Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 142 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3D tisk znovu a hasičská loď Eliška
PříspěvekNapsal: ned 05.11.2017 22:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Tak jsem rozjel nový projekt, který jsem pojmenoval po dceři a kde jak doufám zůročím zkušenosti získané při tisku remorkékrku. Je to zase vlastní návrh dle internetu, hodně volnou inspirací je toto: https://images.fineartamerica.com/image ... olelli.jpg

Trup je lepený ze dvou kusů, délka 312mm. Pokud to bude fungovat, rád bych dopředu udělal i funkční dělo s tištěným čerpadlem. Jen váhám jakou udělat koncepci, jestli lopatkové kolo a nebo lodní šroub v trubce. To asi otestuju a uvidíme.

Obrázek

Mám vytištěný a slepený trup a palubu. Ta je jen prototyp bez límce a je tam jen položená tj nesedí. Než začnu dělat nástavby, chci doladit pohon. Chtěl bych to hnát dvěma servy HXT900 napřímo a bez kormidel. Už jsem narazil na první problém, použil jsem na remorkérku osvědčený systém hřídele bez pouzder z toho co mám doma, tj trubka je mosaz 5mm a hřídel mosaz 4mm. No a servomotorky mají problém roztočit to naprázdno. Podařilo se mi to tak nějak roztočit, ale ve vodě se to hned zase přidřelo, jezdilo to asi minutu. Holt pro motorek je to ohromná páka, točit takovou hřídelí. Zítra koupím mosaz 3/2mm a z ní vsadím jen pouzdra pro ocelový drát 2mm, no a snad to bude fungovat.

Vigo


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 8:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Vigo píše:
... osvědčený systém hřídele bez pouzder z toho co mám doma, tj trubka je mosaz 5mm a hřídel mosaz 4mm. No a servomotorky mají problém roztočit to naprázdno. Podařilo se mi to tak nějak roztočit, ale ve vodě se to hned zase přidřelo, jezdilo to asi minutu. Holt pro motorek je to ohromná páka, točit takovou hřídelí. Zítra koupím mosaz 3/2mm a z ní vsadím jen pouzdra pro ocelový drát 2mm, no a snad to bude fungovat. Vigo

Nechtěl jsi napsat NEOSVĚDČENÝ systém ? Osvědčené je na tom to, že to takto nefunguje - jak jsi sám napsal. Není tam žádná velká páka na servomotorek, ale obrovské tření hřídele o tu trubku. Fungovalo by to pouze tehdy, kdyby jsi měl dokonale rovnou hřídel a dokonale rovnou trubku. Ta rovná trubka se ještě jakž-takž dá sehnat, ale s hřídelí jsou velké problémy - jakmile je trochu nerovná, bude se "vyrovnávat" o stěnu trubky a to tření bude obrovské.
Copak je to tak velký problém koupit ta ložiska po pár korunách a nebo koupit trubku 4/3 a z té trubky 3/2 uříznout dvě ložiska na kraj ?
Základem vodního děla je buď zubové čerpadlo nebo odstředivé čerpadlo. Lodní šroub v trubce má velmi malý tlak a moc by to nestříkalo. Stejně tak by se nehodilo peristaltické čerpadlo, které má sice velký tlak, ale zase minimální průtok vody.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 8:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
No osvědčený jsem myslel na Remorkérku, kde to díky převodu docela funguje. Nepozoroval jsem tam zpomalení, ale je tam podstatně kratší trubka a mnohem pomalejší převod. I tam to tedy předělám.

Jinak k tomu ložisku, přesně to co popisuješ plánuju udělat. Momentálně mám v trupu už napevno zalepenou mosaznou trubku 5/4mm a nový se mi tisknout nechce. Na oba konce si tedy připravím pár mm dlouhá pouzdra z 4/3mm, do které vlepím 3/2mm.No a jako hřídel bude ocelový drát 2mm. Zní to možná složitě, ale je to jednoduché a z materiálu doma. Taky náhon mám realizovaný vzduchovací hadičkou která je tvrdá jako blázen, tím pádem jakékoli házení tlačí trubku do boku a zase zpomaluje. Vyměním to za silikon.

S Čerpadlem budu experimentovat, děkuji.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 8:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Není u lodi s délkou přes 300mm už malinko nesmysl dělat pohon z rozhrabaných serv a vynechávat kormidlo? Tohle dává smysl pro různé "submini", ale tady už jde o poměrně "normální loď, něco jako Anja a Pollux od Graupnera a ty byly poháněné běžným poměrně velkým motorem velikosti 280 či dokonce 400.
Zrovna tak bych se nevyhýbal kormidlu...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 8:54 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Včera jsem se věnoval průzkumu zásob v různých šuplících. Našel jsem několik motorů této velikosti.
Příloha:
B1056851018.jpg
B1056851018.jpg
[ 13.42 KiB | Zobrazeno 4133 krát ]


Osobně se domnívám, že je mám z rozebraných CD mechanik, kdy jsem hledal maličký střídavý motor a tohle bylo pro vysouvání CD nebo motorky s poloviční délkou pro posun optiky. Několik jich je dokonce stejných.
Tedy za mě je pohon jasný. Už jsem si začal kreslit sestavu motor, motorový domeček, tunel hřídele, hřídel.
Dva motory, zdvojené kormidlo.

Pokud by jsi chtěl, tak mám doma několik tyček nerezového svařovacího drátu 2mm. Není to hlazenka, ale docela přijatelné.

Včera jsem v rámci přípravy na společné ježdění resuscitoval Sharka a volantovku na 40MHz.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 9:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Ano, nesmysl to je, tedy ta serva. Bojím se že to bude slabé, ale leží doma a prostě to chci zkusit než půjdu cestou motorů. Kormidla nejsou problém, tam si jen ověřuju jak bude fungovat tohle. U pásových vozidel to je v pohodě. Dělám to hlavně kvůli dětem a zatím je to moc nebere no a kupovat dva motory a hlavně oboustranné regly do loďky za 150Kč je mi líto. To si nechám na nějaký rozumnější projekt a až sám sobě dokážu, že takhle to nejde :)

Tome díky, nerez drát bych bral, mám jen obyč a to asi zrezne. Něco na tom je, leskne se to ale nevím nevím...

Pánové, jak asi dlouhá mám dělat ta krajní pouzdra, aby mi neprotékala voda?

Děkuji


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 10:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
On ale obousměrný stejnosměrný regl začíná jen lehce nad 100 korunami - https://www.banggood.com/MicroRC-5A-Bi- ... rehouse=CN ...

A za 150 už je v relativně snesitelném provedení: https://www.banggood.com/10A-ESC-Brushe ... rehouse=CN

Motory cenově začínají vlastně na nule - viz tomasc a jeho příklad se zbytky z mechanik, ale ani při nákupu to není drahé. Odkaz pro ilustraci, muselo by se promyslet, zda by zrovna tyto byly použitelné: https://www.banggood.com/5Pcs-DC-3V-Min ... rehouse=CN .
A třeba u tohoto v 180 velikosti bych se už o použitelnost klidně vsadil: https://www.banggood.com/4_5-7_2V-Micro ... rehouse=CN ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 10:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
tyto motorky jsou celkem slabé o trošku silnější a stejné velikosti i tvaru jsou v řezačkách účtenek, přes šnekový převod tam pohánějí nůžkový mechanizmus.
pro vodní dělo zkus jít cestou zubového čerpadla , je to mnohem silnější než lopatkové kolo a šroub v trubce je nesmysl.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 10:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Moc díky, to jsi mě potěšil těmi odkazy. Z venku beru běžně, ale doprava to dost prodražuje, tady by to odpadlo. Pokud to nerozjedu s těmi servy, je to asi jasné řešení.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 10:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
tomashr píše:
On ale obousměrný stejnosměrný regl začíná jen lehce nad 100 korunami -
A na ebay vidím od 75Kč.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 10:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
jojo, před tím příspěvkem jsem hledání věnoval přesně 3 minuty a jen na BG, že se toho najde více vůbec nepochybuji. Teď na druhé hledání (zase ani na 5 minut) mě na ebay asi nejvíc zaujal jeden za 82 korun (ne tedy ten úplně nejlevnější), ale podle fotek je trochu doladěnější - rovnou osazen i docela rozumný elektrolyt na vstupu atd., což je rozumné atd.
Jinak tyhle regulátory asi nebudou velký zázrak z hlediska průběhu atd, bavíme se ale o řešení řízení lodičky s cenou řekněme 100 korun na materiálu, tak jde o něco cenově adekvátního...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 10:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
a pokud chceš opravdu řídit tahem motorů docela rozumná verze bude tohle:
https://www.banggood.com/2S6A-Micro-Dua ... rehouse=CN
něco podobného ale na zakázku jsem měl v novgorodu.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 14:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Díky za tipy pánové.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 14:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
tomashr píše:
Není u lodi s délkou přes 300mm už malinko nesmysl dělat pohon z rozhrabaných serv a vynechávat kormidlo? Tohle dává smysl pro různé "submini", ale tady už jde o poměrně "normální loď, něco jako Anja a Pollux od Graupnera a ty byly poháněné běžným poměrně velkým motorem velikosti 280 či dokonce 400.
Zrovna tak bych se nevyhýbal kormidlu...

S tím souhlasím na 120% !!
Malé vhodné motory MIG 2025 jsou do stovky, stejně jako malé čínské regulátory. Je škoda, že do lodí, kterým se věnují desítky hodin ( vymýšlení, programování, tisk ... ) není záhodno přiřadit adekvátní pohon a dávají se tam nějaké nevhodné náhražky jen proto, že jsou doma v šuplíku. Ono to ve výsledku vyjde o dost dráž, když se pozná, že ta předělávka je nutná.
S tím kormidlem je to to stejné - díky 3D tisku je velice snadné vytisknout dobře tvarovanou kortyho trysku a vložit do toho remorkéru takové manévrovací schopnosti, jako mají podstatně větší lodě.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 19:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Takže proběhly první testy ve vaně, funguje to super, jen mi teče trochu kolem hřídele ale asi vím kde a proč a taky jak to vyřešit. No jinak k jízdním vlastnostem: s dvojlistými šrouby 16mm tj mikro, narychlo spíchnutými v cadu, bez jakého koli super tvaru, prostě jen dvě hranaté placky to jede jako ďas a to věřím, že tady je pro optimalizaci opravdu dost místa. Dvě HXT 900 tj 9g serva vypadají, že si s tím poradí v pohodě, uvidíme jak to bude dlouhodobě, zkusím změřit odběr, no jinak nechová se to jako loď točí se to absoluně na místě, ve vaně není problém osmička, hend to zastaví a zase jede. Uvidíme až to dovážím a dám nástavbu, ale takhle se to jeví ok. Podle toho jak se to bude chovat na velké vodě, možná přidám nějaké pevné kormidlo dozadu mezi šrouby, aby to ve vyšší rychlosti lépe drželo směr, něco jako kýl. Takže ještě domalovat nástavbu a vyřešit ty mušky a hurá na rybník. No a berte to tak, že normální pohon tam můžu dát kdykoli, dělám kvůli úpravám velkou díru v palubě. Ostatně model dám opět k dispozici na Thingverse a každý kdo bude chtít ať se realizuje dle potřeby :)


Pánové, má nějaký vliv směr otáčení šroubů, jestli se točí od sebe a nebo k sobě?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 142 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz