Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 10:49 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.7.2015
Příspěvky: 13
Bydliště: brno
Prosím o radu, co doporučíte na výměnu motoru v modelu FUNMAN. Po dnešním záletu je to v celku, ale začala házet osa motoru až tak, že zvládne max. 70% páky plynu, pak se to celé rozvibruje.
Původní motor PERMAX BL-O 2830-1100 + vrtule 8x5 (regulátor MultiCont BL-20 SD). S LiPol 2200mAh to nalétalo s motorovým časem (1/2 plynu) kolem 20 minut, celkem asi 30 minut. Při nabití se tam vlezlo asi 1600mAh. Nepotřebuji vyšší výkon, jen nahradit. Rozpětí 1010mm, zatím řízená VOP a SOP.
Mimo jiné - velmi pěkně to klouže i s těžší baterií.
Předem děkuji za rady, i za další tipy k provozu.


Přílohy:
20170827_112953.jpg
20170827_112953.jpg
[ 92.22 KiB | Zobrazeno 3340 krát ]

20170827_113058.jpg
20170827_113058.jpg
[ 59.92 KiB | Zobrazeno 3340 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 11:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jestli jsi jinak s motorem spokojený, tak jen vyměň tu ohnutou hřídelku ne?
Stačí motor vymontovat, vytáhnout jednu segerovku, vyšroubovat jeden červík a máš to rozebrané.

O výměně hřídelek v motorech se zde už napsalo hodně, zkus pohledat. Je to jednoduché, hřídelku koupíš za pár korun a navíc budeš mít radost žes to sám opravil.
Při montáži nové hřídelky je důležité na hřídelku nebušit kladivem (ohne se), ale je vhodné jí nalisovat třeba ve svěráčku. Nic na tom složitého není.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 11:30 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 18.1.2014
Příspěvky: 65
Bydliště: Brno
Obrázky: 24
Já bych tam dal FOXY G2 C2212-1000 má stejné rozměry,
http://www.modelcentrum.cz/produkt/FOXY-G2-stridavy-motor-C2212-1000-i55493,
protože od Multiplexu seženeš jen náhradní díl = motor, a ten může stát podstatně víc.
Funmana mám taky, super stroj.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 11:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
rc-letani píše:
Já bych tam dal FOXY G2 C2212-1000 má stejné rozměry,
http://www.modelcentrum.cz/produkt/FOXY-G2-stridavy-motor-C2212-1000-i55493,
protože od Multiplexu seženeš jen náhradní díl = motor, a ten může stát podstatně víc.
Funmana mám taky, super stroj.

Proč novej motor? Pokud je tam klasika hřídel, koupí jinde. Jde jen o průměr a + - délku.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 11:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
krome delky a prumeru je jeste potreba pozice zapichu na segrovku a (idealne) i zbrousene placky pro cervik

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 12:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tuším že jsem někde četl, že motor do Funmana má jen objímku s červíkem místo segerovky.
To je o starost míň, stačí vhodnou kulatinu (dle průměru) a je hotovo. Zápich pro segerovku se nemusí řešit, jen se vybrousí ploška pro červíka.

Kdysi jsem vyrobil (původně z nouze, ale pak se ukázalo že to bylo super řešení) hřídelku ze šroubováku.
Zlomemá hřídelka a víkend, chtěl jsem lítat, co s tím? Tak jsem zajel do Obi, koupil šroubovák co se mi zdál rovnej (tenkrát jsem si sebou vzal šupleru abych mohl v obchodě změřit průměr) a za chvíli byla hřídelka vyrobená. Pro toho Funmana se tohle řešení přímo nabízí (pokud je pravda že tam není ta segerovka).

Edit: Našel jsem údaje k motoru:
https://www.hoelleinshop.com/Alles-fuer ... 92&p=20292
Hřídelka má průměr 3,2mm, takže nápad se šroubovákem je k ničemu, průměry šroubováků bývají spíš 3,0mm nebo 4,0mm. Takže koupit jakoukoliv hřídelku pro motor s průměrem 3,2mm. Mely by být k dostání v modelářských prodejnách jako náhradní díl k různým motorům.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 12:43 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.7.2015
Příspěvky: 13
Bydliště: brno
děkuji za rady a tipy. Ještě dotaz k motorovému letu - při prvním startu na větší polovinu plynu mi to dost klonilo doprava a na zemi jsem po natrimování zjistil, že mám pro rovný motorový let výchylku SOP 5mm vlevo. Osa motoru je vychýlena doprava, snad 5-6 st. Pro bezmotorový let nebo s minimem plynu to mám natrimované jen asi 1mm vlevo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 13:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak to je jasné. Motor ti to táhne doprava. Trochu zmenši to stranové vyosení, řekněme že tak na 3° a budeš to mít fajn. Můžeš třeba dát podložku (podložky) mezi motor a přepážku. A hned si můžeš před prvním startem narovnat tu výchylku SOP .

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 14:17 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.7.2015
Příspěvky: 13
Bydliště: brno
Díky. Připadalo mi to dost (5-6st.). Jinak mám ze záletu prima pocity, klidné polétání. Skoro nefoukalo. A plánuji dodělat řiditelnou ostruhu (popsané v návodu), při startu na asfaltu to bylo takové nevyzpytatelné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 15:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Těch 6° to je opravdu pořádný úhel...
Nedávno jsem na éru měřil vyosení motoru. Nasadil jsem na unašeč motoru metrovou trubku (sehnal jsem takovou, že šla na unašeč těsně nasunout).
Dával jsem 3° a podle tg alfa jsem si spočítal, že na tom metru to má dělat výchylku cca 5cm, takže jsem to měřil pohodlně pravítkem na zdi, před kterou jsem kolmo zaparkoval letadlo. Těch tvých 5-6cm, to na metrové trubce dělá 10 cm odchylku!

Od směrovky jsem v ose trupu natáhnul gumovou nit, na zeď přilepil lepicí páskou s nakreslenými centimetry a trubka ukázala jaké mám vyosení motoru. Překvapilo mě, jak moc ty 3°jsou:
Příloha:
vyoseni motoru tri stupne.JPG
vyoseni motoru tri stupne.JPG
[ 53.01 KiB | Zobrazeno 3180 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: ned 27.08.2017 15:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.1.2014
Příspěvky: 96
Obrázky: 5
nejhorsí letadlo co jsem mel :) . Dával jsem tam emax od pecky, model uz nevim, i s jiným regulatorem, pak to byla raketa. V mem motoru krupalo.

_________________
Nakonec, každý ať si lítá jak chce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: stř 30.08.2017 14:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.9.2011
Příspěvky: 726
Bydliště: Karlovarsko
Obrázky: 0
Kup někde v ložiskách bo v pematexu apod válcový kalený kolík a postup dle rad výše.Měnil jsem takhle už několikrát. a když bude delší stačí zkrátit pilkou na železo

_________________
Robbe FutabaFX 20
,Funtic Pelikán,SM Binary,Skywalker 1720 RCF su29 superlite series. MPX funcub NG


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: sob 02.09.2017 15:04 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.7.2015
Příspěvky: 13
Bydliště: brno
Výměna osičky proběhla bez problémů, a motor běhá jako z praku. Motorové lože "srovnáno" na 3st. doprava místo původního "až za roh". Děkuji všem. Ale co se mi nestalo - pro slowflyer vrtuli 8/3,8 (místo původní 8/5) jsem potřeboval jiný unašeč, zakoupil jsem a namontoval, ale nedostatečně utáhnul (chtělo to víc...). Výsledkem bylo po startu z ruky plácání na minimálce a pád do hromady hnoje na poli. Vrtule s unašečem ulítla těsně před dopadem (naštěstí), jen odpadnul podvozek. Jinak bez úhony. Tak jsem utáhnul pořádně unašeč a hrrr do vzduchu, jenže jsem zapomněl, že bez podvozku se posunulo težiště a než jsem to dotrimoval tak to bylo veselé. Po přistání jsem posunul 3článek a už to bylo fajn. k Výchylkám - mám nastavené předepsané, ale je to dost ostré - příště nastavím expo a menší výchylku VOP, při potlačení to jde dolů hooodně rychle.
Takže 2 vážné chyby během 10 minut, přežilo to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: pon 04.09.2017 9:12 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 87
Bydliště: Polná
Zdar
a jakou osičku jsi nakonec použil. Asi mě to bude čekat taky . Na plný plyn to vibruje. Ale při letu to zase dělá docela zajímavý zvuk :)
dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FUNMAN MULTIPLEX - výměna motoru
PříspěvekNapsal: pon 04.09.2017 16:10 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.7.2015
Příspěvky: 13
Bydliště: brno
V modelářské prodejně jsem koupil neoriginální hřídelku v pytlíku, asi pro EMAX, v rozměru 3,175 x 30. Nakoupeno se specifikací 3,2 x 30, sneslo by to i delší.
Byly na ní zápychy pro ségrovky a ploška pro utažení červíka. Při zalisování to vzalo kousek hliníkového pláště sebou (otvorem vyšel kousek asi díky plošce pro ségrovku), ale asi to nevadí, motor šlape jak z praku.
A přikládám obrázek z tohoto fóra, co mi pomohl.


Přílohy:
hridel.jpg
hridel.jpg
[ 25.28 KiB | Zobrazeno 2701 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz