Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pony - SAM 78
PříspěvekNapsal: ned 04.03.2018 23:12 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Ahoj,máte někdo zkušenosti s letadlem Pony od Fencla Otakara.Rozpětí 1000 mm/motor 1,5-2 ccm.Mohl bych na něj dát MVVS 1,5 D?Děkuji za odpověď.

Kdyby jste někdo věděl ,jaký model by byl nejlepší k MVVS 1,5 D pro začátečníka,tak taky pište.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 4:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Odštěpeno z vlákna viewtopic.php?f=119&t=82223 kam jsem to omylem sloučil.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 6:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Ponyho jsem měl k nejvyšší spokojenosti, doporučuji ale tak 2,5 ccm. MVVS 1,5D je málo (ale ideální na výše zmíněného Vipana (jyrry), nebo třeba Citabrii od p.Fary).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 11:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
XDan píše:
Ahoj,máte někdo zkušenosti s letadlem Pony od Fencla Otakara.Rozpětí 1000 mm/motor 1,5-2 ccm.Mohl bych na něj dát MVVS 1,5 D?Děkuji za odpověď.
Kdyby jste někdo věděl ,jaký model by byl nejlepší k MVVS 1,5 D pro začátečníka,tak taky pište.

Orignální velikost PONYho, kterého plánek vyšel svého času v Modeláři má rozpětí 1220 mm. I když nevím, jestli se jedná o ten samý model, protože na plánku je jako autor uveden František Podaný. A na to by byl motor 1,5cm3 už slabý, motor 2,5cm3, jak píše Jarda Růžička, je podle mne minimum, ještě lepší by byla třiapůlka. Taky to tady někdo psal, že s tím lítal dokonce s motorem TONO 5,6 (to ale asi rozhodně nebylo pro začátečníky). I když v plánku je napsáno, že doporučují motor 1,5 - 2,5cm3, jenže taky uvádějí letovou hmotnost 1200g. No nevím, jestli se tady vůbec někomu povedlo ten model v takové hmotnosti postavit. :roll: Mně tedy ne. :( Hned zpočátku můj měl 1500g a pak po více haváriích a opravách jeho letovka narostla až na šílených 1800g. A to je už značná cihla. Nicméně lítá to hezky, ale pro začátečníky to už rozhodně není, i pro mne je to značný adrenalín, zejména starty hodem z ruky. Ale davapůlka musí být s laďákem.
Krom toho začátečníkovi model se spalovákem o rozpětí 1000mm nedoporučuji. :P Poříď si něco o rozpětí 1400mm a na motor 4,0-6,5cm3. Metrové modely jsou malé mrštné mrchy, a navíc jsou i špatně vidět. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 06.03.2018 13:27, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 12:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
VTjr píše:
...
Krom toho začátečníkovi model se spalovákem o rozpětí 1000mm nedoporučuji. ...

No, měl jsem Terryho (Graupneří obdoba Vipana) ve třech (?) exemplářích, z toho první dva na jednokanál. A jak to létalo, skoro samo... Mk-17 a MVVS 1,5D .

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 12:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Jednokanály prostě musely umět lítat samy. :!:
Ale jak k tomu na řízení přidáš výškovku nebo dokonce křidélka, tak už to asi úplně samo lítat nebude. :roll:
Ale já se nepřu, nevylučuji, že Terry mohl lítat pohodově. 8)
Ono je to dost i o tom plošném zatížení. Třeba i ten PONY popstavený tak, že má opravdu letovku 1200g (co si ale nedovedu moc představit), bude lítat úplně jinak, než ta moje šíleně rychlá 1800g cihla (na kterou ale přesto nedám dopustit). :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 12:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na tu jedenapůlku by se hodilo Pluto, Apollo, nebo něco tomu podobného. Dnes už nikoliv na jednokanál, ale aspoň tři (S, V, M). Rozšíření o křidélka je možné (není podmínkou). Pony jsem sice nakonec nestavěl, ale od pohledu to má být rychlík. A ještě k motoru, ty MVVSky byly podle mě velmi dobré. Jen na ně už dnes budeš poměrně těžko shánět palivo. Jestli chceš model na motor téhle velikosti, tak typy na éro máš (je toho samozřejmě víc) a motor bych volil ASP .09, nebo .12. ovšem potřebuješ k jejich provozu ještě něco málo dalšího vybavení.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 12:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
DAF píše:
... MVVSky byly podle mě velmi dobré. Jen na ně už dnes budeš poměrně těžko shánět palivo. ...

Tak tomu nerozumím. 8O V čem vidíš problém? :o :o :o
Pokud by šlo o žhavík, tak je to přece zhavík jako každý jiný a na ty je paliva všude dost. Nanejvýš do hotového paliva může přilít 3-5% ricínového oleje, který ale lze koupit v kterékoli lékárně.
Pokud by to byl detoňák, tak když sežene éter, tak ostatní komponenty (petrolej, ricín) jdou sehnat úplně snadno. A i ten éter se přece dá normálně koupit (bylo tu o tom vlákno, stačí jen dobře hledat).

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 13:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tazatel píše, že chce něco na MVVS 1,5D, tedy detoňák. Palivo jde namíchat i doma, to je jasné, dřív se prodávalo už hotové. Ovšem s rozvojem žhavíků a útlumem výroby detoňáků začalo z pultů mizet i palivo. Do budoucna budou pomalu mizet i žhavíci, a to díky elektrifikaci. Zůstanou nejvýš větší a velké benziňáky. Ne každému se chce shánět komponenty a míchat palivo doma.
A samozřejmě pokud má někdo brňáka doma a ten je provozuschopný, tak i dnes je dobrý. Ta jeden a půlka se přestala dělat někdy v 90 letech a postupně z výroby vypadly další malé objemy a zůstaly jen benziňáky.
Myslel jsem to celé tak, jestli je dobré do nového modelu dávat takto starý motor.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 14:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
DAF píše:
Tazatel píše, že chce něco na MVVS 1,5D, tedy detoňák...

Promiň, tento konkrétní požadavek jsem jaksi přehlédl. :oops:
Při detoňáku MVVS 1,5D ta Tvoje poznámka samozřejmě dává smysl. 8)
Ale zas, vzhledem k malému objemu motoru a tím malé spotřebě, když sežene někde v zdaravotnictví třeba jen 2 deci éteru, tak mu to bude stačit na hodně startů. Tipuji, že na tolik, až ho to s tím malým detoňákem i přestane bavit a pořídí si něco většího se žhavíkem. :D

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 14:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
VTjr píše:
Při detoňáku MVVS 1,5D ta Tvoje poznámka samozřejmě dává smysl. 8)
Ale zas, vzhledem k malému objemu motoru a tím malé spotřebě, když sežene někde v zdaravotnictví třeba jen 2 deci éteru, tak mu to bude stačit na hodně startů. Tipuji, že na tolik, až ho to s tím malým detoňákem i přestane bavit a pořídí si něco většího se žhavíkem. :D


Já se spíše obávám, že ho to s MVVS 1,5D přestane bavit ještě před létáním. Ten motor byl pověstný tím, že se velmi špatně nahazoval. To MVVS 2,5 D7 bylo jiné kafe. Nacucnout, protočit, drc a letíme!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 15:16 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Letadlo pony,které mám na mysli pochází ze seznamu SAM 78
s hmotností okolo 330 g. Motor MVVS 1,5 D již delší dobu vlastním,a tak bych chtěl model postavit na něj .Problém
s palivem u mě nehrozí.Tohle by měl být můj první motorový model,který bych si představoval v podobě "nastartovat a hodit",bez vysílačky.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 15:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
XDan píše:
"nastartovat a hodit",bez vysílačky.


Leadlo 330 g. Motor MVVS 1,5. Bez vysílačky.

Tak to nepůjde...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 15:48 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
A co by jste navrhoval vy?

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pony - SAM 78
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2018 16:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Moc se omlouvám, tuhle mýlku jsem víceméně způsobil já přesunem otázky do vlákna o Ponym podstatně mladším, měl jsem si přesněji přečíst popis - autora a parametry :oops:
Jedná se opravdu o volný model - http://www.sam78.cz/apr_list/images/1950-pony-1.pdf - a tím pádem většina příspěvků pamětníků teď jaksi... neplatí pro tento případ... :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz