Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1958 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117 ... 131  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 04.12.2017 21:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
jo vím o tom jak jsi dělal ty ruce, ale zatím podobné řešení nemám v plánu. Jinak já tam nemám ty pevné ruce z Robina, ale ty plastové paže které taky při nárazu uhnou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pát 08.12.2017 15:04 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2016
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 0
RC paragliding je v našich končinách stále ještě okrajová modelářská kategorie.

Dost mi to vadí. Zejména proto, že létání s rádiem řízenými padáky je opravdový a nefalšovaný relax.
Rozhodl jsem se tedy, že se do té propagace zapojím aktivně.

viewtopic.php?f=111&t=75394&start=645

Ten odkaz sem dávám proto, aby to mělo návaznost. S nadějí, že ty moje zkušenosti, získané za pět let aktivního provozování těchto létajících aparátů někomu z vás pomohou.
Příloha:
můj Fox.png
můj Fox.png
[ 236.85 KiB | Zobrazeno 2401 krát ]


Padák Fox 1.5 Dark Razor létá dobře i v silnějším větru. Musíme ale dodržet některé zásady.
Podvěs musí mít odpovídající hmotnost. Stažení speedu tady pomůže pouze částečně.

Protože tady u nás na Vysočině fouká, i když nefouká, musel jsem tu parakrosnu dovážit. Původní hmotnost 1600 gramů jsem přidáním bacánku olova zvýšil na 1900 gramů. Současně s tím jsem zachoval možnost ovládání speedu.
Po této úpravě padák letí i při úplně povoleném speedu. To pevné stažení o jeden centimetr jsem tam ponechal. Tím pádem není servo zbytečně zatěžované.
Příloha:
P1030771.JPG
P1030771.JPG
[ 217.27 KiB | Zobrazeno 2401 krát ]


Tady je to dobře vidět. Ty oranžové šňůry fixují stažení áčkových popruhů právě o ten jeden centimetr.
Příloha:
P1030794.JPG
P1030794.JPG
[ 283.66 KiB | Zobrazeno 2401 krát ]


Příloha:
P1030797.JPG
P1030797.JPG
[ 214.38 KiB | Zobrazeno 2401 krát ]


Tady je zase vidět, jak jsem uložil přídavnou zátěž.
Ta zátěž musí být v těžišti, případně kousek za ním. Musí být také dobře upevněná, protože při nárazu dochází k uvolnění kinetické energie.

Tak to by bylo zatím všechno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pát 08.12.2017 20:38 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2016
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 0
Už několikrát se tady vedla diskuse o tom, z čeho se dají vyrobit pevné a přitom pružné páky, které jsou připevněné na servech a ovládají řídící šňůry.

Já ty páky vyřezávám z materiálu MARLON tloušťky dva milimetry.

Tento materiál je běžně v prodeji a koupíte jej i v e-shopu.

https://www.lanitplast.cz/plny-polykarbonat-marlon-fsx/

Na výrobu pák jsou nejvhodnější ploché desky s hladkým povrchem. Pokud by vadilo, že je tento materiál průhledný, lze jej zviditelnit polepením samolepicí fólií.

Příloha:
P1030774.JPG
P1030774.JPG
[ 215.54 KiB | Zobrazeno 2376 krát ]


Příloha:
P1040134.JPG
P1040134.JPG
[ 322.13 KiB | Zobrazeno 2376 krát ]


Příloha:
P1040135.JPG
P1040135.JPG
[ 299.93 KiB | Zobrazeno 2376 krát ]



MARLON se dá dobře opracovávat mechanicky, můžeme do něj také řezat závity.

Pozor! Nesmí na něj přijít ani kapka CA lepidla! Kyanoakrylát způsobí, že MARLON v takto zasaženém místě zkřehne a pak se velice snadno zlomí.
Já jsem takto připevnil páky na kotoučky serv a skončilo to havárií. Ne při přistání, ale přímo za letu.
Od té doby připevňuju páky na kotoučky serv jen pomocí šroubků.

Tento materiál jsem získal v jedné místní firmě, která se zabývá obráběním kovů. Používají jej tam jako ochranu proti odlétávání třísek.
Tam jsem se také dověděl, že tento konkrétní materiál je proti tomu, který se dá běžně koupit ve specializovaných obchodech, pružnější a odolnější proti poškození. Bohužel je taky přibližně o třetinu dražší.

Pro tento účel by nejspíš vyhověl MARLON, který se dá běžně koupit, případně sehnat jako odřezky u firem, které se zabývají výrobou skleníků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 09.12.2017 12:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Divím se že ti ty plastové páky (talíře) na servech vydrží.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 09.12.2017 16:30 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2016
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 0
Proč by neměly vydržet?
Musím ale dodržet několik zásad.

Ty kotoučky musí být na servech dobře nasazené a přišroubované tak, aby se ty šroubky nepovolovaly. Jakákoliv počáteční vůle se časem zvětšuje a může tak dojít k poruše.
Já ty šroubky jistím kapkou LA tmelu. Různé přípravky typu Loctite se mi v tomto případě neosvědčily, protože při rozebírání se musí celý spoj nahřát.

U parakrosen mám ty páky namontované zásadně v poloze „rozpaženo“.
Při případném nárazu padá pilot hubou na tlamu. Páky jsou pak namáhané na ohyb. Tady zafunguje pružnost materiálu a navíc se to namáhání nepřenáší do převodů v servech.
Pokud bych měl ty páky namontované v poloze „předpaženo“, byly by při nárazu namáhané na tlak. Tady už by pravděpodobně došlo v kotoučcích ke stržení tisícihranu.

Příloha:
P1010168.JPG
P1010168.JPG
[ 272.65 KiB | Zobrazeno 2315 krát ]


Původní provedení: Páky jsou z materiálu ABS.

Příloha:
P1010737.JPG
P1010737.JPG
[ 63.13 KiB | Zobrazeno 2315 krát ]


Po úpravě: Tady už je střední část z duralového plechu tloušťky 1,2 mm a nástavce jsou opět z materiálu ABS.

U parakrosny, která lítá pod Wegusem, to takhle vydrželo tři sezóny. Pak se mi podařilo sehnat kotoučky duralové a tak jsem tuhle sezónu lítal už s nimi.
Pro úplnost dodávám, že tahle parakrosna má letovou hmotnost 2650 gramů.

U parakrosen, které mají menší letovou hmotnost, je montování duralových kotoučků zbytečný luxus.

Příloha:
P1010971.JPG
P1010971.JPG
[ 95.39 KiB | Zobrazeno 2315 krát ]


U tříkolky, kde při nepovedeném přistání nehrozí kontakt pák se zemí, můžeme ty páky namontovat do polohy „předpaženo“.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 09.12.2017 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Tak to já mám bohužel ruce předpažené a tak to trpí mnohem více. Na druhou stranu přistávám z 90% do ruky, ale popravdě stačí jedno hodně škaredé přistání s kotrmelci a i ty kovové páky se dokáží ohnout je ale pravda že to tehdy bylo hodně turbulentní s větrem kolem 7m/s přistání po větru, prostě jinak už to nešlo a těch kotrmelců bylo cca 10.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 11.12.2017 11:54 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2016
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 0
Tak zase trocha osvěty.

Aby nám padák letěl, musíme mu dodat energii.
U padáku v bezmotorové verzi tu energii dodává hmotnost parakrosny. U motorizovaného padáku energii dodává sestava motor + vrtule + napájecí baterie.

Tato pohonná jednotka musí být přizpůsobená konkrétnímu vrchlíku.
Tady si dovolím poukázat na to, že mezi klasickým modelem, poháněným elektromotorem s vrtulí a padákovým kluzákem se stejným druhem pohonu existuje dost podstatný rozdíl.

Klasický model má tu pohonnou sestavu zabudovanou většinou v přední části. Vrtule tak může pracovat v optimálních podmínkách.
U parakrosny je ta pohonná jednotka koncipovaná jako tlačná. Vrtule je v zákrytu a její účinnost je tím pádem snížená.
Navíc je tady ještě jeden podstatný rozdíl. Sestava padák + parakrosna létá mnohem pomaleji než většina klasických modelů. Pokud chceme, aby nám ten padák létal dobře, musíme se tomu přizpůsobit.

Nejčastější začátečnickou chybou je použití vrtule s velkým úhlem náběhu.

Při volbě vhodné vrtule jsme limitováni vnitřním průměrem ochranného koše. Můžeme tedy ovlivnit pouze její stoupání.
Pokud zvolíme vrtuli s větším stoupáním, snížíme tím její účinnost a zvýšíme spotřebu proudu. Výsledkem bude přehřívání motoru a zkrácení letové doby.
Je to zkrátka stejné, jako kdybychom při jízdě na horském kole do kopce zvolili rychlostní stupeň, který odpovídá jízdě po rovině.

Příloha:
Rc FREE.JPG
Rc FREE.JPG
[ 323.78 KiB | Zobrazeno 2241 krát ]


Tady jsem zkušebně namontoval dřevěnou vrtuli 250 x 100 (podle nového značení 10 x 4) ještě z předrevolučních zásob. A ona už tam zůstala.
Pohání ji motor Turnigy 3530/14 1100 kV 315 W

Příloha:
Fox 1.5 Dark Razor.JPG
Fox 1.5 Dark Razor.JPG
[ 270.09 KiB | Zobrazeno 2241 krát ]


V této parakrosně se točí vrtule čínské provenience. Je to kopie vrtule APC 10 x 5E a pohání ji motor Turnigy 3536/6 1250 kV 500 W.

Příloha:
Wegus RS.JPG
Wegus RS.JPG
[ 206.45 KiB | Zobrazeno 2241 krát ]


Vrtuli EMP 11 x 5.5E pohání motor Turnigy 3542/5 1250 kV 665 W.

Příloha:
mini.php4.jpg
mini.php4.jpg
[ 24.94 KiB | Zobrazeno 2241 krát ]


Na tomto snímku je dobře vidět, že tahle vrtule je už přizpůsobená podmínkám, za kterých bude pracovat.
Střed je pouze nosný. Listy vrtule jsou účinné jen ve vzdálenosti od toho středu ke koncům. Stoupání této vrtule je opět přizpůsobené rychlosti letu.


Naposledy upravil Vendys dne pon 11.12.2017 19:25, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 11.12.2017 12:13 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2016
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 0
Takhle lítají profíci.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Téhle akce jsem se zúčastnil jako aktivní divák. Předváděl jsem tam moje padáky Wegus RS Red a Rc Free.

Dětem se víc líbil Brumda. Zvláště tehdy, když jim při nízkém průletu zamával křidýlkama.

Příloha:
IMG_1375.jpg
IMG_1375.jpg
[ 65.9 KiB | Zobrazeno 2234 krát ]


Piloti skutečných motorizovaných padákových kluzáků zase ocenili moje lítání s Wegusem.

Přistání byla všechna pěkně do ruky, takže jsem si za to vysloužil potlesk na otevřené scéně.
Škoda, že jim letos nevyšlo počasí. Kvůli silnému větru se dalo lítat až pozdě večer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 12:16 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2016
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 0
Byl jsem dotázán, proč u těch vrtulí uvádím dvě veličiny. Stoupání a úhel náběhu.

Vysvětlení je prosté.

Stoupání vrtule vyjadřuje její posun vpřed po vykonání otáčky o 360 stupňů. Tento rozměr je udávaný buď v milimetrech, nebo v palcích.
V praxi nemáme žádnou možnost si to ověřit a musíme tak věřit výrobcům.
Příloha:
tah_03.jpg
tah_03.jpg
[ 61.42 KiB | Zobrazeno 2076 krát ]


Oproti tomu úhel náběhu je veličina snadno ověřitelná.
Měříme na spodní části listu ve třetině vzdálenosti od středu ke konci. Ke zjištění tohoto údaje nám stačí nastavitelný úhloměr. Tímto jednoduchým způsobem můžeme porovnat různé vrtule a následně z nich vybrat tu, která nám bude nejvíc vyhovovat.
Pro úplnost dodávám, že tento rozměr je udávaný v úhlových stupních.

Takhle mi to vysvětlili už někdy před pětapadesáti roky.

Více zde:
http://www.airspace.cz/akademie_letectv ... -vrtulich/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do Nového roku 2018 přeju všem lidem dobré vůle zdraví, klid, pohodu a dobrou mysl.
Lítačům všeho druhu k tomu všemu ještě co nejvíc letových dnů a jen vydařená přistání.

Václav Dočekal - Vendys


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Dneska poslední den v práci nebylo už pomalu co dělat, tak jsem se pustil do stavby ochranného koše pro 12" vrtule. Jelikož jsem se překlepl při výpočtu obvodu kruhu tak první kruh jsem udělal o průměru 33cm. Sice by tam 12" vrtule vlezla ale bylo by to hodně natěsno a přece je lepší větší mezera jelikož tak netrpí špičky vrtulí pokud se štrejchne o zem s točící vrtulí. Tak jsem nakonec udělal druhý kruh který má průměr 35cm a když jsem byl v tom tak jsem jenom tak pro zajímavost udělal i ten XXL o průměru 44cm. Ale povím vám že to už je pořádná kružnice Martin z určitě ví jelikož takový koš má originál od hackera. Kruhy jsou udělané jako můj první koš z trubiček o průměru 6,4mm (je to palcová míra trubičky). Ono s plného materiálu už by to bylo zbytečně těžké raději vozím jako zátěž pohonné akumulátory. Navíc hodně do budoucna počítám s použitím právě pro Cross Alps kde je startovací hmotnost 2,8kg a už je potřeba trochu šetřit váhou aby se u té větší krosny nepřekročila.
6478


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 22:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Vidím, že ke CrossAlps cíleně směřuješ. :wink: Jak jsou ty kruhy z duté trubičky odolné na tvrdá přistání? Ten můj xxl rám z plné kulatiny je těžká kráva vážící jedno kilo, vedu to v patrnosti jako místo na krosně kde v případě potřeby by bylo možno odlehčit, ale těžko říct jestli bych ušetřil výměnou kruhu aspoň půl kila. Zatím i ta minimální váha krosny cca 5kg byla pro bezvětří ok, ale spíš jsem musel dovažovat. Z trubiček máš udělané i vzpěry co spojují motorovou přepážku s kruhem nebo tam už je to plný drát?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2017 23:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Trubičky mám použity všude i na výztuhách a tady tomu nebude jinak. Pevnost je dostatečná, s Nyosem jsem měl dva těžké pády s toho jeden s cca 40m rovnou ochranným košem na velký kámen a odnesl to jenom lak a ohlá výztuha sedačky. Menší pády a kotrmelce nepočítám, jelikož jich bylo dost. Současný koš na Nyosovy je o průměru 29cm a vaze 254g což je jenom o 100g vic než plastový koš od hackera. Akorát ta trubička je vyloženě letecký materiál dovoz USA, takže bude mít určitě větší pevnost než běžně dostupné u nás. Dřív se používala někde v příhradové konstrukci trupu a momentálně je to nepoužívaný materiál ve výrobě, tak se fasuje na "přípravky".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 23.12.2017 21:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Dneska mi konečně manželka půjčila digitální váhu, takže jsem mohl převážit ty obruče. Tak ta nejmenší má 106g trochu větší 115g a ta největší 141g. Ale zatím jsem rozhodnut pro variantu s průměrem 35cm, ono když vezmu že padák vychází v měřítku cca 1:3 a vrtule se používají nejčastěji co jsem našel od průměru 105 do 125cm takže ta 105 je v měřítku 1:3,3 takže to jde. A pokud vezmu dvojitou vrtuli tak ta musí být zákonitě menší i na skutečné parakrosně. Pilota stejně počítám spíš v měřítku 1:4. Když vezmu že Nyos vychází cca 1:4, vrtule mi vychází 1:4,2, pilot Robin vychází 1:5,6 při výšce pilota 180cm a za letu to vše působí přirozeně a pilot vůbec nepůsobí že by byl moc malí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 21:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Technická věc - polemika: Napadá někoho jak by šla provozovat zmenšená obdoba dospělých Chase Cam na našich Rc vrchlících? Označuje se to více názvy, ale mám prostě na mysli tu na šňůře za vrchlíkem vlečenou kameru, která snímá s odstupem nevím kolik metrů zezadu pilota na krosně i s vrchlíkem. Hezké obrázky jsou z toho, videí na Trubce mnoho, konstrukce jsou různé a pro nás určitě není složité to přes zimu vytvořit, i nějaká levná lehoučká kamerka z asie by se jistě dala použít.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

No jo, ale jak to startovat bez pomocníka? Pořád vidím v úvahách jako nejpravděpodobnější tu situaci, kdy při startu, než se to celé rozletí, si vrtulí sekám šňůru od kamerky. Švihem zvedám vrchlík nad hlavu, pouštím motor, vypouštím model z ruky... no nevím. A když šňůru přivážu na krosnu dolů pod úroveň vrtule, tak kamerka bude model snímat v blbém úhlu šikmo nahoru, tedy nebudou to ty pěkné záběry zezadu na model a zároveň na krajinu, bude tam vidět spíš obloha. Chtělo by to prostě uvázat za vrchlík jako to mají oni. Možná to řeší o dost delší šňůra a kamerku mít při startu někde u nohou tak, aby se celá délka napnula až když už model bude ve vzduchu. To asi bude vyžadovat start na plný plyn tak, aby se rychlým stoupáním zamezilo otloukání kamerky vlečením v trávě. Při přistání se tomu otloukání stejně asi nedá zamezit.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Zdarec,
Ten nosič kamery mi silně připomíná XXL košíček na badminton :D


Přílohy:
KnB.png
KnB.png
[ 150.88 KiB | Zobrazeno 1765 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1958 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117 ... 131  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz