Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 14:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Kamarádovi se stalo, že se při manuálním letu dostal se samokřídlem do vývrtky. Zapnul stabilizaci a nepomohlo, vrtal až do země. Přitom se ta stabilizace třeba z lopingu nebo výkrutu bezpečně dostane. Tak mě napadlo jestli by to vůbec šlo z vývrtky dostat ručně když to nemá směrovku. Případně jak. Vždycky nás v letecké škole učili, že ve vývrtce jsou křidélka neúčinná, musíme naplno vyšlápnout směrovku. Ale když samokřídlo žádnou nemá?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 14:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2012
Příspěvky: 1096
Bydliště: Šumná Šumava
Obrázky: 2
Nevím se samokřídlem jsem ve vývrtce nikdy nebyl.
To co dál píšeš se učí kvůli bezpečnosti, ale není to až tak úplně pravda. Vzhledem k tomu, že ve vývrtce jedno křídlo obtékané je, je účinné i příčné řízení. Což se využívá při vybírání vývrtky do přesného směru při akrobacii (tolerance 5stupňů). Taktéž se ještě před zahájením vybírání používá i výškovka - ke zrychlení či zpomalení rotace, právě kvůli přesnosti vybrání do směru. I když výcviková metodika jasně hovoří jinak.
Každé letadlo se ve vývrtce chová jinak, takže mě napadá jen jediná možnost jak to zjistit - vyzkoušet :D

_________________
Zpátky doma, v kopcích :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 14:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
No ja si hlavne myslím že looping či výkrut sú normálne veci kedy riadenie (a obtekanie/vztlak..) funguje, a pri vrtaní vývrtky ani moc nie..
Ostatne, aby autopilot robil niečo čo nechce (napríklad potlačil keď je čumákom aj tak dolu, alebo dokonca dal trochu krídelká smerom ktorým vrtá a nie naopak), musel by za prvé vedieť že to tak má urobiť, a za druhé už len vedieť o tom že vrtá..
Možno by stačilo, keby zistil že sa deje niečo čo nepozná a dal kniple do neutrálu a stiahol plyn - žeby to model vybral aj sám..
Ale to všetko by musel niekto naprogramovať, lebo to je úplne iné než klasické reakcie (som moc dolu tak potiahnem, som moc vpravo tak dám krídelká do ľava..)..
Tak by som skorej povedal že stabilizáciu je vhodné vypnúť a nie zapnúť. Ale teda nemám nič také tak len kecám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 16:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Díky za názory. Já si myslím, že neměl stabilizaci zapínat když už to vrtalo, to je opravdu nestandartní režim. Já bych se snažil bojovat ručně jenom nevím jestli bych měl u samokřídla úspěch. Schválně to riskovat nechci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 16:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4946
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Tipuji, že tam je nějaká konstrukční vada, nevhodný profil. Měl jsem už hodně EPP samokřídel + hladké XENO od MPX a do spirály (vývrtka to asi nebyla) se mi žádné zatím nepodařilo dostat. Stačilo vždy pustit ve vývrtce kniple a ono se samo srovná.

Možné vysvětlení:
http://samokridla.webnode.cz/stabilni-let-u-samokridla/
http://www.airspace.cz/akademie_letectv ... amokridla/
atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 17:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Byla to FX61 Phantom Zeta. Já mám to stejné a bez problémů přecházím ze stabilizace na manual a zpět. Ale on měl zřejmě špatně nastavené základní polohy elevonů. Letěl se stabilizací ta se s tím vyrovnala a letělo to rovně. V okamžiku jak přepnul manuál tak prudký náklon vlevo, čumák dolu a už to vrtalo. Lekl se a zapnul stabilizaci zpět ale už se to nechytlo jenom to přidalo plný plyn. Takže poučení pro mě nikdy nezapínat stabilizaci ve vývrtce. A nejlépe so do ni nikdy nedostat protože nevím jestli by se z ní vůbec dalo vymotat ručně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 17:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4946
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
To bude asi ono. Jiný důvod (snad kromě polohy těžiště) mě nenapadá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 17:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
To je tak nestabilní aeroplán, že se musí používat elektronická stabilizace?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 17:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
to dělaj velký výchylky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Kreyson píše:
To je tak nestabilní aeroplán, že se musí používat elektronická stabilizace?

Nemusí, lítá to i bez ní. Ale v turbulencích se člověk se stabilizací nenadře a může si dovolit letět dokud vidí tečku nad obzorem. Někteří i když ji už nevidí. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 18:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Co je vyvrtka? Klesani ve spirale? Pad dolu svisle s rotaci osy trupu kolmo dolu? Pad s rotaci na plocho? Muze nekdo vyjasnit pojmy!

Psano z mobilu...

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Klasická vývrtka vznikne když se utrhnou proudnice na jednom křídle. Křídlo ztratí vztlak a celý stroj rotuje kolem něho. Druhé křídlo vztlak má. Stane se to většinou prudkým vyšlápnutím směrovky v blízkosti pádové rychlosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 19:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 9.3.2013
Příspěvky: 468
Bydliště: Blansko
mam taky zetu FX61 a do vyvrtky ho poustim umyslne pac to mam upravene a litam s tim tu mensi akrobacii......vyletim vysoko pak pustim vsechno a mam jen na max kridylka a mozna trochu plynu aby to letelo rychle dolu a nad zemi dam normalne vyskovku a vpoho se z toho dostane.....bez problemu.....i premety atd.....nemam problem.....asi ti s tim neco udelal ta stabilizace.....ja litam bez ni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 19:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
milagros píše:
mam taky zetu FX61 a do vyvrtky ho poustim umyslne pac to mam upravene a litam s tim tu mensi akrobacii......vyletim vysoko pak pustim vsechno a mam jen na max kridylka a mozna trochu plynu aby to letelo rychle dolu a nad zemi dam normalne vyskovku a vpoho se z toho dostane.....bez problemu.....i premety atd.....nemam problem.....asi ti s tim neco udelal ta stabilizace.....ja litam bez ni.

Díky, to jsem chtěl slyšet, takže to jde. Ale jestli je to ta pravá vývrtka s odtrženými proudnicemi na jednom křídle. Není to jen střemhlavé klesání ve výkrutech?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Samokřídlo ve vývrtce.
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 19:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Velká samokřídla mají místo směrovky spoilery; třeba rozštěpná křidélka. Co to taky zkusit na modelu?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz