Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 18:35 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2015
Příspěvky: 21
Zdravím, zrovna dávám dohromady cnc laser, který jsem upřednostnil před klasickou frézkou kvůli absenci osy Z a nulovému odporu při řezání. Konstrukci mám navrhnutou a už se na ní pracuje. Co mi ale zustává jako neznámá je volba laseru. Respektive na toto téma jsem našel moc různorodých názorů a videí. Zajímá mne jestli má někdo zdejší zkušenosti s cnc "laserováním diodou" místo Co2....... Mám v plánu řezat balzu do tl. max 5mm (možná by stačili i 3mm ) a překližku ( jen ty měkké, lehké ) dejme tomu do 3mm. Jde mi o to kolika W laser bych měl zvolit abych byl schopný výše zmíněné materiály propálit. Viděl jsem i pálení na několik průjezdů, ale zdálo se mi, že je pak vetší "opal". Diodové lasery, které jsem zatím našel jsou v rozpětí +- od 0.5 - 10W. A otázka na závěr - je vůbec možné obstojně pálit i s diodovým laserem nebo je to doménou pouze Co2 a dioda poslouží dobře jen pro gravírování ? Díky za jakékoliv info.

MV


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 19:27 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
osobně jsem byl u tohoto pokusu. Nám se nedařilo vytvořit malý vrcholový úhel. Takže to spíš gravírovalo do hloubky. Jednalo se o topol 3mm. V podstatě hořel. Je to 3 roky. Možná už jsou k dostání nějaké jednotky s kolimátorem, jde to dopředu.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 19:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
0.5W ma problem proriznout silnejsi karton.

Ale vypada to ze 3 - 3.5W uz jde :



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Ale rychlost neni teda zadnej slagr. Jako je fajn ze nastroj neodtlacuje material a nevibruje to ale zase to smrdi a rychlost taky zadna spicka. Asi se mrknu zda je u EstlCamu nastavit offset nastroje, docela by se me zamlouvalo mit nainstalovane oboje - jednak na rezani nekterych veci kde jsou vibrace bez vakuoveho stolu problem (ala 1-2mm balza) a s nizsim vykonem na popis veci frezovanych frezou. Obcas mam problem se v dilech nasledne orientovat :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 20:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.11.2016
Příspěvky: 319
Bydliště: Český Těšín
Obrázky: 2
Koukni na http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=52&t=1214

Jsou tam z toho dost nadšení :)

Až dojdeš k někomu, kdo pálí pro radost z modelaření, tak tě uvede do reálu.
Na solidní amatérskou práci s řezáním balsa/topol 3mm v rozumné rychlosti a opálení je nutnost CO2 laser 40W+

Takže pro mne je to z LED diody super, ale na popis dílů při řezání klasicky nástrojem ..


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 21:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Dobrý den přeji ve spolek.
Řezání laserem je věda.
Je potřeba řešit poměrně hodně proměnných.
Tedy pokud chci řezat relativně kvalitně.
Budu psát hodně nepřesně pro zjednodušení informace, ale třeba Vám to pomůže.

"Generátory" paprsku se dělí na několik druhů.
Pro nás asi je nejzásadnější je li buzen stejnosměrným proudem nebo frekvenčně.

Jednoduše

skleněné trubice - stejnosměrné buzení - přirovnám to ke stejnosměrnému motoru

kovové trubice - frekvenčně řízené - jako jakýkoliv "střídavý" motor

ten samý rozdíl účinnosti jako mezi těmito motory je i mezi těmito trubicemi

Opal řezu se mimo další parametry řídí frekvencí "výstřelů" laseru
PPI (počet pulsů na 1 palec délky), neplést si s DPI

každý materiál pro kvalitní řez potřebuje jiný počet pulsů

řežete li více vrstev materiálu (překližka) je potřeba, aby oba materiály měli co nejvyšší příbuznost PPI

pokud bude velký rozdíl PPI mezi lepidlem v překližce a "dřevem" použitým na překližku
bude to hořet vždy

volba kvalitního materiálu je vždy zásadní

síla paprsku

je to jednoduché

při síle paprsku cca 0,15 mm stačí cca 30W na cca 1 cm sílu plexiskla (mám pocit že jsem řezal i 14 mm)

pokud podělíte Waty počtem čtverečních milimetrů získáte "hustotu" paprsku , která je v podstatě přímo úměrná tloušťce prořezávaného materiálu , při konstantní rychlosti ( jsou tam další proměnné , ale pro účel našeho příkladu je neuvažujeme)

konkrétně
pokud se mi podaří "ukočírovat" průměr paprsku v účinné délce 3 mm cca 0,3 mm při 30 W tak na stejný prořez u paprsku tlustého 0,6 mm budu potřebovat cca 120 W výkonu trubice
jenom pro jistotu opět zdůrazním že to co píšu je pouze orientační (pro představu)
je zde mnoho dalších ovlivňujících parametrů

s tím vším i přímo souvisí i opal řezu
odpařuji li válec o průměru 0,6 mm bude odpařeno cca 4x více materiálu než u paprsku o průměru 0,3 mm (vznikne 4 x více kouře)

atd. atd. atd. Je toho opravdu hodně co je třeba zvážit

Otázka zní
chcete li si "hrát" s diodou - Ok , sežere to nějaký čas a peníze, ale co se naučíte to už Vám nikdo nezveme
Chcete li si čas od času něco říznou bez nároku na kvalitu - kupte si nějakého laciného číňana
a opět si "hrajte - učte se"
Chcete li něco víc, objeďte si veletrhy (teď někdy bude veletrh reklama a polygraf) a zužitkujte vše co jste se naučil :)
Informace čerpejte Ne od obchodníka, ale od technika (divnej zanedbanej chlápek kterej čas od času lítá kolem mašiny)

Toto je malinká část mojich poznatků za více než 10 let práce s lasery, ale stále se učím tak mne berte s rezervou
Přeji hezký den
rr
Příloha:
Albert.jpg
Albert.jpg
[ 57.12 KiB | Zobrazeno 8836 krát ]


čistý řez laseru bez dalšího opracování (broušení)


Naposledy upravil Hiesbok dne čtv 19.01.2017 7:21, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 21:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Mal som LED laser malinkeho vykonu (asi 5V 1W) namontovane s offsetom na vreteno a mal som ho zaostrene tak, (ono to pali len na mieste kam je zaostreny luc, svietilo to stale, ak je nieco mimo zaostrenia nepali to ani prd, len je na tom cervene kolecko) teda tak, ze v jednej polohe (hore) to palilo na matros, v strednej polohe som mal rychoposuv a v dolnej sa frezovalo ... no ked to pisalo a siel som pekne pomalinky tak to na balze alebo preglejke pisalo na hnedo (prilis rychlo - nic nevypalilo, prilis pomaly - zapalilo to drevo), ale potom ma to preslo a proste diely znacim jemnym skrabnutim frezou a vybavene :mrgreen: ... zhodnotil som to (lacne led lasery) v tejto oblasti ako stratu casu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: ned 22.01.2017 20:41 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2015
Příspěvky: 21
Pánové děkuji moc za všechny rady a poznatky, určitě využiji. Momentálně chystáme frézování dílů konstrukce, které se nedají koupit. Na pořízení laseru je tedy ještě dost času, který věnuji internetovému studiu této problematiky. Později sem přihodím nějaké fotky, až začnou být vidět výsledky reálné práce. Ještě jednou díky :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: pát 06.10.2017 18:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Máte prosím někdo zkušenosti zda jde s laserovou diodou (nepíši nic o plynovém laseru) řezat rozumnou rychlostí (třeba 20mm/sec) bílý 3mm depron (extrudovaný polystyren)?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 7:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Me by k tomu zajímalo ještě to jak moc to smrdi.

Jyrry - uvazoval jsem o pouziti hotwire - jednstrane uchyceny a zhaveny (odpor z 3d tiskárny) drat ale smrad me odradil.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 9:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jyrry píše:
Máte prosím někdo zkušenosti zda jde s laserovou diodou (nepíši nic o plynovém laseru) řezat rozumnou rychlostí (třeba 20mm/sec) bílý 3mm depron (extrudovaný polystyren)?

V domě vláčků na petřinách měl kolega takto vypálené nosníky mostu zahradní železnice a to z extrudované desky 20mm silné (té určené pro obklad základů domu).
Smrad samozřejmě šílenej a dost jedovatej..... nicméně laserista to řešil nejdříve odsáváním přes filtr jednotky odkudsi z německa a po jejich odchodu pak velkým ventilátorem v jedněch otevřených dveřích a průvanem...... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 9:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
osobně právě uvažuji o ježíškovském přání :
https://www.wish.com/search/laser%20eng ... 367705ecde
s touto či podobnou hlavicí:
https://www.wish.com/search/laser%20eng ... 59eaf1bd13
https://www.wish.com/search/laser%20eng ... 27a3e1e8a1

myslím , že pro mé účely kdy nehodlám pálit silnější materiál než 3mm v topolu a 2mm v kartonu (o experimentech s plasty raději nepíšu) by to mělo bohatě stačit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 10:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Hm... :cry:
Příloha:
wish.jpg
wish.jpg
[ 98.92 KiB | Zobrazeno 7847 krát ]


zkus ten odkaz jinak... :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 10:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
jyrry píše:
Máte prosím někdo zkušenosti zda jde s laserovou diodou (nepíši nic o plynovém laseru) řezat rozumnou rychlostí (třeba 20mm/sec) bílý 3mm depron (extrudovaný polystyren)?

Mechaniku mám, chci jen vědět zda to umákne 3W dioda či zda musí být 5W dioda :|

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: sob 07.10.2017 11:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jyrry píše:
Hm... :cry:
Příloha:
wish.jpg

zkus ten odkaz jinak... :?


zkus se přihlásit, máš tam možnosti, já tam jsem přes registraci v googlu..... většina asi přes xichtoknihu.....jinak tam vlézt asi nejde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Laserový modul (dioda) pro cnc
PříspěvekNapsal: ned 08.10.2017 7:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Ani neskusajte, bez odvetravania rovno do komina je to nepouzitelne. Smrad a dym z toho ide ako pri udeni.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz