Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2017 15:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Kolem serva omotám užší maskovací malířskou páskou. Její lepidlo moc nedrží, tady to dostačuje a jde to pak případně dobře dolů. Vsadím servo na místo a pak podle možnosti použiji tavnou pistoli, UHU-Por a někdy i vteřiňák. Když servo přežije model, jde vše dobře očistit. Pokud je to obráceně, není problém servo nahradit novým. Do konstrukčních modelů dělám rámečky, hranolky a jinší držáčky, no a servo přišroubuji ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2017 17:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Serva jsem vždy lepil pětiminuťákem zahuštěným mikrobalony. Poslední dobou je jenom šroubuju na překližkové rámečky. 8mm silné serva se vejdou téměř všude.

Příloha:
11.jpg
11.jpg
[ 67.48 KiB | Zobrazeno 2439 krát ]


_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2017 18:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
To je super, takhle vypadá čistá práce. :wink: Rámečky si děláš sám?

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: sob 25.02.2017 18:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Nechávám si je frézovat.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 0:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2009
Příspěvky: 309
Bydliště: LMK Chotěboř
Já si myslím, že rámečky do XPS krovek je pěkná blbost. Do dutých kompozitů se nad tím ještě dá uvažovat. Největší problém u XPS křídel je, že se dírou pro serva oslabí zrovna v tom nejvíc náchylným místě. Proto musí servo nahradit vzniklou díru. Takže je nejlepší vyříznou o chlup menší díru a to servo tam třeba s pětiminuťákem namáčknout. Pětiminuťák dávám jen po obvodu, kde se to dá případně skalpelem oříznout a servo vyndat. Určitě ho nelepím na horní potah. U serva stačí přelepit spáry izolepou aby se nedostal epoxid na zuby. Parádní je i ta smršťovačka :-)

_________________
RCgliders.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 5:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
onca píše:
Já si myslím, že rámečky do XPS krovek je pěkná blbost. ...

A myslíš že ten rámeček to nevyztuží? I v místech kde ty to oblemcat epoxidem prostě nemůžeš (výstupní hřídel, čouhající motor)? Zkus si ten obrázek lépe prohlédnout.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 8:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Souhlasím s Ondrou, nevyztuží. Je to o konstrukci a skladbě materiálu u XPS křídel.

U XPS křídel, udělat jak popsal Ondra. Má s tím dost zkušeností.
U Dutých kompozitů proč ne, ale zbytečně se zvedá váha. Odhaduji ten rámeček na 3-4g + šroubky cca 1g. Když to sečtu tak jsem + 8-10g zbytečně těžší. A to je u F3K už sakra znát.

U dutých křídel již dlouhé roky používám smršťovačku a následné zalepení 5ti min. epoxy. Může to mít jeden problém, při vystavení křídla vyšší teplotě ( nechané na sluníčku, z nějakého důvodu vyšší odběr serva a jeho zahřátí ) se smršťovačka povolí. Bohaté zkušenosti s tím mají v jižních zemích. Obvzlášt mě na to upozorňoval Roy Dor z Izraele. Ten lepí servo na tvrdo ( bez jakéhokoliv olepení atd. ) do křídla.

Bohužel stejný problém může být i u olepení páskou, kdy může dojít díky teplu k roztečení lepidla na pásce.

No a jak předejít případné nutné výměně serva? ( nemusím řešit jak servo pro případnou výměnu vydělám ) Jednoduše použít kvalitní = bohužel i dražší. Volit takové, které zvládnou vyšší zatížení, protože následně pojedou pro ně v lehčím režimu. ( nezahřívají se tolik ) atd. atd.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 8:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
Díky všem za rady, rozhodl jsem se že to udělám následovně:

Servo přilepím "natvrdo" bez jakékoliv mezivrstvy (smršťovacčka, páska) jen za bočnice epoxidem. K hornímu potahu lepit nebudu.

Tím bych měl docílit:
1. Dostatečně pevného uchycení serva
2. Zpevnění narušeného potahu
3. Relativně slušné demontovatelnosti v případě, že servo odejde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 10:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Ty jo 10g? 8O
Musel jsem to jít zvážit. To by moje letadla měla 500g+. A přitom mají +/- 300g.
Je to 2x1,7g je celkem 3,4. Mi za pohodlnost montáže-demontáže a hezké provedení nepřipadá moc. Běžně projedeš na důležitějších místech mnohem víc.

Příloha:
ramecek.jpg
ramecek.jpg
[ 60.52 KiB | Zobrazeno 2246 krát ]


_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Naposledy upravil Golfista dne úte 28.02.2017 10:30, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 10:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
A jak psal Jyrry. Ten rámeček v místě přilepení opravdu nehorázně vyztuží balzový potah, ke kterému je přilepený.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 12:20 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 192
Bydliště: Plzen
Zatim se mi nejvic osvedcilo to, co delaji hazedlari: Zasmrstit a prilepit jenom ke dnu silikonem FoamCure. Kdyz se musi vyjmout, napred se da zkusit primerena sila. Kdyz nestaci, rozrizne se paska a servo se vyjme. Pak se s paskou uz poperem.
Kdyz jsem servo obtocil papirovou paskou, to jsem si dal. Paska drzi na bocich a nechce se pustit.
Pro jeste vetsi jistotu se muze servo zamontovat tak, aby horni strana byla zaroven s kridlem. Pak prilepi k servu krytku a tu ke kridlu uz jen izolepou.
Pokud je misto kolem serva, da vlepit jen uzky ramecek, ktery drzi servo v pozici a servo vlepit ke dnu silikonem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 14:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
horejsi píše:
Kdyz jsem servo obtocil papirovou paskou, to jsem si dal. Paska drzi na bocich a nechce se pustit..

Tu taky dávám do poliše, EPP, apod., abych neměl servo od lepidel. Když chci servo vytáhnout, obříznu kolem serva skalpelem a jde to. Pak strhnu pásku a pokud je servo v háji, tak ho vyhazuji i s páskou ...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 16:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2009
Příspěvky: 309
Bydliště: LMK Chotěboř
Příloha:
servo v křídle bez rámečku 2.jpg
servo v křídle bez rámečku 2.jpg
[ 21.69 KiB | Zobrazeno 2178 krát ]

Příloha:
servo v křídle s rámečkem 2.jpg
servo v křídle s rámečkem 2.jpg
[ 27.48 KiB | Zobrazeno 2178 krát ]

Golfista píše:
A jak psal Jyrry. Ten rámeček v místě přilepení opravdu nehorázně vyztuží balzový potah, ke kterému je přilepený.

Jenže tohle křídlo, na které byl dotaz, má na povrchu 2x 25 g sklo. Asi píšete o konstrukčním křídle.

Na obrázku je vidět kolik místa je kolem serva, když je tam rámeček. Boční plochy XPS se nemají o co opřít a hrozí provalení křídla při hodu.

_________________
RCgliders.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 16:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
Nalepiť natvrdo a neriešiť. Kvalitné servo prežije model :D


Přílohy:
model_gal41139.jpg
model_gal41139.jpg
[ 370.62 KiB | Zobrazeno 2174 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak připevnit serva do křídla
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2017 19:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 13.5.2006
Příspěvky: 691
Bydliště: Zlín
Obrázky: 8
Golfista píše:
Ty jo 10g? 8O
Musel jsem to jít zvážit. To by moje letadla měla 500g+. A přitom mají +/- 300g.
Je to 2x1,7g je celkem 3,4. Mi za pohodlnost montáže-demontáže a hezké provedení nepřipadá moc. Běžně projedeš na důležitějších místech mnohem víc.

Příloha:
ramecek.jpg


V první řadě nemám potřebu poměřovat kdo umí líp atd. Níže uvádím pár vlastních zkušeností. F3Kček jsem osazoval 20-30 ks. Z mého pohledu je F3K takové F1 v modelařině. Špičkové stroje musí být pevné ( musí zvládnout hody do 80-100m a to jen technikou nejde ) a přitom lehké. ( letová váha u špičkových strojů je dnes pod 220 g. Jsem přesvědčen, že pro spoustu lidí je to velmi oblíbená kategorie ( pohyb, získání umu lítat v termice, různost úloh atd. ), přesto je potřeba si uvědomit, že sice jde lítat s domací výrobou osazenou D60 a D47. Propast je ale obrovská ve chvíli kdy si vyzkoušíš éro zavřené do formy a osazené servy KST08, nebo MKS. S domací výrobou jsi váhově, když jsi dobrý tak někde +290g. Kompozit z formy osazen špičkovými komponenty 220g. Čím se jednodušeji chytneš v termice je myslím jasné.

1. cituješ, že to nehorázně zvýší pevnost balzového potahu, přitom se bavíme o XPS křídle
2. Tvůj rámeček je zbytečně veliký, otvorem pro servo u dutého křídla to neprotáhneš. Zmenšit lze ze strany páky serva. Potom doporučuji podlepit rámeček 0,4 mm překližkou. Když to neuděláš, tak si koleduješ proboření křídla ( vzhledová vada ) při namontování serva. Rámečky používám, ale do jiných ér než je F3K.
3. Uváděl jsem 8-10 g, za tím si stojím ( vlastní zkušenost ) K tomu co uvádíš si musíš ještě připočíst Epoxy, kterým zalepíš rámeček do dutého křídla. Dnes je obvyklá letovka 250-260g. Extrém je lehouš 220 g. ( výrobci dnes umí i lehčí ) Určitě si zvládneš spočítat zbytečné % navýšení váhy.
4. Dej si práci a zkus vyříznout otvor pro servo v XPS a ze spodu nalaminuj 2x 25g sklo. Udělej test s dírou na těsno pro servo a s tvým rámečkem. Poděl se o zjištění, jaké bude vím, ale není nad vlastní zkušenost. Ondra Ti to pěkně nakreslil, již z toho je zřejmé co bude pevnější.
5. pěknou fotku zalepeného serva dal PeePoTN, absolutně souhlasím i s prohlášením, že kvalitní servo přežije model.
6. několikrát bylo zmíněno, že se nedoporučuje lepit servo k hornímu ( si je to myšleno tak, že máš otočené křídlo při montáži, potom beru, že je to horní strana ) Jsem opačného názoru, servo je nutné zalepit jak k hornímu, tak spodnímu potahu. Opět pokud chce někdo vyzkoušet, zalepte servo jen k jednomu potahu a vyzkoušejte co dělá s křídlem zablokované servo na klapce. To samé opakujte při zalepení k druhému potahu.
7. F3K si zaslouží kvalitní serva, radost s lítání absolutně rozdílná, hlavně když máš možnost lítat a porovnávat s někým. Když použiješ kvalitní serva, zalepíš na tvrdo a již nikdy nic neřešíš. Serva přežijou model.

K osazení by se dalo rozepsat ještě detailněji, ale toto vlákno je o tom jak zalepit serva do křídla.

Marcel


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz