Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 18:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.1.2012
Příspěvky: 242
Bydliště: Kroměříž
Ahoj,
tak nějak nečekaně, jsem byl obdarován stavebnicí v rozsypu a to modelu letadla Piper J-3 Cub. Stavebnice je klasika balsa/překližka.

Je mi jasné, že to není ideální první model pro stavbu, ovšem pro mě bude samotná stavba asi větší požitek, než samotné létání.

Nechci se do toho pouštět po hlavě, ale vůbec nemám s lepením tohoto typu zkušenosti. Tím ovšem netvrdím že bych to nezvládl, po shlédnutí videí na YT, je to dle návodu a přiložených stavebních plánů celkem brnkačka. Jak pro sebe, tak pro kamarády, jsem "poskládal" několik stavebnic z EPP. Při stavbě jsem se řídil samozřejmě vždy návodem, ale určité věci jsem řešil dle sebe a vše vždy skvěle fungovalo. Takže logicky je takový posun nasnadě..
Bude to projekt na celý rok 2018, takže hlavně vše promyslet.

V první fázi mě zajímá, jakým lepidlem balsu s překližkou lepíte a další důležitá věc, jakou pilkou tyto díly/nosníky řezat? Popřípadě jsou dané nějaké pracovní postupy? Jsem samouk, takže stačí nadhodit a já si rybu chytnu sám :)

Myslím že tato informace mi prozatím na sestavení holého draku postačí.

Uvažuji o elektropohonu AXI, na spalováky nemám "zázemí" :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 19:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Sice nejsem moc zkušený modelář, ale co mi tady chlapi poradili, tak nedůležité díly stačí lepit disperzním lepidlem. Já teď používám Patex Wood Expres a výborné lepidlo. Důležité nosné díly, motorové přepážky apod. nějakým epoxidem. Řežu něco lupenkovou pilkou, něco mikrobruskou. Brousím opět něco mikrobruskou a něco smirkovým papírem na dřevěném hranolku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 19:06 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Lepit se dá mnohým lepidlem. Kanagon, epoxid, disperze, kyanoakrylát, polyuretan... Asi prostě záleží, co ti vyhovuje na práci a co vyhoví pevnostně.

Osobně bych šel do kombinace. Rychlá disperze na běžné spoje a kyanoakrylát (sekunďák) na pevnostní.
Mám dobrou zkušenost s tímto:
http://www.pattex.cz/cs/produkty/lepidl ... press.html
https://horejsi.cz/Pages/DetailProdukt. ... cislo=1264

Na řezání je to stejné. Co ti vyhovuje. Lupenkovka, pilka na železo, olfa pilka...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 19:18 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.12.2012
Příspěvky: 116
Obrázky: 0
https://www.trolls.cz/products/razor-saw


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 19:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
1) Zkus si, jako snad každý zde, napsat do profilu, odkud pocházíš. Osobně se radí mnohem lépe než na dálku.
2) Napiš něco bližšího o stavebnici, stačí měřítko a výrobce. Stavebnice Piperu J-3 jsou od rozpětí cca 900 mm do nějakých skoro 2800mm. Jistě pochopíš, že ve stavbě malého a toho největšího bude rozdíl.
3) Tak a teď se už začneme normálně bavit 8) .
Lepidlo použij, jaké ti vyhovuje, TomasC už něco nahodil. Používám kanagom, Purex (hlavně na větší plochy), epoxid, ale také CA (vteříňák), ten pak hlavně na "zasklení".
Zkus si udělat čas a přečíst si tohle viewtopic.php?f=15&t=15227 vlákno. O Piperovi a jeho stavbě je tam toho nakecáno docela dost.
Na dělení materiálu (řezání) je vhodná lupenková pilka. Osobně na řezání překližky používám plátky na kov, ne na dřevo, mají jemnější zub. Na balsu pak povětšinou lámací nože. Tady není špatné mít slušné, přiměřeně dlouhé, kovové pravítko (stačí i pásovina, ale opravdu rovná) na dlouhé řezy. Pak není od věci mít různé drobné pomůcky, např. hranolky, které mají opravdu pravý úhel, nebo v lepším případě úhelníky (ale ty jsou dost drahé), pro ustavování lepených dílů. Od věci není nějaká vrtačka, Dremel postačí, ovšem malá stolovka je také výhodná (hlavně když potřebuješ dobrou kolmost otvorů a přesnost na roztečích). K tomu hromadu pérových svorek, mám je ve třech velikostech, případně tzv. jednoruční svorky (opět přiměřeně veliké, dělá se jich celá řada).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 20:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.1.2012
Příspěvky: 242
Bydliště: Kroměříž
Díky, info doplněno. Jedná se o stavebnici od Great Planes, rozpětí 1945, viz https://www.greatplanes.com/airplanes/gpma0160.php

DAFe díky za odkaz, to si při těchto mrazivých večerech čas rád udělám :-) Za tipy na pilky taky díky no a jak vidím tak konečně mám důvod pořídit Dremel :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 20:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
- lepim na desce slepene ze 3 desek podlahove hobry. Spendliky do toho jdou lepe nez do latovky. Hobru mam polozenou na stole takze je rovna
- pres plany pouzivam celofan v metrazi - maj v kramech kde maj koralky a dalsi hobby veci pro holky :-)
- vetsinu lepim sekundakem (ruznyma hustotama, vse BSI od Horejsiho), tam kde je to vhodne (napr. delsi spoje nebo ocekavam vibrace) tak kombinace disperze a sekundak. Pro pevnostni mista ala motorove prepazky to vemu sekundakem a pak udelam koutovy spoj z 15 epoxy a mikrobalonu/sekane bavlny/bilejch sazi podle toho co presne potrebuju (kazda primes ma trochu jine vlastnosti) a kdyz bych si nebyl hoodne jisty tak 30tka a 80tka tkanina pro prelepeni spoje - bud epoxydem nebo klidne i ridkym sekundakem

Pokud si chces usetrit nervy tak doporucuju poridit rozumny vercajk. Neni to nutne ale jde to s nim lepe :-) Za me je to :

- Excel skalpel, lamaci noze z bauxxx v kovovem drzaku, ziletky klidne bez drzaku
- poradna modelarska pilka - mam dve velikosti Zona pilek (muzu si vybrat u Horejsiho osobne takze to radsi vemu tam nez nekde jinde, ze :-D ) - velkou s vetsima zubama a pak malou s jemnyma zubama na balzu a je to super na vsechno az po uhlikovy roury. Na rezani balzy to pouzivam radsi nez skalpel - nema to tendence se omackavat atd....
- rozumna sada malych sroubovacku - nic nenakrkne vic nez kdyz ti vyskoci sroubovak ze sroubku na servu protoze nema spravnou geometrii konce a probodnes si novej potah (pouzivam nejake z bauxxx)
- sadu na dlabani pantu od Du-Bro - asi to maj nekde i skladem ale nasel jsem to rychle tady - https://eshop.reichard.cz/dubro-sada-na ... pantu.html. Udelas tim diry na panty v klidu, na spravnem miste a bez nervu

pak pouzivam hodne jeste modelarskou vodovahu od Robartu ( http://www.gliders.uk.com/Robart-Precis ... RPT-RB404/ ) a jejich polystyrenovej drzak na
letadla ale nevim zda to ted nekdo v CZ prodava. To uz jsou drazsi veci a daj se nahradit ruznejma jinyma zpusobama.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.02.2018 22:27 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.9.2008
Příspěvky: 78
Bydliště: bratislava
Ja si myslim že je doležite aby si dodržal správnu geometriu modelu. Aby kridlo nebolo do vrtule, aby si mal spravny uhol nabehu atd. Treba tak nejak prísť na to z ktoreho uhla a ktorym smerom sa treba na model počas stavby pozerať aby si videl ak niečo nesedí a merať.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2018 2:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
petr1990 píše:

V první fázi mě zajímá, jakým lepidlem balsu s překližkou lepíte a další důležitá věc, jakou pilkou tyto díly/nosníky řezat? Popřípadě jsou dané nějaké pracovní postupy? Jsem samouk, takže stačí nadhodit a já si rybu chytnu sám :)



nahazuju:

http://veka1.rajce.idnes.cz/Seminar_o_l ... ohumilec./

ale je mozne projit komplet vsechno: http://veka1.rajce.idnes.cz/

tu jsou i nejake textove informace:

http://www.vekamodel.cz/lepidla-v-modelarske-praxi/
http://www.vekamodel.cz/potahovani-mode ... jak-na-to/
http://www.vekamodel.cz/category/dilna/

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2018 7:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 356
Bydliště: Ruda nad Moravou
Jak psal moudře DAF - osobní setkání s kolegou modelářem je nad všechny diskuse (co modelář, to individualita a budeš mít akorát v hlavě guláš - no všichni to děláme dobře, ale každý jinak :wink: ) . Ušetříš i čas a vzájemná motivace je pro modelařinu vždy přínosná, takové to zdravé hecování.
(důkazem je například naše minimaketářská špička, tam to bylo hodně intenzivní a veeelmi přínosné a pověst že žák předstihne mistra tu nelhala).

Hlavně je třeba specifikovat, jaký model - mezi modeláři najdeš prakticky od mikrochirurgy po truhláře :-) a to jsi správně doplnil...

A tak když jsi doplnil Kroměříž, už Ti sypu do soukromé zprávy nějaké kontakty. Jak s nimi naložíš a jestli budou o spolupráci stát je na vás (obou), ale kdyby jsi tam měl Šumperk - už sedíme na pívu nebo u mě v dílně...

Zlom vaz a letu zdar !

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2018 8:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Stavebnice Great Planes bude samozřejmě trochu jiná, než SIG. Ale základ - všechno správně přilepit na určené místo, je stejný.
Na pracovní desku jsem zapomněl. Osobně používám spárovku. Je to myslím že smrku, takže do toho jdou docela obstojně zapichovat špendlíky. Ale bacha, musí být opravdu rovná! Vercajku by se daly vyjmenovat ještě mraky. Musíš si zvážit, jak budeš pokračovat, zda se vyplatí.
Mimochodem ke stavbě, teď tě trochu vyděsím :lol: , budeš také potřebovat i dřevo, kus prkna, nějaké lišty, hranoly apod. Pokud se divíš na co, tak na různé forychtungy. Neříkám, že to je jediná metoda, ale u hlavně větších modelů je dobré si udělat šablony a v nich stavět. Podívej třeba sem http://daf64.rajce.idnes.cz/Cloud_Cruiser/ . Hned první je fotka stavby trupu na šabloně. Ano, jsou to výdaje a práce navíc, ale pravděpodobnost, že to postavíš "rovně" se bude aproximaticky blížit 100%.
No pak to chce ještě různá brousítka. Na kroužku třeba používáme kostky extrudovaného polystyrénu, na který jsme přes oboustrannou lepící pásku nalepili smirek. Ty kostky se navíc dají tvarovat, např pro broušení náběžné hrany. Ale ani to není jediná metoda.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2018 9:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Jako jedno z nejdůležitějších nářadí - nebo pomůcek - považuji lehká brusná prkýnka, aspoň se třemi různými zrnitostmi smirku. Brousit v ruce dokáže jen génius a i ten bude mít problém dodržet rovinnost a ostré rovné hrany. Viz video od RiMra.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2018 10:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak otázka různých brousítek je jasná. Bez toho se modelář neobejde. Ale také používám broušení smirkem na prstech. Jde o zaoblení hran třeba na bedničkovém trupu. Dělám tak i dočištění náběžky, tu vezmu nejdřív brousítkem a pak ručně dohlazení. Navíc z extrudovaného polystyrénu se dají dělat i brousítka tvarová, třeba zrovna na ty nábežky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2018 13:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 26.12.2012
Příspěvky: 116
Obrázky: 0
Amper píše:
.....ziletky klidne bez drzaku....


Ten odkaz, co jsem dával, není žiletka, ale taková malá pilka, "piletka" - za mě k nezaplacení při řezání balsy, ale i jiných materiálů. Sám ji radši ale taky používám bez toho držátka. Jen jsem to chtěl zmínit jako tip, třeba někdo nezná a je to fakt užitečnej nástroj (samotná piletka stojí asi 50,-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 01.03.2018 14:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
... ziletky bez drzaku ( vytazeno z prvniho odkazu v 9 prispevku ve vlakne).

Příloha:
ziletky _001.JPG
ziletky _001.JPG
[ 99.36 KiB | Zobrazeno 2605 krát ]



Hodi se napr. na rezani tenkych umelin a papiru (potahove papiry obecne, netkany polyester Vlies, folie a pod ....)

Příloha:
cejka potah a  povrchova uprava_ ziletka.jpg
cejka potah a povrchova uprava_ ziletka.jpg
[ 95.91 KiB | Zobrazeno 2605 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz