Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: ned 29.10.2017 22:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10763
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Dal bych dvě uhlíkové tyčky, uprostřed omotané nití. Nalepit na náběžku a nit prosytit také.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: ned 29.10.2017 22:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
TomasC píše:
Dal bych dvě uhlíkové tyčky, uprostřed omotané nití. Nalepit na náběžku a nit prosytit také.

Asi si nedovedu představit, jak by tohle bránilo tomu, aby se křídla pod zátěží prohýbala směrem nahoru. Zvlášť na náběžné hraně namísto toho zlomu v těžišti. Jestli tomu dobře rozumím, tak by to i tak celé bylo držené tou omotanou nití, kvůli které by to navíc neprošlo štěrbinou v trupu.

Já mám pocit že to furt vysvětluju nějak divně, že mi nikdo nerozumí:

Mini Scout má křídlo do ostrého V (ne kulatého U; mluvím o pohledu zepředu, ne zboku) s nějakým úhlem vzepětí. Uprostřed toho V jsou obě půlky slepené (v mém případě ještě překryté laminovací fólií, kterou tam mám místo papíru na $tree foam). Ten spoj je docela dobře pevný při namáhání na tah, ale už ne na tlak: uprostřed toho V to má tendenci se vymačkávat tak, že křídlo víc pruží do většího úhlu vzepětí. Na opačnou stranu nepruží. No a co řeším je, jak tomu V zafixovat ten úhel, pokud možno tak, abych zachoval možnost křídlo vysunout z trupu.

Ještě opakuju, že levá i pravá polovina křídla samostatně jsou pevné dostatečně, neprohýbají se. Nemá cenu se dál snažit je zpevňovat například uhlím v náběžné hraně. Je to dáno tím, že křídlo není deska, ale je v cca 1/3 hloubky od náběžky zalomené dolů o cca 15-20°. Tohle samotné způsobí, že polovina křídla samostatně se nijak neprohýbá. Jde fakt jen o to, jak zajistit, aby to ve spoji křídel drželo daný úhel vzepětí, a nemělo to snahu vzepětí zvětšovat, když model chytnu za oba konce křídel (nebo dělám looping, což je totéž s o kus většími silami).

Zatím jsem jiné návrhy než moje původní (tlačná vzpěra nahoře nebo tažná dole) asi nepochopil, protože buďto si neumím představit, jak by mohly fungovat (třeba tady ta omotaná nit), anebo by neprošly štěrbinou v trupu, anebo by možná fungovaly, ale podle mě ne tak dobře jako ty vzpěry.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 4:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Pokud jsem to pochopil dobře, jde pouze o to, že spoj polovin křídel v ose trupu je podle tvého vysvětlení při lopingu na "náběžce" a "odtokovce" namáhán na tah a v 1/3 hloubky na tlak. V té 1/3 se okolí spoje vymačkalo a pruží? Pokud ano, možná by stačilo kolmo ke směru letu proříznout v té 1/3 křídla na šířku trupu, nebo o kousek víc, drážku a vlepit výztuhu tvaru "V" o úhlu požadovaného vzepětí. Jestli jsem to správně pochopil a srozumitelně se vymáčkl.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 9:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jo, přesně tak. Ale z čeho takovou výztuhu zkonstruovat, aby to fakt drželo ten úhel?

Napadlo mě, jestli by to šlo vytisknout na 3D tiskárně, že bych vytiskl to "V" a třeba ještě kolmo na střed výběžek k zalepení do spoje křídel ve směru letu, že by to lépe ten tlak rozložilo. Ale nevím, jestli ABS nebo PETG je dostatečně pevné.

EDIT: možná něco takovéhoto:


Přílohy:
Poznámka: Výztuha spoje křídel FT Mini Scout
scout-wing-reinforcement.png
scout-wing-reinforcement.png [ 6.14 KiB | Zobrazeno 2775 krát ]

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 13:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Asi jsi mě možná taky špatně pochopil,dlouhá léta upřednostňuji heslo V JEDNODUCHOSTI JE SÍLA a proto se vracím k mému původnímu nápadu s tou polovinou futrálu.Pokud moje představivost funguje dobře tak jak píšeš křídla se ti při zatížení(lopingu ...)snaží ve spoji zvětšovat vzepětí a to tím že spoj klesá dolů ke spodku trupu a konce křídel se tlačí vzhůru a to by jsi zamezil právě tím půlfutrálem ve tvaru profilu křídla vlepeným dovnitř trupu pod křídlo no a ten spoj by se při každém zatížení jednoduše opřel o tu vlepenou výztuhu,jednodušeji řečeno je to spoj křídla položený na kousku stejného tvaru křídla a demontáži křídla to nijak nevadí. dr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 13:18 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10763
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Obecně si myslím, že vyztužení třeba 5-7cm na náběžce by stačilo, aby se problém odstranil a výhodou by byla malá pracnost.

Principiálně potřebuješ roznést síly dál od středu křídla a zároveň zachovat vzepětí.
Vlepení uhlíkové tyčky 2mm zajistí, že síly z velké části převezme uhlík.
Omotání nití a prosycení sekundovým lepidlem tomu dodá tvar a díky kompozitní konstrukci i pevnost.

Samozřejmě, že ideální místo je ten zlom křídla uprostřed, ale tam to bude pracné.


Přílohy:
Bez názvu.png
Bez názvu.png [ 5.96 KiB | Zobrazeno 2774 krát ]
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 13:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
@dratek: Joaha, už rozumím, myslel jsem původně, že tím půlfutrálem máš na mysli levou nebo pravou půlku, a ty zatím myslíš spodní půlku.

Nejspíš by nebylo úplně jednoduché takovouto vzpěru přesně do trupu zalepit. Navíc by to znamenalo, že to křídlo by uprostřed bylo držené tím půlfutrálem a po stranách trupu z opačné strany jen horní hranou té štěrbiny v trupu. A ten půlfutrál a vlastně i střed křídla by asi musel být z něčeho tvrdšího než XPS, protože i půlmilimetrové promáčknutí uprostřed trupu udělá docela velký posun na koncích křídla (trup je široký 40 mm, rozpětí je odhaduju 500-600 mm).

Pořád myslím, že na tah je tento sendvič docela pevný, a že by šlo o to jen nedovolit té horní střední části, která je namáhaná na tlak, aby se obě půlky křídla mohly přibližovat k sobě. Čili roznesení toho tlaku z toho relativně malého místa u spoje křídel na větší plochu. Třeba vodorovnou vzpěrou nebo tady tím 3D tištěným dílem.

@TomasC: Jo, takto jsem tě pochopil i předtím. Podle mě to nebude fungovat v náběžné hraně. Mohlo by to fungovat v tom zlomu v 1/3 hloubky křídla. Ale znamenalo by to asi, že ten chuchvalec neprocpu tou štěrbinou v trupu.

Asi zkusím ten 3D výtisk - to by mělo být dostatečně zpevňující, a přitom stále umožňující vytáhnout křídlo z trupu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 17:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Nevím YENY jak to máš zespodu trupu.máš li tam možnost volného prostoru na vložení baterek nebo regla??Pokud ano tak myslím že je to jednodušší než to vypadá, použil bych na to kousek soklovýho polistu a ten je pevný ale lehký no a zespodu bych ho tam strčil a nalepil na boky trupu na doraz k vloženému křídlu Taky mě ještě napadlo že se ti asi při tom pnutí naklápějí ty boky trupu nad průřezy pro křídla směrem dovnitř,co to taky zesílit???jestli máš tu horní kapotu jen z papíru tak by to nebylo od věci páč ten papír nic moc nezpevní.Já se na ten výtvor chystám co nevidět ale doteď jsem všechny éra dělal bez plánku a na tuhle blešku taky nemůžu nic najít takže zase klasicky přenos z monitoru pravítkem a počítat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 18:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Nějaký volný prostor tam je, ale mám tama vedené RX, uchycení podvozku, atd. Určitě to nejde celé přepažit až ke křídlu. No a problém je, že tímhle se nezbavíš namáhání na tlak. Jen to převedeš z horní strany toho zlomu křídel na dolní stranu, a křídlo se začne vymačkávat tam.

Trup je obdélníkového průřezu, obsahuje všechny čtyři stěny včetně horní. Teprve nad tím je "pro parádu" ten kulatý papír. Průřezy pro křídlo jsou těsně pod horní deskou trupu, čili tam se to může dovnitř prohýbat jen minimálně.

Přidal jsem do úvodního příspěvku odkaz na PDF plánky i na build video, pokud by ještě někdo měl problém najít plánek.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 22:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Díky za plánek ,už je překreslený, dr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: čtv 02.11.2017 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak jo, 3D tištěná výztuha střední části výrazně pomohla. Udělal jsem to přesně na šířku vnitřku trupu (takže to i pomáhá držet křídlo usazené rovně a na délku 40 mm. Přidal jsem tam ještě nahoru příčnou výztuhu, kterou taktak procpu štěrbinou v trupu. Materiál je PET-G, tloušťka stěn 1 mm a tisknuté je to tak, aby vrstvy byly kolmo na směr letu.

Podle mě by tímto způsobem šla udělat celá ta kapsa, jak tady bylo navrhováno. Ale to asi není třeba, vzhůru nohama lítat nejspíš nebudu, a jinak jsou ty konce namáhané na tah, nikoliv na tlak, což laminovací fólie zvládá dost dobře.


Přílohy:
scout-wing-reinforcement.png
scout-wing-reinforcement.png [ 2.6 KiB | Zobrazeno 2628 krát ]
Poznámka: Pohled, kde jsou vidět obě kolmé výztuhy - horní i dolní.
scout-wing-reinforcement-2.png
scout-wing-reinforcement-2.png [ 4.34 KiB | Zobrazeno 2628 krát ]

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: čtv 02.11.2017 13:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
A teď z jiného soudku: jak uchytit podvozek?

Udělal jsem podvozek přesně podle toho build videa (cca 34:00) a mám problém, že na nerovném povrchu (louka) s tím vůbec nejde přistát - jak se kolečka neodvalují, tak jde letadlo přes čumák (s tím počítám), a podvozek se vytrhne a poškodí ještě tu spodní vodorovnou část trupu (s tím ale nepočítám). Kolečka mám s průměrem ještě tak o 1 cm větším než je v plánku. Jak tohle řešit?

Představoval bych si, že podvozek bude nějak uchycený tak, aby při běžném startu a přistání neupadl (při působení síly zespodu nebo šikmo zpředu zespodu), ale zároveň aby se bezbolestně oddělil při působení síly kolmo zepředu. Řešili jste někdo podobný problém na modelu?

Přemýšlel jsem o nějakých magnetech, ale to je na 160g model asi dost těžké a navíc se tam špatně dávkuje ta síla, kterou to má držet.

Pak jsem vymyslel, že bych tu střední část podvozkového drátu nedával dovnitř trupu, ale zespodu na nějaké příchytky, které bych udělal tak, aby při namáhání zespodu držely, a při namáhání zepředu povolily. Třeba zase 3D výtisk.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: ned 05.11.2017 21:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Matně si vzpomínám že tento problém s podvozkem jsme řešily před 45 lety u malých gumáčků a tuším že podvozelk byl uchycen vně modelu a jako houpající se -chápej to jako by byl na ložiskách a ve vlastní funkční poloze ho přidržovala ze předu natažená letecká gumička 1x1mm takže když podvozek narazil na travu tak gumička propružila a podvozek se jakoby sklopil dozadu.Další zkoušky byly se střižným kolíčkem z párátek a poslední co si vybavuji byl podvozek taky houpající se pod trupem ale ve přední části podvozku odkud jdou oba pruty ke kolečkům byla příčná výztuha (dodatečně naletovaný drátek)podvozku který se zacvakával do podélně rozříznuté slaminy (BRČKO)přilepené na spodku trupu do které byl podvozek přes tu příčnou výztuhu zacvaknutý.Dneska už jsou spousty jiných materiálů a možností výroby ,my jsme to tenkrát dělaly s nadšením a na koleně ze všeho co bylo po ruce. Já už ho mám skoro hotový už jen serva zabudovat a z předvídavosti jsem pár věcí upravil sice nevím zdali to k něčemu bude ale přišlo mi to v tu chvíli jako výhodné(právě ten podvozek,vkládací blok s oběma servama,klasický oblý profil křídla a pár drobností)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: pon 06.11.2017 10:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Pošli nějaké fotky toho oblého profilu křídla. Jakože je to jen zakulacená deska, nebo to i mění tloušťku? A jaks zajistil rovnoměrnost toho zakulacení?

Já jsem zatím vymyslel takový úchyt pro ten podvozek - že bych ponechal formát toho drátu - uprostřed tvar V ve směru letu, pak ohnout o cca 90° dolů ke kolečkám. A toto bych uchytil do bazmeku tak, aby se to kolem špičky toho V mohlo otáčet, a v přední části toho V to bylo uchycené tak, aby to vlastní pružností trochu drželo, ale při namáhání zepředu aby to vypadlo ze závěsu. Napružením toho V půjde řídit "vypínací síla". Pěkné je, že tlakem zespodu to bude ještě víc bránit tomu vypnutí.

Pak jsem ještě zjistil, že se mi trochu vymačkala výškovka - v tom nejslabším místě uprostřed, kde je zeslabení kvůli směrovce: ve směru nahoru se ta strana kde je uchycená páka táhla hýbe výrazně víc než ta druhá strana. Tak jsem vymyslel ještě další 3D-tištěnou výztuhu.

Kdybyste někdo měli zájem o zdrojáky v OpenSCADu nebo o STL soubory, dejte vědět, já to někde vystavím.


Přílohy:
Poznámka: Úchyt drátu podvozku
scout-podvozek.png
scout-podvozek.png [ 7.07 KiB | Zobrazeno 2543 krát ]
Poznámka: Výztuha výškovky
scout-vyskovka.png
scout-vyskovka.png [ 4.27 KiB | Zobrazeno 2543 krát ]

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: úte 07.11.2017 22:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Jak už jsem psal dříve tak křídlo jsem dělal s podelným vroubkováním,to jde ten polist až neskutečně tvarovat.udělal jsem z něho i trubku na dmychadlo ke stihačce o průměru 7cm..Ten profil je samozřejmě jen deskový ale určitě by šel udělat 3D no a tvar drží sám ,ten náběh jsem dělal přes kulatinu 6cm tenhle polistr má rád při tvarování teplo z rukou ,fotky zatím nemám ,nejde mi to ,ještě jsem se to ve svém pokročilém věku nenaučil,s tou výškovkou jsem tě předběhl v předvídavosti a vyztužil ji hranolkem 4x4 jen jsem byl dost zbrklý a celý jsem to sestavil a přilepil naruby takže estetika je fuč ale beru to jako zkušební a né výstavní.To tvoje zajištění vypadá zajimavě a i funkčně,já pro začátek zkusím gumičku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz