Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 314 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 12:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Díky za vysvětlení. :)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 26.04.2017 15:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.5.2005
Příspěvky: 888
Bydliště: Žatec
Blog: Zobrazit blog (1)
Zdraví, ještě k původu, kamarádův syn sehnal povolení a plány a vypálil 2 stavebnice. Původně elektro, ale já jsem to upravoval na spalovák / zesílit trup, zkrátit čumák asi o 12 cm atd./ Mohu do SZ zaslat jeho mail. Hezký den :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: čtv 27.04.2017 6:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Můžeš-li, pošli, zajímá mě to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: sob 29.04.2017 15:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 10.7.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha
Tak už pár týdnů uběhlo od doby co jsem si koupil Marabu XL jako svůj první konstrukčńí model a tak se můžu podělit o samotný průběh stavby a pár svých postřehů založených na svojí hlouposti :))

1. Stavba trupu probíhá bez problémů. Žádný komplikace. Postupujte podle návodu. Tady jsem však udělal svoji první chybu. Samotný "zadek" trupu musí být slepenej tak, aby byl po slepení přesně v ose trupu. Na to jsem se snažil dát pozor a před slepením jsem to měřil, ale jakmile jsem to slepil, už to nesedělo. Pravděpodobně proto, že jsem na to dal svorku a po dotažení se to asi pohlo. -------nepoužívat na zadek svorku

2. Ocasní plochy, jsou jednoduché, přesto jsem tady udělal největší blbost. Po slepení se hrany musí brousit a brousit. Btw, moje první zkušenost s broušením, ale jde to hezky :)). Nicméně, před zalepenim jsem vybrousil i místa pro panty a jak to všechno hezky sedělo, v zápalu modelaření jsem slepil VOP dohromady i s panty. Potahovaní modelu by však teď byl asi problém. Vyřešil jsem to emailem přímo výrobci s požadavkem o zakoupení nových dílů, které mi byli zaslány nakonec zdarma!!. Tímto bych velice rád poděkoval zástupcům firmy Hiesbök s.r.o. za úžasný přístup. ------- nelepit panty před potažením

2. Křídlo jde hezky podle návodu. Ale toho broušení tady bylo už trochu víc. Mnohem víc. A asi se to dá lehce zkazit. Snad jsem to obrousil správně.

3. Křidélka a klapky. Tady jsem udělal chyb hned několik. Zaprvé, lepení žebírek jsem odfláknul a teď jsou křivé a musím je dobrušovat. Pak jsem si špatné prohlédl návod, takže jsem slepil díly špatně a když jsem se je pak snažil oddělit, zlomil jsem to. Naštěstí jsem něco dokázal opravit, a co ne, budu museet vyrobit. Jde o jednoduchej díl, tak snad to půjde. Je potřeba si uvědomit, že křidélka jsou pravé a levé a tak je to i s klapkami a postupovat jednak podle návodu, ale i podle plánku, jelikož návod neobsahuje klapky, ale ty jsou téměř totožné. --------Křidélka a klapky sestavit pomocí špendlíků a lepit až po ověření, že vše sedí jak má.

Další příspěvek přidám až se zase někam pohnu. Už teď ale vím, že budu bojovat s potahováním a instalací elektroniky. To má ale ještě čas.


Přílohy:
20170417_154921_001.jpg
20170417_154921_001.jpg
[ 66.88 KiB | Zobrazeno 8302 krát ]

20170419_094329.jpg
20170419_094329.jpg
[ 57.79 KiB | Zobrazeno 8302 krát ]

20170419_094439.jpg
20170419_094439.jpg
[ 29.33 KiB | Zobrazeno 8302 krát ]

20170422_171049.jpg
20170422_171049.jpg
[ 90.36 KiB | Zobrazeno 8302 krát ]


_________________
MPX Funcub XL, El Marabu Xl , Great Planes Piper Cub 1900 mm, FrSky Taranis Plus + S8R
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: ned 30.04.2017 14:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když lepíš ocas trupu, musíš velmi pečlivě. Buď použiješ forychtung - něco takového http://daf64.rajce.idnes.cz/Cloud_Cruiser/#100_5455.jpg , nebo před svorkou použiješ nejdřív po sesazení špendlíky a teprve pak tu svorku. A panty lepím zásadně až po potažení při konečné kompletaci.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: pon 01.05.2017 21:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 17.3.2016
Příspěvky: 6
Bydliště: Praha 5
Genagen píše:
Prevrtat. Čtvereček na kolečko

Sent from my GT-I9505 and I will remove the signature

To chápu, jen mě překvapilo že ve stavebnici kde všechno pěkně sedí jsou díry cca 3 mm a dráty 4 mm. A nutnost ubrousit díly 17 aby se ty dva dráty vedle sebe vešli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: sob 13.05.2017 19:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
jedna malá letová ukázka tohoto povedeného stroje, který vlastním já :-)



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Naposledy upravil Yeah dne čtv 08.03.2018 14:46, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 14:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
Ahoj!

Dokoncuji Marabu XL a chtel bych si overit vybavu. Mam doma zbyle axi 2826/12 je to ok? Dal bych 4s a ktomu odpovidajici vrtuli.

A jaka serva? Vyskovku smerovku pocitam neco jako hitec hs-82MG. Kridelka klapky - staci nejake 9g servo?

Diky
PCHe


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 20:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
Já mám osazený serva Corona. V+S jsou rozměrovým analogem HS-81, ale v kovu a na křidýlka a klapky pak něco o velikosti HXT900, v mým případě opět v kovu.
Klapky na něm v podstatě nevyužiju...
Osobně mám ale motor 3542 / cca 1200 otáček na 3S baterku. Ten motor, co tam chceš dát a ještě na 4S bude asi dost raketa :-) Podle mě by to letělo s přehledem i na motor 3530

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: sob 21.10.2017 19:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2015
Příspěvky: 320
Bydliště: Česká Třebová
Obrázky: 0
Jak dobře se vám s tímto strojem létá?
Začal jsem s před rokem létat s Flopem 2 ( http://sad.okdar.net/flop.html ) , letos jsem pokročil na Mustanga z EPP ( http://sad.okdar.net/mustang.html )oboje bez podvozku,letos jsem postavil 3D ( https://3dlabprint.com/shop/qtrainer/ ) Ty první dva zvládám v pohodě,ale ten třetí nepřežil první let,prostě jsem ho nezvládl. No a teď řeším dilema co dál chtěl bych si postavit Marabu XL jako můj první konstrukční model,ale mám strach zda ho uřídím. Další možnost je toto( http://sad.okdar.net/DHC2.html ),jelikož se zároveň potřebuji naučit přistávat.S tím EPP by to asi šlo,ale nevím zda to není zbytečné a nebylo by lepší rovnou Marabu XL? ale EPP se lépe opravuje :lol: Za každý názor děkuji

_________________
Mustang P-51D (EPP), DHC-2 Beawer (EPP),Easy max ( 3D tisk) Spektrum dx8 g2


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: sob 21.10.2017 21:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
Dá se říci, že Marabu XL létá do určité míry podobně jako FunCub, jen není tak obratný a ani k tomu není vlastně určený (mám oba)...byla to moje první konstrukční stavba a nic jsem nezkazil, protože výrobce jednak přikládá plán, druhak je na internetu fotonávod... Chce to samozřejmě šetrnější zacházení, než s EPP, přeci jen je to trošku jiná liga. Za mě ano, je to dobré letadlo a mám ho rád, myslím, že ho nerozbiješ, pokud jsi zvládl ŠAD Mustanga...

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: sob 21.10.2017 21:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2015
Příspěvky: 320
Bydliště: Česká Třebová
Obrázky: 0
Mustanga už dávám v pohodě,jen nemám natrénované přistávání na podvozek,což bych natrénoval na tom EPP,ale zároveň chci zkusit něco postavit :D A stavět oba moc nechci,bo to stojí peníze :) Trošku mě pocuchal sebevědomí ten plasťák co jsem rozflákal,jinak Marabu jako první konstrukční je favorit.Děkuji za názor

_________________
Mustang P-51D (EPP), DHC-2 Beawer (EPP),Easy max ( 3D tisk) Spektrum dx8 g2


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 21.02.2018 15:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.6.2015
Příspěvky: 24
Bydliště: Vitkov
Zdravím potřebuji poradit s osazením Marabu xl chtěl bych použít následujicí komponenty

motor - ttps://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/ ... -36-1250kv

Regl - https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz ... Controller

Do křídel serva -tps://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/eshop/4-1-SERVA/70-2-CORONA/5/292-Corona-analog-CS929MG-Kovove-ozubeni

Do trupu serva -https://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/eshop/4-1-SERVA/70-2-CORONA/5/903-Corona-digital-DS319MG-Kovove-ozubeni

Uplně jistý si nejsem u regulátoru jestli bude stačit pro daný motor a ještě jakou vrtuli prodejce doporučuje tyto- doporučené vrtule: 2S - 10x5, 4S - 9x4,7
Baterie bude 3S lipo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 8:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
Měl jsem tento motor a regulátor v jiném letadle srovnatelné velikosti a váhy. Používal jsem vrtuli APC E 10x5 a lítal jsem na baterku 3S 2200mAh. Lety trval cca na pět minut motorového letu. Na 34A (jak uvádí prodejce maximální proud) jsem se nikdy nedostal (měřeno na zemi), počítám, že při cestovní rychlosti (jsem pomaloletec a rád se kochám) to bralo někde okolo 10-12A, takže za mě verdikt: regulátor bude OK a dej vrtuli 10x5 od APC nebo nějakou její kopii...
https://www.peckamodel.cz/produkt/nahra ... gIbk_D_BwE

Na křidélkách mám stejná serva jako sis vybral Ty a na S a V mám nějaká Turnigy o velikosti HS-81 (kvůli rozměru, aby tam seděly)...

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: pát 13.09.2019 11:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.9.2019
Příspěvky: 1
Zdravím, je to můj první konstrukční model a chci se vás zeptat na jednu věc a to dvoubarevné potáhování? Jak to děláte, potáhne se celé křídlo transparentní folií a pak na to ta červená jak je originál nebo se to dělí a obě ty folie se žehlí k sobě malým přesahem?
Díky


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 314 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz