Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 9:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten výpočet z dílenských tabulek není nic složitého, a pro první pokus je to dobré vodítko, taky jsem ale napsal, že zkrácení, nebo prodloužení trubky je hodně závislé i na použitém způsobu ohýbání, a taky na použitém materiálu. Tu diplomku jsem dal jen proto, že se domáhal přesnosti. Když si odzkouší opakovatelný postup, tak pak může být jedna trubka jako druhá s přesností pár mm. :D


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 10:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2007
Příspěvky: 311
Bydliště: Jelivářov
malé zvíře píše:
Je mi jasný, že nikdy maturitní trubku na mm přesně, proto plně souhlasím - udělám ji o kousek delší a potom zbytek zakrátím. Spíš mi jde o to minimalizovat prořez - budu radši když budu vyhazovat 5, 10 cm přebytek než půl metru ;)



Udělal jsem ti excel na maturitní trubku - do žlutých polí doplň POLOMĚR ohybu a úhel -vyjde ti ta délka ohybu (edit) trubky. Bavíme-li se v teoretické rovině, tak by to tak mělo vyjít, ale praxe ukáže....


Přílohy:
ohyb.ods [9.49 KiB]
30 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 10:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
V tom případě můžeš použít vzorec z mého prvního příspěvku. A stačí brát středovou osu trubky, nemusím brát posun osy na 1/3. Chápu, že nechceš mít zbytečný odpad, ovšem nenapsal jsi, jak dlouhé budou rovné části od začátku oblouku, přeci jen tu trubku musíš nějak chytit. Teď jsem viděl nějaké video na You Tube, předělávali tam motorku. Vzali trubku, ohnuli podle potřeby a zbytek - relativně dlouhý, (s)prostě ufikli. Někdy prostě musíš dát tzv. technologický přídavek (třeba zrovna na to uchycení do ohýbačky) a ten pak prostě obětovat, protože to jinak nepůjde.
Když ohýbám dráty na podvozek, dělám to stejně.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 10:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2007
Příspěvky: 311
Bydliště: Jelivářov
DAF píše:
V tom případě můžeš použít vzorec z mého prvního příspěvku. A stačí brát středovou osu trubky, nemusím brát posun osy na 1/3. Chápu, že nechceš mít zbytečný odpad, ovšem nenapsal jsi, jak dlouhé budou rovné části od začátku oblouku, přeci jen tu trubku musíš nějak chytit. Teď jsem viděl nějaké video na You Tube, předělávali tam motorku. Vzali trubku, ohnuli podle potřeby a zbytek - relativně dlouhý, (s)prostě ufikli. Někdy prostě musíš dát tzv. technologický přídavek (třeba zrovna na to uchycení do ohýbačky) a ten pak prostě obětovat, protože to jinak nepůjde.
Když ohýbám dráty na podvozek, dělám to stejně.


Přiznám se, že jsem prve tvůj příspěvek nezaregistroval, ale teď když na něj poukazuješ, tak vlastně v tom excelu jsem tvůj vzorec, nezávisle na tobě použil...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 11:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.7.2013
Příspěvky: 414
Bydliště: Praha
Obrázky: 0
Když už se tady ohýbá,někde sem viděl ohýbačku na dráty.To by se mi moc hodilo na podvozky,ale kde sem to viděl.....? Neznáte to někdo?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 14:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Mou ohýbačkou na podvozky je svěrák, kladivo, ocelová kostka a nějaké prkénko s hřebíčky (jako šablona). Samozřejmě existují i profi nářadí, ale před zhruba 26 roky chtěli nějakou malou ruční ohýbačku dělat u nás ve fabrice a cena vycházela na asi 5.000,- Kč (taková cena tenkrát!!!). Jinak se dá něco vyrobit i v domácích podmínkách. Otázkou je, jak velký (malý) rádius v ohybech požaduješ. Myslím, že něco bylo v nějakém čísle RC Revue, ale kdy, to už nevím.
Náčelníku vždyť ten vzoreček je že střední školy, už si nepamatuju, ve kterém ročníku to bylo.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 15:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
to hipa: Záleží jak složitou a univerzální by si chtěl, a taky jaké máš výrobní možnosti. Na podvozkové struny to chce spíš něco s kaleným povrchem kvůli omačkání. Třeba tady máš spoustu variant.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 18:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.7.2013
Příspěvky: 414
Bydliště: Praha
Obrázky: 0
ToDAF,ToLark: Díky za nakopnutí


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Délka ohybu trubky
PříspěvekNapsal: ned 10.09.2017 19:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.12.2007
Příspěvky: 311
Bydliště: Jelivářov
DAF píše:
Mou ohýbačkou na podvozky je svěrák, kladivo, ocelová kostka a nějaké prkénko s hřebíčky (jako šablona). Samozřejmě existují i profi nářadí, ale před zhruba 26 roky chtěli nějakou malou ruční ohýbačku dělat u nás ve fabrice a cena vycházela na asi 5.000,- Kč (taková cena tenkrát!!!). Jinak se dá něco vyrobit i v domácích podmínkách. Otázkou je, jak velký (malý) rádius v ohybech požaduješ. Myslím, že něco bylo v nějakém čísle RC Revue, ale kdy, to už nevím.
Náčelníku vždyť ten vzoreček je že střední školy, už si nepamatuju, ve kterém ročníku to bylo.

Pamatuješ si ho dobře :lol:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz