Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 23.06.2017 9:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
dudaj píše:
Stahovat něco z thingiverse je poslední zoufalej pokus , jak si něco vytisknout a poslat do vzduchu, když nic neumím - toť můj názor.

To je asi jako kdybych si chtěl zprovoznit vlastní webserver, tak abych si ho napsal celý o nuly, místo abych stáhnul Apache a nainstaloval. ;-)
Důležité je, co je cílem. Pokud je cílem zabavit bandu děcek, které se mi prohánějí po zahradě zatímco dospělí sedí u grilu, tak mě vytištění něčeho z thingiverse netrápí ani trochu. Ono nakreslit skutečně dobře létající házedlo plně vytištěné, to zabere pěknou řádku sakramentky dlouhých večerů. Tam musí být motivace úplně jiná.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 23.06.2017 9:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
dudaj píše:
jenom pro představu váhových poměrů .
Povedlo se mi z abs po důkladném vylehčení vytisknout štíhlou směrovku - 1 perimetr 0,3 mm přesně + výplň 1,5 % plástve .
Je to neuvěřitelně lehké a tuhé . Nicméně to váží stejně jako směrovka z plné balsy potažené nažehlovací folií .


Nojo, ale dotaz je na 3D verzi klasického házedla 40-60cm, kde jaksi směrovka je placka z destičky 0,8-1mm s trochou laku... A tomu se opravdu tiskem váhou ani nepřiblížíš - právě proto jsem v mé reakci psal, že moc nemá smysl napodobovat klasické házedlo, chce to trochu jiný přístup, kde se typicky udělá směrovka tlustší s profilem a další podobné finty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 23.06.2017 9:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
tomashr píše:
[

Nojo, ale dotaz je na 3D verzi klasického házedla 40-60cm, kde jaksi směrovka je placka z destičky 0,8-1mm s trochou laku... A tomu se opravdu tiskem váhou ani nepřiblížíš - právě proto jsem v mé reakci psal, že moc nemá smysl napodobovat klasické házedlo, chce to trochu jiný přístup, kde se typicky udělá směrovka tlustší s profilem a další podobné finty.


Jo, jo proto jsem to psal , já ti neoponuji , právě naopak . A ty silnější profily pokud možno bez rovných ploch je taky jasný :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 23.06.2017 9:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
dt píše:
To je asi jako kdybych si chtěl zprovoznit vlastní webserver, tak abych si ho napsal celý o nuly, místo abych stáhnul Apache a nainstaloval. ;-)
Důležité je, co je cílem. Pokud je cílem zabavit bandu děcek, které se mi prohánějí po zahradě zatímco dospělí sedí u grilu, tak mě vytištění něčeho z thingiverse netrápí ani trochu. Ono nakreslit skutečně dobře létající házedlo plně vytištěné, to zabere pěknou řádku sakramentky dlouhých večerů. Tam musí být motivace úplně jiná.


srovnávat s webserverem je skutečně trefné :D .
Jsme na modelářské diskuzi :D
chce to pro děti a také prezentovat možnosti tisku :D
No a pro děti přece to nejlepší :D :D
a ta doba modelování je skutečně o tom , jak to kdo umí . Jednoduché házedlo vidím na dva večery max. Ale modeluji stále pomalu :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 23.06.2017 10:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
dudaj píše:
Jednoduché házedlo vidím na dva večery max. Ale modeluji stále pomalu :D

Pokud je pro tebe nakreslení dobře létajícího 3d tištěného házedla v dané velikosti práce na 2 večery, tak to rozhodně stojí za tu námahu. Pro mě je jednodušší nainstalovat ten webserver, přiznávám. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 23.06.2017 11:23 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pokud je v letě možný přístup k bazénu, tak tohle je velmi zábavné.
https://www.thingiverse.com/thing:843646


Pro házedlo přemýšlím o Jedelského profilu, to by mohlo fungovat dobře, ale zatím všechny pokusy pokazil SLICER. Reálně přemýšlím, že GKOD nechám nagenerovat Excel. Nebo má někdo nápad??

A ještě jedna možnost... Vytisknout jen trup a na zbytek použít 2mm extruďák nebo tvrdší papír.
Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 23.06.2017 11:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
Než odladim letadlo, tak to vypadá super. Diky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 23.06.2017 11:31 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Opravdu doporučuji. Přihazuji i lepší koleso.


Přílohy:
Paddle_TC_MK1.stl [54.57 KiB]
164 krát
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: pát 29.09.2017 17:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
TomasC píše:
Pro házedlo přemýšlím o Jedelského profilu, to by mohlo fungovat dobře, ale zatím všechny pokusy pokazil SLICER. Reálně přemýšlím, že GKOD nechám nagenerovat Excel. Nebo má někdo nápad??


Díval jsem se do zdrojáků MatterSlice, ale nebude jednoduché Jedelského profil dostat do GCode vzhledem k tomu, že celý slicing je založený na tom, že se pro každou vrstvu najdou polygony (tj. UZAVŘENÉ útvary) a s těmi se dál pracuje v poměrně složitém šelmostroji, který dále generuje GCode.

MatterSlice segmenty, které jsou osamocené , tj. netvoří společně uzavřený mnohoúhelník (v MatterSlice tomu říkají openPolygon), zahodí a dál s nimi nepracuje.

V MatterSlice stojí algoritmus převodu na GCode na tom, že na vstupu je uzavřený polygon, tak nelze jendoduše podstrčit na vstup "osamocené segmenty".

Pokud je třeba se držet při zemi (kvůli časové náročnosti přepisu), znamenalo by to tedy napsat samostatnou metodu pro generování GCode pro openPolygony, ale uzavřené polygony by to pak negenerovalo... :-(

Pokud by ta metoda ale měla brát v potaz i okolní uzavřené polygony a optimalizovat GCode, tak to bude pomerně složitý přepis a vzhledem k tomu, že MatterSlice psal asi nějaký "introvert",protože komentářů obsahuje opravdu poskrovnu, tak není jednoduché kódu porozumět (resp. porozuměl motivaci některých kusů kódu).

S Javou a C++ si úplně netykám, tak jiné Slicery jsem nezkoumal, protož tam bych efektivně změny neuměl....

Zajímá tě generování GCode pro případ 1 nebo 2 ? Případ 1 by se dal věřím metodou „fast and dirty“ (nebo „fast and furious“ :-) dodělat jednodušeji. Případ 2 by byl spíš velký přepis, což časové nedávám.

Příloha:
Jedel.png
Jedel.png
[ 89.7 KiB | Zobrazeno 2280 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: sob 30.09.2017 8:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
Pokud jsem to správně pochopil, jde vám o vyslicování objektu, který je na řezu tvořen neuzavřenou křivkou o tloušťce jednoho perimetru. To by měl zvládat Slic3r se zapnutou volbou "Detect thin lines".
Případně pokud jsem to špatně pochopil, tak prosím o příložení konkrétního STL (nebo jeho části), ať to můžu vyzkoušet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: sob 30.09.2017 12:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
Zkoušel jsem před časem Sli3er, Simplify3D, MatterSlice a ani jeden si s tím neporadil. Přikládám typové STL (nejedná se zatím o žádný skutečný profil, ale je to rychle namalované na pokusy).

Nový Simplyfy3D (4.0) se trochu zlepšil ( v módu Allow single extrusion wall), ale stále křídlo domrší....

Příloha:
jedel_profile.stl [16.74 KiB]
81 krát

Příloha:
Jedel_with_LeadingEdge.stl [28.65 KiB]
81 krát


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: sob 30.09.2017 18:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
Asi tuším, kde je problém. Takhle to udělá Slic3r. Problém je nejspíš v tom, že on obtáhne nejdřív tu část, která má "objem", a pak k tomu přiflusne to co je "thin line". Zkusím to vytisknout, jak to bude vypadat. Třeba to tam bude držet dobře.

Příloha:
jedel_profile_slic3r.png
jedel_profile_slic3r.png
[ 438.6 KiB | Zobrazeno 2182 krát ]



Ten soubor Jedel_with_Leadingedge je špatný (z pohledu 3D tisku). Ta odtokovka *nesmí* být takto nakreslená. Je to jenom jedna plocha, není to uzavřený objekt. Plocha samotná nemá objem. I když to má být jednoduchá plocha, v rámci stl to musí být nakreslené jako objekt ohraničený dvěma plochami, jehož tloušťka je rovna použité tloušťce perimetru, tzn. trysky (např. 0.4mm). V podstatě každý slicer si na tom vyláme zuby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: sob 30.09.2017 18:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
Vytisklo se to, odtokovka tam drží překvapivě dobře, protože se tiskla jedním pohybem současně se spodní stranou profilu. Na pohmat tam je cítit nerovnost. Nevím jaký by to mělo vliv na letové vlastnosti, to by se muselo zkusit.


Přílohy:
IMG_0947.JPG
IMG_0947.JPG
[ 160.65 KiB | Zobrazeno 2174 krát ]

IMG_0948.JPG
IMG_0948.JPG
[ 33.46 KiB | Zobrazeno 2174 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: sob 30.09.2017 20:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
Díky za testy. Jakou verzi sli3eru pouzivas?‎

Povrch křídla jako stěnu bez tloušťky takhle maluje i 3DLabPrint‎, tak jsem se toho chtěl držet.  Dřív jsem maloval všude objem, ale byl problém vychytat, správnou tloustku, aby se to vůbec vytisklo nebo aby to naopak nebylo tlusté (víc jak 1 vrstva).

Jestli jsi tisknul ‎"jedel_profile.stl", tak došlo k tomu, že Sli3er prohnal STL optimalizaci (oprava non-manifold na manifold) a prostou plochu (placata horní strana křídla bez spodní casti) doplnil "dle své uvahy"  na uzavřený objekt.


Diky‎


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk - dětské házedlo
PříspěvekNapsal: sob 30.09.2017 21:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1151
Bydliště: Hlučín, CZ
Používám Slic3r od Průši, který má ke stažení na svých stránkách jako součást balíku softu k i3 MK2. Má tam pár vychytávek proti původní verzi.

3dlabprint to sice kreslí tak, jak říkáš, ale obvod profilu je celý uzavřený a neuzavřené jsou pouze ty přepážky uvnitř. Nicméně Slic3r například ty stl od 3dlabprint nezvládá, zatímco Simplify3D ano. Slic3r to vidí jako plný objekt (ty přepážky ignoruje). Aspoň tak to bylo kdysi, když jsem to testoval. Od 3dlabprint mám pár modelů a abych si je mohl slicovat s upravenými parametry, tak jsem v podstatě jenom kvůli tomu koupil S3D. ;-)

Každopádně pokud chceš vyrábět STL v rozporu s tím, co slicery očekávají, pak ti asi nezbyde než si udělat nebo upravit slicer vlastní, protože s tím budou vždycky problémy. A navíc se ty problémy budou lišit i podle verze sliceru, klidně se stane, že stejný model ti jedna verze zvládne a ta následující ne, protože v něm proběhla nějaká optimalizace na rychlost, kvalitu apod. Pokud to člověk dělá jenom pro sebe, tak to ještě jde, protože si prostě tu jednu fungující verzi sliceru schová a používá. Jenomže jakmile se rozhodne STL zveřejnit a najdou se další zájemci o tisk, tak je problém, protože se jim to nedaří naslicovat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz