Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: maketa motoru (lipová kulatina)
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 10:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Nemáte někdo tip, kde koupit lipovou kulatinu průměr 25-30 mm (jestli se to vůbec dá koupit)? Prohledával jsem stránky pro řezbáře a všude jen hranolky nebo desky. Ideální by bylo něco v Praze nebo blízkém okolí, protože jinak bych za poštu dal víc, než za materiál.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 13:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Je kritický materiál, nebo jeho rozměr?

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 14:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Ahoj Pavle, spíš materiál. Kdyby to byla lípa a rozměr třeba o něco málo jiný (tak o 2-3 mm menší nebo do 5 mm větší), tak bych to nějak pošteloval.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 15:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
A koupit hranolek patřičného rozměru z požadovaného materiálu a nechat ho případně někde u nějakého truhláře "osochat" na soustruhu? Tedy to by byla krajní varianta. Vím, že se takové kulatiny, zda v tomto přesném rozměru netuším, ale podobném určitě, prodávají v různých hobbymarketech, ale třeba z borovice, smrku a dalších dřevin. O lípě to nevím. A ještě jak dlouhé to má být? To je dost důležitá informace.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 15:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Smrk průměr 25 jsem před chvílí koupil, když bude nejhůř, použiju ho. Hranolek mi taky napadl, ale možnost dát to někomu na soustruh nemám a brousit to upnuté ve vrtačce dokulata se mi moc nechce-znáš to, sousedi a tak (i když někteří ostatní sousedi si s tím hlavu moc nelámou-dnes tady začal někto řezat, mlátit vrtat v 8 ráno :twisted: ). Potřebuju z toho nařezat špalíčky cca 40mm - bude to základ na válce motoru do Phonixe. Ale když nebude lípa, udělám to z toho smrku a zevnitř to odvrtám, aby to bylo lehčí.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 16:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
A co takhle sehnat nějakou trubku patřičného průměru, na materiálu nezáleží, a namotat na to papírovou pásku, tak jako se dělaly trubky na rakety. Bude to dokonce lehčí, než lípa. A nemusíš nic shánět.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 20:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
No to by bylo řešení, i jsem o něm uvažoval. Trochu zádrhel je, že ty válce nejsou válce, ale jsou kónické. Musím si to zakreslit do plánu, aby bylo vidět, jak velká část kouká nad kryt a podle toho se rozhodnu, jestli to, že jde o konusy zanedbám nebo ne. Pokud bych to zanedbal, tak je motání trubek dobrá volba.Ten motor je něco navíc, co jsem si vymyslel-v původním plánu je totiž motor jen naznačený "krabičkou", ze které koukají výfuky. Nestavím sice soutěžní maketu, to ani náhodou, ale tohle mi přijde škoda neudělat.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 22:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pokud pamatuji stojan k EV5008D šel chytit svorkami naležato. Měl držák na opěrku a místo stolku šel dát hrot.
- Ještě mne napadají korkové špunty a trubkové korkořezy. Těmi korkořezy by to asi šlo i z řídké balzy.
- PVC trubka ?
Pevná trubka 25mm/2m PT32025/2/S
možná najdeš nějaké elektro poblíž
Kopos 1525 KA TRUBKA TUHÁ 320 N PVC KA


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 23:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Ty korkové špunty to by asi po přetmelaní šlo!

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 0:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
K tý lípě. Před mnoha lety u nás káceli přestárlou lipovou alej. Přivezl jsem si pár špalků cca 25-40 cm průměr domů a dal je do kůlny pomalu sušit. Po asi půl roce začaly ty polena po dýlce praskat a ne jen kraje, ale po celý dýlce. Tak mě truhlář poradil, že je mám štípnout v místě kde praskaj. Jenže ty půlšpalky zase po čase začaly praskat a tak jsem je znova štípnul. Takže z toho byly čtvrtiny a pak už to nepraskalo.
Už nepamatuju, v kterým ročním období se to kácelo a netuším, jestli by ty špalky při nějaký jiný technologii sušení uschly bez rozpraskání.
Ale asi ne, místní dřevosochař svý výtvory vždy na zádech prořízne až do středu kmenu motorovkou a ten řez se dokáže časem rozšklebit na 3-5 cm.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 6:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Míro, ten stojan od Narexu na vrtačku, co z něj jde udělat soustruh na dřevo, mám doma, a Narexku vrtačku také (ale jen dvourychlostní, bez regulace). Musel bych to dát dohromady, protože mám už také malou stolovou vrtačku. Ale pokud bys na to nijak zvlášť nepospíchal...

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 13:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Lípu(jako každý strom)je dobré kácet ve vhodném vegetačním období-v době vegetačního klidu od 1.10. do 31.3.
Pokud je kácena "z bezpečnostních důvodů" = jde o výjimku ze zákona. Vyhl.395/1992,příloha zák. 114/1992 sb.
Kulatina se suší obtížně. Na katru (existují i "udělátory" s řetězovou pilou) nařezat na fošny.
Proložené (složené do "hrání"), venku (chráněné proti dešti a slunku) nechat sušit.
Uskladnění dřeva
- U výběru doby kácení se přikládá i význam FÁZI Měsíce
Měsíční dřevo – zapomenutá tradice ožívá, odborníci kroutí hlavou
Google"kácení dřeva fáze měsíce"


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 14:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Se zájmem jsem si přečetl vlákno, není jednodušší si ty válce motoru vytisknout u někoho na tiskárně? I výtisk se pak dá různě dopatinovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 15:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Máš pravdu, 3D tisk je výborná věc. Představuješ si to asi takto https://www.rcalbum.cz/model/8239-pratt ... 30-86.html ? S kolegou, který tento motor tvořil do své makety, jsem se bavil, nechal na tom několik stovek hodin práce (přesné číslo si už nepamatuju, ale myslím 4 - 500). Je otázkou, nakolik "maketově" to chce mít kope udělané a pak, 3D tiskárny sice už mezi lidem jsou, ale nevím, zda jich je už tolik a zda jsou i v dosažitelném okolí kolegy.
Výroba z papíru, která to má opravdu jen imitovat, bude možná i méně pracná a rychlejší.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: lipová kulatina
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 21:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Záleží na tom, jak chceš mít motor propracovanej. Tohle http://www.rcmania.cz/gallery/image_page.php?album_id=420&image_id=5464jsem maloval asi 3 hodiny a pak asi 8 hodin tisknul. A kámoš pár hodin čistil a natíral. Průměr 220mm.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz