Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 10:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
...nenašel by se tady jedinec, který by poskytl několik technických údajů k uvedenému modelu? Prosím do SZ


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 12:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Díval jsem se na RCalbum a tam jich pár je, tak se zkuste kdyžtak zeptat majitelů tam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 17:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.4.2015
Příspěvky: 81
A to je ten s profilem clark-y na křídle? Vzpomínáme. M.


Naposledy upravil mikel22 dne čtv 12.01.2017 21:08, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2017 23:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
U nás ho měl Olda Z. Vím že s ním měl značnej problém, trup z ABS mu několikrát prasknul za křídlama. Dodatečně zjistil, že tam mají být vlepený oválný výztuhy bočnic taky z ABS. Jenže ty a kabinku mu někdo na celnici z balíku ukradl. I to byla realita poloviny 70-tých let pokud někdo měl kliku na příbuzenstvo v cizině...
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 9:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
Ano, originál měl profil s rovnou spodní stranou a trupy z ABS nebyla šťastná volba. Ale na svou dobu to byla bomba - to byl graupner ještě PAN GRAUPNER.
No a protože šikovní češi se zlatýma ručičkama byli šikovní už tehdá, mohl jsem s trupem z laminátu a okopčeným plánem na A4 od pana Chalupníčka - pilota a modeláře, ( představte si, že tehdy nebyly běžně dostupné kopírky ) začít stavět Cirruse i já. Zálet se dvěmi šedými "graupnery" a amatérskou soupravou v září 1974.
Ale už tehdy jsem tam měl profil E378 a připraveno na křidélka - ale ještě tři roky jsem musel čekat, než jsem si mohl nechat dodělat modul na další dva kanály a vyrobit nové křížáky do vysílačky...
Ale Cirrus - tehdy skoro obr - lítal nádherně i bez křidýlek.
No a proto je čas na remake. Je to malý, skladný, dobře létající a " vypadající " éro :D
Díky všem za pomoc. Jen co začnu stavět, dám sem pár obrázků...


Přílohy:
Cirrus 1.JPG
Cirrus 1.JPG
[ 87.14 KiB | Zobrazeno 5814 krát ]

Cirrus 2.JPG
Cirrus 2.JPG
[ 92.2 KiB | Zobrazeno 5814 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 10:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Havířov
Obrázky: 28
Cirruse jsem měl také - ale ne originál , laminátový trup, a křídla ( vylepšená s profilem E 387 ) létal hezky ( pokud si pamatuji ) , v současné době také létám s Cirrusem 75 od Graupnera :
http://www.avemodel.estranky.cz/fotoalb ... cirrus-75/
Mirek

_________________
Hrom do vrtule !!


Naposledy upravil Kiwira dne stř 11.01.2017 10:36, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 10:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
On taky Graupner později udělal verzi Cirrus 75 s laminátovým trupem... To ABS byla tehdy docela móda a laborovalo s tím více firem (asi nejvíc Carrera, dnes už dělající jen autodráhy), ale posléze to ustoupilo do pozadí, sice byla po vychytání much pevnost výtečná, ale hmotnostně nic extra. Naopak se postupně výrobci naučili dělat laminátové trupy včetně povrchové úpravy (stříkání formy, gelcoat atd), což to posunulo někam jinam a tak ABS ztratilo smysl.

Naopak to křídlo s Clark-Y bylo docela promyšlené, popisoval osobně Fred Militky s vysvětlením, že sice ví, že to trochu zhoršuje výkony, ale zásadní je, že takhle to na rovné desce každý postaví rovné, zatímco vypouklé profily dopadaly daleko hůře - prostě zkušenost se zákazníky a snaha jim vyjít vstříc...

Mimochodem pokud by někdo měl v přijatelném stavu zapadlou tu českou kopii trupu z laminátu, tak bych měl docela zájem, tento klasický model od Graupnera by si remake zasloužil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 11:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2008
Příspěvky: 391
Bydliště: Kladno
ty staré stavebnice měly kouzlo. :)
Mě by se zase líbilo toto :)


Přílohy:
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg
[ 51.19 KiB | Zobrazeno 5748 krát ]


_________________
http://radekv77.rajce.idnes.cz/
http://lmk-kladno.rajce.idnes.cz/
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 11:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
...ano Cirrus 75 převálcoval Cirruse jak ve velkých, tak v modelech. I já jsem tehdy " modifikoval " klasiku na 75ku, ale už to nebylo to pohodové lítání. VOP nahoře byla choulostivější a hlavně těžší a to se projevilo na letových vlastnostech. Ale velký Cirrus 75 byl docela úspěšný.
ASK 14 - originál měl kolega v klubu a jak jinak v té době na spalovák. Nádhera.
U mě je v pořadí, mám jakýs takýs - dost mizerný trup ( proto to na něm vázne ), připraven plán i matroš...Bude ale na elektro. Snad se dožiju :P Ale o tom v jiném vlákně a jindy.
PS zrovna maluji VOP a SOP Cirrusu, o víkendu by mohla být kostra hotová....
Díky všem za pomoc s rozměry


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 11:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2012
Příspěvky: 1406
Bydliště: Rakovník
Obrázky: 9
radekV77 píše:
ty staré stavebnice měly kouzlo. :)
Mě by se zase líbilo toto :)

to mi pripomina astira od modely.. :-D taky se na nej chystam,mam nenacatou stavebnici. :-D

_________________
lítat neumim,ale o to víc mě to baví. :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 14:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Jak vlastně dlouho vydrží stavebnice v krabici? Já jsem před časem dostal (zdědil po cizím) nenačatou krabici Akrobat od Modely. Bohužel dýha lepená na polysterén rozpraskaná, místy odlepená. U balzový klasiky mě napadá přeschnutí balzy a zkřehnutí. Setkal jsem se s 25 let starým laminovaným trupem z epoxy nevím kolik. Byl vevnitř jakoby lepivý. Ne, nebyl to polyester u něj to byla známá bolest, opravdu epoxyd. Jaký máte zkušenosti Vy?
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 17:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Někdy v r. 1972 mi přišla do rukou světlotisková a tedy špatná kopie originálního výkresu. Obkreslil jsem to perem Rotring na pauzák. Trup byl vyroben laminováním na pozitivním kopytu. To jsem udělal ze zbytků balzy. Na kopyto jsme navlékli jakousi folii s vysokou průtažností (nalezeno na stavbě, kde tím byly proloženy profilové plechy dovezené z Anglie). Ta sloužila jako separátor. Laminovalo se přes to. Kopyto bylo 2 dílné, laminát se přehnul přes středovou rovinu a zajistil špendlíky. Po vytvrzení se okraj oříznul pilkou na železo. Obě půlky byly slepeny přilaminováním proužků sklotextilu. Potom se to muselo pracně obrousit, taky to šlo hoblovat hoblíkem Narex. Kabina se lisovala z plexi 2 mm na dřevěném kopytu, po nahřátí v troubě. Plexi se přitlačovalo na kopyto přes hadr, s pomocí co největšího počtu rukou. Ta technologie byla příšerná, přesto jsme tak pár trupů vyrobili. Fotky se mi bohužel nezachovaly. V r. 1977 jsem sehnal originál stavebnici, lítalo mi to několik let. Model mám uložený, bude potřebovat nový potah a asi instalaci křidélek. Důvod odložení Cirruse byla jeho tupost na směrovku. Ani zvětšení kormidla na 2 násobek moc nepomohlo. V té době jsme vyrobili negativní formu na podobný tvar trupu, s poněkud větším křídlem i s křidélky.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2017 19:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2016
Příspěvky: 312
Obrázky: 0
Cirrus modrá kabina , stavebnice ze západu . Echtovní zboží :D Ke mě se dostal někdy v 82 ,přesně jak píše kocour,tupý na směrovku a celkem elastické spojky křídel.Jinak ale krasavec.Pak jsem se shlídl ve Štíru to by nezmar,potom Tau další bezušák a při soustředění na AK Raná jsem na kopci zmerčil borce pro mne s tenkrát božím érem Demon . Vyškemral jsem plán a později se ke mě dostal ještě laminátový trup takže jsem měl Démony 2


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: čtv 12.01.2017 9:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
...rád vidím, že pamětníků je tady stále dost a něco Cirrusů by se znovu mohlo objevit...
K neduhům - spojky, drát z originálu byly na razantnější lítání skutečně měkkčí, ale při létání na pohodu, je třeba si uvědomit, že to byla skoro maketa, naprosto vyhovující
Větší vzepětí - naprosto v kontextu doby a poplatné řízení směrovkou a výškovkou
No a moje tehdejší verze - spojku jsem měl z planžety na celou výšku mezi nosníky E 378 a měl jsem vzepětí cca 4 stupně, ale s křidélky. Přesto ( ve srovnání s dneškem ) to bylo trochu tupější, ale na svah naprosto dostačující.
Současná verze - vzepětí do 3 stupňů, kvůli váze uhlíková spojka, serva v křídle
Nevím z čeho kabinu. Mám ji z laminátu, moc by se mi líbila jako na originálu. Uvidíme
Díra na vlečný háček, směrovka namalovaná, rám slepen, fotky budou následovat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CIRRUS - legenda od Graupnera
PříspěvekNapsal: čtv 12.01.2017 14:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.11.2008
Příspěvky: 346
Bydliště: Kralupy
rodzr píše:
Nevím z čeho kabinu. Mám ji z laminátu, moc by se mi líbila jako na originálu. Uvidíme

Neboj, už chytá tvar... :D
modrou? když teda dle originálu....

_________________
Jantar 3,5m,Biglift 2,8m 80ccm,ASW28 4m,Staudacher O.S.-20ccm, Solius MPX


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz