Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 01.11.2017 14:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
Celeron píše:
snad je budou mít v hradecký knihovně
Si je kup online v redakci RCM.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 02.11.2017 10:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
Celeron píše:
Nojo, co nadělám, nikdo RCM v mým okolí neodebírá...
Díky za čísla, snad je budou mít v hradecký knihovně.
Jirka


Co třeba objednat časopisy v redakci? Případně změnit třeba předplatné na příští rok. 8O


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.11.2017 8:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak plachty slepený, odpoledne jdou na egalizačku. Řeším co všecko před potahem polepit. Středový žebro, položebro konce trubky, kanál pro trubku, kanál pro kabel serva už v polyši mám.
Udělám chlívek a rámeček pro serva, na náběžku nalepím a obrousím 3 mm uzavření balzou. Otázka je, zda pro 7kg benzínovýho akrobata 2,1m dávat do křídla stojnu, nebo stačí jen mezi polyš a balzu třicítka tkanina, jedna po dýlce a druhá na 45 st. Pak ještě balzová lišta na uzavření křídla v prostoru křidýlek.
Křidýlka, kapitola sama pro sebe. Chci aby byla rozebíratelná, tedy měla zaoblenou přední část a otáčela se na středu zaoblení na průběžným čepu z uhlíkový tyčky, která se dá vytáhnout. To znamená destičkový panty, každý ze tří destiček. Jenže z čeho, když je to motorák, kterej vibruje a hodně používaný textit panty brousí čepy celkem rychle. Včera jsem prohlížel jak to dělá Mistr Janáček třeba na Sbachu. Mezi dvěma 1 mm destičkama z překližky má třetí z překližky cca 6 mm. Takže otočná část pantu sedí na čepu těmi 6 mm. Nevím ale, co dělá při vibracích kombinace uhlí překližka, jestli zase uhlí nebude vydrbávat překližku.
Pak je ještě možnost udělat destičky z textitu a do tý střední otočný vlepit mosazný pouzdro pro uhlíkovej čep. Taky nevím, co se po delší době na tomhle způsobu může vyštěnit.
Pak je ještě poslední možnost, dát hmoždinkáče a nebo plochý panty prodloužený na straně do křídla dvěma pásky 1 mm překližky jak to má třeba Mistr Heyer u plánku Z50L, co vyšla kdysi v S řadě Modelář. Nojo ale to je obojí nerozebíratelný...
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.11.2017 10:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
uhlík v mosazi se mi vydíral hodně na obou materiálech ale pravda je že já to použil jako vysokootáčkové ložisko náhradou ve fontánovém čerpadle. přestalo to až po vložení pseudoložiska z instalatérské teflonové pásky do vydřené mezery......čerpadlo pak běželo další 3,5roku než odešlo na přehlodaný kabel.
ber to jako inspiraci :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.11.2017 11:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Co zkusit opravdu Textit, ne sklotextit? Textit v sobě má bavlněná vlákna která nebrousí. Má ovšem nižší pevnost, zato skoro netupí frézičky... Kartit je pak vrstvený papír...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.11.2017 12:01 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2013
Příspěvky: 9
Zajímavé řešení:
http://momobrut.sweb.cz/YAK55M/YAK55Mv2 ... chzvs.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 03.11.2017 13:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
Co zkusit Textit, nebo Kartit

Hmm, to by šlo, jen těch 1m2 je pro mě množství větší než malé, to bych měl na 2 životy.
Ale ta momobrutova finta vypadá zajímavě. Mám tady tyčky z Delrinu cca 8 mm průměr. Lepší než silon, nenasákne a nenaboptná. Je taky samomaznej ale nelepitelnej, takže jsem na něj nepomyslel. Ale jen ho namáčknout je v pohodě, z obou boků ho drží protější destičky pantu.
Dík za tipy.
Jirka
Edit: tak jsem kupodivu v garáži našel desku textitu tlustýho 4 mm 200 x 400. Na středovou packu pantu křidýlka akorát, na dvě boční packy to líznu na frézce na půlku tloušťky. Možná že by na ně stačila i jen 1 mm letecká překližka. Na výškovku a směrovku to udělám asi o 1/3 slabší.
Ale ještě zvážím, jestli momobrut závěs nebude lepší...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.11.2017 0:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dnes jsem potahoval výškovku a směrovku balzovejma plachtama 1,5 mm. Dle různých doporučení jsem odlehčil polystyrénový jádra výškovky a směrovky. Bylo odebráno cca 45-50% polyše. Když jsem vše, co jsem vyřezal zvážil, tak to mělo pouze 11 gramů. :roll:
Takže jsem dospěl k názoru, že odlehčování vyřezáváním poliše u letadel nad 2 m pokud je použitej lehkej polyš naprosto zbytečná záležitost, víc práce než užitku...
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.11.2017 8:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.12.2009
Příspěvky: 573
Bydliště: Rakovník
Teď zrovna potahuju Vertigo 2M,co jsem vyřezal, křídla, výškovky, směrovka, dohromady asi 160g.
Půlka výškovky třeba jen 10-11g.

Míra


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.11.2017 8:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Celeron píše:
Takže jsem dospěl k názoru, že odlehčování vyřezáváním poliše u letadel nad 2 m pokud je použitej lehkej polyš naprosto zbytečná záležitost, víc práce než užitku...
Jirka


Ono nezalezi na tom ake je rozpetie, ale aka je hrubka, v tom vlakne s tym uckarskym kridlom si treba uvedomit ze to hridlo bez klapky ma viac ako 20% hrubku (6cm hrube pri 1500 rozpeti na modeli kde sa pocita kazdy gram), takze tam je % uspora na vahe velka. Vase ziletky vylahcovat asi netreba vobec.

A okrem toho lepsie vychadza ked je kridlo robene z tvrdsieho polystyrenu a radsej viac vylahcene ako z mekoty s malym vylahcenim, lebo ta mekota na povrchu vzdy len zostane mekotou ci je v strede vylahcena alebo nie.

A druha vec, kedze je to uckarske kridlo, tak tam tie diery byt musia kvoli lankam :- )))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.11.2017 15:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Blbě jsem to napsal, vylehčování je zbytečný u výškovky a směrovky. Tam je střední tloušťka cca 15 mm a malá plocha, takže úbytek hmoty polyše je minimální. U křídla, kde je tloušťka a plocha několikanásobně větší se odebere objemově několikanásobně víc.
Ale stejně to nebude těch 160g jak píše Mic-74 i když je rozpětí podobný. Samotný jádro půlky křídla má 170g a vyřezat 50% polyše určitě nepůjde. Když se mi podaří vyřezat tak 120g, tak to bude maximum možného.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.11.2017 22:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kdyby jste náhodou někdo podlehl radám, že se dá při lepení balzový plachty na polystyrén do PU-čka vložit třicítka tkanina, tak jsou to kraviny. Pokud se našpachtluje balza a do toho vloží tkanina, jakž takž prodifunduje a s polyšem se spojí. Pokud se ale dají 2 vrstvy třicítky tak už to nefunguje, prostě to neprodifunduje a tím nepřilepí a nebo mizerně. Navíc než se připraví horní a spodní plachta, tak už PU-čko pění. Zkoušel jsem to se Soundalem 66. Problém asi je, že ta tkanina je strašně hustá, s větší gramáží by mohlo většíma dírama v tkanině PU-čko prolýzt víc. Našpachtlovat jak polyš, tak balzu je váhovej nesmysl.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.11.2017 22:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Nieeee, to tak fakt nejde, aj keby si pouzil hrubsiu tkaninu s vecsimi okami, tou to sice prejde a prilepis, ale nenasiaknu jednotlive vlakna, takze pevnost nijaka, to sa musi normalne nalaminovat na plachtu epoxydom, a potom PUckom nalepit, stale mi lepsie vychadza epoxyd a nie Pucko, jediny problem s epoxydom je cas vakuovania

Alternativna moznost je pouzit netkany uhlik, to sa da prilakovat, takze nie je komplikacia s epoxydom, ale to som skusal len zvonku, nie medzi

je tu ale moznost pouzit rychly laminovaci epoxyd, ale to som este tiez neskusal, tam je problem namiesat to tak aby to nevyvrelo predtym ako sa to napatle na plachty (lebo vakuujem viac naraz), mozno po jednom by to slo, alebo s pomocnikom


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.11.2017 22:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
igorb píše:
to sa musi normalne nalaminovat na plachtu epoxydom, a potom PUckom nalepit,

Jo ale Veka1 mě upozornil, že pokud tu nalaminovanou plachtu nezmatovím šmirglem, tak na ní PU-čko nedrží. Je to divný, nedávno jsem slepil dvě nábytkový lamina na sebe Soundalem 66 a drží to jako sviňa. No ale věřím mu, ještě me nezklamal. :lol: :lol: :lol:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.11.2017 23:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
lep to este ked to nie je uplne vytvrdene, len zgelovatene, to chyti

vyskusaj si to nanecisto kolko to musi tvrdnut


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz