-problém
PříspěvekNapsal: stř 23.05.2018 11:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Jen ve zkratce.Aplikační teploty se běžně pohybují mezi 10-25C nad nulou s relativní vlhkostí do cca 60%.Při odpařování rozpouštědla dochází k ochlazování povrchu.Pak je důležité při kolika stupních C je rosný bod.Že to jednou fungovalo znamená že byla menší vlhkost vzduchu nebo se podařilo trefit mimo rosný bod.U těch magnetů bych viděl vliv jejich hmotnosti...tedy přesněji akumulace teplotní energie.Pak ten povrch kolem nich byl mimo rosný bod.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak ve spreji-problém
PříspěvekNapsal: čtv 24.05.2018 15:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jsem si vzpomněl, že jsem kdysi něco stříkal na nějakém autě v mrazu, nějak kolem nuly a taky byl lak hnus. Jako nastříkal jsem ho, ale hrozný pomeranč. přitom barva byla čerstvá, ale zima udělá své.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz