Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 10.07.2017 19:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Steve píše:
Byla to RaWa (Raška - Walek).
Je to velmi jednoduché a velmi dobře se dá postavit souměrný trup.
Kromě svislého dělení lze stavět např. spodní díl na rovné desce, samozřejmě dnem nahoru. Po potažení vznikne už pevný základ (jakási vana) pro stavbu horní části.

Jak říkám, zajímavá až lákající inspirace ...
Jinak jsem viděl stavět trupy na čtyřbokém jehlanu. Druhý konec byl o něco užší než základna, délka podle trupu a trupová žebra se na to nasouvala, zafixovala a pak potahovalo balsou, plaňkovalo či podobně ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 10.07.2017 20:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jestli toho Kometa najdu, ozvu se. Ale je to z přelomu 70 a 80 let, tak nevím, nevím. Přeci jen se od té doby událo hodně věcí, stěhování, vyhazování, konec s modelářením a návrat, uvidím.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 10.07.2017 21:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Hoki píše:
Jak říkám, zajímavá až lákající inspirace ...
Jinak jsem viděl stavět trupy na čtyřbokém jehlanu. Druhý konec byl o něco užší než základna, délka podle trupu a trupová žebra se na to nasouvala, zafixovala a pak potahovalo balsou, plaňkovalo či podobně ...


Dá se stavět i na trubce jako na páteři, nebo třeba na více kusech.
Vyzkoušel jsem za ty roky jak tu "raškovinu", tak tu páteř i další metody.
A lodní trup jsem stavěl navlečením žeber na závitové tyče (a pak samozřejmě vytažené...).
Mrkni třeba na YT a hledej Hodek HK-101 - maketa na gumu. Tam to stavěl taky zajímavým způsobem ;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 11.07.2017 21:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Hoki, našel jsem Kometa, je to Modelář 2/1979. Teď jsem na nějakém školení, až se vrátím do pracovního procesu, udělám sken a pošlu mailem.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 6:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
DAF píše:
Hoki, našel jsem Kometa, je to Modelář 2/1979. Teď jsem na nějakém školení, až se vrátím do pracovního procesu, udělám sken a pošlu mailem.

Děkuji, hodnej kluk - můžeš se pochválit :wink: A já si zrovna dal včera okopírovat plánek na ANT-25 (R-2500mm), takže mám přes zimu co stavět. Ale Antonov půjde stavět trup v celku. To by i dominik zvládl a startuje to ze země, neb to má podvozek a je to neokoukané, jen asi termicky to bude pokulhávat za speciály. Ale na to jsou jiné stroje ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 9:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jen prosím tě nejásej předčasně. Je to sice s klasickým popisem stavby, ale celý článek je na A4, včetně plánku. Takže pokud bys to chtěl stavět, nejdřív bys to musel celé překreslit a samozřejmě doplnit detaily. A podobné to je jen z dálky. Má to podobný tvar trupu a kabiny, možná to bylo ASKáčkem inspirováno. Ovšem v tehdejší době se moc o vzorech, zvláště západních raději moc nepsalo. V časopise je např fotka modelu polopásového tahače wehrmachtu a v popisce je jen, že to je tahač z WW II.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 10:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
DAF píše:
Jen prosím tě nejásej předčasně. Je to sice s klasickým popisem stavby, ale celý článek je na A4, včetně plánku. ...............

Můj poslední model na RC-albumu je taky z A4kové stránky a z toho plánek zabral spodní půlku. Takže díky za ochotu :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 12:04 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.7.2017
Příspěvky: 3
Bydliště: Bratislava
tratonah píše:
Co se týče těch konstrukcí trupu u orchidejí ,kdysi hodně dávno v modeláři firma snad RAWA nebo WAWA již si nepamatuji přišla s metodou stavění trupu ze dvou půlek viz zde pro ilustraci
http://www.gliderireland.net/forum/inde ... opic=660.0
Bohužel v 97 mě dílnu spláchla povodeň včetně všech časopisů takže plán již nenajdu,ale určitě by se někdo našel.Byla tam hodně dobrá konstrukce touhle metodou Pilatuse B4 .
V podobné velikosti máš od Janoty 213A tuhle stavěl můj syn jako druhý RC kluzák a lítal opravdu dobře jak na gumě ,tak na svahu

https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... -213-Plans

Velikostně to moc nevybočuje z toho co máš za sebou a konstrukčně nejde o nějaké technologické High-tech výstřelky v případě zájmu a trocha iniciativy by se ty plány daly ještě sehnat .Jistě budou mudrci namítat pláňkování atd ,ale v dnešní době rychleschnoucích lepidel jde jen o trpělivost a chtít jít to toho,nehledat jen proč to nejde !
Tak hodně zdaru


Tak toto je super! mam pristup k vsetkym cislam modelaru tak tam pohladam. A ten sposob na dve polovice vyzera super!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 13:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
dominikfodora píše:
Tak toto je super! mam pristup k vsetkym cislam modelaru tak tam pohladam. A ten sposob na dve polovice vyzera super!

Jojo, hlavně na přesnost a nezkroucenost. Pokud nemáš stůl do vrtule. Teď si jen pohlídat váhu, což by mne samotného ten rozdíl mezi stavbama zajímal. Ale to nikdo testovat nebude.
Dej pak vědět, do čeho se pouštíš, třeba taky budeš inspirovat ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 18:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Je zážitek po klucích na kroužku narovnávat zkroucená křídla (lak je silný jako býk), nebo předělávat trup, když jim vysvětlím, jak to zaonačit, aby byly bočnice slepené rovně, jak to zkontrolovat, že to je opravdu rovně, jak to zajistit, aby se to při schnutí nehnulo atd. A ve výsledku mají kluci radost, že to slepili a vůbec nevidí, že tam je šavle, jak od Osmanského válečníka. Pak slyším, že to udělal ten Japonec Onosamo, případně jeho brácha Onoseto :lol: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 20:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
DAF píše:
Je zážitek po klucích na kroužku narovnávat zkroucená křídla (lak je silný jako býk), nebo předělávat trup, když jim vysvětlím, jak to zaonačit, aby byly bočnice slepené rovně, jak to zkontrolovat, že to je opravdu rovně, jak to zajistit, aby se to při schnutí nehnulo atd. A ve výsledku mají kluci radost, že to slepili a vůbec nevidí, že tam je šavle, jak od Osmanského válečníka. Pak slyším, že to udělal ten Japonec Onosamo, případně jeho brácha Onoseto :lol: .

Tady zas s tím něco zaonačil strejda "Někdo" - s tím hnul, povolil, poptáhl, dal pryč a tak.
Ale je dokázáno, že i křivé éro dokáže letět rovně. Ale neber to "dominiku" jako úlevu pro přesnost


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 20:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když se člověk podívá do historie, létat může opravdu téměř cokoliv. Teď si nevzpomínám, jak se ta německá potvora jmenovala, ale určitě si vybavíš to asymetrické letadlo s kabinou podobnou Fw -189, motorem na trupu bokem a stejně asymetrickou výškovkou. Nějaký Blohm-Voss, nebo co. A taky to létalo! Klukům jsem to srovnal a všem to létalo, a dobře!

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 21:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
BV-141......


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 21:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
To byl ale přesně navržený projekt, kde se počítalo s eliminaci kroutícího momentu, spirálového obtékání trupu s vlivem na SOP a pod.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 13.07.2017 5:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ta poznámka nebyla o historických znalostech. Jen jsem reagoval na nikoho poznámku o rovném letu "nerovného" letadla. Mimochodem rychlostní upoutané modely byly hodně nesymetrické. V obou případech je nesymetrie záměr. Jinak se běžně snažíme postavit modely symetrické.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz