Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 699 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 47  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 19:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Hele já řešil podobné dilema. Chtěl jsem šestičlánek, pak sedmičlánek a nakonec mám osmičku (2x4) 5000mAh protože jsem se prostě k rozumnému výkonu dostával přes šílené proudy.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 20:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ten šestičlánek chci kvůli telemetrii, dálkové měření mám parádní jen do 6-ti článku (po jednotlivých článcích, hlášení při poklesu nejslabšího článku). Navíc stejné mám do druhého éra, tak by se hodilo to mít sjednocené.
Právě řádím v e-calcu, možná že se tam ten 6s přeci jenom napasuje. Objednal jsem dvě další vrtule, budu měřit na zemi.

I pro šestičlánek existuje dobré řešení, ale musel bych mít motor s jiným kV. Bylo by i 300W/kg...
Jenže u toho druhého éra mám šestičlánek, velmi podobné kV (Mega Motor 225kV), ale vrtule se mi tam vešla důstojná - 24". A lítá to s tím výborně, s malou spotřebou a pohodově. Tak jsem zvolil podobný motor (AXI 249kV). To kV je maličko větší, tak si říkám, půjde tam o maličko menší vrtule a bude to lítat podobně...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 20:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Jo jasný a pokud nepůjde už větší vrtule, tak dáš trojlist holt.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2017 19:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Dnes mi dorazily vrtule 21x12 a 22x12, hned jsem tu 21 narouboval a měřil proud. Při nabité baterce 24Vx40A, to je 960W, tedy nějakých 160W/kg, s tím by to snad mohlo letět.
Tu 22" jsem ještě nezkusil (musím převrtávat díru, mám unašeč 12mm). Počítám že by mohla dávat těch mých kýžených 50A, to by bylo 1200W a 200W/kg, tedy ideál. Jenže už je dost velká a nevím kolik mi bude propružovat podvozek, abych nedrhnul o zem - to nechci riskovat.

Tedy suma sumárum - asi nechám pro zálet vrtuli 21x12".
--------------------

Mojí nepozorností jsem ale objednal vrtule pro spalovák, jsou na pohled ukrutně masivní a těžké, i když podle vážení pouze o 20g těžší než elektro. Nevím jestli jí mám nechat, nebo objednat ve stejném rozměru elektro vrtuli? Podle mě na vlastnosti je to stejné; ta elektro se mi na pohled zdá taková elegantnější, i když to je věc vkusu...
Příloha:
IMG_7887.JPG
IMG_7887.JPG
[ 142.33 KiB | Zobrazeno 1853 krát ]


Příloha:
IMG_7889.JPG
IMG_7889.JPG
[ 129.73 KiB | Zobrazeno 1853 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne pon 15.05.2017 19:52, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2017 19:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Další zajímavost:
Předevčírem jsem zkoušel jezdit bez křídel, čistě abych naladil ostruhu. Nejdříve bylo řízení příliš ostré, po úpravě už je to OK a dá se s tím jezdit pohodlně jako s autíčkem.

Když jsem osolil plyn, tak éro poslušně po pár metrech zvedlo ocas do vodorovna, ale jakmile jelo jen po předních kolech, tak táhlo okamžitě doleva. Musel jsem ihned reagovat směrovkou, jinak bylo éro schopné zajet mimo dráhu a převrátit se, což se mi taky dvakrát podařilo :( .

Následně jsem zkoumal podrobně podvozek, a zřejmě pravé kolo mířilo poněkud doleva. Na první pohled to moc nebylo vidět, na druhý už jo. Byl bych si toho ani nevšimnul, ale kamarád Áda má sokolí oko a upozoril mě na to. Takže jsem kola pečlivě srovnal, aby byly obě stejně a uvidíme.

Udělám ještě jednu pojezdovou zkoušku, a pokud bude jezdit rovně, dostane křídla a musí do vzduchu!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2017 20:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Držím všechny čtyři palce :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2017 21:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Super, už se těším a prosím pokud to půjde natoč to :)

A samzrejme drzim palce!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: úte 16.05.2017 17:24 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 30.1.2014
Příspěvky: 66
Tah doleva je naprosto normální, dělá to moment od vrtule i u velkých letadel.
Elektro vrtuli od Fialy mám na Tigermothu, je velmi povedená, nemá moc tlustý list a hlavně má krásný zvuk. Pokud se ti chce, tak si ji objednej, mohu doporučit. Pouze u kořene má trochu jiný tvar, než vrtule na spalováky. Je hodně podobná APC elektro.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: úte 16.05.2017 18:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Fialovo vrtuli Elektro mám v tom rozměru 20x12, je na mě moc slabá. Takže jsem objednak Fialu 21x12 a 22x12, to jsou ty co přišly ve verzi "spalovák". Jsou dost masivní, ale asi zkusím vyletět s tou 21x12. Pokud bude OK, objednám ještě 21x12 "elektro". Taky se mi líbí, má pohledný tvar a lje lehčí než ty spalovákové. Spalovákové mají v porovnání s ní tlustší profil, určitě budou mít jiné vlastnosti, ale letět by to doufám mělo taky.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: úte 16.05.2017 21:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Woito hele mě asi bude stačit 18" ale kdyby ne tak pokud tu 20 budeš mít, ozvu se.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 15:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
OK Vigo.
Jinak zálet zatím není v dohlednu, teď jsou předpovědi na vítr dost mizerný, o víkendu nárazy až 40 km/hod, a do toho teď končím nějakou docela těžkou školu, zbývají mi 3 týdny do konce, potřebuju se učit tak času není nazbyt :-(
No uvidíme, jakmile to okolnosti dovolí, vyletím a dám info. Počítám že i video bude.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 20:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Zalétnuto... :D
Byl docela větřík, ale foukal po dráze, takže celkem fajn. Start OK, jenom poznatek - těsně po startu se letadlo nakloní doleva. Je třeba kontrovat křidélky i směrovkou. Jinak vše fajn, letadlo je hodné, pár ťuknutí do trimu křidélek a bylo hotovo. Letí stabilně, bez zásahu do řízení samo a rovně.
Po pár okruzích jsem si chtěl nacvičit přiblížení na přistání, ale hned při prvním přiblížení to bylo tak pěkně na dráhu, že mi bylo líto to znovu zvedat tak jsem hned přistál :wink:
Přistání docela v pořádku, sice jsem před přistáním trochu zahoupal výškovkou, takže mohlo být přistání daleko hladší, ale podvozek se osvědčil, hezky propružil a éro vůbec neodskočilo.
Video ještě nemám hotové, na týden zase odjíždím, tak potom ho udělám. Prozatím jen pár momentek vystřižených z videa:
Příloha:
01_Vítr.jpg
01_Vítr.jpg
[ 24.25 KiB | Zobrazeno 1520 krát ]


Příloha:
02_Zatáčka.jpg
02_Zatáčka.jpg
[ 13.5 KiB | Zobrazeno 1520 krát ]


Příloha:
03_Let.jpg
03_Let.jpg
[ 15.8 KiB | Zobrazeno 1520 krát ]


Příloha:
04_Přistání.jpg
04_Přistání.jpg
[ 55.95 KiB | Zobrazeno 1520 krát ]



Bude to určitě chtít ještě tu větší vrtuli, výkonu není vůbec nazbyt (sice stačí, ale na případné řešení krizovek není záloha síly).

Také že se to stalo osudným, při druhém startu se éro opět natočilo nad zemí doleva, ale nebyla síla motoru abych ho rasantně zvednul, a taky mojí pilotní chybou jsem dovolil to vybočení doleva (máso směrovky). Takže jsem s tím raději nouzově seknul zpátky na zem a vylomil jednu trubičku na podvozku. Ta trubička je tenká, v normálním režimu namáhaná na tah, takže bohatě stačí; při tomhle karambolu byla namáhaná na tlak + ohyb, tak holt povolila. (Bude to celkem snadno opravitelné)

Budu muset zkontrolovat, jestli náhodou není éro těžké na levou stranu (vůbec jsem to nekontroloval, nějak mě to nenapadlo, ale myslím že to tak bude. Nasvědčuje tomu i to, že jsem musel trimovat křidélka doprava).
Až vychytám tu mouchu s nakláněním při startu, bude z toho super hodné éro, taková pohoda. :wink:
Celkově řečeno, docela se to podařilo...

(Poděkování za dnešní zálet patří Baťákovi, který dával cenné rady a dohlížel na mě, a Milanovi, který natočil video. Poděkování za podporu při stavbě vám všem tady. :) )

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 20:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak velká gratulace a těším se na video. Ty drobnosti už snadno vychytáš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 21:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Děkuju, škoda jen že jsem nemohl napsat že vše bylo na 100%, ale byla to moje chyba, lepší pilot by to vybočování ustál. No nic, dá se to dohromady a věřím že to bude výborný.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber z nerezu
PříspěvekNapsal: ned 21.05.2017 21:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
gratulace k letu :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 699 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 47  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz