Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: stř 16.05.2018 9:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Takže z toho usuzuji, že v obcích v blízkosti nebo uvnitř nároních parků se smí lítat v prostoru někde mezi extravilánem (čili nezastavěným a nezastavitelným územím) a hustě zastavěným územím. Tak to je velmi nejasná (vágná) definice. Rád bych viděl ten předpis, kde jsou charakterizovány parametry, kterými by se přesně rozlišovaly hustě zastavěná, zastavěná a zastavitelná území. :roll: :mrgreen: Obávám se, že to posuzování bude ryze subjektivní. :P

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: stř 16.05.2018 16:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
- Definice: Hustě osídlený prostor (HOP)
Hustě osídlený prostor (Congested area) je dle leteckého Předpisu L 6/III definován
PŘEDPIS L 6/III PŘEDPIS L 6/III - ODDÍL I - HLAVA 1, (I - 1 - 2), Hustě osídlený prostor (Congested area)
-- POJEM "osoby, stavby / osídlený prostor"
16. Další podmínky pro provoz bezpilotního letadla
... a) až f)... v Tabulce 1 níže, dále jen „tabulka“ viz stránka: Dopl. X - 6 *)
g) jak vyplývá z řádku č. 7 tabulky, bezpilotní letadlo se, s výjimkou kdy ÚCL povolí _jinak, nesmí:
i) v průběhu vzletu a přistání přiblížit k jakékoliv osobě jiné než jeho pilot na horizontální vzdálenost
_menší než 50 m;
ii) za letu přiblížit k jakékoliv osobě, prostředku nebo stavbě, které nejsou součástí předmětného provozu,
_na horizontální vzdálenost menší než 100 m;
iii) za letu přiblížit k jakémukoliv hustěosídlenému prostoru na horizontální vzdálenost menší než 150 m
*) (řádka č. 7): "min. ve vzdálenosti (m): vzlet, přistání /
osoby, stavby / osídlený prostor" = INTUITIVNĚ osídlený = KDE JSOU STAVBY/OSOBY
PŘEDPIS L 2 - DOPLNĚK X – BEZPILOTNÍ SYSTÉMY


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: stř 16.05.2018 17:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak vidím, že jsi mě umlátil paragrafy. :lol:
Jenže i tak jsou ty definice velmi vágní, umožňující poměrně subjektivní výklad co je nebo není hustě osídlený prostor.
Citace:
Hustě osídlený prostor (Congested area)
Prostor, který je ve velkoměstě, městě nebo osadě používán převážně k bydlení, obchodním činnostem nebo rekreaci.

Vem si třeba mnohé roztroušené obce ve Slezku, kde se střídají osamocené domy s grunty. A ty představují i docelá velké plochy polností. Je to, nebo není hustě osídlený prostor? Když se tam většinou dá i nouzově přistát s větroněm/ultralajtem, ale ta definice výše pro něj taky platí. :roll:

Ale mne je to jedno, já v českých parcích létat nehodlám, natož s kopterama. Ja se tady jen bavím tím, že to někdo považuje za kardinální problém. :wink:
Ale dovedu si představit situace, kdy to někoho může nepříjemně omezovat tak, že nemá v blízkosti bydliště kde létat.
Bohužel doba, kdy bylo celé nebe pro modeláře a každá plocha potenciální modelářské letiště už skončila. Musíme se tomu podřídit. :(

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: stř 16.05.2018 21:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Jedna z podmínek je, že provozem dronu je dotčené území, které tvoří kužel o poloměru 2v (nebo průměru - musel bych to najít...).
Tedy létat přímo nad hradem jako zastavěným prostorem nestačí k legální činnosti ani se souhlasem vlastníka - což je obecně povinnost.
Dotčené území bude zasahovat i do okolního prostoru, tedy chráněného území, kde je tato činnost zakázána.
Tedy např. budu-li 100 m nad hradem, pak kružnice kolem dronu promítnutá na terén bude mít průměr 200 nebo dokonce 400m. V lepřím případě těch 200m.
A to nepočítám případné převýšení hradu nad terénem - pak je kružnice ještě větší.

Na ÚCL mi bylo jednoznačně řečeno, kde se nesmí létat (a není toho málo), a chráněné oblasti patří mezi tyto zakázané lokality.
Nedávno jsme to řešili i v jiném vlákně, kde jsem se ptal Tomáše C konkrétně na Sněžku a vyplynulo z toho, že ani ÚCL nemůže povolit lety nad touto lokalitou, protože je to zakázáno zákonem, tedy vyšší instancí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: stř 16.05.2018 21:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Borek píše:

Našel jsem tohle: http://palava.ochranaprirody.cz/sport-a ... i-s-drony/
Dole je "TL;DR", ze kterého plyne, že lety v CHKO nevyžadují žádné povolení ani výjimku, ale vzlety a přistávání vyžadují povolení správy CHKO. Mají tam dokonce formulář na to povolení.

Jinak je to samozřejmě úsměvné, protože třeba v naší CHKO České středohoří se vytěžují celé kopce a je to naprosto v pohodě, dálnice D8 se staví za soustavného porušování všech možných vyhlášek --- ale chraň bůh, abych někde vypustil z ruky svého Mavica o vzletové hmotnosti pod kilo. To je zásadní ohrožení životního prostředí.


Jenže to jsou aktivity "v zájmu státu", stejně jako vyvlastňování např. pozemků v jinak nedotknutelném soukromém vlastnictví a pod.
Logiku to sice má, ale předpisy a zákony něco zakazují.
A i když je to nelogické nebo nesmyslné, je nutné to ctít, ať se nám to líbí nebo ne....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: čtv 17.05.2018 9:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Steve "je to zakázáno zákonem, tedy vyšší instancí" Povětšinou zákony obsahující ZÁKAZ mívají
i části v nichž se říká: - kdy a kde zákaz neplatí, - a kdo je kompetentní autorita **), která může
a) povolit výjimky (konkrétní/obecné) a stanovit nutné a dostatečné podmínky pro povolené výjimku
b) v daném prostoru a čase může stanovit další konkrétní podmínky
*) dle áčka i béčka lze postupovat jen když je takové OKOLNOST v ZÁKONĚ výslovně uvedena.
_teprve pokud tam tato možnost není, jsou ODCHYLKY/VÝJIMKY/ZMĚNY možné jen novým zněním ZÁKONA.

-- Nejhorší jsou situace kdy dojde k rozporu mezi dvěma ZÁKONY (dvěma ustanoveními LEGISLATIVY).

**) pokud je to v pravomoci státní správy, tak kvalita doplňků většinou ujde,
_tam kde byla kompetence svěřena orgánům samosprávy, kvalita doplňkových nařízení není vždy nejlepší.
_Jako vždy platí přísloví: "Výjimky potvrzují pravidlo". = tam pak kvalita výroků orgánů samosprávy nemá chybu.

@VTjr Mám obavu, že u pojmu "Hustě osídlený prostor" to tak VÁGNÍ nebude.
A bohužel pod "je ve městě nebo osadě používán převážně k bydlení, obchodním činnostem nebo rekreaci"
patří všechny prostory ve VELKOMĚSTĚ/MĚSTĚ/OSADĚ.
Prostory typu"Zde jsou lvi"="Zákaz vstupu všech osob",
asi budou mimo tato "SÍDLA" např. cílový prostor vojenské střelnice. A tam bude mít striktní zákaz jiný důvod.
--- Dokud zde o tom jen kecáme jde o houby. Vážné to je až u soudu.
U soudu soudí ta "SLEPÁ", podle klikatých paragrafů co drží v ruce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: čtv 17.05.2018 10:12 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Borek píše:
ale chraň bůh, abych někde vypustil z ruky svého Mavica o vzletové hmotnosti pod kilo. To je zásadní ohrožení životního prostředí.


Tak nějak se vkrádá do mysli parafráze jednoho vtipu:

Sedí si tak sokol stěhovavý vedle své družky a mrmlá:
Celý svět se snaží zachránit náš druh, vědci zasedají, ekologové se bouří, Greenpeace se z toho může posrat, modeláři nesmějí létat, ale TEBE HOLT BOLÍ HLAVA...!!!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: čtv 17.05.2018 11:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
:lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: ned 01.07.2018 12:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2011
Příspěvky: 492
Bydliště: Ústí nad Labem
VTjr píše:
Ale mne je to jedno, já v českých parcích létat nehodlám, natož s kopterama. Ja se tady jen bavím tím, že to někdo považuje za kardinální problém.


To, co děláme je hobby, takže to z principu není "kardinální problém". Nicméně při dostatečném množství zákazů, příkazů a nařízení vyvstává otázka, zda se na to nevykašlat, protože to prostě už přestává být zábava. Já jsem se k modelářství dostal s tím (a je to už pár let), že mě zajímalo hlavně točení videa s tím, že až se to naučím, tak třeba budu moci natočit své oblíbené České Švýcarsko (které mám prochozené dávno předtím, než mě něco takového vůbec napadlo). No a teď, když už se na to konečně cítím dost zkušený, tak to zakážou. A obecně vzato, v podstatě kdekoliv je to nějak fotograficky zajímavé, tak je to zakázané, takže jaký je vlastně smysl dronů, co točí video? Na drone racing neaspiruji a poletovat na plácku omrzí dost rychle.

_________________
Bixler, Super Sky Surfer, DJI F550, Mavic Pro | FrSky Taranis X9D+
Blog: http://tinyurl.com/ctuoqtx


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v národních parcích
PříspěvekNapsal: ned 01.07.2018 21:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Pokud je cílem a smyslem Tvého modelařeni lítání s kopterama hlavnĕ to natáčení leteckých snímek a především tĕch pískovců, tak docela chápu, že pro Tebe to kardinálnim problémem je. :P
Nakonec to docela chápu, když vidím jak většina lítá s koptérama - podle mne je to pro diváka čistá nuda, nevím jak pro pilota, ale možná bez toho bonusu z natáčení je to po čase i pro něj nuda taky. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz