Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 16:47 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
Zdravím.
Po mnoha letech bych se rád vrátil k modelařině a vymyslel jsem si takovou věc. Postavím detailně propracovanou bitevní loď z 2.sv. války a bude umět i plout. tak jsem ji pořídil od Tamiye v měřítku 1:350, protože pěkně vleze do knihovny :). Délka trupu je 75cm. Se stavbou paluby to jde jak po másle, ale čím více pročítím internet co do pohonu, tím více zjišťuju, že o tom nic nevím a nechtěl bych postupovat formou pokus omyl, protže to není za pár korun. Prosím o pomoc jaké střeva použít na pohon této loďky. Rád bych použil všechny tři původní lodní šroubky a poháněl loďku jimi. Jen nevím, jestli se vůbec loďka hne z místa. Když tak bych je pak vyměnil za jiné, ale už to nebude ona věrná kopie. Taktéž bych rád zachoval obě původní kormidélka, ale zase je pak otázka, jestli se bude schopná otočit. To by se ale opět dalo potom vymenit za větší. Prosím jaký motorek, jaký regulátor, a řešit to s převodovkou a jedním motorkem kvůli váze? Dá někde koupit? Nebo ji mám vyrobit taky? Ozubených koleček doma mám hromadu...
Tuhle soupravu mám zapůjčenou od kamaráda který lítal s letadly. http://inzerce.modelbazar.cz/p/751040_1484408575.jpg Dočetl jsem se ale, že ji vlastně nemůžu použít, protože je na jiné frekvenci. A i kdybych se rozhodl ušetřit a použít, tak bych nemohl plout pozpátku, protože to ovládátko umí pouze dopředu. Takže z RC součástek vlastně nemám nic, takže budu shánět všechno.
takto nějak bych si to představoval: https://www.youtube.com/watch?v=T5HYbp40YmE
Díky za jakékoli rady.
PS: jsem z Ostravy. Kdyby mi někdo fakt chtěl pomoct třeba i osobně :)


Naposledy upravil Glatz dne úte 07.02.2017 19:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 19:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2004
Příspěvky: 403
Bydliště: Nový Jičín
Ahoj,
nejsem vysloveně lodičkář, ale sem tam zabrousím do jiných modelářských oborů,
co od modelu očekáváš? v ovládání? vpřed, vzad, doprava a doleva?, měla by stačit 4ch souprava, regulátor obousměrný, a servo pro ovládání kormidla, souprava by měla být buď na 2,4 GHz, nebo na 40 MHz, (35 MHz, rozhodně NE!!)
k inspiraci pro zástavbu pohonů do kitu stačí pohledat u bratra googla třeba:
http://www.wettringer-modellbauforum.de ... adID=45478

https://www.google.cz/search?q=umbau+ta ... GA#imgrc=_

většinou hledám inspiraci na německých fórech

kdyby bylo potřeba, písni SZ, osobní konzultace taky není problém

Ahoj

PS: pro inspiraci https://www.youtube.com/watch?v=cMRkqVuzHZU


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 19:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Mimo 35 mhz která je výhradně pro letecký provoz můžeš použít zbylé legální frekvence 27mhz, 40mhz,no těď už nejlépe 2,4ghz.
http://www.astramodel.cz/cz/katalog/reg ... -c126.html
Regly jen na ukázku.Motory ti moc neporadím možná velikost "280" 12v na přímo? no a na kormidlo,pokud by nezatáčela,se dá dát větší návlek na vodu a do vitríny jej zas sundat.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 19:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2004
Příspěvky: 403
Bydliště: Nový Jičín
Přehlídl jsem ten youtube odkaz, tak doplňuji:

ty motorky by mohly být cca 6 - 8 mm co se používají v malých vrtulníčkách a kopterkách nejlépe vybrat z rozbité hračky, jako ND jsou neskutečně drahé

regulátor třeba Dsys, ve voděodolném provedení (mám několik a můžu doporučit)
servo kormidla nějaké mikro,
příjmač dle soupravy ale také co nejmenší,
veškerou elekroniku v loďce impregnovat nanoprotechem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 20:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
Tohle je ta souprava. Odkaz předtím nefungoval. Držel jsem to v ruce poprvé, tak nevím jestli to bude umět hodit i tu zpátečku. :) http://inzerce.modelbazar.cz/p/751040_1484408575.jpg Vpřed, vzad, doprava a doleva stačí. Nahoru to nevzlítne a dolů bych jen hrozně nerad. :) Píšou že to má teda tě+ch 2,4GHz, takže v tomhle ohledu by to mělo být v cajku? Co by se vlastně mohlo stát mít jinou frekvenci? Sundal bych Boeing?
regulátor obousměrný - pochopil jsem, že se to zapojuje mezi baterku a motorek a že to reguluje množství šťávy?
servo - dočetl jsem se že není potřeba nic silného. něco se najde někde v šuplíku.
motor - 3ks, nebo 1 zpřevodovaný? utočí tři lodní šrouby jeden?
kormidlo - nápad s prodloužením do akce je super, to mě nenapadlo
nanoprotech - to je taky super, to jsem neznal. to se hodí i do běžného života. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 20:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Na YouTube je těch příkladů hodně. Převodovka je hlučná, není vhodné ji tam dávat. Každá hřídel by měla mít svůj vlastní motor - třeba MIG 2025 12V, provozovaný maximálně na 6V. Spojky mezi motorem a lodní hřídelí jsou jasné z videí - bohatě stačí silikonové hadičky s tloušťkou stěny aspoň 1.5 mm. Jako hřídele použít 2 mm nerezové dráty do kola, popř. hřídel coby polotovar od firmy MP-Jet. Musí být pochopitelně rovné. Pouzdra hřídelí uříznout z mosazné trubičky 4/3.2 mm. Ložiska na obou stranách kluzná bronzová http://eshop.mmodely.cz/kluzne-lozisko- ... nz-p11046/ ( je vhodné je použít i pro uložení os kormidel ). Regulátor stačí jeden na všechny tři motory, ale pro lepší manévrovatelnost je lepší mít každý motor se samostatným regulátorem - stačí bohatě kolem 5-7A. Pro úsporu se dají použít obousměrné čínské http://www.banggood.com/10A-ESC-Brushed ... mds=search ( bez brzdy ). Kvalita nic moc, odpovídající ceně. O dost kvalitnější jsou třeba DSYS, ale momentálně nejsou k dispozici vhodné malé ( kolem 8A ). Snad budou brzo k dispozici nové. Pro tři regulátory je ale třeba už lepší vysílačka, co umí namixovat všechny tři motory tak, aby dva krajní mohly pracovat v režimu protitahů a loď se tak mohla otáčet na místě. Takže pro začátek stačí i jen jeden regulátor - rozšířit to později není problém.
Napájení dvoučlánkem Li-xx, třeba Lion Sony VTC5.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 20:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Co do toho můžeš nacpat záleží i natom kolik toho uveze.Posadit trup na vodu naložit k potřebnému ponoru a zvážit zátěž.Ať nakonec nezjistíš že je ponor až po palubu.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 20:42 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
http://www.banggood.com/10A-ESC-Brushed ... mds=search
ta brzda je tam k čemu? tady jsem našel i s brzdou.
http://www.ebay.com/itm/10A-ESC-Brushed ... SwZQRYgdzM
a co se týče tohoto: " Pouzdra hřídelí uříznout z mosazné trubičky 4/3.2 mm a požít kluzné ložisko pro hřídele 3,2/2 bronz" - je blbost mít v celé délce mosaznou trubku 3,2/2mm a v tom nerezový svařovací 2mm drát s tím, že někde uprostřed bude taková ta maznička?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 21:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Brzda je pro auta. Regulátor bez brzdy při pohybu páky od neutrálu dolů zapne hned zpátečku, regulátor s brzdou nejdříve brzdí auto motorem a až se auto zastaví nebo se páka vrátí do neutrálu a hned potom opět páku posuneme od neutrálu dolů, pak teprve zapne zpětný chod.
Proto je regulátor s brzdou pro lodě nevhodný.
Nerezový svařovací drát není zrovna moc kulatý - vyplatí se pořídit kvalitní kulatou a hlavně rovnou hřídel. Maznička není potřeba - pokud jsou pouzdra kvalitní, tak stačí kapka oleje na obou koncích a voda se do lodi přes ten jemný olejový film do lodi nedostane. Pokud je ložisko už vyšmajdané a hřídel není kulatá, už to bude s těsněním proti vodě horší. Každopádně tam cpát hodně vazelíny je spíš ke škodě, protože hřídel má třením o vazelínu odpor a zbytečně se zvětšuje odběr a tím i teplota motoru.
Použití hřídele v pouzdru bez krajních ložisek je těžko realizovatelné - nenajdeš tak rovnou trubku a hřídel, aby byla mezera mezi hřídelí a stěnou trubky minimální a přitom se hřídel neotírala o stěnu trubky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 23:06 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
Tak poslušně hlásím, že na to, abychom se dostali na čáru ponoru, máme rezervu 258 gramů, což je prostor pro vyřádění se pohonné jednotce. :)
PS: Co takhle udělat hřídel z tohohle? http://eshop.mmodely.cz/ptfe-teflonova- ... -2-p11066/ Vnější plášť bronzová trubička s vnitřním průměrem 4mm ať se to dá vlepit do modelu. Do toho vložená přes celou délku tato teflová vložka a do ní 2mm suprovní kulatý drát? Nebo jsou ty bronzová pouzdra váženě tak stoprocentní na těsnění? Nechci nic zpochybňovat, jen se ptám.


Přílohy:
5D3_8321.JPG
5D3_8321.JPG
[ 85.67 KiB | Zobrazeno 7085 krát ]

5D3_8322.JPG
5D3_8322.JPG
[ 40.28 KiB | Zobrazeno 7085 krát ]

5D3_8323.JPG
5D3_8323.JPG
[ 68.21 KiB | Zobrazeno 7085 krát ]



Naposledy upravil Glatz dne úte 07.02.2017 23:36, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 23:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
...bych tolik nejásal, těch 258 gramů je úplně na všechno ostatní myslim. Motory, hřídele, baterie pohonu (!) propojovací vodiče, přijimač a regulátor, možná i nějaký vypinač malý a barvy na povrchovku....a možná i nějaké dovážení, taky nějaká mini konstrukce, ke keteré budou přichyceny vrchní paluby, aby se dostal člověk taky dovnitř a nebylo to slepené na věky :D ,ale dalo by se to vychytat :wink:

Co se týká těch teflonových hadiček...určitě né po celé délce trubky, max. tak jako "ložiska" na koncích té trubky tak 10 mm. Jinak by se v tom ta hřídel otáčela dost těžce myslim. Ale jak by to bylo s výdrží, to nevim, ten teflon není na mechanické namahaní, ale chvíli by to asi fungovalo.


Naposledy upravil rakos dne stř 08.02.2017 0:00, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: úte 07.02.2017 23:56 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
3x motorek = 45g
regulátor = cca 40g
2x baterka 18650 - 92g
servo na kormidlo = 10g
přijímač = 9g
3x hřídel = cca 60g
____________________
celkem = 256 gramů
____________________
a pravda je ta, že s rezervou jsem počítal tím, že jem na čáru ponoru dal 4 podložky, ale zvážil jen s dvěma, což je rezerva 66 gramů. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: stř 08.02.2017 0:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
... nojo, ještě jsem zapoměl na servo pár gramů. Ten regulátor bych našel nějaký lehčí, no jak říkám, dá se to udělat,
ale šetřit doslova každym gramem... :)

No držim palce, když tak sem občas hod nějaké foto, jak to jde, budu to sledovat... Máš už představu, jaké motory použiješ a hlavně kolik budou asi brát amper? Od toho se bude hlavně odvijet doba jízdy, ať nemusíš po deseti minutách "tankovat" :?


Naposledy upravil rakos dne stř 08.02.2017 0:10, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: stř 08.02.2017 0:06 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 100
Bydliště: Ostrava
jojo, chápu, každý gram dobrý. najivně jsem na samotném začátku stavby googloval, kde seženu hromady oplova na vyvažování. trošku mi to teď připomíná scénu z filmu pearl harbour jak vyhazovali pancíře a kulomety z bombardérů, aby vzlítli z letadlové lodě. :D


Přílohy:
1.jpg
1.jpg
[ 49.46 KiB | Zobrazeno 7039 krát ]

3.jpg
3.jpg
[ 31.86 KiB | Zobrazeno 7039 krát ]

4.jpg
4.jpg
[ 33.14 KiB | Zobrazeno 7039 krát ]

5D3_8298.JPG
5D3_8298.JPG
[ 42.87 KiB | Zobrazeno 7039 krát ]



Naposledy upravil Glatz dne stř 08.02.2017 0:15, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC Tirpitz 1:350
PříspěvekNapsal: stř 08.02.2017 0:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.1.2008
Příspěvky: 1351
Bydliště: Praha
.... kdyby to vycházelo hodně dobře, dovažoval bych to zdvojením batere, ale to by asi už bylo moc, tak dobře to asi nevyjde...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz