Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 10:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Vcelku brzo řeším otázku polního nabíjení baterek malé kapacity- 3S kolem 1,5Ah do race koptéry a příležitostně 3S 2,2Ah na oprášení 450 vrtulníčku. Na placech na kterých lítám není el. přípojka, takže někteří kolegové řeší dobíjení buď přímo z autobaterky, nebo z autobaterky v kufru. Nouzově jsem si baterky nechal občas dobít od nich, ale to je o ničem. Koukám se už delší dobu po nějakém přijatelném řešení a tou by mohla být baterka v nadpisu. Samozřejmě použité olovo v kufru je levnější záležitost, ale já se s tím nechci tahat (garáž nemám) a centrála je zbytečná.
Mám dva rozdílné tipy na koupi: Lifepo z ČR a Lifepo z Číny.
Když ponechám stranou to, že velmi nerad nakupuji na Aliexpresu, protože nemají možnost Paypal platby, tak by mně dost zajímalo, proč se oboje jmenuje Lifepo, když jsou mezi tím rozdíly nejen cena, ale hlavně hmotnost. Láká mne ta levnější čínská varianta, ale velmi nerad bych se spálil, pokud by to nemělo fungovat. Mohl by mi někdo poradit?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 11:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Ja osobne dobijim z autobaterie pod kapotou. Kolik baterek za jedno letani dobijes?

Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 11:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jestli jsem to dobře pochopil, tak autí nemáte. A neuvažoval jste třeba nad gelovou baterií 12V 7Ah? Váhově není zase tak moc těžká a cenově taky přijatelná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 11:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No a co si poskládat nabíjecí pack něco jako 4s10p z Li-Ionek vykuchaných a vytříděných z odložených notebookových baterií?
Hmotnost nebude až tak velká a ekonomická náročnost nepatrná. Chystám se na něco podobného - "powerbanka" třeba do haly a tak...

Gelovka 7Ah poskytne sotva 3,5Ah a nejspíš ani nedá potřebný proud pro rozumně rychlé nabíjení 3s 2200mAh.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 12:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
misamltr píše:
Ja osobne dobijim z autobaterie pod kapotou. Kolik baterek za jedno letani dobijes?
Michal

Autem pochopitelně na lítání jezdím, těch krámů je na tahání pěšky docela dost. Pokud bych nabíjel po dvojicích (paralelní kabel, nebo deska) tak tipuju tak 4 až 6 kousků bych mohl stihnout. Pokud už bych to měl, tak bych se nemusel bát nabít i nějakou tu 2,2Ah. Jde v podstatě o nějakých pár Ah, tipuju do 10, nicméně opravdu nechci to tahat z baterky v autě, aby mě pak nechala ve štychu, až to budu nejmíň potřebovat. Proto ani autobaterka, ani olovo v kufru, centrála už vůbec ne. Lifepo4 by byla asi dobrá volba, jen nevzít něco, co bude blbě fungovat.

varok píše:
Jestli jsem to dobře pochopil, tak autí nemáte. A neuvažoval jste třeba nad gelovou baterií 12V 7Ah? Váhově není zase tak moc těžká a cenově taky přijatelná.

Asi bude levná a tak, ale pořád je to olovo a spíš bych rád kolem těch 20Ah.

jyrry píše:
No a co si poskládat nabíjecí pack něco jako 4s10p z Li-Ionek vykuchaných a vytříděných z odložených notebookových baterií?
Hmotnost nebude až tak velká a ekonomická náročnost nepatrná. Chystám se na něco podobného - "powerbanka" třeba do haly a tak...

Nevím, je to asi taky možnost, ale spíš bych rád něco kompaktního a spolehlivě funkčního.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 12:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, tak gelovku tedy ne.

Vůbec ale nechápu. Tak pokud máte baterii v autě ve slušném stavu, není co řešit. Po chvíli nabíjení auto nastartovat, ať se baterie dobije, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 12:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
to bys musel nechat klapat pul dne :lol:
mě baterka vydrží v aute tak dva roky tim neustalym nabijenim na letisti /doma ji dobiji pak /
par krat se to tu už řešiloa nejlepší je asi jedna pb v kufru nebo centrala pokut mas male baterka nizka cena deset paku a mas klid ....


Naposledy upravil SKAY dne úte 02.01.2018 12:47, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 12:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
SKAY právě uvedl ten důvod, kvůli kterému nechci používat autobaterku. Popravdě, v extra stavu ji asi nemám, nové auto jsme kupovali před 10 lety a měsícem a baterka je původní. Auto startuje na drc a ne že by výměna baterky byla drahá, ale ze zkušenosti jiných ani na nové baterky není spoleh. Proto na nabíjení radši něco jako to LiFePO4...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 12:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.7.2011
Příspěvky: 259
Bydliště: Kladno, ČR
Ahoj, pokud máš možnost se dostat k těm vyřazeným NB Li-Ionkám, tak je to to nejlevnější a přitom velmi spolehlivé řešení. V 2 a více paralelním režimu dodají potřebný proud naprosto v pohodě a životnost je také dlouhá - podobný pack 4P z vyřazených přeměřených baterek jsem dělal kamarádovi a používá ho k dobíjení pohonných 3článků už 4 rok a stále je OK.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 12:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
Marek Jo javim cetl jsem - jeto nejjednodussi reseni ......
Yasha v toyote 14 let a nic ji neni....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Já samozřejmě chápu, že když má někdo přístup jetým noťasovým baterkám a pohraje si s výběrem a sestavením lepších článků, tak že to může být funkční a levnější volba. To je ta 20Ah čínská LiFePO za 60 doláčů tak drahé řešení, nebo tomu nevěříte, že by to mohlo fungovat? 1,3 kg, kolem 1500 cyklů...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 13:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ano, ty novější baterie do aut nevydrží tak jako ty originál z fabriky, ale pořád to nechápu. Zkusím si přečíst nějaké téma o tomhle nabíjení, jak bylo napsáno.
Pokud budete nabíjet najednou několik baterií paralelně a odběr z baterie bude třeba 20A, tak to ještě chápu, ale při nabíjení baterie 2,2Ah to za chvíli vymlátí baterii v autě? Vždyť ty moderní nabíječky nabijí baterii řekněme za půl hodiny, i kdyby 45 minut.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 15:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Jestli máš benzíňáka, tak ten většinou startuje na drc. Co takhle koupit rovnou novou a zdravou baterku a budeš mít super starty i jistotu při dobíjení? Vyjde tě to levněji.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 15:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
O tom žádná, že ji budu muset koupit. Chtělo by to nějakou statistiku, kolik toho nějaká obyčejná dejme tomu 60Ah baterka snese. Dobíjet ji nemám kde, na návštěvě, v práci, nebo v garáži u kámoše mi to přijde trapné. Delší trasy zrovna teď už nejezdím, aby se dobře dobila. Kdybych měl kde nabíjet, tak dost možná taky vozím v kufru starou pro tyto účely. Nechtěl bych řešit jak píše SKAY každé 2 roky novou... O to jde.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polní nabíjení (LiFePO 12V 20Ah)
PříspěvekNapsal: úte 02.01.2018 17:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
misamltr píše:
Jestli máš benzíňáka, tak ten většinou startuje na drc. Co takhle koupit rovnou novou a zdravou baterku a budeš mít super starty i jistotu při dobíjení? Vyjde tě to levněji.

Nesúhlasím celkom -ak má blízko k letisku (a to je relatívne ak za pekný deň nabije 10x musel by sa asi voziť pár hodín), baterka sa nestihne nabiť a zdochne.
V nedávnej téme o olove to dokonca skončilo varovaním že možno aj dobrý voz a dobrú autobaterku, po jej prílišnom vybití, poničí zas tým že ju dobíja príliš vysokým prúdom.
Každopádne štartovacie olovo kúpené nové len na nabíjanie, mi skapalo po pol roku.

Lebo na to proste nie je stavené, nie je to trakčná baterka. A na trakčnú keď som videl ceny som si nechal "zájsť chuť". Navyše z trakčnej ani nie je moc dobre zase štartovať auto...

Možno "gelovky", presnejšie tie AGM ako sú k záložným zdrojom, by sa dali použiť - ale ani to nie je vôbec perfektná technológia, vybíjacích cyklov znesú málo a trpia aj ak sa hneď nedobijú.. ja už ani v APC upskách také nemám , narval som tam 4s A123 (ale to je asi značná dávka odvahy lebo žiadny balancer..).

Mne pripadá ako najnormálnejšie (a ešte aj čo čítam tak aj osvedčené) to LiFe. Len jeden to má "háčik" a to že medzi nimi sú rozdiely a možno nie každý výrobca to vie urobiť naozaj funkčné - takže niečo osvedčené.

A ak je to ako riešenie pridrahé a priťažké pre rekreačné lietanie s pár mAh baterkou, tak asi tie notebookové LiIonky, veľa paralelne, ale do série zapájať len poriadne vytriedené rovnaké. Tak prečo nie..


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz