Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 56  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 1:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ale i ten lítač by měl vědět o čem to je. Ne každé letadlo z krabice je postavené výrobcem správně. Už jsem se setkal s tím, že výškovka měla kladný úhel seřízení (pravda, ne osobně). Pokud s tím nic neuděláš při stavbě, pak to bude létat stejně blbě, jako jsi to popsal. Když máš na autě rozhozenou geometrii, také neufoukneš jedno kolo a volant neotočíš kontra, a celé auto pojede nakřivo (je to ale také řešení!). U auta dojedeš do servisu, u modelu se zeptáš zde, pokud sám nevíš, a upravíš sám.
A kolegovi, který se chtěl učit "jezdit na superbiku" (létat s ne zcela vhodným začátečnickým modelem), bych místo postranních koleček (jeho dotaz na stabilizaci), ta ho jezdit nenaučí, doporučil začít na fichtlovi (Easy star, Beta apod.), nebo, když už ten model má, tak místo různých berliček by si měl stáhnout nějaký simulátor, třeba od Multiplexu, a tam začít trénovat. Ne, že se úplně naučí, ale pochytí základy, nebude se plést směry a prstíčky. Žádný stabilizátor ani autopilot ho řídit nenaučí. Jakmile poletí bez něj, nebude vědět, co má dělat, stejně tak, až si postaví jiné letadlo.
Jó a že by se tazatel mohl ozvat s výsledkem řady, to by také nebylo od věci. Aspoň si i člověk sám ověří své znalosti. Myslím, že obdobný názor proti tvému má zde vícero lidí, takže na jakém přijímači bude chyba? Neber to zle, jen přemýšlej.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 9:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Letajici cestmir píše:
Ale baví mě modely řídit a že nevím co se děje nad nebo pod křídlem modelu mi vůbec nevadí a nepřipadá mi to důležité


Tak to je perla dne.

"Baví mne psát příběhy, ale neznám písmenka ani gramatiku, neb mi to nepřipadá důležité." 8O


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 9:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Nekdy ale ty primery dost kulhaji. Docela by me zajimalo, kolik nasich manzelek vi, co je to geometrie vozu a k cemu slouzi, co je to diferencial, prevodka rizeni, tlumic perovani, vstrikovac, alternator aj. aj. A presto jezdi kolikrat lepe nez my.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 11:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Milý Kreysone, pokud jedu já, nejspíš, po 35 letech za volantem, už něco poznám. Pokud řídí manželka, po jízdě přijde, řekne, že to nějak divně jede, ať se na to podívám. Žádná věda. Jestli pojede auto šejdrem, nebo zjistím nadměrné opotřebovávání gum, budu to řešit (servisem), ne upravovat tlak v gumách, aby to netáhlo. Servisem proto, že na to přístoj nemám. Ani po tobě nikdo nechce, abys uměl převodovku rozebrat a spravit. Stačí, když si člověk všimne závady včas a nechá ji odstranit.
Na seřízení modelů si dělám třeba různé forychtungy, nebo se dají použít úhloměry, pravítka (třeba i laserová) a další pomůcky. Na to jaksi servisy zatím nejsou (nejvýš tak kámoši s řadou)). Dohánět nepřesnost stavby mixem, nebo nějakým gyrem, je zhovadilost. Při výuce je možno použít dnešní vymoženosti, třeba dualrate, pro začátečníky menší výchylky. Po zácviku může zvýšit. Systém panika, když pilot chytne chaos. Ale metr nad zemí nevím zda to pomůže.
I když se mi to zatím moc nedaří, snažím se klukům na kroužku vštípit, aby dbali na přesnost, dělám jim forychtungy na seřizování, aby věděli, že to není jen o lepení, resp lepili přesně. Něco podobného je pak při zalétávání modelů. I když jim dost pomůžu, snažím se jim ukázat, co dělat, když model neletí, jak by měl. A zrovna u volňásků ti mixy a gyra moc nepomůžou, tak je to o vědění.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 12:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Pardon. raději nic...

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 12:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.7.2016
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno-venkov, Jih.
DAF píše:
Jó a že by se tazatel mohl ozvat s výsledkem řady, to by také nebylo od věci. Aspoň si i člověk sám ověří své znalosti. Myslím, že obdobný názor proti tvému má zde vícero lidí, takže na jakém přijímači bude chyba? Neber to zle, jen přemýšlej.



Ale můj názor je stejný nebo podobný jako je většiny. Tak si myslím že to letadlo co má není vhodné pro někoho kdo doteď lítal jen s P3 advance.

Ale dotaz zněl jestli jde do toho modelu s analogovým vysílačem dostat stabilizační systém a jak ho sprovoznit když nemám na vysílači žádný přepínač.

Nebyl položen dotaz "jaký máte názor na můj první model a stabilizaci do něj" i když mu ten svůj názor mnoho lidí i tak sdělilo.
Pochopil jsem to z jeho příspěvků tak, že to letadlo už má, stálo ho to nějaky peníze a má strach že ho rozbije. A názory na vhodnost jeho volby jsou mu volný. Ale i tak takového " modeláře" respektuji a pokusil jsem se mu pomoci to sprovoznit. Myslím si že to pustí do vzduchu, vypne stabilizaci a zazmatkuje a rozbije to. A pak přijde na to, že ty názory co se mu snažili poradit ostatní jsou k zamyšlení a něco na tom asi bude.

Ale řekněte sami. Když vám matka v dětství řekla že ten sporák pálí a nešahej na něj. Kdo z vás si šahl. Asi každej. A ot té doby víme že to fakt pekelně páli a jsme poučeni.

_________________
Mavic pro, Funtic 2, Venus 3d pro, Funcub 1400, Flite test mini Arrow, Eachine Fury Wing, ASW 28.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 13:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Nejsem ten pravý co by mohl rozdávat rady jelikož jsem začátečník a to ještě samouk a v pokročilejším věku ,Ano sám jsem zde potřeboval rady ale ohledně technických věcí ve výbavě,létat jsem se učil sám se samodomo postavenýma plackama samozřejmě s počátečnímy rozpaky,proto jsem nevolil stavebnice ale samovýrobu a to ještě bez plánků a cca po 8 měsících se pouštím do pohonu EDF.O to tady ale nejde,chci jen říci že v určitém věku už nemáte chuť učit se nějakým profesionálním argumentům které jste se učily vy MAZÁCI a zkušení profici před několika lety kdy vám nebylo kolem 60 let ale třeba 30let. Ja jsem na tom jako LÉTAJÍCÍ ČESTMÍR a vím o čem mluví protože i mě baví létání a je mi jedno jestli éro stoupá strmě nebo letí rovně,naopak hrozně by mě nudilo vystartovat ,posadit letadlo na určenou výšku a koukat jak si krouží.Sice jsem začátečník ale troufám si říct že za těch cca8 měsíců jsem nalétal docela dost hodin jako málokdo jelikož chodím skoro každý den a to i do dost silných větrů.Můžu ještě dodat že ty moje výtvory jsem nabídl k zaučení své přítelkyní a věřte nevěřte po teoretickém vysvětlení co a kdy s kterou páčkou má udělat okamžitě sama vylétala celou baterii.Musím podotknout že jsem ji nepatrně vytrimoval směrovku(což tady jako radu začátečníkům postrádám) aby nemusela hned korigovat výšku i směr najednou.Píšu to tady proto ,že souhlasím s Létajícím čestmírem i když ho tady všichni pranýřují a každý modelář nepochopí co je to zapálení do létání na úkor techniky.I já mám vyvalené oči když čtu různé příspěvky s různými odbornými názvy profiků a mazáků kdo co konkrétně k létání nutně potřebuje a vžijte se do toho že ve svém věku budu hledat každý neznámí výraz v enciklopedii a podobně abych nakonec zjistil že je to více méně luxus k létání bez kterého létat lze a proto se přimlouvám neodsuzujte NÁS obyčejné letuchtivé kluky kteří mají jiné nežli profesionální myšlení a potřeby a stačí jim 4 kanály na vysílači aby udělaly pěkné divadlo třeba kolemjdoucím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 14:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
DAF píše:
Milý Kreysone, pokud jedu já, nejspíš, po 35 letech za volantem, už něco poznám. Pokud řídí manželka, po jízdě přijde, řekne, že to nějak divně jede, ať se na to podívám. Žádná věda. Jestli pojede auto šejdrem, nebo zjistím nadměrné opotřebovávání gum, budu to řešit (servisem), ne upravovat tlak v gumách, aby to netáhlo. Servisem proto, že na to přístoj nemám. Ani po tobě nikdo nechce, abys uměl převodovku rozebrat a spravit. Stačí, když si člověk všimne závady včas a nechá ji odstranit.
Na seřízení modelů si dělám třeba různé forychtungy, nebo se dají použít úhloměry, pravítka (třeba i laserová) a další pomůcky. Na to jaksi servisy zatím nejsou (nejvýš tak kámoši s řadou)). Dohánět nepřesnost stavby mixem, nebo nějakým gyrem, je zhovadilost. Při výuce je možno použít dnešní vymoženosti, třeba dualrate, pro začátečníky menší výchylky. Po zácviku může zvýšit. Systém panika, když pilot chytne chaos. Ale metr nad zemí nevím zda to pomůže.
I když se mi to zatím moc nedaří, snažím se klukům na kroužku vštípit, aby dbali na přesnost, dělám jim forychtungy na seřizování, aby věděli, že to není jen o lepení, resp lepili přesně. Něco podobného je pak při zalétávání modelů. I když jim dost pomůžu, snažím se jim ukázat, co dělat, když model neletí, jak by měl. A zrovna u volňásků ti mixy a gyra moc nepomůžou, tak je to o vědění.

Mily Dafe, byl jsem jednim z prvnich, kdo tazateli radil, aby si poridil pro zacatek vhodnejsi model a nepouzival el. stabilizaci. Ja jsem reagoval na ten primer od zdzd. Model se totiz da velmi dobre ridit i bez elementarnich znalosti jeho fungovani. A servisy pro modely samozrejme existuji, vyuziva jich spousta lidi, co nema ani znalosti ani forichtungy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 15:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Kreyson píše:
Model se totiz da velmi dobre ridit i bez elementarnich znalosti jeho fungovani.


To je pravda. Ale neplatí to o zpraseném a touze "narovnat to" kusem zbytečné elektroniky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 17:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Čestmíre, jestli začátečník z nevědomosti položí špatný dotaz, nemusíme ho v tom podporovat. Ano, chtěl nějakou stabilizaci, protože neumí. Dle mého, a nejen mého, názoru bude lepší si na úvod vyzkoušet simulátor ( to je ta dnešní vymoženost) a pak může zkoušet, nejlépe pod ostřížím zrakem zkušenějšího kolegy, i svůj model. Ty berličky nejsou pro budoucnost to pravé ořechové. Bude na ně spoléhat a až si pořídí něco jiného, v domnění, že už umí, bude se divit. Rozumím a chápu, že už model má a hned kupovat další se mu nechce. To je také bohužel dost častá chyba začátečníků. Proto simulátor a zkušenější kolega místo těch berliček. Trvám si na tom, že je vhodné se seznámit se základy mechaniky letu. Sám jsi zde řešil seřízení modelu, když na plyn silně stoupal a bez motoru silně klesal. Berličkama to doženeš, ale model nikdy nepodá optimální výkon. Pokud někdy budeš létat akrobaty, poznáš to. Model, který bude takto "vypodložen" nezaletí obraty nikdy čistě a přesně, prostě z obratů bude vypadávat a utíkat. Ano, nemusíš hned jít na soutěž, ale nevím, jak se ti bude létat s invalidou.
P.S. Když si dáš na kolo ta postranní kolečka, budeš se o ně neustále opírat a nic té nebude nutit začít jezdit sám.
P.P.S. Mimochodem, za ty prachy, co by nacpal do těch gyr, by pomalu měl ten začátečnický model.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 17:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Zaujímavá diskusia. :lol: :lol: :lol:
Niekto rád lieta a niekto rád havaruje /keď mu zlyhá gyroskop/ :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 19:09 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 15.9.2017
Příspěvky: 161
Bydliště: Psáry
Vidím, že diskuze se rozdělila modeláře na 2 tábory. Stabilizace versus pořádná stavba letadla. Pokud si ale vzpomínám, tak na začátku takhle položena otázka nebyla. Tak, jak jsem to pochopil, tak problém byl následující: Mám letadlo, na stole jsem ho vyvážil a oměřil dle svého nejlepšího svědomí a teď bych rád začal létat, ale jelikož jsem v životě RC letadlo v ruce neměl, tak bych tam dal stabilizaci. Mě osobně, jako samoukovi se zdá tento přístup velice rozumný. Nerozumná se mě na tom zdála pouze výbava, která byla pro vyzbrojení stabilizaci k dispozici. Mě osobně byly nejbližší rady typu to, co máš si odlož na dobu až budeš umět létat a pořiď si začátečnickou výbavu. To jsem pochopil, že je pro tazatele nepřijatelné, tak jsem to ani nepsal. Nikdy to ale nebylo v poloze "Mám mizerně postavené letadlo, tak tam dám stabilizaci abych mohl létat". Já osobně si myslím, že stabilizace je pro začátečníka užitečný pomocník, který mu ušetří dost peněz. Také netvrdím, že dokud létám se stabilizací, tak umím létat.

_________________
Jirka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 19:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Tady je nepochopitelny ten fakt, ze tazatel neni ochotny si poridit jiny model, vhodnejsi pro zacatecnika. Nejcastejsi chyba zacatecniku je, ze chteji svuj prvni model maly a krasny. To je potraba jim, pokud mozno, vyhnat z hlavy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 19:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Neusetri, a ako bonus zazije frustraciu.
Napr. 2 roky lietam dobre, kupim nieco lepsie, stab. nepotrebujem, vsak nie som zaciatocnik.
1. bum bac - dak dokopy, lebo vsak bolo nieco s lietadlom zle
2. bum bac - zase opravim
3. bum bac - co je zle? vsak vsetko je O.K.
4. bum bac - kontajner iba zahucal


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.02.2018 20:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
jirka525 píše:
Já osobně si myslím, že stabilizace je pro začátečníka užitečný pomocník, který mu ušetří dost peněz. Také netvrdím, že dokud létám se stabilizací, tak umím létat.


To vůbec nemusí být pravda. Jednak ta stabilizace stojí prachy, které by jinak nemusel utratit. Druhak se může stát, že coby začátečník ji vůbec nedokáže nastavit. Třeťak, a to hlavně, se s ní létat nenaučí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 834 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 56  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz