Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: ned 14.01.2018 21:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Začínám s tiskem a měl bych dotaz. Tiskl jsem díly na Aichi od 3D LabPrint a hmotnostně mi vyšly těžší než je uvedeno, u velkých dílů to dělalo i deset gramů na kus. Tiskl jsem z PLA od Devil design. Zkouším zmenšit průtok při tisku (cca 85 - 90%) nezmenším tímto způsobem moc tuhost modelu?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: ned 14.01.2018 21:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2015
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno - Venkov (severo-západ)
A jo, to jsem taky četl, jen jsem si to nespojil.

_________________
ASW-17, Sea Beaver, Piper PA-18 Super Cub
JETI DS-16


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.01.2018 6:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2015
Příspěvky: 819
Bydliště: Chlumčany (PJ)
Obrázky: 0
JFV píše:
Začínám s tiskem a měl bych dotaz. Tiskl jsem díly na Aichi od 3D LabPrint a hmotnostně mi vyšly těžší než je uvedeno, u velkých dílů to dělalo i deset gramů na kus. Tiskl jsem z PLA od Devil design. Zkouším zmenšit průtok při tisku (cca 85 - 90%) nezmenším tímto způsobem moc tuhost modelu?


Ahoj, urcite bych nemenil prutok! Takhle jsem ja zacinal a opravdu to nefungovalo, zkus hledat problem jinde. Sam mam Aichi, na anete A8 jsem ho tiskl a docela v pohode. Co pouzivas za slicer? Slicujes sam, nebo pouzivas nastaveni od Labprintu? Ja pouzil ty od labprintu akora jsem upravil teploty a na pohodu.

_________________
Taranis X9D+


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.01.2018 8:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Vážka píše:
Dobrý, ale tisknout letadla z ABS nebo PET se nedoporučuje.
Aspoň jsem to na více místech četl.
ABS asi chápu, že je sice pevný, ale křehký materiál a u letadel je potřeba větší dávka pružnosti.
Ale PET by možná šel, ne?


Z PET tisknout letadlo jde bez diskuse, mám ověřeno i osobně. Výsledek je proti PLA trochu jiný - letadlo je malinko těžší (větší měrná hmotnost), je možná malinko "gumovější" (ale ne nějak nepoužitelně), naopak kladem je větší houževnatost, což patrně zvedne odolnost při tvrdších přistáních atd. Plus ta vyšší odolnost proti teplotě.

ABS je pevnostně v pohodě, navíc je nejlehčí, problém je v tom, že z něj na normální tiskárně letadlo obvykle nevytiskneš - moc velké kroucení při změně teploty. Pokud ale někdo má tiskárnu z teplotně stabilizovaným boxem, tak to za pokus stojí, mám dojem, že tu už nějaké ukázky k vidění byly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.01.2018 8:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Použil jsem nastavení od labprintu. Díly vypadají dobře, až na tu hmotnost. Změnou teploty bych mohl snížit tu hmotnost? A když jsi tisknul Aichi tak bych měl ještě jeden dotaz. U středních dílů plováků mi to vždy v místě rádiusu podpěr udělalo na vnitřní výztužné mříži takové hroudy a stěna plováku je tlustší venku i uvnitř. Po ukončení rádiusu se vše vrátilo do normálu. Připadá mi to jako by tam šlo víc materiálu a pak se to vrátilo na původní hodnotu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.01.2018 9:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2015
Příspěvky: 819
Bydliště: Chlumčany (PJ)
Obrázky: 0
Teplotou hmotnost nesnizis, pokud tedy nebudeme detailisti, ze by ti tam radove proste tim teplem proteklo o par procent vic materialu, ze by to proste misto tlaceni a taveni dratu, teklo samo. Labprint ma 230°C na PLA, kdyz jsem to zkusil, gembird filament jsem uvaril.Aco se tyka radiusu, v S3D se to nazyva nejak "use gap fill when necesarry" mohlo by to byt ono, respektive, pokud je nastavena vyska vrstvy moc velika, na to, aby dalsi vrstva prekryla tu puvodni, tiskarna tam udela jakoby jeste jednu vrstvu, aby na ni mohla natisknout tu dalsi a nebo pokud jsou perimtery blizko u sebe tak to tam natlaci jeste material mezi, ikdyz to neni treba na cely prumer trysky. Nebo aspon tak si to myslim a je mozny ze je to uplne blbe, jak ted prohledavam internet :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Taranis X9D+


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pon 15.01.2018 18:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Tak jsem přece jen testnul to omezení průtoku a znamenalo to pokles hmotnosti o 18 gramů na necelé půlce křídla (bez křidélka a kořenové části). "Potah" je na omak o něco měkčí, ale díky vnitřní konstrukci se mi křídlo i takto zdá dostatečně tuhé. Tak uvidíme, jak to dopadne.

Ještě testnu i změnu teploty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 4:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.7.2012
Příspěvky: 26
JFV píše:
Tak jsem přece jen testnul to omezení průtoku a znamenalo to pokles hmotnosti o 18 gramů na necelé půlce křídla (bez křidélka a kořenové části). "Potah" je na omak o něco měkčí, ale díky vnitřní konstrukci se mi křídlo i takto zdá dostatečně tuhé. Tak uvidíme, jak to dopadne.

Ještě testnu i změnu teploty.


Ahoj, když se podíváš na instruktážní video oo simplify, tak i tam píšou, že nastavení průtoku etc. záleží na tiskárně. Já osobně tisknu na 94-96 procent ( mám DeGreenku) a hmotnostně jsem na tom, co oni. Rozdíl v pevnosti není nijak výrazný, jen je potřeba operovat trošku s teplotou kvůli spojení vrstev- mě se u gembirdu (svítivě žlutá) osvědčilo 225 stupňů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 10:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Ona je individuální i teplota, mezi tiskárnami se poněkud liší vazba skutečné teploty filamentu a toho, co ukazuje čidlo. Není to nějak řádové, ale jaksi i odchylka pouhých 10% může znamenat, že když na tiskárně X vypadá optimálně 220st a na Y 240st, tak v reálu vlastně obě mají teplotu stejnou :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 14:34 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kutná Hora
Mám dotaz. V tomto, nebo podobném fóru někdo prodával filamenty a Štěpán z 3DLabPrint potvrdil, že jsou vhodné na jeho modely. Nemůžu to najít. Jestli to ten dotyčný ještě prodává, tak prosím o odkaz. Díky moc.

_________________
Swift II, Alpha 1500 (půjčená), Corsair 1200 aneb "jebka" z HK, Beaver od ŠADu ve výstavbě


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 14:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2015
Příspěvky: 819
Bydliště: Chlumčany (PJ)
Obrázky: 0
Rekl bych, ze to bude tady, ale ruku do ohne za to nedam....mozna levou :lol:
https://www.smart3d.cz/DEVIL-DESIGN-c11_0_1.htm

_________________
Taranis X9D+


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 16:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Ta starší diskuse a inzerát byl opravdu od stejné osoby, ale šlo o prodej filamentu Plasty Mladeč trochu diskutabilní kvality, zato za velmi dobrou cenu. A jelikož byla kvalita převážně dostatečná, tak to byla zajímavá nabídka.
Aktuálně stejný člověk nabízí na smart3d filamenty už řekněme "klasické", ale cena pořád dost slušná, mohu celkem doporučit.
Docela mne zaujala novinka, kdy má filamenty od DevilDesign ve větším balení 2kg - zatím bohužel jen minimum barev, ale jednotková cenu opravdu proti klasice dolů šla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 19:44 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2007
Příspěvky: 59
Bydliště: Kutná Hora
Díky moc, podívám se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 22:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.3.2010
Příspěvky: 686
Bydliště: Ostrava
Díky moc za reakce na mé dotazy. Momentálně jsem ve fázi, že testuji malé zmenšení průtoku a pohyby s teplotou. Původní "těžký" model poslouží jako dekorace (ta vnitřní struktura je famózní) - zvažuji i prosvětlení aby vnitřek vynikl :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 26.01.2018 9:17 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.7.2012
Příspěvky: 26
JFV píše:
Díky moc za reakce na mé dotazy. Momentálně jsem ve fázi, že testuji malé zmenšení průtoku a pohyby s teplotou. Původní "těžký" model poslouží jako dekorace (ta vnitřní struktura je famózní) - zvažuji i prosvětlení aby vnitřek vynikl :D

Ohledně teploty doporučuju být nejvýš, co to snese, obzvlášť ve chvíli, kdy snížíš průtok-aby se Ti spojily vrstvy tak, jak mají.
Jinak k té hmotnosti- já už jsem si vytiskl několik spitu, lítám s Eco verzi pohonu a musel jsem celkem dost dovažovat. Proto poslední verzi už mám třeba tištěnou tak, že prední díl má dvě vrstvy po celé délce, křídlu jsem vyztužil střed, váhové to sedí a alespoň jsou namahaný díly pevnější.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz