Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Monofil
PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2017 15:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ale vždyť je to némlich to samý. :) Tím prolakováním přes posuvnej papír monofil sytíš jen málo a pak to vyjde lehčí právě o ten lak co je jinak mezi papírem a strukturou monofilu. Kdo nevyzkoušel, neuvěřil. :mrgreen:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Monofil
PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2017 15:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Není to to samý. Já vyzkoušel obojí. Laku mezi papírem a monofilem je opravdu minimum, většina laku je kapilárními sílami nevzlínána jen do toho tenkého papíru, oka monofilu vyplněná nejsou, ten je svými vlákny jen přilepen k papíru. A naopak když je plátno monofilu bez papíru, tak bez ohledu na to jakým způsobem se lakuje, tak toho laku je v pórech mnohem víc. Tedy samozřejmě záleží dost i na tom, do jakého stavu kvality povrchu to dotyčný chce dostat. Rozhodně moje zkušenost je taková, že 1-2 vrstvy laku nestačí, nejmíň 3-4 jsou potřeba na to aby ten povrch byl dostatečně hladký a vypnutý. No a další nevýhodou (ale pro někoho i výhodou) je to, že čistě monofilový potah je dost pružný. Když se zkombinuje s papírem, tak křídla jsou opravdu výrazně tužší.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Monofil
PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2017 19:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak nic, je vidět, že se neshodneme. Já si taky odzkoušel oboje a názor jsem napsal. Takže končím s dohadováním. :wink:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Monofil
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 9:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Je možné že máš pravdu, nebo je někde uprostřed. 8) Ono dost záleží taky na tom do jaké míry to chceme mít prolakováno. To, že při té moji technologii monofil prolakován není vím podle oprav popraskaného potahu, který jsem dělal nejednou. Jak už jsem psal, často praskne jen papír a plátno monofilu pod tím zůstane neporušené, No a když musím odstranit ty kousky potrhaného papíru (tedy většinou jsem je neodstraňoval, když je jen tenká prasklina, tak ji přelepím kouskem papíru, přebarvím a přelakuji), tak vidím, že plátno pod ním je naprosto čisté, síťované, děravé, bez stopy laku. Při kombinovaném potahu je asi trochu nevýhoda v tom, že plátno je pružné a papír křehký. :( Možná by byla lepší kombinace monofil+vlies. :roll: Ale to jsem nezkoušel, navíc vlies je natolik pevný a pružný, že ho kombinovat s monofilem nemá smysl. :| Když už, tak radši vlies+vlies nakřiž pod 90° úhlem. :wink:

Po této úvaze už taky končím dohadování, protože víc k tomu už nemám co říct a už se asi opakuji. :oops:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Monofil
PříspěvekNapsal: sob 28.10.2017 18:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Celeron píše:
Tak nic, je vidět, že se neshodneme. Já si taky odzkoušel oboje a názor jsem napsal. Takže končím s dohadováním. :wink:
Jirka


Já mám taky odlišnou zkušenost než ty, s lakováním monofilu byl problém opravdu velký. Ta finta s lakováním přes kus Japanu vyřešila jen část problému s těmi kapkami, ale hmotnostně to byl problém pořád. Buď se to lakovalo jen poměrně málo, pak to ale byla "guma" i problematická kvalita povrchu anebo se monofil prolakoval důkladně, pak ale právě nastal ten paradox, že potah ze samotného monofilu vážil stejně či více, než kombinace monofil-papír. Přitom ale pevnostně (včetně vyztužení kostry) byla ta kombinace s papírem propastně lepší. U RC motoráku či upoutance to asi bylo relativně jedno, stejně se i na papír naplácala laku spousta (včetně nějaké syntetiky či epoxydového proti palivu) a kostra byla obvykle dost tuhá sama o sobě.
Ale u větroně byla ta kombinace s papírem velmi dobré řešení a hmotnostně vycházela vesměs lépe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Monofil
PříspěvekNapsal: ned 29.10.2017 8:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
tomashr píše:

Já mám taky odlišnou zkušenost než ty, s lakováním monofilu byl problém opravdu velký. Ta finta s lakováním přes kus Japanu vyřešila jen část problému s těmi kapkami, ale hmotnostně to byl problém pořád. Buď se to lakovalo jen poměrně málo, pak to ale byla "guma" i problematická kvalita povrchu anebo se monofil prolakoval důkladně, pak ale právě nastal ten paradox, že potah ze samotného monofilu vážil stejně či více, než kombinace monofil-papír. Přitom ale pevnostně (včetně vyztužení kostry) byla ta kombinace s papírem propastně lepší. U RC motoráku či upoutance to asi bylo relativně jedno, stejně se i na papír naplácala laku spousta (včetně nějaké syntetiky či epoxydového proti palivu) a kostra byla obvykle dost tuhá sama o sobě.
Ale u větroně byla ta kombinace s papírem velmi dobré řešení a hmotnostně vycházela vesměs lépe.


Mě tenkrát pomohlo lak stříkat. Kapky už jsem neměl.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz