Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: sob 30.09.2017 11:26 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.4.2010
Příspěvky: 72
Tak jsem ve čtvrtek byl prolítnout Funglidra a trochu víc jsem s tím praštil.Sluníčko zapadalo a já vlétl "do něj " :( nic jsem neviděl zazmatkoval jsem a bylo to.Odnesla to zadní část trupu,která praskla na konci vyztuže,předek trochu pokrčený a motor.Trup jsem opravil a
vzadu vyztužil uhlíkem ale motor divně"hrčí" a nějak se moc zahřívá a vibruje. Může mi někdo doporučit náhradu,ideální se stejným průměrem hřídele tj. 4 mm.

_________________
pkysely@centrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: ned 01.10.2017 19:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
A co tam máš za motor? Já tam mám AXI-2820/20 a bohatě stačí. Teda mně ...
No, já mám smolíka. Už třetí víkend se nedalo kvůli počasí na chatě lítat s Pandou. Takže jsem nemohl testnout nastavení křidélek na negativy a to stažení křídel více k sobě ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: ned 01.10.2017 19:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Jestli tam máš originální motor tak ten je docela festovní, zkusil bych ho vyndat a zkontrolovat hřídel, jestli není ohnutá, lze vyměnit.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: ned 01.10.2017 19:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Jiri píše:
Jestli tam máš originální motor tak ten je docela festovní, zkusil bych ho vyndat a zkontrolovat hřídel, jestli není ohnutá, lze vyměnit.

A nebo jestli se to nenatlačilo na ložiska. Zkusit, zdali lze lehce točit hřídelí ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider - nastavení
PříspěvekNapsal: pon 02.10.2017 12:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Teprve tuhle sobotu ráno (až na vítr bylo krásně) jsem se dostal k detailnějšímu záletu FG s novým trupem. Slíbil jsem, že popíšu nastavení, takže se zpožděníím doplňuji.

Doporučení dle originálního návodu:
Těžiště 57mm od náběžky (na křídlech jsou zespoda výstupky)
Křidélka +12 / -6mm
VOP +/- 10mm
SOP +/- 15mm
křidélka jako flaperony +14mm
potlačení VOP při motoru -1mm
potlačení VOP při flaperonech (zde se liší český překlad od originálu, originální doporučuje -3,5mm
neutrál křidélek 0mm, neutrál VOP aby byl vidět červík v páce středem díry v trupu

z toho jsem vycházel, spokojený jsem s následujícími hodnotami:
Těžiště 55mm od náběžky (ty 2 mm dodají více stability)
Křidélka +11 / -5mm
VOP +9 /- 10mm
SOP +/- 14mm
křidélka jako flaperony +13mm
potlačení VOP při motoru -0,5mm
potlačení VOP při flaperonech -2mm
neutrál křidélek +1mm (negativy), neutrál VOP červík o 1mm vpředu (jako by bylo potlačeno), ale to je asi dáno nepřesností při vlepení SOP do nového trupu (trošku vepředu), tj. předpokládal bych u dodávaného trupu tak 0,5mm červíkem dozadu (velmi mírně nataženo)

Pro katolické lítání používám dvojí výchylky s cca 75% + exponenciály -40% pro zjemnění pilotáže okolo středu. Plné výchylky se využijí na blbnutí / akrobacii, i když na rychlejší souvrat by to sneslo ještě víc na křidélkách, a na nožák je výchylka SOP málo - chtělo by to víc, ale to by vyžadovalo delší páku na servu.
S baterkou Turnigy Nanotech 3s 1000mAh a originál motorem jsem ještě dával do ocasu dodávanou kovovou kouli + do nového trupu uhlíkové zesílení tam, kde končí výztužná trubka a trup při ráně praskne.
S originál motorem a vrtulí model na plný plyn stabilně stoupá v úhlu tak 60 stupňů, v 80m kde vypínám jsem během 10-15 vteřin, zmíněné baterky vydrží cca 4 minuty motorového chodu, tj. nějakých 16-20 nastoupání.

Na samostatný spínač mám možnost mixu křidélek do SOP (30%), je to o pohodlnosti, čisté samostatné řízení SOP je samozřejmě lepší, ale chce to trénink.
Flaperony přepínám letovým režimem pro přistání tak, abych je ovládal plynule pákou plynu, plně stažený =100% flaperonů, neutrál = 0% (offset), od neutrálu nahoru křidélka zůstávají v nule a zapínám motor - tak při přistávání můžu plynule brzdit i přitočit dle potřeby. Na přepnutí režimu mám nastaveno zpoždění 0,6s aby vysunutí bylo plynulé, případně abych při staženém plynu stačil dát plynovou páku do neutrálu, pokud nechci brzdit okamžitě.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: pon 02.10.2017 16:24 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.4.2010
Příspěvky: 72
Díky za rady a za ta nastavení.No, ale na nožový let si netroufám.
Motor jsem vytáhl a dost drhne ,zdá se ,že hřídel není ohnutá, ale posunutá . Pokusím se ho rozebrat a uvidím.
Ještě jednou dík za rady.
Také jsem vyztužil zadní část ,byla prasklá, jak píšeš , tam ,kde končí výztuž trupu.


Přílohy:
CIMG6705.JPG
CIMG6705.JPG
[ 57.66 KiB | Zobrazeno 3053 krát ]


_________________
pkysely@centrum.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: pon 02.10.2017 16:55 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.4.2010
Příspěvky: 72
Hoki píše:
A co tam máš za motor? Já tam mám AXI-2820/20 a bohatě stačí. Teda mně ...
No, já mám smolíka. Už třetí víkend se nedalo kvůli počasí na chatě lítat s Pandou. Takže jsem nemohl testnout nastavení křidélek na negativy a to stažení křídel více k sobě ...



Nějak nemůžu ten motor na netu najít.To je nějaký starší kus?

_________________
pkysely@centrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: úte 03.10.2017 6:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Alex1 píše:
Nějak nemůžu ten motor na netu najít.To je nějaký starší kus?

Tak neřeš, hlavní je lítání ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: úte 03.10.2017 8:51 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.4.2010
Příspěvky: 72
Jo,jo máš pravdu ,jdu lítat z A200 :lol:

_________________
pkysely@centrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: stř 04.10.2017 10:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Alex1 píše:
Jo,jo máš pravdu ,jdu lítat z A200 :lol:

A já mám od pátku dovču, tak snad testnu tu úpravu a dám sem vědět. Křídla jasně budou líp držet po úpravě hliníkového jeklu. Spíše mne více zajímá to zlepšení stability na menších rychlostech. na chatě to nemohu na přistání točit na velkých poloměrech a rychlostech ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: čtv 05.10.2017 11:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
To sis teda na dovču vybral supr počasí :mrgreen:

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: čtv 05.10.2017 13:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Jiri píše:
To sis teda na dovču vybral supr počasí :mrgreen:

Pche, poručíme větru dešti .... :wink:
Já ji mám víceméně nařízenou od šéfa, bo ji mám hafo a radši nyní, než v listopadu. Navíc na testování letových vlastnotí mi stačí jeden hezký den, nemusím lítat všech deset dní přeci ... :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 15:41 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.4.2010
Příspěvky: 72
Hoki píše:
A já mám od pátku dovču, tak snad testnu tu úpravu a dám sem vědět. Křídla jasně budou líp držet po úpravě hliníkového jeklu. Spíše mne více zajímá to zlepšení stability na menších rychlostech. na chatě to nemohu na přistání točit na velkých poloměrech a rychlostech ...


Dej vědět,třeba foto, jak jsi ty křídla(hliníkový profil) upravil.

_________________
pkysely@centrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: pon 16.10.2017 7:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Tak jsem tady po dovolence.
Fotku úpravy nemám, ale nic na tom není. Prostě jsem ten jekl zkrátil o cca 2mm, aby křídla šla k sobě blíže. Takže v trupu je to nadoraz a za celou dovolenou se to ani nehlo - 20 letů včetně akrobatění, blbnutí a rychlejších přistání ...
No a letově úprava na křidélkách nepomohla. Podle tady rady jsem je o 1mm zvednul do negativu. Fun zrychlil v rovném letu, moc se dojit na přitaženo nedá a moc se mu nechce lítat rovně. Jen chvíli a pak sám začne někam točit.
Tak jsem vrátil křidýlka do profilu a asi takhle to je nejlepší. Zpomalí, rovné lety jsou daleko delší a když se uvede do kruhu, tak vněm setrvá. Když trochu fouká, občas sám z kruhu vyjede a letí zas chvíli rovně. V těchto zatáčkách lítá stabilně a nemá velké opadání. Alfa a omega u Funa je rychlost. Není to termičák a malou rychlost prozrazuje neklidným letem. I za bezvětří. S křidýlkama do profilu se dá trochu nadojit výškovkou a letí pomaleji, ale zatáčky musí být opatrné a větší. Jinak se přibrzdí a spadne po křídle a chvíli trvá, než nabere rychlost na srovnání. V týto fázi radši dát plnej motor, srovnat ho a mazat nahoru. Zatím co s termyckým větroněm stejný velikosti si dovolím točit kolečko ve 150cm, s Funem ani náhodou. Furt beru malou rychlost letu. Když je na rychlosti, tak se otočí na fleku a na výšce nezáleží. Ale to na přistávání nepotřebuji, když mám omezený prostor mezi srtomy. Tak asi takhle, nějaký dotaz? Jinak motorově nepopisuji, každý to máme jináč osázené. No a klasické "Jeho" lítání je jasné - termika musí být silnější, aby se v ní nosil, slabou ani nezaznamenává. Fajn rychlé průlety se svištícími křídly, výkruty i na doby, přemety, souvraty a záda. Na zádech moc neplachtí, ale při průletu hezky sviští křídla a je dost energie ho půlvýkrutem dostat zpět i v malé výšce. Vývrtku a lomcováky jsem nezkoušel, nerad bych zatleskal křídlama ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MULTIPLEX FunGlider
PříspěvekNapsal: čtv 19.10.2017 19:14 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.4.2010
Příspěvky: 72
Díky za celkem obsáhlé informace.
Mám také jedno překvápko - měl jsem napsat ježiškovi - tak jsem napsal.............. o Soliuse :mrgreen:

_________________
pkysely@centrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz