Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 14:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Nemáte někdo zkušenost s tím, jak drží laminát na ABS? Potřebuji slepit prasklinu (cca 15-20 cm dlouhou) ve skořepinovém kufru, materiál je (tedy alespoň podle popisu u kufru) ABS. Lepidla na ABS jsem našel, ale protože ta skořepina je samozřejmě tenká (a tím pádem je malá styčná plocha lepeného spoje), chtěl bych z rubové strany spoj přelaminovat.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 14:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Obávám se, že držet to bude spíš symbolicky. Epoxidem obecně plasty moc lepit nelze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 14:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.1.2012
Příspěvky: 1212
Bydliště: Praha
Zdravím,
co tu trhlinu přeplátovat z obou stran folií (deskou) z nějakého snadno lepitelného plastu? Např. PSH, ABS, Durofol a našlo by se toho asi víc. A lepit to vteřiňákem.

_________________
Benzín.heli vl. konstrukce, mot. G290RC, Spirit; heli 120 vl.konstr.; hk250(MD500); Sniper, Spirit


Naposledy upravil pavel123 dne čtv 09.02.2017 14:38, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 14:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Tak jsem v mezičase ještě trochu pátral. A našel jsem na stránkách výrobce Letoxitu, firmy 5M, že jejich lepidla jsou vhodná i pro lepení ABS:
http://www.5m.cz/cz/epoxidova-lepidla/
Takže jsem nelenil a zavolal tam, jestli to platí i pro laminační pryskyřice-Letoxit PR102 spousta z nás používá pro laminaci. Obchoďák to nevěděl, ale slíbil zjistit a poslat info. Až budu vědět víc, dám vědět.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 14:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
osobne bych vytisknul zaplatu z ABS (nebo vystrihnul z nejake ABS tabulky), rozpustil trochu abs v malem mnozstvi acetonu, prasklinu zevnitr hodit do "V", vyplnit tim rozpustenym abs, nakydat okolo a poradne priplacnout zaplatu.

Aceton se odpari a zustane ABS - nalepta se to a je to skoro jako svarene.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 15:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Dostal jsem odpověď na můj dotaz v 5M:

"Po konzultaci s našimi vývojáři Vám bohužel nemohu nabídnout žádnou variantu z materiálů 5M. Epoxid by na ABS celkově špatně držel. S materiály, které prosytí tkaninu a ještě přilnou k ABS podkladu je v celku složitá věc.
Mám ovšem tip na lepidlo, který by vám mohl pomoct a slepit ABS velmi dobře. Pokud to je možné vzhledem k aplikaci a lepenému dílu, zkuste strukturní lepidla na bázi methylmethakrylátu. Běžně dostupné jsou např. Acralock nebo Plexus. Protože se jedná o poměrně agresivní materiály, kolega z vývoje doporučuje vybrat lepidlo s rychlejší reakcí – kratší dobou vytvrzení, aby nedošlo k „rozežrání“ ABS podkladu."

Takže varianta podlminování praskliny tkaninou padla.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 16:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Amper píše:
osobne bych vytisknul zaplatu z ABS (nebo vystrihnul z nejake ABS tabulky), rozpustil trochu abs v malem mnozstvi acetonu, prasklinu zevnitr hodit do "V", vyplnit tim rozpustenym abs, nakydat okolo a poradne priplacnout zaplatu.

Aceton se odpari a zustane ABS - nalepta se to a je to skoro jako svarene.


To vypadá jsko dobrý nápad. Problém je to, že prasklina je částečně v kulatém rohu kufru (to jsem zapomněl v prvním příspěvku napsat), takže bych záplatu potřeboval vytvarovat ve dvou osách. To se obávám, že se mi s destičkou z ABS nepovede. Cesta by byla opravdu třeba v tom tisku z ABS - nakreslit si ten tvar ve 3D a vytisknout ho. Ale to už se dostáváme k tomu, jestli ta práce s kreslením a tiskem je rentabilní (hlavně z časového hlediska). A to myslím není - sice nerad vyhazuju věci, které se dají opravit, ale tady asi zvítězí pragmatismus.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 16:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Na rovné části podložit páskem z ABS, na oblé části vyskládat s pásků ABS. Obě strany pořádně zdrsnit a lepit řídkým vteřiňákem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 16:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
kdyz vemes tabulku abs a nahrejes ho horkovzduskou tak se ti nepovede ho nacpat do toho rohu tak aby to vykopiroval ?

Navic bych na predni strane odvrtal dirku na konci praskliny (nebude pak mit tendece pokracovat po slepeni)

Idealni by bylo kdyby jsi mohl vycucnout nejak vzduch z pod toho materialu, vakuum udelane vysavacem by ti to mohlo natlacit do toho rohu.


Jinak sekundak lepi ABS dostatecne dobre. Ale v tomdle pripade bych opravdu radsi volil rozpustene ABS protoze muze lepe vyplnit mezery mezi zaplatou a kufrem.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 16:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Amper: No, zkusím si s tím pohrát. Když se nepovede, tak půjde kufr k popelnici.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 16:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Naprosto chapu, ja ted resil urvane kolecko. Nastesti jich cinani nepouzivaj tolik a tak me zachranil BG :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 19:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Plasty jsem slepil a prasklý tenký spoj pojistil zatavením ocelové sešívačkové spony , / dělal jsem si je dle potřeby i větší a tvarované z drátu 1- 2 mm.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 20:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
kope píše:

Takže varianta podlminování praskliny tkaninou padla.


proč?
použij skelnou tkaninu v kombinaci s doporučenými lepidly .
chce to vyzkoušet na nějakým kousku, ale prosycuji sklo nejen epoxidem :D .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 20:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Než to zahodíš, udělej to jak píše Amper. Kdysi jsme tak vyráběli z abs cedulí - krabičky. Z celude a acetonu lze udělat kaši a tou prosytit třeba textili a použít jako bandáž (i několik vrstev).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lepení ABS
PříspěvekNapsal: čtv 09.02.2017 22:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Osobně jsem lepil ABS lepidlem CA a drží. V kombinaci se záplatou podle Ampera (nahrát kousek a vytvarovat) + navrtání malých otvorů na konci praskliny (zalití lepidlem při opravě), by to mohlo stačit.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz