Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 20.03.2017 23:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
TL;DR: jak navrhnout motor a vrtuli pro letadlo? Konkrétně Hydrofoam, pokud bych to chtěl napájet 3S baterkou o váze cca 130g?

Podrobněji: chtěl bych se naučit navrhnout motor a vrtuli k letadlu obecně, případně teď konkrétně pro Hydrofoam (http://uscaero77.free.fr/_avion/hyfo/). Přečetl jsem různé články včetně několika tady:

viewtopic.php?p=136222
viewtopic.php?f=7&t=43304

a doporučení se velmi liší. Taky jsou to články z různé doby, takže je možné, že se třeba dostupné motory a další technika nějak posunuly. Chápu, že volba motoru závisí na použité vrtuli, použitém napájení, vzletové hmotnosti a samozřejmě požadovaných vlastnostech letadla. Rád bych se o tomto dozvěděl i něco obecně, ale narazil jsem třeba na tento článek, kde se píše, že návrh vrtule pro konkrétní letadlo je i tak z velké části pokus a omyl:

http://www.hooked-on-rc-airplanes.com/s ... llers.html

Teď konkrétně pro ten Hydrofoam, který bych z důvodu recyklace materiálu chtěl napájet s 3S/1300 mAh baterky, která váží cca 130 gramů. Jak dál postupovat? Předpokládal bych, že z tohoto se nějak odhadne vzletová hmotnost, z ní požadovaný výkon motoru (jak? ze síly nutné pro vertikální let?), pak se vezme rozměr vrtule (pro Hydrofoam je asi omezením průměr do 7" EDIT: tak ne, v návodu píšou 8x4.3) a co pak dál? Jak z toho spočítat stoupání vrtule a potřebné otáčky, a jak toto převést na typ motoru? Proč se u motorů uvádí jako první parametr KV, což ovlivňuje otáčky naprázdno, když přece ten motor naprázdno nepoběží? Někteří prodejci mají u motorů doporučenou vrtuli pro 2S a pro 3S, ale ne všude to je, a navíc to by snad podle parametrů motoru mělo jít i spočítat.

Pokud se ptám na něco, co tady v ucelené podobě bylo, tak se omlouvám a prosím jen o odkaz na předchozí diskusi. Na prvních pár kliků jsem nic takového nenašel. Budu vděčný jak za konkrétní odkazy, co použít pro Hydrofoam, tak i za nějaký teoretičtější popis, jak se k tomu dospělo. Díky!

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne úte 21.03.2017 14:15, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 5:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Něco je třeba tady - http://www.rcm.wbs.cz/Jak-na-to.html
Nevím jak moc tomu věřit, často se používá doporučený poměr W/kg (taky to tam je) pro daný typ (rekreační, akro, 3D, WWII, ....) éra.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 9:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
jyrry píše:
Něco je třeba tady - http://www.rcm.wbs.cz/Jak-na-to.html
Nevím jak moc tomu věřit, často se používá doporučený poměr W/kg (taky to tam je) pro daný typ (rekreační, akro, 3D, WWII, ....) éra.

Tohle je docela dobré, díky! Úplně teda nevím, kam zařadit Hydrofoam - mezi cvičná letadla? Ale zase když to srovnám se Sky Surferem, který drží ve vzduchu v podstatě sám o sobě, tak HF je zase věc, která bude ve vzduchu držená nejspíš z velké části jen motorem, a bez motoru bude padat dolů jako šutr. No nic, zkusím se tím prokousat, a třeba pošlu, k čemu jsem dospěl, jestli to bude vypadat rozumně.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 12:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Hmm, tak má to ještě nějaké rezervy:
Citace:
Příkon nutný k udržení letové hladiny:
Min. příkon [W] = 725 * Plošné zatížení [g/dm2] * Hmotnost [g]

Přičemž plošné zatížení se pohybuje v desítkách g/dm2 a hmotnost modelu ve stovkách gramů. Buďto je to celé blbě, nebo tam možná mají někde špatně jednotku.

Takový Hydrofoam má rozpětí 4 dm a délku 6 dm, pokud by z toho 50 % byla plocha vertikálního průmětu modelu, tak mám cca 12 dm2 plochy, pro cca 360g model (v návodu píšou 246 g, já chci mít větší baterku a tím nejspíš i těžší motor a regulátor, dávám si cca 110 g rezervu) to je nějakých 30 g/dm2 plošné zátěže. Podle výše uvedeného bych potřeboval motor o výkonu 725*30*360=7.83 MW :-). To abych s sebou vozil nějakou menší elektrárnu.

Přitom o kus výš píšou:
Citace:
Měrný příkon potřebný:
pro start ze země 65-110 W/kg

Pokud předpokládám, že příkon potřebný pro udržení letové hladiny bude menší než příkon pro start ze země, tak pro 360g model a 110 W/kg dostávám 110*0.36 = cca 40 W.

Co jsem přehlédl?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 13:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Protože potřebuješ něco jako rezerva výkonu.
Tento model od oka podle parametrů v návodu motor 40-50g třídy axi 2208 až 2212 pro přemotorování.Kv kolem 1300.
Ale jak k tomu dojít výpočtem netuším.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 13:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
S tou rezervou výkonu jsem to nepochopil. Jakože není pravda moje tvrzení, že pro start ze země potřebuješ větší výkon, než pro udržení vodorovného letu?

Ale jinak tvůj odhad je nejspíš blízko. Já jsem našel tenhle web, kde mají specifikace motorů konkrétního výrobce (ale tipoval bych, že u ostatních se stejnými rozměry a vinutím to nemůže být o moc jiné), a dokonce jsou tam uvedené příkony a tah v kombinaci s určitými typy vrtulí:

http://www.batteryheatedclothing.com/pa ... -data.html

(nezkoumal jsem, jak se v tom vyhledává, stačilo mi v URL přepsat 2208 třeba na 2212, případně 17t na 13t nebo 10t). Tak jsem si řekl, že konkrétně ten výše odkazovaný s vrtulí 8x4 na 11 V to bude mít tah skoro 500 g, čili s rezervou víc než je hmotnost modelu (znamená tohle, že pak model je schopen vertikálního letu/visení?) A výkonově 79 W, proud 7.3 A, což je nejspíš dostačující (možná i přespříliš). Čína se nejspíš nebude lišit víc než o nějaké jednotky procent, maximálně desítku nebo dvě. Co si myslíte třeba o tomto 2208/1100KV/17t?

http://www.ebay.com/itm/182310516011

Je tam na konci tabulka s měřením pro vrtuli 9x5, v zásadě to souhlasí s výše uvedeným (na 11.1 V je 10.8 A odběr, 610 g tah, 110 W příkon). Píšou 2S-4S, tak snad to nebude mít pro provoz na 3S úplně tenké dráty :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 14:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Podle zvolené vrtule bude schopen vertikálního stoupání případně i visení.
Rezerva výkonu je pro možnost dostat se na motor z krizovek.
Když jsem trápil malé spalovaky byl výkon pro start stoupání ,ale třeba po větru klesal.
Hodně záleží na vrtulí 3D nezalétá ani s brutálním výkonem a vrtulí 5/5....

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 18:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Dle mého názoru to moc pitváš a děláš z toho velkou vědu. Dej tam motor odpovídající letové váze a i stylu létání. Vrtule stejně vyzkoušíš alespoň dvě.

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 21:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
rampa_mckvak píše:
Dle mého názoru to moc pitváš a děláš z toho velkou vědu. Dej tam motor odpovídající letové váze a i stylu létání. Vrtule stejně vyzkoušíš alespoň dvě.

Mno, to se to řekne. Jenže když jsem psal první příspěvek tohoto vlákna, tak jsem netušil ani co odpovídá letové váze, natož stylu létání. A ty vrtule - právě bych se pokud možno chtěl vyhnout zklamání. Až budu mít postavený desátý model, budu mít tolik zkušeností, abych věděl například, že aktuální problém v chování modelu je způsobený nevhodnou vrtulí a ne cojávím výchylkama nebo něčím ještě jiným. U prvního modelu chci mít pokud možno všechno aspoň přibližně správně zvolené.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 22:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
U prvních modelů je vhodné kopírovat fungující řešení a doladit si po seznámení.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 22:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nedokážu posoudit tvoje schopnosti, ale nevím, jestli je Hydrofoam zrovna vhodný jako první model. Uvědom si, že je to jen úzká placka, která létá, dá se říct, jen díky přemotorování a stranově je hodně nestabilní. Tím spíš bych se držel ověřeného osazení pohonu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 23:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak diskusi jestli mám stavět Hydrofoam nebo něco jiného bych tady nechtěl. V krátkosti přehled důvodů (ale opravdu to není téma tohoto vlákna):

Jako model na učení se létat mám Sky Surfera. Chtěl bych teď něco postavit, a to něco, co je hodně jiného. Sky Surfer vyžaduje obrovský prostor na létání i na přistání, na druhou stranu jde pustit páky a třeba popojít o pár metrů jinam, aniž by letadlo spadlo. K tomu se přidává to, že dítě chtělo něco na vodu (ideálně teda RC ponorku, ale na to nemám v okolí žádnou dostatečně průhlednou vodu ... :-). Tak jsem se rozhodl to zkombinovat. Ano, jsem připraven na to, že to bude o dost neklidnější než ten Sky Surfer. Ze začátku to klidně budu používat jako člun :-).

@kornutek: proč se nedržet fungujícího řešení: ten návod v úvodním příspěvku je z roku 2005, čili bratru 12 let starý. Jednak nejsem schopen převést použitý motor na něco aktuálního, a jednak se možná i vývoj někam posunul (kvalita magnetů, dostupnost silnějších motorů, kdoví co ještě). Takže má smysl uvažovat o nějakých modifikacích směrem k věcem dostupným v současnosti.

Tož tak.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 21.03.2017 23:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Dobře už mlčím. Jen mě zarazil ten výrok "první model". :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: pát 24.03.2017 14:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Já mám ten HF doma. A pokud se učíš létat se Skysuferem, tak moje rada zní - na HF prozatím zapomeň. To je opravdu nestabilní a zlobivá mrcha a je třeba jistých zkušeností aby to člověk úspěšně zalétal a pak létal. Stavěli jsme dva simultánně s kamarádem .Kamarád není ještě žádný pilotní expert ale zvládá akrobacii s EPP poletuchou zcela bezpečně, tak ten svůj rozbil na kaši hned při prvním letu. To jenom jako poznámka ke Tvému výroku že si sám rozhodneš co budeš stavět. Na to máš samozřejmě plné právo ,to bych si nedovolil zpochybňovat, jenom se snažím poradit abys to nestavěl kvůli 5 sec letu. Protože když s tím škrábneš, je to na trsátka , opravitelnost špatná. Aby to slušně létalo, musí to být především lehké ! jinak to bude startovat i přistávat na vysoké rychlosti a velmi reálně hrozí ty trsátka ještě než se odlepíš když nebude fakt dobrý terén a bude to padat do různých pádů dříve, než by bylo vhodné. Motor tam mám cca 30g, Kv 1500 a vrtuli 6 palců. Létat se s tím dá, žádný velký požitek to není a baterku tam vozím 3s500 až 800 i když mám doma hromadu 3s1300. S tou je to už moc těžké. Určitě tam dej třetí směrovku doprostřed, jinak to na malé rychlosti na zemi nebo jakémkoli jiném povrchu nechce zatáčet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh BLDC motoru + vrtule
PříspěvekNapsal: úte 25.04.2017 7:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
@troll: díky za zkušenosti. Hmm, prostřední směrovku už jsem prošvihl. Přemýšlím, jestli by tam ještě šla napasovat. Ještě mě zajímá - máš tam ten sklon motoru o pár stupňů dovrchu, jak je v tomto článku? http://uscaero77.free.fr/_avion/hyfo/ Já jsem to tak udělal (opravdu jen pár stupňů od vodorovné roviny, osa motoru zhruba o centimetr nad úrovní kabiny), ale "nasucho" na zemi mi přijde, že ta osa měla být zvednutá ještě víc, aby směřovala víc k těžišti. Takto když na zemi pustím motor, tak to má tendenci zvedat zadek od země.

A jakou máš tak vzletovou hmotnost?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz