Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 10:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Díky. 8)
Tak vidíš, opravdu je tam víc než polovina toluenu a pak jiné složky, ale acetonu tam dokonce není ani kapka. :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 11:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ve starém nitroředidlu C6000, ale určitě aceton býval, ale receptůry se postupně změnily. Kanagom už taky není to co býval. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 12:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
To je pravda, výrobci receptury mění a bez jakéhokoli upozornění. :( Pokud se nátěr používá dle deklarovaného účelu a v kombinaci s jejich dalšími systémovými materiály, tak většinou problém není - to samozřejmě výrobce testuje. Ale v naší modelářské branži tomu tak většinou není, stavba modelů je často nekonečný řetěz improvizací :lol: Pak se ale někdy stává, že to co fungovalo včera, dnes nefunguje a často přináší přímo katastrofální následky.

Onehdy jsem sháněl lak proti palivu.
Kdysi před 30 lety jsem měl flašku nábytkářského PU laku, který mi po všech stránkách vyhovoval. Byl čirý, lesklý, dobře se roztékal po povrchu, takže se dal nanášet i štětcem bez toho aby vznikaly šmouhy a dělal velmi tenký film, a byl dostatečně časově stálý a taky pružný (netříštil se jako některé tehdejší parketové laky, např svinstvo zvané Parketolit). A navíc nerozleptával podkladové celoxové barvy.
Po své 25-leté pauze jsem se podíl po něčem podobném a našel Profilak - lesklý PU lak na korkové podlahy. Koupil jsem kilovku, vyzkoušel při opravě starého modelu PONY a výsledek byl vynikající, fakticky téměř ekvivalent toho, co jsem měl kdysi. Jenže po 4 letech mi obsah té kilovky (asi 3/4) zgelovatěl a musel jsem ho vyhodit. Ale nic, šel jsem do toho samého onbchodu a koupil nové balení (ten samý typ jen s trochu jiným grafickým dizajnem etikety), podle prodejce však určitě to samé. Jenže, hned při první aplikaci tohoto inovovaného laku na celoxové nátěry se ukázalo, že to není to samé. Ačkoli podkladové vrstvy byly dokonale proschlé, tak celý povrch PU laku přes noc vybublal do množství mikroskopických bublinek. Jakoby nějak reagoval s těmi podkladovými Celoxovými barvami a laky a uvolňoval přitom nějaké výpary, které se však nemohly odvětrat ven a zůstali pod zaschlou krustou.
Kduž jsem se o tom bavil v tom obchodětak mi majitel řekl, že je to naprosto normální, že výrobce pozmění recepturu a něco funguje jinak. Pokud by to dělalo problémy při nátěru korkových podlah - tak to by byl důvod k reklamaci, ale jinak výrobce za nic neručí. :( Zatím nevím, čím bych ten lak nahradil.
Mohu ho aspoň používat tam, kde celox barvy nejsou, třeba pro natíráni zabíhacích a startovacích stojanů na motory či na modely, start-boxů, vnitřků trupu kolem lože a nádrže, a zakončení nažehlovací fólie, kde to může přijít do kontaktu s palivem. Ale krom dvousložkového Epolexu nemám nic proti palivu, co by se mohlo natřít na celoxový podklad. Jen ten Epolex jsem neměl nikdy v lásce - jednak nepříjemný zápach, nutnost míchání 2 složek (tedy i vážení-odměřování dílů) a navíc byl vždy mírně nažloutlý, což PU není.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: pát 11.11.2016 19:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.10.2012
Příspěvky: 169
Bydliště: Ostrava
Obrázky: 0
Na lodičku a její balzové části jsem zkoušel klasický lodní lak a výsledek dobrý i po dvou letech, dokonce je to i pružné. Bohužel lak sám o sobě je poměrně dost hustý a odvahu to ředit jsem nenašel.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 12.11.2016 4:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
presne takto mi vybublala dokonale preschnita farba na jednom trupe po strieknuti lakom. Cely nater som musel zhadzovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 12.11.2016 16:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Vlado...jen takový tip. http://www.dumbarev.cz/products/9-polyurethane_varnish
Jako ředidlo je tam lakový benzin takže s nitrem pod sebou to nehne.Možná to bude vhodná nárada.Když bude čas můžu v práci udělat zkoušku.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 12.11.2016 16:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
automet píše:
Barvínek - čím si to nakoniec nalakoval, aký je výsledok, nárast hmotnosti, prípadne zmena letových vlastností?


Taky by mě zajímal výsledek.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 18.03.2017 14:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý den, ať nemusím zakládat nové téma. Koupil jsem nitrolak v obchodě PVMODEL značky Nitrocoat. Je tam uvedeno, že se ředí nějakým speciálním ředidlem. Jde použít i nějaké normální ředidlo třeba C6000 apod.? Sice je lak dost řídký, ale první vrstva se má dělat ředěným lakem, ne? Alespon co jsem tak četl na netu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 18.03.2017 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nejjistější by asi bylo najít technický list toho speciálního ředidla (neuved si jaké) a porovnat složení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 18.03.2017 15:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Na plechovce je napsané Nitrocoat Thinner N- ředidlo N. V e-shopech mívají napsané ředidlo do nitrocoat laků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 18.03.2017 15:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Někde by k němu měl existovat technický list. Musíš hledat. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 18.03.2017 16:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Vím jak to v dnešní době chodí. Kolikrát člověk koupí nějakou barvu, na ní je napsáno že je potřeba nějaké speciální ředidlo a ve výsledku člověk zjistí, že je to třeba klasický toluen, např. Zkusím ještě pohledat. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 18.03.2017 17:28 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Na nitrolak úplně v klidu použij C6000 nebo čistý aceton, žádnou vědu v tom nehledej.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 18.03.2017 17:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já ten Nitrocoat kdysi koupil lepicí a proti C1107 se mi s ním dělalo podstatně hůř. Strašně rychle zasychal na povrchu. Od té doby se válí ve skříni. S tím ředěním C6000, nebo acetonem, to stačí vyzkoušet na vzorku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lak na balzu
PříspěvekNapsal: sob 18.03.2017 18:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Doma mám ještě ve sklence lepící C1107 250g, ale už je staršího data. Nevím přesně, ale nějaké 90. léta když jsem jako menší klučina dělal různé gumáčky a házedla.
A ten nový lak vyzkouším. Poradil mi už i zdejší modelářský GURU, že mám použít čistý aceton. Tak zkusím někde v barvách lacích pohledat a vyzkouším.
Děkuji za rady.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz