Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 20:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Dávám dohromady malé monokřídlo (800mm) a mám problém s vibrací vrtule, respektive s vyvážením. Na minimotorku 1404 2900KV je gumičkový unašeč, vrtule 5030 (všechno Čína). Zatím jsem to zkoušel jen v ruce, ale po překročení 30-ti % plynu to začne dost vibrovat. Vyvažovátko mám od MP Jet, ale vrtulka je tak malá a lehoučká, že v ruce to nic nedělá. Nemám zkušenost s gumičkovými unašeči, tak nevím, jestli vibrace nemůže způsobovat unašeč, nebo špatně upevněná vrtule. Tu jsem zkoušel oboustranně, když jsem jí dal do tlačného postavení (jak má být) neseděla dobře na unašeči, když jsem ji otočil sedí dobře, ale je obráceně (tažně). Každopádně vibrace byly v obou polohách. Teoreticky může vibrovat i motor sám, jen nevím jak to zjistit. Tak prosím zkušené o radu jak postupovat. Díky.
Přikládám fotky
Příloha:
P1000857.jpg
P1000857.jpg
[ 62.55 KiB | Zobrazeno 3095 krát ]


Příloha:
P1000858.jpg
P1000858.jpg
[ 116.08 KiB | Zobrazeno 3095 krát ]



PS: Je možné, že by bratr číňan dal k letadlu tažnou vrtuli místo tlačné?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 21:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Rozlisovat mezi tlacnou/ taznou nebude, ono to nema v dnešní době stridaku cenu. A zkoušel ses dostat pres těch 30%? Ono se může stát že jsi trefil zrovna tzv. kriticke otacky


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 21:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
A.I.F píše:
... Zatím jsem to zkoušel jen v ruce...

Tak to namontuj na křídlo a dej plný plyn. Mám něco podobného a vibrace neřeším, nejsou respektive nestojí za řešení.
Tedy pokud máš unašeč se správným průměrem vzhledem k vrtuli...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 22:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
blesk: Vrtule není symetrická, teď je vlastně "náběžkou" dozadu. Sice to asi fungovat bude, ale výkonem si nejsem úplně jistý. Vrtule má na správné straně v tlačné pozici zapuštění (foto 1), díky kterému nedosedne na unašeč, protože se opře o šrouby a houpe se na nich. Zkoušel jsem i otočit unašeč, jestli jsem ho nedal špatně, ale druhá strana nesedí, necentruje vrtuli, takže to mám asi dobře. V opačné poloze (foto 2) je tam jen zdrsněná nezapuštěná plocha a vrtule sedí dobře. Asi v první fázi opatrně odbrousím okraje v místě šroubů, aby si sedla tam kam má.

jyrry: To určitě udělám, teď mám ale nalakovanou teprve druhou vrstvu jediných dřevěných částí, takže nejdřív zítra večer. Je mi jasné, že v ruce to není ono. Mělo by smysl dát pevný unašeč? Nebo je to spíš na škodu? Přeci jen ta gumička to při přistání tak trochu jistí, že?

Foto 1
Příloha:
P1000859.jpg
P1000859.jpg
[ 67.02 KiB | Zobrazeno 2965 krát ]



Foto 2
Příloha:
P1000861.jpg
P1000861.jpg
[ 77.3 KiB | Zobrazeno 2965 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 23:26 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Jak napsal, tak udělal. Příruba probroušena, vrtule, zdá se, sedí, takže dolakovat, slepit dohromady a vyzkoušet. Jsem zvědavý, doufám, že to nerozloží éro ještě před startem :lol:
Vybroušeno...
Příloha:
P1000863.jpg
P1000863.jpg
[ 47.58 KiB | Zobrazeno 2915 krát ]


A namontováno.
Příloha:
P1000864.jpg
P1000864.jpg
[ 45.98 KiB | Zobrazeno 2915 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 1:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ahoj, či je vrtuľa tlačná alebo ťažná, musí mať rovnakú polohu a smer otáčania. Raz tlačí motor, raz ho ťahá.
Aj na gumičkovom unášači ju musíš dobre vystrediť, ak treba krúžkom. Gumička nesmie byť mäkká, používali sme dve, a tým sa zvýšila aj bezpečnosť pri pretrhnutí.
Vrtule (aj také malé) musíš vyvažovať "pozdĺžne" aj "priečne". Vyvažovačka medzi prstami nestačí. Potrebuješ ROVNÚ osku na žiletkách, alebo lepšie osku s OSTRÝM hrotom medzi magnetmi
Příloha:
vyvazovacka-le.jpg
vyvazovacka-le.jpg
[ 30.67 KiB | Zobrazeno 2887 krát ]

- na magnete je len ostrý koniec osky. Okrem toho skontroluj, či má vrtuľa rovnako dlhé ramená, a či neopisuje "osmičku" ako zle vycentrované koleso na bicykli (upevníš na pevný čap, otáčaš, pozoruješ).
Pri kV 2900 krát x článkov to zrejme dá slušné otáčky.
A posledná poznámka: pri takých vysokých otáčkach môže s tým zamávať aj malá vôľa v ložiskách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 10:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
A.I.F píše:
... Přeci jen ta gumička to při přistání tak trochu
jistí...

Jojo, tyhle GWS vrtule jsou choulostive, ochotne se to lame tesne u stredu, neni tam zadny plynuly prechod. Je to spotrebak.
Vyvazovani u takhle malych (pod 8") vubec neprozivam, jen u tech chinakopií to nekdy je nutne ale takove radsi zahodim, pri jejich cene...
Gumicku mam docela vytahanou ale v tlacnem provedeni se vrtule k unaseci pritiskne pri letu tak to nevadi.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 10:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
já jsem tam "narval" tu co k tomu dodali, skoro to nešlo, ale po několika sundání a nandání už asi taky povolila, nebo že by grif? :D
Asi koupím pár vrtulek místo téhle a do rezervy, máš nějaký tip jaké?
Až se budu nudit zkusím ještě udělat nožový podstavec pod vyvažovací hřídelku, jestli bych tu vrtulku nedokázal dovážit, ale je to taková titěra (celá váží 1,85gr), že nevím jestli to vůbec půjde. V návodech a videích se dovažují velké vrtule, i konstrukčně zcela jinde, nevím jestli je nějaký speciální postup na prcky.

Tak jsem trochu zagůůglil a zjistil jsem, že vrtule 5x3 (5030) je asi výhradně pro multirotory, takže asi jiná varianta než gws není, co?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 12:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
GWS (nejen) tyhle vrtule vyrábí už od dob kdy se ještě nevědělo že nějaké multirotory vůbec budou a že se tak rozlezou.
Alternativy jsou, na 800mm samokřídlo jde i vrtule 6/3 i pro tento motor, předpokládám že tam budeš mít dvojčlánek LiPol.
Ty "multirotorní" půjdou použít také, rozdíl nebude takový aby to s nějakou neletělo.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 14:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Je fakt, že tyhle křídla by asi lítali i na klacek od nanuku :lol:
Jinak, protože jsem hračička, jsem tu vrtuli dovážil. Hodil jsem to na žiletky, těžší strana byla ta s odlitým popisem, takže jsem ho odbrousil/vyleštil, aby mi nedělal turbulence :lol: a pak jsem bral ze zadní strany, "škrábal" jsem brusnou 240-kou, pak jsem to rozjel 800-kou a vyleštil 2000-kou, číňan by čuměl :D
Teď jdu dát finální lak motorové krabici, ale asi to nechám pořádně proschnout a na křídlo to nalepím až zítra. Každopádně dám vědět jak dopadl test na křídle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 14:54 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
ujovko píše:
... alebo lepšie osku s OSTRÝM hrotom medzi magnetmi ....

TOhle je dle mě poněkud nevhodné použití magnetů z HDD. Podívej se kde jsou na nich póly. Dle mojí zkušenosti jsou lepší obyčejné magnety z papírnictví.
Jinak o vyvažovačce je zde speciální vlákno: viewtopic.php?f=18&t=58271&p=981454#p981454


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 21:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Nemám s tými magnetmi žiadny problém.
Příloha:
DSC_0365.JPG
DSC_0365.JPG
[ 187.06 KiB | Zobrazeno 2537 krát ]


Sú dosť silné na to, aby pravá strana osky "visela" vo vzduchu (aj s tou vrtuľou na obrázku vyššie).
Vyvažovačka sa usídli tam, kde ju magnetické sily poženú. Magnety sa dajú posúvať, držia len magnetickou silou na krátkych skrutkách cez Lego.
Ľavý koniec osky má malý hrot (ako keď sa odpichuje na sústruhu), takže celá zostava visí na bode s priemerom cca 0.2mm.
Vyvažujem s ňou vrtule 5-6" do koptéry (2300kV x 4S) a zvládne aj dováženie kúskom hustého sekunďáku:
Příloha:
DSC_0364.JPG
DSC_0364.JPG
[ 161.22 KiB | Zobrazeno 2537 krát ]



Přílohy:
DSC_0365.JPG
DSC_0365.JPG
[ 187.06 KiB | Zobrazeno 2537 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: pát 21.04.2017 10:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
VÍTĚZSTVÍ :D Po vyvážení žádné vibrace ani na plný plyn. Díky za rady a připomínky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: pát 21.04.2017 11:00 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
ujovko píše:
Nemám s tými magnetmi žiadny problém.....

Nepřemlouvám tě. Moje zkušenost pro nutnost vyvažování vrtulí 4,7palce pro příkon 1200W je jiná.
Větší vrtule se vyvažují spíše lépe.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak odstranit vibraci malé vrtule
PříspěvekNapsal: pát 21.04.2017 11:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.11.2014
Příspěvky: 40
Když jste u těch magnetů budu si ji dělat taky. Musím jen udělat magnetickou osu, mám ji od MP, nerez, nebo chromovaná mosaz, prostě nemagnetuje. Chci se zeptat na tři věci:
a) musí být stojan velký aby se vrtule mohla protočit, nebo je to jen kvůli pohodlnějšímu přetáčení o 180°?
b) už několikrát jsem četl, že je nutné vyvažovat podélně i příčně, asi se to týká hlavně větších a těžších vrtulí, a mě není jasné, jak se to příčné vyvažování provádí.
c) je mi jedno z jakého materiálu stojan udělám, má opravdu vliv když je z magnetického materiálu? Opět jsem někde četl o uzavřeném magnetickém okruhu...
Předem díky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz