Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 0:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zdravím,

rád bych si vyrobil podvozek pro Sky Surfera 1400. Důvodem není ani tak "modelový vzhled" jako to, že je mi líto sedat s modelem "na břicho" a poškozovat trup (nebo aspoň pásku, kterou jsem spodek trupu oblepil :-)). Asi nemám problém s tím startovat z ruky, jde o přistání. Chápu, že to není úplná nutnost, taky trochu jde o takové to "domácí bastlení". Takže sem s doporučeními, jak konstruovat podvozek pro cca 1kg letadlo o rozpětí 1400 mm. Například tyto věci k rozhodnutí:

  • Uspořádání: ostruha vzadu nebo naopak kolečko vpředu? Kolečko vpředu půjde asi líp napojit na páku kormidlového serva pro zatáčení na zemi (viděl jsem na youtube někde přímo tohle realizované buďto pro Bixler, nebo přímo pro Sky Surfer). Naopak kolečko vpředu musí mít z principu malý průměr a je vystaveno velkým nárazům v radiálním směru, takže z hlediska pevnosti a jízdních vlastností mi to připadá horší. Nebo dokonce větroňový podvozek jen s předním a zadním kolem v ose trupu? Tam by zase šlo většinu kola schovat do trupu a byla by lepší aerodynamika.
  • Odpružení: pružit jen pneumatikou (dost malý zdvih) nebo uchycením podvozku? Youtube je plné videí, kde model po tvrdším přistání urve podvozek. Toho bych se chtěl vyvarovat. Nerovnosti povrchu jsou vzhledem k měřítku modelu daleko větší, měl by asi být větší i zdvih pružení. Možná až tak 10 mm?
  • Aerodynamika: jaký čelní průřez je ještě u takto velkého letadla akceptovatelný?
  • Uchycení ke křídlům nebo k trupu?
  • Sbíhavost/rozbíhavost - konstruovat to s přesně rovnými koly, nebo je z nějakého důvodu lepší trochu to nějakým směrem vychýlit?
  • Materiál: kde vzít nějaké ocelové dráty vhodných vlastností? Jak je kotvit? Případně je lepší 3D tisk?
  • Rozchod: trup má v místě náběžné hrany křídla šířku 80 mm, největší šířku cca 90 mm. Rozpětí křídel 1400 mm. Jaký by tak měl být rozchod kol?

Zatím jsem zkusil zapracovat na vývoji kol: mám za to, že vzhledem k nerovnostem musí být průměr kola co největší. Naopak šířka kola by na jízdní vlastnosti na površích typu polní cesta neměla mít až tak vliv, takže z důvodu aerodynamiky naopak co nejmenší. Takovéto kolo o průměru 60 mm a šířce 4 mm je dost pevné na tvrdý dopad 1kg modelu, a přitom výtisk z ABS váží jen 2.1 g:
Obrázek

Nějaká další moudra? Umístění koleček? Dělat vzpěry namáhané spíš na tah nebo na tlak? Čím pružit - zakomponovat do toho nějakou pružinu (typu pár závitů na ocelovém drátě) nebo doufat, že to tak nějak bude pružit jako celek?

Díky za jakékoli rady (snad kromě "tohle nemá cenu" - rád bych si to přecejen vyzkoušel). Případné zkušenosti i z konstrukce podvozku pro jiné typy letadel jsou vítány.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 0:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 877
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Tisknout kolečka mi nedává smysl, koleček je habaděj.
Když tisknout, tak třeba tohle


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 1:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak kolečka jsou už vytisknutá (a ne, kolem sebe moc koleček nemám...). Ano, k nějakému takovémuto návrhu
směřuju. Akorát bych to posunul víc dopředu před náběžnou hranu křídla a otočil o 180° - kolmou hranou dopředu, šikmou dozadu.

To je jen nasazené na trup, nebo i nějak přišroubované?

EDIT: a pruží to významně něčím dalším než těma malýma pneumatikama?

Každopádně: dobrá práce.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 12:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
myslim ze je to blbost. Pokud pristavas se SS tak ze rves pasku na spodku letadla tak ti podvozek moc dlouho neprezije a myslim ze bude akorat k zlosti. Pokud chces vylepsit ochranu tak vytiskni na spodek placku s lyzinou ktera ti muze spodek ochranit lepe. SS umi pristavat minimalni rychlosti.

Kde bych volil podvozek je situace kdy letas na asfaltu/betonu a nechces sedat do nejake megahnusne travy kolem. Pak podvozek ano ale staci pouze minimalni tj. dve kolecka v predu, zadny velky zdvih a zadna velka paka ktera by kolecka rvala z trupu.

Jde o to ze pokud tam zalepis podvozek, pri pristani neco trefis tak ti to vyrve podvozek a ve vysledku ti to muze udelat na letadle vetsi skodu nez kdyby jsi sedal bez nej.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 14:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.4.2014
Příspěvky: 1114
Bydliště: ostrava-svinov
Psal jsem ti SZ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pát 03.02.2017 18:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 3.11.2016
Příspěvky: 114
Bydliště: Horní Tošanovice....kousek za Frýdkem ;-)
Ja to vyresil plastovou lyzinou z pvc pasku sire 20 mm,tl.2mm..... prilepeno mamutem (pruzny spoj).na ten cumak nekoukat......samouci ja a 10 tilety syn..... :D


Přílohy:
img20170203_173249.jpg
img20170203_173249.jpg [ 9.92 KiB | Zobrazeno 3047 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pon 06.02.2017 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Amper píše:
myslim ze je to blbost. Pokud pristavas se SS tak ze rves pasku na spodku letadla tak ti podvozek moc dlouho neprezije a myslim ze bude akorat k zlosti. Pokud chces vylepsit ochranu tak vytiskni na spodek placku s lyzinou ktera ti muze spodek ochranit lepe. SS umi pristavat minimalni rychlosti.

Jo, přistávání se ještě musím pořádně naučit. Zatím jsem přistával na sněhu tak, že mám vytrimované letadlo aby bez motoru nehoupalo ale mírně klesalo, a při přistání tímto způsobem za bezvětří to klidně ještě po tom sněhu ujede deset dvacet metrů. Tak mám obavy, že pokud by se ta stejná energie umořila na trávě během metru, bude se holt muset někam přeměnit, možná do deformace modelu.

Zatím se bojím těsně nad zemí zatáhnout za výškovku a snížit tak rychlost, abych to nezvedl moc a nepraštil s tím (zkoušel jsem to ve větší výšce a přesně tohle se mi stalo). Čekám až mi přijde nové inteligentnější rádio a budu jednak moct nastavit jemnější citlivost pro přistávání, a taky vyzkoušet flaperony. Na simulátoru tohle zvládám, v realitě je to ale o dost horší - ten Sky Surfer skoro vůbec neklesá. Jak vlastně řešíte správnou výšku při přiblížení na přístání? Máte to "v oku", nebo to jde nějak rozumně korigovat směrem dolů bez nárůstu dopředné rychlosti? Nebo naopak se přibližovat nízko a kdyžtak si pomoct motorem?

Amper píše:
Kde bych volil podvozek je situace kdy letas na asfaltu/betonu a nechces sedat do nejake megahnusne travy kolem. Pak podvozek ano ale staci pouze minimalni tj. dve kolecka v predu, zadny velky zdvih a zadna velka paka ktera by kolecka rvala z trupu.

Jde o to ze pokud tam zalepis podvozek, pri pristani neco trefis tak ti to vyrve podvozek a ve vysledku ti to muze udelat na letadle vetsi skodu nez kdyby jsi sedal bez nej.

Jo, jasně. On teda "projekt podvozek" pokud vyjde má ještě jeden cíl, a to zkusit pak kolečka nahradit plovákama.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pon 06.02.2017 9:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Myslim ze mas zbytecny strach. To ze na snehu letadlo klouze ještě 10 metru je normal, snih ma minimalni treni.

Na trave to zastavi vyrazne rychlejs ale rozhodne ne tak rychle aby se něco stalo. Naopak, pokud tam das podvozek který nebude mit dostatečnou velikost vzhledem k velikosti travy tak se po dotyku se zemi zasekne o zem a stane se presne to ceho se bojis.

Jinak SS se da tzv "vydojit" tak ze leti fakt na minimalni rychlosti a po pristani se zadny extra dlouhy dojezd nekona. Max tak metr, pak se polozi kridlo a on se kolem nej stoci.



Myslim ze se bojis zbytecne, pokud ti nevadi ze nesednes uplne k noze tak je nejlepší ze zacatku tomu letadlu do pristani moc nekecat :-D a postupne zkouset trochu pritahovat atd... vyhoda SS je ze kdyz uvidis ze vyplavava tak je lepsi pridat a dat si znova kolecko. Tj. pristani chce trenovat jako kazdou jinou vec. Kdyz clovek seda s vycucanejma aku tak je blbe ze pri potrebe opakovat se letadlu nechce a jsou nervy. Takze hodit, dat jedno/dve kolecka, zkusit pristat atd..... ale priznam se ze mam taky problem se k podobnemu treninku donutit.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pon 06.02.2017 10:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Amper píše:
Na trave to zastavi vyrazne rychlejs ale rozhodne ne tak rychle aby se něco stalo. Naopak, pokud tam das podvozek který nebude mit dostatečnou velikost vzhledem k velikosti travy tak se po dotyku se zemi zasekne o zem a stane se presne to ceho se bojis.

Tak já neuvažuju o přistání na trávě s podvozkem, to by ta kolečka musela být fakt obrovská. Předpokládám že zhruba je to tak, že nerovnosti musí být menší než poloměr kolečka. S podvozkem počítám pro přistání na asfaltu nebo polní cestě.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pon 06.02.2017 21:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 469
Bydliště: Český Těšín, ČR
Jak píše Amper, podvozek je jenom další páka, která usnadní poškození trupu.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že ze začátku, i když s úplně jiným érem, jsem měl problém dostat se na přistání v rozumném úhlu výškově, pokusy přistát na polní cestu nebo nějakou úzkou asfaltku byl pro mne jenom další problém - trefit se při přistání navíc i směrově do osy cesty, po obou stranách jsou většinou trsy trávy nebo příkopy, kde by podvozek určitě zůstal. A třímetrová cesta byl alespoň pro mne na začátku opravdu neskutečně úzký proužek. Být tebou, trénuji nejdříve na trávě, která je ke kuličkám milosrdnější než asfalt, a až získáš trochu jistotu, vyzkoušet teprve podvozek.

Je to pouze můj názor, jinak samozřejmě tvoje letadlo a tvoje rozhodnutí.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: pon 06.02.2017 23:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 877
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Přesně tak, zcela souhlasím. Podvozek je jen rychlejší cesta k devastaci takovéhoto modelu - určitě ne jeho ochrana.
Problém je v tom, že některé zkušenosti jsou nepřenosné a každý si musí ústa rozbít sám... Nebo aspoň letadlo :lol:

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: sob 30.12.2017 22:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.4.2014
Příspěvky: 1114
Bydliště: ostrava-svinov
A co tak udělat podvozek co má FUNMAN od MULTIPLEXU.pěkně péruje když přístávám na poli a je to v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podvozek pro Sky Surfera
PříspěvekNapsal: ned 31.12.2017 7:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Za sebe - nechal bych se inspirovat "Super Sky Surferem".
Hlavní kolo 60mm a odpružit se zdvihem tak 10mm (aby zase úplně nezalezlo) nebo hodně měkké, dají se koupit pro modely typu bush-plane.

Jinak (při požadavku na efektní pojíždění) tříkolé uspořádání - dvě hlavní se sbíhavostí, kousek za těžištěm a s výhodou využít pružnost těch noh (to ostatně je i u velkých); příďové dost odpružit kvůli drnům ale že by dostávalo velké rány? No... pokud je dostává při dosednutí tak pilot nepřistává správně a když se první dotkne příďové kolo, éro se mu rozeskáče "na žabáka" :mrgreen: Proti námaze při pojíždění je to příďové kolo dostatečně odpružené a vlivem umístění hlavních kol jen kousek za těžištěm na to příďové nepůsobí příliš velké síly od hmotnosti éra.
Jo, u toho příďového kola bych doporučil aby bylo řiditelné, spřažené se směrovkou (elektricky, V-kabelem).

Dvoukolé uspořádání (2 hlavní před těžištěm plus ostruha) často způsobuje "tancování" modelu (i velkých) při rozjezdu i dojezdu, musí se daleko ostřeji (a správně) korigovat směrovkou. Malé předsazení před těžiště umožňuje kotrmelce, velké zase může způsobit potíže při odlepení při startu.

Čelní profil, co je akceptovatelné - prostě co nejmenší :-)

Ocelové dráty (kalené, patentované) koupíš v (každé ?) modelářské prodejně, kotvit na překližkovou desku která rozvede síly do trupu. Výhodou je pružení drátu jak na ohyb tak na krut, to podle toho jak šikovně se to uložení udělá. Není pak důvod aby se něco vylamovalo, poškozovalo.
Plastovina asi nikdy nebude mít stejnou pevnost a schopnost propružit tak jako drátěný podvozek a nejspíš bude i těžší a skoro určitě bude rozměrově obludná (viz. ten odkaz). Není myslím nutné ke všemu používat tiskárnu když už doma je (mám a netisknu rozhodně kdeco).

Přiblížení na přistání - odhad a hlavně zkušenosti, bez těch se to ani nedá odhadnout. Raději se přibližuji z dálky, dělám zatáčky jako skutečná éra a pak vyklesávám pomalu, dle potřeby upravuji otáčky motoru. U větroně to jinak než na odhad a zkušenosti nejde.
Často to je k vidění tak že pilot sekne klesavou zatáčku blízko sebe a pak se diví že mu to na rychlosti nechce přistát, skáče to, dělá to hvězdy a tak...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz