Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: pon 03.02.2014 18:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.12.2013
Příspěvky: 39
Brouzdal jsem dnes po netu a hledal vhodné, vysílačem řízené osvětlení pro model auta 1:10. Narazil jsem na tyto stránky: http://rc.305.cz/view.php?nazevclanku=inovovany-rc-spinac-martina-michuta-v3-0-nyni-i-v-mini-provedeni&cisloclanku=2013110004

Nemáte někdo osobní zkušenost s tímto spínačem? Zajímá mne, jak rychle se dá spínač prohodit do jiného modelu, např. letadla. Rád bych u auta ovládal kompletní hlavní osvětlení, včetně brzdových světel a blinkrů. Popřípadě nemáte někdo tip na něco podobného, ikdyž tento vypadá, že by mohl vyhovovat.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: stř 05.02.2014 18:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.12.2013
Příspěvky: 39
Vidím, že zde nikdo nereaguje, tak si odpovím sám. Zkontaktoval jsem autora modulu spínače a podařilo se mi zjistit, že záměna nebude problém. Napsal mi, že stačí fyzicky modul vyjmout z jednoho modelu, vložit jej ihned do jiného modelu a přímo v novém modelu lze spínač přeprogramovat pro nové blikací efekty :D . Někteří modeláři tam mají uvedené videa, kde je možno si prohlédnout, jak osvětlení u nich pracuje: http://rcspinac.cz/galerie.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: stř 05.02.2014 23:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Ono pri troche sikovnosti s programovanim sa take nieco da postavit:
viewtopic.php?p=1063257#p1063257

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: čtv 06.02.2014 22:05 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.12.2013
Příspěvky: 39
Jasně, dá se samozřejmě vyvinout cokoliv, sám se programováním jednočipu zabývám, ale potřebuji něco jednoduchého a hotového. Momentálně nemám čas cokoliv bastlit a výše uvedený spínač je za hubičku. Mám ho již objednaný. Nyní se zabývám Rychlou Furierovou Transformací do jednočipu a studování zabíra nemalý čas. Tvůj projekt se mi líbí :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2016 17:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Ahoj kluci,zatím jsem nemusel řešit osvětlení na žádném ze svých modelů,takže o tom nic nevím.Syn chce trošku "osvítit" Minimaga,tak bych rád koupil něco maximálně jednoduchého,co lze snadno zapojit a nemusím nic vymýšlet-zkrátka zapojit a svítit.Pokud máte nějaký vyzkoušený,dobře fungující výrobek,t.ak dejte tip.Za syna i za sebe předem moc dík! :D A pokud možno,dostupný v ČR:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: stř 05.10.2016 18:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
V Česku neviem, ale z EU HK to zase netrvá tak dlho...
LED pás + toto je najjednoduchšie, čo poznám...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 8:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
ddano007 má pravdu, používám to tak a může to vypadat například takto:

http://files.yeah09.webnode.cz/20000729 ... CN0005.JPG

anebo takto:
http://files.yeah09.webnode.cz/20000669 ... 194925.jpg

anebo takto:
http://files.yeah09.webnode.cz/20000394 ... 192524.jpg

no, prostě různě 8)

stačí na to jeden volný kanál, 12V LED pásky mají výhodu v tom, že to připojím rovnou na pohonný aku pack, spotřeba je směšně nízká, pro oživení k tomu ještě přidávám blikací červenou LEDku s předřadným odporem (na spodek a vršek trupu)

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: sob 26.11.2016 21:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.11.2012
Příspěvky: 260
Bydliště: P 5 Košíře
pokud je někdo náročnější používám http://www.nightfly.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.01.2017 23:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Nechci zakládat nové téma, přidám nejprve dotaz sem:

Osvětlení modelu pro noční/večerní/podvečerní létání.

Nechci řešit echt modelový vzhled (i když stranově bych červenou a zelenou dodržel, dál se uvidí). Jde mi o to mít o orientaci modelu přehled, i když se třeba začne stmívat. Prohlédl jsem si fórum, různá videa na YT, atd. Co jsem zatím zjistil:
  • nechci oblepit celé letadlo LEDkovými pásky jak vánoční stromeček - představoval bych si jednu dvě LEDky na každém křídle, a pak nějaké označení směru ke mě/ode mě (standardní je bílé světlo na ocase, ale kdo ví).
  • na rozdíl od lodí může model být i vzhůru nohama a viditelný i shora/zdola, takže by bylo třeba odlišit i tohle, a nejspíš standardní lodní přístup (červené a zelené na křídlech, bílé na ocasu) není dostatečný.
  • představoval bych si, že vezmu 5V z nejbližšího serva (ať nemusím tahat další dráty na křídlo až od baterky) a budu svítit trvale, nikoliv přerušovaně - to bude stejně líp vidět, ne? 5V umožní dvě červené nebo zelené LEDky v sérii, bílou nebo modrou holt jen jednu.
  • jak udělat světlo na křídle tak, aby bylo vidět i shora? Přemýšlel jsem například o tom, zabudovat LEDku do náběžné hrany křídla, a překrýt lepicí páskou, jako mám překrytou celou náběžnou hranu. Tím by snad mohla být zajištěna viditelnost i shora.
  • kulaté LEDky mají zorný úhel cca 30-60°, víc jen výjimečně. Jak to rozptýlit, aby světlo bylo vidět z více směrů?
  • jak silná LEDka je ještě na obloze za soumraku rozumně vidět? Samozřejmě v noci je vidět skoro cokoli, jde spíš o ten přechodový čas, kdy ani zdaleka není úplná tma.

Máte někdo praktické zkušenosti s večerním létáním, ideálně s osvětlením vlastní konstrukce? Jaké přístupy k osvětlení jste vyzkoušeli, a co funguje? Ještě jednou připomínám, že mi jde o praktickou použitelnost pro viditelnost modelu, nikoliv o modelový vzhled.

Díky.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Osvětlení modelu
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2017 20:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Když použiješ výkonové 1W LED, mají vyzařovací úhel 120° a jsou vidět dost dobře. Více rozptýlit by se dalo světlo zalitím ledky tavným lepidlem, vytvarovaným na konec křídla. Svítivost se ale dost sníží. Ledky napájím RC blikačem, který si sám vyrábím. Mrkni do mé fotogalerie, není problém nějaký kousek ubastlit.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.01.2017 21:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
YenyaKas píše:
  • nechci oblepit celé letadlo LEDkovými pásky jak vánoční stromeček - představoval bych si jednu dvě LEDky na každém křídle, a pak nějaké označení směru ke mě/ode mě (standardní je bílé světlo na ocase, ale kdo ví).

Na pozičné svetlá používam LED pásy 120, prípadne 60 LED na meter. To je dĺžka segmentu 2.5 alebo 5 cm. Na konci krídla to prehnem tak, aby bola vždy ledna LED hore, jedna naboku a jedna dole a zalejem silikónom, prípadne tavnou pištoľou. Pre väčší nodel dám dva pásiky vedľa seba.
Na blikačku používam biele výkonové LED 1W a budím ich 2A ( prúdový limiter mám zabudovaný v kontroléri ).
YenyaKas píše:
  • na rozdíl od lodí může model být i vzhůru nohama a viditelný i shora/zdola, takže by bylo třeba odlišit i tohle, a nejspíš standardní lodní přístup (červené a zelené na křídlech, bílé na ocasu) není dostatečný.

Vpravo zelené, vľavo červené, ocas žltý. Aspoň u mňa.
YenyaKas píše:
  • představoval bych si, že vezmu 5V z nejbližšího serva (ať nemusím tahat další dráty na křídlo až od baterky) a budu svítit trvale, nikoliv přerušovaně - to bude stejně líp vidět, ne? 5V umožní dvě červené nebo zelené LEDky v sérii, bílou nebo modrou holt jen jednu.

Ja to napájam z 12V, pri 6S dám buď dva rovnako dlhé pasky do série, alebo použijem step-down menič na 12V.
YenyaKas píše:
  • jak udělat světlo na křídle tak, aby bylo vidět i shora? Přemýšlel jsem například o tom, zabudovat LEDku do náběžné hrany křídla, a překrýt lepicí páskou, jako mám překrytou celou náběžnou hranu. Tím by snad mohla být zajištěna viditelnost i shora.
  • kulaté LEDky mají zorný úhel cca 30-60°, víc jen výjimečně. Jak to rozptýlit, aby světlo bylo vidět z více směrů?

Viď bod jedna.
YenyaKas píše:
  • jak silná LEDka je ještě na obloze za soumraku rozumně vidět? Samozřejmě v noci je vidět skoro cokoli, jde spíš o ten přechodový čas, kdy ani zdaleka není úplná tma.

Na slnku to nie je vidieť, ale keď je zamračené celkom hej. No a podvečer tiež.
YenyaKas píše:
Máte někdo praktické zkušenosti s večerním létáním, ideálně s osvětlením vlastní konstrukce? Jaké přístupy k osvětlení jste vyzkoušeli, a co funguje? Ještě jednou připomínám, že mi jde o praktickou použitelnost pro viditelnost modelu, nikoliv o modelový vzhled.
Díky.

Posledný poletuch Su27 - tam je všetko popísané.
Na BaeHawk-kovi to vyzerá takto - obrázky na konci.
Na heli takto - zase obrázky na konci.
Na osvetlenie používam kontrolér vlastnej výroby, ktorý všetko ovláda cez jeden kanál.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.01.2017 0:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
ddano007 píše:
Na pozičné svetlá používam LED pásy 120, prípadne 60 LED na meter. To je dĺžka segmentu 2.5 alebo 5 cm. Na konci krídla to prehnem tak, aby bola vždy ledna LED hore, jedna naboku a jedna dole a zalejem silikónom, prípadne tavnou pištoľou. Pre väčší nodel dám dva pásiky vedľa seba.
Na blikačku používam biele výkonové LED 1W a budím ich 2A ( prúdový limiter mám zabudovaný v kontroléri ).

Zajímavé. Tak ty LED segmenty by teoreticky taky šly. Té poslední větě ale nerozumím - 1W při 2A, to by znamenalo 0.5 V napětí na diodě. Něco mi nesedí. A při nějakých 3.2 V (běžné napětí bílých výkonových LED) je to už přes 6 W.
ddano007 píše:
Vpravo zelené, vľavo červené, ocas žltý. Aspoň u mňa.

OK, na fotkách to vypadá dobře (i když teda ty trysky oblepené červenýma LEDkama už by byly na mě příliš).
ddano007 píše:
Na osvetlenie používam kontrolér vlastnej výroby, ktorý všetko ovláda cez jeden kanál.

Co to umí a jak se to ovládá? Jakože jen intenzitu, nebo i něco víc?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.01.2017 7:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
YenyaKas píše:
... Té poslední větě ale nerozumím - 1W při 2A, to by znamenalo 0.5 V napětí na diodě. Něco mi nesedí. A při nějakých 3.2 V (běžné napětí bílých výkonových LED) je to už přes 6 W.

Ale to sa týka blikačky ( svetelný maják ). Sú tam dve biele 1W LED v sérii a budím to 2A tuším 30ms pulzami.
YenyaKas píše:
... i když teda ty trysky oblepené červenýma LEDkama už by byly na mě příliš).

Proti gustu žiadny dišputát. Tie trysky sú trojkanálové ( šesť LED páskov, vždy dva majú spoločné budenie ) a postupne menia jas podľa plynového knipla.
YenyaKas píše:
Co to umí a jak se to ovládá? Jakože jen intenzitu, nebo i něco víc?

Zapína / vypína nezávisle od seba pozičné svetlá + blikačku, pristávacie reflektory, podsvietenie kabíny, bzučiak a pri tryskáči riadi intenzitu trysiek. Pri koptére/ netryskáči sa dá nastavovať jas pozičných svetiel/ pristávacích/ podsvietenia kabíny.
Inak si môžeš počítať aj tuná, chlapci sú tiež aktívy v osvetľovaní modelov :D

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.01.2017 14:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
ddano007 píše:
Ale to sa týka blikačky ( svetelný maják ). Sú tam dve biele 1W LED v sérii a budím to 2A tuším 30ms pulzami.

Tak asi to máš odzkoušené, no. Nicméně pokud přes 1W bílou LED (tedy LED stavěnou odhadem na 300 mA) pustíš 2 A, čili 6x víc než je maximum, je to k zamyšlení. Většinou v datasheetech tady ty špičkové proudy píšou ve smyslu trvání 1 ms, střída max 10 % času, a ty špičkové proudy bývají řádově desítky procent nad limitním trvalým proudem.

Kdyžtak pošli prosím typ nebo lépe odkaz na datasheet. V tvých článcích jsem našel tohle, ale píšeš tam že 100 mA: https://www.sos.sk/productdata/10/10/65/101065/OSPW5111P.pdf.
ddano007 píše:
Zapína / vypína nezávisle od seba pozičné svetlá + blikačku, pristávacie reflektory, podsvietenie kabíny, bzučiak a pri tryskáči riadi intenzitu trysiek. Pri koptére/ netryskáči sa dá nastavovať jas pozičných svetiel/ pristávacích/ podsvietenia kabíny.
Inak si môžeš počítať aj tuná, chlapci sú tiež aktívy v osvetľovaní modelov :D

Díky, přečtu si.

Ještě se zeptám: čím překrýváš světla v náběžné hraně křídla?

Zatím řeším to umístění: aktuálně na Sky Surfer 1400, tam to nemůžu dát na špičku křídla ze tří stran, protože špička je zvednutá, a barva by byla vidět i z opačné strany. Tak přemýšlím, jestli třeba zabudovat jednu LED do náběžné hrany, jednu do odtokové těsně za konec křidélek, a možná jednu doprostřed, směřující od trupu). Ale zase se bojím, ať moc nenaruším pevnost křídla.

(off-topic: pročetl jsem si zdejší vlákna o Sky Surferu, a zdá se, že ten model se dost vyvíjí - aspoň různé věci co lidi psali že je třeba doupravit, ten můj má už z výroby: šroubovací táhla k servům, uchycení křídel na šroub, a tak podobně. A mají poctivě vyztužené křídlo karbonovou(?) trubičkou, a rýhu pro kabel k servu vedený těsně vedle této trubičky, ať se pevnost křídla naruší co nejmíň. Tak bych to nerad pokazil.)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 24.01.2017 19:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
YenyaKas píše:
Tak asi to máš odzkoušené, no. Nicméně pokud přes 1W bílou LED (tedy LED stavěnou odhadem na 300 mA) pustíš 2 A, čili 6x víc než je maximum, je to k zamyšlení. Většinou v datasheetech tady ty špičkové proudy píšou ve smyslu trvání 1 ms, střída max 10 % času, a ty špičkové proudy bývají řádově desítky procent nad limitním trvalým proudem.

Kdyžtak pošli prosím typ nebo lépe odkaz na datasheet. V tvých článcích jsem našel tohle, ale píšeš tam že 100 mA: https://www.sos.sk/productdata/10/10/65/101065/OSPW5111P.pdf.

Ja to budím 2A cca 30ms a 1.5 sek pauza. Tak od brucha. Datasheet nemám, sú to takéto 1W LED. Tie OSPW5111P používam v pristávacích reflektoroch.

YenyaKas píše:
Ještě se zeptám: čím překrýváš světla v náběžné hraně křídla?

Durofol, ohneš napríklad cez drevenú rúčku na vareche ( veľkosť varechy volíš podľa veľkosti nábežky ) a trochu fúkneš s teplovzdušnou pistoľou :D A potom si nožničkami vystrihneš vhodnú veľkosť krytu na nábežku...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz