Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 168 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pon 25.05.2015 13:58 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Mě tak nějak přijde podivné, aby ÚCL Úřad pro Civilní Letectví reguloval něco co není Civilním letectvím a letání s modely NENÍ civilní letectví.

PROSTORY.
Když to vezmu do důsledku, létání v hale zcela jistě vyhovuje definici "nad územím a využitelný pro letecký provoz".
Ale obecně víme, že ani ÚCL se do regulace létání v hale nežene. Pravidelně létáme v Lucerně na plese pilotů za dohledu ředitele ÚCL a není s tím problém.

A pokud není v zákoně něco zakázáno, tak je to povoleno.
V § 12, (1) Ve vzdušném prostoru České republiky je zakázáno provozovat letadlo .....
Zde ní o modelu ani řeč, dokonce je díky definici automaticky nepoužitelné pro modely do 20kg.


Dle mě nemůže COKOLIV NAŘIZOVAT ÚCL modelářům s modely do 20kg. Ani techniku, ani místo na létání, prostě NIC.


Samozřejmě, jestli jde někdo pouštět model k Temelínu nebo létá nad Pražským hradem, tak je to HLUPÁK a nikoliv modelář.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pon 25.05.2015 15:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Uvidíme jak to dopadne dojde-li v tomto ohledu na nějaký spor řešený správním soudem tedy pokud se o jeho výsledcích dozví veřejnost. Taky je otázkou nakolik se případná regulace modelů ještě víc rozšíří nějakou budoucí změnou zákona.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pon 25.05.2015 23:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Svět se v prdel obrací, by řekla moje babička...

Zakažme VŠECHNO a VŠUDE !.....

A nechme soudy rozhodovat, jestli se jednalo o VŠECHNO, či VŠUDE.

Co nedokázal prostý člověk hlavou vymyslet (zákony mají být přece intuitivní ) a proto "zákon " porušil -
za to nás budou trestat neúplatní, vzdělaní soudci....

A to je vše, co jsem chtěl k tomu dodat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pát 01.07.2016 11:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.3.2013
Příspěvky: 129
Bydliště: Hostivice, Athény
Obrázky: 13
Mám dva nové éroplány na zálet a tak jsem o víkendu vyrazil na Velkou Dobrou (plocha přes silnici před prahem VPD). Přes rok jsem tam nebyl, bývá tam na mě moc živo... ale tentokrát ani noha, ani křídlo. Jen ten zákaz vjezdu i vstupu... Změnil se tam nějak režim, že tam nikdo nelítal? Chápu že modely před čumákem letadla na finále nejsou žádná hitparáda...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pát 01.07.2016 13:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
2952 píše:
Svět se v prdel obrací, by řekla moje babička...

Zakažme VŠECHNO a VŠUDE !.....

A nechme soudy rozhodovat, jestli se jednalo o VŠECHNO, či VŠUDE.

Co nedokázal prostý člověk hlavou vymyslet (zákony mají být přece intuitivní ) a proto "zákon " porušil -
za to nás budou trestat neúplatní, vzdělaní soudci....

A to je vše, co jsem chtěl k tomu dodat...

Přesně takový názory jsou tu potřeba. 8O 8O
Když chceš kašlat na zákony a dělat si co se ti zlíbí, tak si kup, nebo pronajmi svojí louku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: čtv 07.07.2016 14:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.1.2013
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno/Brno-Venkov východ
Zdravim, minule jsem si vzal na dovolenou koptr a krasne si zalital na louce u lesa. Letos jedem do obce Blatec u Bechyne https://www.google.cz/maps/@49.2650296, ... !1e3?hl=cs .
Docela me tam strasi to letiste. Co jsem zjistil, provoz by tam byt uz snad nemel, ale jistej si nejsem. A i kdyby byl, da se litat tak blizko letiste? Třeba do vysky 20m, o moc vic zatím nepotrebuju. Kousek od Brna litam i když nejsem 5km daleko od letiste, ale vysoko nelitam, vic se mi to libi u země a nebo zkouseim pomaly litani a nataceni třeba kolem stromu dokola. Da se něco takového i takhle v ose letiste?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pát 08.07.2016 13:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 1058
Bydliště: Rakovnik
striktně podle doplňku bys lítat neměl. Rozum ale říká, pokud nevystoupáš nad úroveň stromů nebo tě někdo nenapráší, tak problém nebude.
Létání pod úrovní okolních vyšších překážek (stromy, lampy, stožáry,.....) je z hlediska velkých letadel létání "pod zemí". Problém je, že RCčko má technické možnosti, jak vyletět výš (na rozdíl od např. upoutaného modelu).

_________________
Jardah


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pát 08.07.2016 14:21 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.1.2013
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno/Brno-Venkov východ
Tak to jeste budu muset promyslet a zkusit pozjistovat, jestli to letiste neni zavreny. Kdyztak vetsi bude sedet na zemi a poletovat si budu s BladeMQX, s kterym se neda litat ani moc daleko od sebe ani moc vysoko (do 10m bohate staci). Navic v pripade ze by pristavalo letadlo, nebudu se bat s tim hned skrabnout na zem. A v nejhorsim na to nebudu mit koule a budou na zemi oba :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: úte 21.02.2017 9:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Přečetl jsem si tohle vlákno a několik dalších k tématu, a přesto se raději chci ujistit, jestli tomu rozumím dobře. Konkrétní příklad - mapa s označenými body

https://mapy.cz/s/1q0mo

Vápencové lomy poblíž Líšně (1)
Bývalý lom Hády (2)
Letiště Brno Tuřany (3)

Smí se létat s modely poblíž lomů (1) a (2)?

Oba lomy jsou uvnitř CTR LKTB Brno Tuřany, označené GND/5000ft AMSL, nicméně dál než 5500 m od referenčního bodu letiště. Podle měření na mapě Seznamu je to obojí přes 7.5 km. Nadmořská výška přistávací dráhy je cca 240 m, lom Hády má nahoře 400 m, dole cca 300 m, ty lomy (1) mají nahoře taky okolo 400 m.

Podle toho co jsem pochopil, můžu s modelem nad 0.92 kg a do 20 kg vzletové hmotnosti létat uvnitř CTR pouze dál než 5.5 km od referenčního bodu letiště, do 100 m výšky a na přímou viditelnost. Je to tak?

Pokud jo, tak jak se vyhodnocuje ta výška? Je to nad terénem nebo nad referenčním bodem letiště? Například vysílač Hády má červená světla, ale třeba trasa VVN která taky vede poblíž nemá sloupy s červenými světly, i když jsou nepochybně výš než 100 m nad referenčním bodem letiště.

Vzhledem k některým odpovědím v tomto vláknu ještě upřesňuji, na co se ptám a na co ne: Prosím primárně o odpověď na otázku, jestli a s jakými omezeními se smí lítat s modely v bodech (1) a (2). Pokud snad budete mít potřebu odkázat mě na nějaké externí dokumenty nebo na Google, učiňte tak až sekundárně až poté, co sem napíštete svůj jednoznačný názor na výše uvedenou otázku. Děkuji za pochopení :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: čtv 23.02.2017 10:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 1058
Bydliště: Rakovnik
Dle mého - lomy jsou mimo 5,5km okruh, nejsou v ose dráhy, tak při dodržení 100m nad terénem - bral bych horní hrany lomů - by neměl být problém.
Nicméně hladina nad zemí je veřejná a může v ní letět kdokoliv/cokoliv. Takže při létání sledovat provoz velkých letadel (pokud se nějaké vyskytnou) a v případě náznaku možného přeletu nad lokalitou se rychle uklidit pod úrověň okolního (horní hrana) terénu. Letadlo s člověkem má totiž ve vzduchu absolutní přednost před modelem.

_________________
Jardah


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: čtv 23.02.2017 16:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Díky. Samozřejmě, když jsem (zatím jednou) viděl poblíž malé letadlo, klidil jsem se pod úroveň stromů.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: čtv 23.02.2017 17:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jen kontrolní otázka, poněvadž to u Vás neznám, ty lomy už jsou vylámané a uzavřené? Protože u funkčních vídám cedule o zákazu používání vysílaček a podobných zařízení.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 11:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Hády (2) jsou dávno uzavřené. V tom dalším (1) se ještě nedávno těžilo nebo těží. Ceduli o nepoužívání vysílačů jsem ale nikde nezaznamenal. No ale reálně - pokud by vadilo vysílání na 2.4 GHz, museli by zakázat i mobily okolojdoucím turistům a podobně.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: pát 24.02.2017 17:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nevím, jak to kde je upraveno, ale jezdívám kolem jednoho lomu a tam taková cedule je. Pravda, bez udání jaké frekvence jsou nepřípustné, prostě obecný zákaz vysílačů. Zda by se to vztahovalo i např. na mobily, vysílače 2,4 Giga a podobná zařízení, to nevím.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kde se smí létat
PříspěvekNapsal: ned 30.04.2017 11:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Postavil jsem si Hydrofoama (http://uscaero77.free.fr/_avion/hyfo/) a mám dotaz, jestli je nějak omezeno, kde se nesmí s RC modely na vodní hladinu. Je nějaký typ třeba chráněných území, kde je RC plavba zakázaná? A co rybáři?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 168 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz