Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 22:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Golfista píše:
Já teď v práci tvářím M0,6 M0,7 a M0,8 levý :wink: Volným okem je ani nerozeznám, natož abych poznal jestli tam ten závit je. :lol:

To vyrábíš náramkové hodinky, nebo co? :lol:
Tak malé závity jsou už hluboko pod rozlišovací schopností mých očí.

Nedávno jsem si koupil z GW-Werkzeuge sadu závitníků a oček kde je M1, M1.2, M1.4, M1.6, M1.8, M2, M2.2 a M2.5 (byla v akci). Ale už trochu lituji, možná budu reklamovat, protože ta nejmenší očka se mi zdají opracována příliš nahrubo a nenabroušena. I když stejně má pro mne význam asi od M1.4 výš, M1 nemám na co použít, ale člověk nikdy neví. Nicméně na práci s tím mi brýle nestačí, jedině lupy. Bez 10x lupy bych ani nezjistil, tu nekvalitu. Holt, po tom, co jsem u nich nakoupil spoustu kvalitních nástrojů jsem dostal čínský zmetek. :(

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 26.04.2017 14:43, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 23:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jyrry píše:
Materiál výrobce neprozradí ale je to veeelmi fajnové, tvrdé jak žula, brusný kotouč se na tom zrovna moc nechytá... A taky slušně drahé.
Trn má vydržet myslím 1200 otvorů; píši o trnech které používáme (pro M8), u těch menších nevím.

Viděl jsem to poprvé asi před 15 lety naživo ve firmě, která vyráběla radiátory (takové ty řebříčky do koupelen) a ještě taky rozvaděče pro podlahové vytápění. Ten kuželový vrtací trn tehdy kupovali z Německa a stál majlant. Krom toho se musí používat i jakýsi speciální olej. Ten taky za drahé peníze tehdá vozili z Německa.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 4:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
VTjr píše:
... Ten kuželový vrtací trn tehdy kupovali z Německa a stál majlant. Krom toho se musí používat i jakýsi speciální olej. Ten taky za drahé peníze tehdá vozili z Německa.

Situace je stále stejná, ve všech bodech :lol:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 13:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
VTjr, ano dělám. Tu sadu jsem měl taky a letěla z baráku. Pozor na ní, závity dělá opravdu dost blbě.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 14:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Golfista píše:
VTjr, ano dělám. Tu sadu jsem měl taky a letěla z baráku. Pozor na ní, závity dělá opravdu dost blbě.

A jaké sady tedy používáš (kde kupuješ). Mně by stačilo koupit samostatné očko M1.4, M1.8 a M2.2 a k tomu sadu M2.2 závitníků. Menší nepotřebuji a M1.4 a 1.8 závitníky mám.

No ta moje nedávno koupená sada je tahle http://www.gw-werkzeuge.de/gw15.htm. :(

Ty jsi ji reklamoval, nebo si na to hodil bobek? Pokud ano, jak se k tomu postavili? Napadlo mě, že bych některá očka mohl zkusit lehce dobrousit diamantovým kotoučkem dremelkou. Jen mám obavu abych to nezničil definitivně. To bych ale už pak nemohl reklamovat nic a se svými 30€ se rozloučit. :roll: Já se dokonce bojím co i jen vyzkoušet nějaké to menší očko, abych ho náhodou nevylomil a pak už by mi to taky asi neuznali.

Krom množství různých závitníků a oček od Narexu mám i několik M2, M2,5 a M3 oček a závitníků kupovaných kdysi v rámci takové kutilské sady ještě v bývalém SSSR (stály 3 rubly, tak jsem si je tehdá koupil rovnou 2 a byly tam jak vratidla, tak i vrtáky 1.6, 2.0 a 2.4 pro tyto konkrétní závity). Když se ale na ně kouknu pod lupou, tak to je nesrovnatelně lepší kvalita 8O než ta dnešní číňačina z GW-W. :cry: Však ta sovětská mi už nejmíň 35let k plné spokojenosti slouží. 8)

Jinak v SSSR se taky prodávaly vynikající sady vrtáků, které na rozdíl od těch dnešních, které jsou odstupňovány většinou po 1mm, v lepším případě po 0,5mm. Jenže málo lidí si uvědomuje (a prodejci asi vůbec ne), že člověk potěbuje spíš vrtáky, které mají průměry pro jednotlivé závity, tedy například 1,6; 2; 2,2; 2,4; 2,8; 3,1; 3,3; 3,5; 4,2; 4,5 ... tedy jednak pro nařezání do díry a taky s dostatečnou vůlí pro šroub. Takhle odstupňované sady se u nás neprodávají, buď se musí koupit jednotlivě nebo koupit sadu odstupňovanou po 0,1mm, která je však zbytečně drahá a 2/3 vrtáků z ní pak člověk stejně nevyužije.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 15:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já nakupuju spojovací materiál včetně závitníků, oček i vrtáků tady, ale je to jen kamenný obchod a co nemají tak objednají a s kvalitou jsem byl vždy spokojený i s odborností personálu. Nebo speciální závitníky a očka i levé a UDF na objednávku v kusovkách tady ale je to taky lokální a koukal jsem, že v e-shopu závitníky v nabídce přímo nemají, ale objednají prakticky cokoli a v jakékoli kvalitě. Je to sice dražší, ale opravdu profi kvalita, takže za malé očko dáš třeba 120Kč i víc.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Tak takhle malou sadu už žádnou nemám. To co dělám v práci je jak z "jiného vesmíru" a to i cenou. Jeden závitník se pohybuje od 1000,- nahoru. Já mám sice nějaké M1, M1.2, M1.7, M1.6, ale to jsou nějaké staré zásoby. Všechny jsou sadové a naštěstí je často nepotřebuji. Není prdel to řezat, pokud je závit menší než ta běžně dostupná M1.6-ka. Po zkušenosti s tou levnou sadu, si už žádnou nekoupím. Nevěřím jim. A na ty pořádné nemám peníze. Je to jako dát 1500,- za jeden špendlík...

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 10:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
V práci jsem dělal nejmenší závity M1,2, doma jsem dělal nejmenší závit M1,6 - když jsem vyráběl manželce šroubek do slunečních brýlí ( tedy dělal jsem 2ks, aby byly ty šroubky stejné - jako polotovar, jsem použil starší šroubky (bez toho límce) na přišroubování serv ) Takže si myslím že, závity pod hodnotou M1,6 pro kutění doma se asi moc používat nebudou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 11:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Můj spodní limit toho, co jsem dělal doma je M1.4. 8)
Mám totiž větší množství montážních šroubků s matkami, co se kdysi používaly u FRB konektorů z Tesly Jihlava. Dost je využívám u modelů na různé páčky. Zejména se to hodí pro otočné uložení kuličky kulového čepu. Ze staré náplně 4-barevné propisky se vytočí distanční trubička, která svým vnějším průměrem vejde s rozumnou minimální vůlí do té kuličky, zatím co vnitřní průměr je cca 1,5mm, tedy na ten šroubek M1,4. Sloupek se udělá se o 0,1 až 0,2mm delší, a pak se to celé stáhne mezi 2 bronzové podložky tím šroubkem M1.4. A to se pak připevní matkou s kontrou k jakékoli páce (ať už serva nebo kormidla). Na kuličku se pak navleče plastová objímka/očko kulového čepu páky. Vznikne tak kulový čep, který jde velmi lehce, poněvadž otočné pohyby obstarává kulička na té distanšní trubce a kulička s objímkou kompenzuje jen ty nesouosé kývavé pohyby.
Ale v práci většinou používám/řežu závity od M3 výš, zcela výjimečně M2,5 nebo i M2. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 11:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Golfista píše:
Já teď v práci tvářím M0,6 M0,7 a M0,8 levý :wink: Volným okem je ani nerozeznám, natož abych poznal jestli tam ten závit je. :lol:



A jak vypadá nástroj? To obrábíš klasicky třískově? Nebo nějak elektroerozivně?

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 17:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Já je buďto řežu, nebo tvářím. Do mosazi jenom řežu a do nereze, oceli, titanu, zlata a platiny tvářím. Kolega je dokonce řeže nožem do díry. Viděl jsem ho tak dělat M0,8. Jinak nejmenší řezaný závitníkem jsem dělal M0,4mm z boku, do dílce silného 0,6mm. To je teprve pakárna... Ale světe div se, jde to.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.04.2017 8:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak to je už na mne nanostrojařina, :lol: řezat nožem do díry 0,8! 8O To jako na soustruhu? To je už na hranicich přesnosti a vůlí běžných mašin, a nůž na řezání tak malého vnitřního závitu - to si už vůbec nedovedu představit. :o Z čeho je vyroben? Z ocelové struny?Jaký má tvar? S jednim břitem - ten si nedovedu představit, ale hlavně jak je to řešeno, aby neuhýbal. Předpokládám, že to bude asi mít před tím břitem naváděcí trn, který půjde volně do předvrtaného otvoru a bude tím pádem polohu břitu stabilizovat. Anebo tam budou ty břity 3, ale posunuty o 1/3 stoupání - vlastně to už by byla jakoby část závitníku. Ale vůbec takový nůž jen vyrobitm to už musí být. A z jakého materiálu je ten nůž?

Taky se musím podívat, jestli ve svém soustruhu mám vůbec k dispozici tak malý posun. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 28.04.2017 18:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Tohle není na klasice a nože si brousí z tvrdokovu sám.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 79 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz