Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1492 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 15.01.2017 14:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2008
Příspěvky: 337
Bydliště: Chebsko
jyrry píše:
Zase pár věcí na doošacení tiskárničky a periferií, vyrobeno z PLY odstín topol :lol:
Příloha:
20170115_132804.jpg


... a kam to zamontatyrujes ??? bude z toho perpetum ??? :wink: 8)


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 15.01.2017 15:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
arachna píše:
... bude z toho perpetum ??? ...

Ne. Je to moje obdoba vložek do cívek a pak samotné cívky; koupil jsem přechodové cívky se dvěma barvami po sobě tak to chci přemotat jinam.
Vyrobil jsem to jen podstatně rychleji a za zlomek ceny materiálu.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 15.01.2017 16:22 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2009
Příspěvky: 786
Bydliště: Nové Město na Moravě
Lark píše:
Jen upřesním. Ty hrany liží kolem skluznice by měly být kvůli menšímu odporu a lepšímu vedení osré a né s rádiusem. Úvazy samozřejmě vzadu tuhý, který omezuje zvednutí špičky a přední pružný (guma, nebo pružinka), aby dovolil srovnání podle povrchu. Jinak RiMr má šikovný návod, včetně potřebných rozměrů tady.


Ahoj, ty radiusy tam mám aby se mi to lépe sundávalo z podložky, ale stejně ta spodní vrstva je připlácnutější takže jakoby skoro na výtisku nebyly ... ale jednou už to mám v CAD SW takže není problém pošéfovat to na míru ... díky za odkaz :D

_________________
FrSky Horus X12S+Tandem X20, ACES combat a kdejaké jiné poletuchy. www.Smart3D.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 15.01.2017 21:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
to je pořád nějaká teorie tady.. :D podařilo se mi dotáhnout pár příslušenství k Mirage. Přemýšlím jen, jestli to napustit něčím, když to je PLA. Nerad bych aby se to na sluníčku rozpustilo.


Přílohy:
mc1.JPG
mc1.JPG
[ 155.58 KiB | Zobrazeno 1314 krát ]

mc2.JPG
mc2.JPG
[ 156.16 KiB | Zobrazeno 1314 krát ]


_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 15.01.2017 23:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jaký teorie? Pokud se mi zrovna tiskárna nepotentočkuje, vesele tisknu až se z ní kouří. Dnes jsem namaloval a vytisknul disky na formuli, před tím něco v poloviční velikosti do zbrojnice, konečně jdou tisknout náboje, nedávno jsem vytisknul odsávání s uhlíkovou filtrací pro pájení abych se neuchrchlal od kalafuního čmoudu, pro kámoše sadu dílů na Rebela, teď se bude tisknout další MPCNC. Tiskárna jede tak 10-18 hodin denně, pokud jede. Skoro přemejšlím pořídit ještě jednu... :wink:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 5:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
petrcorrado píše:
to je pořád nějaká teorie tady.. :D podařilo se mi dotáhnout pár příslušenství k Mirage. Přemýšlím jen, jestli to napustit něčím, když to je PLA. Nerad bych aby se to na sluníčku rozpustilo.


Źádná teorie na sluníčku se ti spíš rozpustí (degraduje)ABS než PLA.
Vyzkoušeno na testovacím UV zařízení kdy ABS degradovalo velice rychle zatímco PLA drželo bez známek degradace. Je to pouze mýtus, že když je PLA eko materiál že se sám v přírodě rozpadne - není tomu tak.
Pro rozpad PLA je nutná vysoká vlhkost teplota a tlak. Dával jsem sem i odkaz na přednášku výrobců filamentu kde to bylo názorně vysvětleno. Dokonce se v datasheetech filamentu dočteš že ABS je pouze pro indoor použití a na outdoor doporučují PLA.
V r 2014 jsem si to nechtěně vyzkoušel v létě když byly ty šílený vedra - zůstalo mi několik dní na sosně na přímém slunci házedlo tištěné z PLA. Po tom co "uzrálo" a spadlo nebyly na něm známky poškození.

EDIT: doplněný odkaz na přednášku (dal jsem si tu práci a příslušnou pasáž dohledal, ale doporučuju ke shlédnutí celé)
https://youtu.be/XhhetLi9pLM?t=35m11s

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 7:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
kroxigor píše:
V r 2014 jsem si to nechtěně vyzkoušel v létě když byly ty šílený vedra - zůstalo mi několik dní na sosně na přímém slunci házedlo tištěné z PLA. Po tom co "uzrálo" a spadlo nebyly na něm známky poškození.


Ehm, tos ale měl spíš extrémní kliku, že bylo v horku, ale ne na slunci. Já nechal na balkóně při stříkání barvou PLA křídlo na ME109T, jenže ta mrcha zeměkoule se otočila, po pár hodinách na to najednou začalo přímo pražit slunce a když jsem přišel, tak bylo do ladného oblouku (fakt totálně zarolované, skoro do kolma). Dalšímu kolegovi se podobně prohhla až "zbořila" plaketa, kterou jsem mu vytiskl - bohužel ten problém s teplotou u PLA žádný mýtus není, ověřeno ma vlastní kůži... Ono je dost reálné, že ABS degraduje vlivem UV rychleji, ale to je až druhý problém v pořadí, první je to, zda se to teplem nezbortí atd a tam je naopak ABS proti PLA jasně lepší. Degradace pro ekologický rozpad nemusí mít s degradací vlastností či borcením tvarů až zas tak moc společného.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 7:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jo a zrovna pod pruhlednym krytem makety ktera stoji celej den na letisti na statice bych mel z toho PLA docela obavy.

Nekteri lidi napousteji tisky epoxydem - je to pak pevnejsi a leskle ale myslim ze deformaci teplem to nezabrani.

btw : mam na SE.5 z PLA kulomet a jeste je natreny cernou barvou. Takze uvidim jak dlouho vydrzi. Veci co jsou pod potahem jsem radsi tisknul z ABS

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 8:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
tomashr píše:

Ehm, tos ale měl spíš extrémní kliku, že bylo v horku, ale ne na slunci. Já nechal na balkóně při stříkání barvou PLA křídlo na ME109T, jenže ta mrcha zeměkoule se otočila, po pár hodinách na to najednou začalo přímo pražit slunce a když jsem přišel, tak bylo do ladného oblouku (fakt totálně zarolované, skoro do kolma). Dalšímu kolegovi se podobně prohhla až "zbořila" plaketa, kterou jsem mu vytiskl - bohužel ten problém s teplotou u PLA žádný mýtus není, ověřeno ma vlastní kůži... Ono je dost reálné, že ABS degraduje vlivem UV rychleji, ale to je až druhý problém v pořadí, první je to, zda se to teplem nezbortí atd a tam je naopak ABS proti PLA jasně lepší. Degradace pro ekologický rozpad nemusí mít s degradací vlastností či borcením tvarů až zas tak moc společného.



Přečti si znova co tam píšu ... opravdu to nebylo ve stínu.
Hádat se nebudu tiskněte si z čeho chcete, jen jsem napsal co doporučují výrobci a co jsem si laboratorně i v praxi ověřil.

Je otázkou jestli by se stejně vytištěné křídlo z ABS nezkroutilo taky pokud by se to podařilo bez trhlin vytisknout ...

předpokládám že motor v těch tištěných stíhačkách od 3Dlabu se vám vůbec nehřeje a že nedosahuje ani těch 50° aby vám náhodou neupadnul za letu :wink:

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 9:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
hmm, jsem si to tak nějak myslel. Degradaci - přirozený rozklad - neřeším. zajímala mě ta teplotní odolnost v reálném "provozu". Asi tedy přejdu na to ABS případně PETG. Uvidíme jak se to bude kroutit u těchto doplňků.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 10:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
kroxigor píše:
Přečti si znova co tam píšu ... opravdu to nebylo ve stínu.
Hádat se nebudu tiskněte si z čeho chcete, jen jsem napsal co doporučují výrobci a co jsem si laboratorně i v praxi ověřil.

Je otázkou jestli by se stejně vytištěné křídlo z ABS nezkroutilo taky pokud by se to podařilo bez trhlin vytisknout ...

předpokládám že motor v těch tištěných stíhačkách od 3Dlabu se vám vůbec nehřeje a že nedosahuje ani těch 50° aby vám náhodou neupadnul za letu :wink:


Podívej, trochu postrádá smysl debata, kdy někdo tvrdí, že něco prostě neexistuje, když je snadné zjistit opak...
Kdybys to křídlo viděl, tak bys tohle prostě nenapsal, změknutí a následně ohyb byl mimo jakoukoli diskusi, to samé ta zmíněná plaketa. Bohužel jsem to nenafotil, hlavně proto, že jsem si v tu chvíli intenzivně nadával do debilů, když jsem to na balkóně zapomněl. Bylo to ale tak, že křídlo stálo opřené nastojato a v podstatě se srolovala (toto slovo není nadsázkou) ta půlka, která byla dole a tedy držela váhu. Druhá půlka přežila a dodnes létá (viz ten ME109T v galérii, co jsem tu dával).
PLA při nahřátí někam nad 60 stupňů prostě změkne, občas se to koneckonců stane i přímo při tisku - když člověk dá moc velkou teplotu podložky a tiskne dlouho, tak se pak u těch tenkých stěn křídla občas dolní vrstvy vystavené těm cca 60 st dlouhodobě taky zvlní. Na druhé straně ale tento jev nemusí být nutně destruktivní, pokud to není pod zátěží, tak je po vychladnutí zase vše OK, viz zase to křídlo, odnesla to jen část, která byla v momentu vyhřátí zatížena..

Ad lože motoru - on naštěstí let trvá pár minut a to lože je daleko tlustší vrstva, tak to narušení není tak dramatické, po letu stačí vychladnout (viz výše). Nicméně něco se tam děje taky, díl lože pracuje a odhaduji, že po nějaké době s tím problémy budou také. Zatím jsem v reálu pozoroval docela slušně povolené šrouby a přišlo mi, že se pod nimi spíš díl o trochu zmenšil, nešlo o klasické povolení vibracemi. Budu dále sledovat, kdyby to vypadalo vážněji, tak jsou cesty k omezení vlivu, třeba podložka z kartónu mezi motorem a PLA jako izolace a asi by to šlo zkusit i tisknout z ABS.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 11:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Obrazek si muze kazdy udelat sam. Pouze poznamka - Raptor PLA je upraveny vzorek ktery by mel mit stejnou teplotni odolnost jako ABS. Strucne receno : nema :-D

A jen upozornuju proc se to zacalo resit - PLA dily pod pruhlednym prekrytem kokpitu makety dostanou urcite mnohem vic na zadek nez cele letadlo. Jsou ve skleniku a slozenou maketu clovek do stinu nepolozi.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 12:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2005
Příspěvky: 337
Modely z PLA na letním slunci je jejich smrt, povrchová teplota jde hodně nad 60°C a plochy se bortí, nejmín náchylné je logicky transparentní PLA. Doporučuju určitě modely v létě skladovat ve stínu, dávat pozor i v autě za zadním oknem atp. Osvědčilo se je celé zabalit do stříbrné folie co je v každé autolékárně to pak můžou být na place i přes poledne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 14:21 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
to je dost výmluvné, to video. Díky.. :)

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.01.2017 18:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ufffff .... :?
Tak po mnoha pokusech už něco malilinko vím o 3D modelování (Rhino...) a trošilinku o 3D tisku...
Blbinka, co? 8)
Příloha:
20170116_184952.jpg
20170116_184952.jpg
[ 54.28 KiB | Zobrazeno 1128 krát ]


Jo, ten kužel je alumínijovej a pod ním bude taky alumínijová podložka kdyby PLA na sluníčku vyměklo :idea:
Kdyby jste to někdo chtěl zkusit... třeba v jiném sliceru... nebo domodelovat... aby se to dalo tisknout bez kila podpěr... :?
Příloha:
stred_vrtule_13inch.stl [1.25 MiB]
74 krát
Ještě to dozná malinko změn ale takhle už to je tak nějak použitelné na vrtule M.A. 13" ... Něco málo se tam musí vyřezat kromě podpěr, jinak to zlobilo...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1492 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz