Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 12:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
semo píše:
jyrry: Tak asi jen nějaký rozměr. Já chtěl tenkrát tuším 20x1 a prej že je mají, ale jen pro známý (žongléry). Přemlouval jsem je a nakonec prý že pošlou, nicméně se mnou přestali komunikovat. Přišlo mi to celý takový divný.


Vigo: (bacha, jen uvažuju :)) Vzpěra by podle mě neměla přenášet celou zátěž, v křídle budeš mít stejně i nějaký nosník. Vidím to spíš tak, že vzpěru nadimenzuješ na nějakou sílu v tahu a ona bude pomáhat hlavnímu nosníku - potažmo spojce křídla. Udělal bych si náčrtek z pohledu zepředu s trojúhelníkem sil. Podle toho bys měl snadnou matematikou, nebo geometrií zjistit, kolik maximálně Newtonů ta vzpěra křídlu odlehčí (pozor, přepočítat k místu výslednice vztlakových sil - u bobbera počítej porosředek poloviny křídla). Potom až budeš dosazovat do nějakýho toho excelovskýho prográmku na výpočet nosníku, můžeš snížit přímo vstupní parametr zatížení. Zatížení křídla se tam počítá jako "hmotnost trupu" * 9.8 * "provozní násobek (G)", takže by mělo stačit odečíst sílu od vzpěry nebo ji převést na kg (/ 9.8).
Řekl bych, že u nějaký dokonale tuhý soustavy by to mělo fungovat. V praxi to bude asi kazit různá pružnost materiálů (kdybys třeba vzpěru udělal z gumy, tak moc nepomůže), ale i tak bych to pro orientaci zkusil a případně něco trochu naddimenzoval.
Jinak...koukni tady na vnitřek opravdovýho brigadýra: http://51251.w51.wedos.ws/?p=2233 (na video - někde okolo 1:30). Tam snad ani žádný nosník nemají ;).


Díky, tak nějak to počítám, že by to podle výpočtu stačilo i bez vzpěr, ale tak na 8g. K tomu ale je potřeba počítat papírový potah tj křídlo jako celek bude pevné dost. Jen nevím jak se to bude chovat při skládání, když trubka bude jen v prvním 16mm žebru (3 překližka/balza/3překližka). Bez funkční vzpěry bych se to ve vzduchu neodvážil zkoušet.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 13:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Jak to myslíš, "při skládání"?

A bude tam i nosník? Jinak, to žebro mi připadá tlustý až dost. I kdyby to bylo jen 2x 1.5mm letecká překližka a 5mm balza, dobře slepený, tak jsem přesvědčenej, že to žebro musí těch potřebných +- 25kg na výšku vydržet, aniž by se nějak zbořilo nebo rozštíplo. Spíš ještě trochu roznést síly pod potahem. Pro představu, na Blaníku mám tohle ubohý žebírko a při několika haváriích jsem vždycky zohnul obě spojky křídla a uložení vydrželo (potah 1.5 mm balza).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 13:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
No myslím, když spojka bude jen v tom prvním žebru, tak bude páka na ní hodně velká, než člověk připojí vzpěru, ale jak tak koukám na tvou fotku mám to brutálně předimenzované :) Nosníky křídla budou smrkové pásnice 15x4 v 1/3 hloubky profilu a 10x4 ve 3/4 hloubky profilu. To samé nahoře i dole. Dále tam na dělení křidélko křídlo bude balzová stojna 6 nebo 10mm aby v něčem pořádně držely panty, tj i to je vlastně nosník. Kořenové žebro je tak brutální i kvůli tomu, aby papír (hnědá páska), který bude na povrchu měl za co pořádně držet a roznést síly. Navíc mezi oběma smrky chci ještě zapustit balzu cca 6mm(5cm pruh po letech) a přilepenou k žebru.

Jo a pro zajímavost, před lety jsem vzal 3cm polystyren, nalepil na něj hnědou pásku a zkusil ho ohýbat. Než to prasklo, podařilo se mi oba konce cca 50cm dlouhého kusu spojit tj prakticky to bylo o 180°. Samozřejmě po zmáčknutí ohybu to prdlo, ale ukazuje to neskutečnou pevnost a pružnost téhle konstrukce.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 13:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Čau,
tak jsem volal do JAfholz ve Vyškově. Beru ceibu 4 a 5mm celé tabule (2500x1700), tak pokud bude někdo chtít, tak bude k dispozici. Dále mají abachi 1,5mm, šířka max 240mm. Budu muset dýhu sesadit, ale štvě mě, že je to 1,5mm. Důležité, je, abych se vešel do 15kg komplet.


Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 14:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
misamltr: A okolik to bude těžší, než kdyby to byla třeba 1 mm dýha? Letadlo je to velký, tak se to třeba ztratí. Kdyžtak taky můžeš zeslabit nosník (celkově i ke koncům), když už budeš mít takhle nosný tuhý potah, tim bys ten případný rozdíl mohl trochu zlepšit.

Vigo:
Tý páky při sestavování bych se nebál :-). Vždyť to ponese jen křídlo a bez přetížení. Až za letu ponese trup a to i s přetížením.
Dělení křidélko/křídlo ...radši těch 6mm a pro panty přidat zesílení. Smrkový pásnice by snesly zeslabení směrem ke konci. Škoda tý zbytečný váhy.
Ale jestli tuto naší diskuzi čte i někdo jiný, případně mě zastavte, jestli jsou to kraviny. Já vycházím jen z toho, co jsem před časem sám počítal a čím jsem se zabýval. I když musím říct, že jsem těm výpočtům na nějaký čas propadl :-).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 19:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
OK, beru 1,5mm.

Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 20:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Tady jsem teď našel parametry té dýhy. Podle toho je hustota a pevnost asi 2-3 větší než balza. 350-500 kg na m3. Takže pláty potahu by mohly vážit dohromady něco málo přes 1.5 kg. Podle dosazení do excelu, který odkazoval Vigo na druhé stránce, to ale vypadá, že bys potom žádný nosník nepotřeboval a ještě to bude lehce předimenzované! :-). Jestli to teda počítá dobře, tak bych být tebou radši sehnal tenčí dýhu, jestli to jde ještě změnit. Protože nosník směrem ke konci křídla odlehčíš, ale tuhý potah těžko. S poloviční dýhou a nějakým rozumným nosníkem bys mohl ušetřit přes půl kila.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 21:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Menší tloušťka potahu mu nejen ušetří hmotnost, ale s vhodným nosníkem mu vytvoří velmi pevný D-box.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2017 23:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Ten ale neni u tuhého potahu celého křídla potřeba - je to dokola uzavřený tvar, tak se kroutit nebude.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2017 20:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Ahoj,
překližka na trup a dýha na jedny křídla je doma. Začnu trupem, VOP, SOP které komplet dokončím a vrhnu se na křídlo. Když bude křídlo předimenzované, vůbec se nic neděje, hlavní je abych nepřekročil 15kg letovou. Samozřejmě lze udělat po té i lehčí křídla, ale na to je zatím čas.


Dík Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dimenzování křídla PS+dýha
PříspěvekNapsal: stř 07.06.2017 11:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
..............


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz