Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 9:18 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.6.2011
Příspěvky: 105
Bydliště: Brníkov
Obrázky: 5
Zdravim

připravuji nový projekt Bowlus Albatros a nejsem si jistý s výpočtem ohybového momentu u výškovky.Prolezl jsem všechny možný stránky ale nakonec mě zachránily staré RC modely 1/98 ,kde je výpočet zatížení VOP.Výpočet je jednoduchý , ale nejsem si jistý jak stanovit max rychlost letu a jaký se používá bezpečnostní násobek pro výškovku. Jedná se o historika. Na křídlo chci použít profily MS 535 retro. (osvědčená náhrada GO 535) a výškovku NACA 0010.
Zde je můj pokus o výpočet.Budu vděčný za názor zkušenějšího :D
data VOP
plocha - 0,15m2
rychlost (?) 23m/s
těžnce -42,6% = 245mm od koř.žebra
Zatížení VOP při max výchylce by mělo být - 0,4v2 x s = N
0,4 x 529 x 0,15=31,74N = 3,174kg
Nosník výškovky bude při max výchylce namáhán ve vzdálenosti 245mm silou 31,74N
Jdu správnou cestou ??? :oops:
Předem dík


Přílohy:
Rozměry Bowlus.jpg
Rozměry Bowlus.jpg
[ 30.97 KiB | Zobrazeno 5346 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 17:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2011
Příspěvky: 253
Obrázky: 10
Zeptám se na velikost? A to je Váš první historik?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 17:55 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.6.2011
Příspěvky: 105
Bydliště: Brníkov
Obrázky: 5
Není to můj první historik.To by byla trochu troufalost :D .Je to ale můj první pokus o vlastní konstrukcí.Zatim jsem stavěl podle plánů.Bowlus se mi vždy líbil a když jsem sehnal dural.trubku 50x0,9 bylo rozhodnuto.Měřítko vyšlo cca 1:2,5.viz příloha.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 20:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Neznám, nebo jsem zapomněl ten výpočet. Jen se mi nezdá těžiště v 42,6 % SAT. Já bych začal tak s 35% a pak možná opatrně posouval dozadu. Mohutnost VOP bude asi dost malá. Těch Bowlusů bylo už pár postavených, snad by bylo dobré se zeptat.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 20:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Nezmar píše:
Není to můj první historik.To by byla trochu troufalost :D .Je to ale můj první pokus o vlastní konstrukcí.Zatim jsem stavěl podle plánů.Bowlus se mi vždy líbil a když jsem sehnal dural.trubku 50x0,9 bylo rozhodnuto.Měřítko vyšlo cca 1:2,5.viz příloha.

Na konštrukcii nemáš čo riešiť. Okopíruj presne originálnu a máš to. Tá je navrhnutá dobre.
Na výškovku ak dáš 10% profil tak ti víde slušná stavebná výška na nosník. pásnice stačia 5x3 a stojina z 5mm blazy.
Na Bowluse budeš mať problém s uhlom nastavenia krídla. Lebo trubka... Ale všetko sa dá vyriešiť.
Tu máš zopár fotiek Jindrovho Albatrosa aby si nemusel rozmýšľať...

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 20:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
kocour píše:
Neznám, nebo jsem zapomněl ten výpočet. Jen se mi nezdá těžiště v 42,6 % SAT. Já bych začal tak s 35% a pak možná opatrně posouval dozadu. Mohutnost VOP bude asi dost malá. Těch Bowlusů bylo už pár postavených, snad by bylo dobré se zeptat.

Vzhľadom na to, že to má prakticky obdĺžnikové krídlo tak by som dal do 1/3 hĺbky krídla.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 21:00 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.6.2011
Příspěvky: 105
Bydliště: Brníkov
Obrázky: 5
Těch 42.6% Je těžnice výškovky.Chtěl jsem zjistit sílu působící na VOP.Zkušebně pak zatížit nosník se spojkou.Jako spojku polovin chci použít nějaký vhodný čtyřhran (dural nebo uhlík) Spojka zároveň ovládá výškovku.U originální je spojkou kulatina s čepem skrz nosník ,ale měl bych obavy z nerovnoměrného zatížení (jen v místě čepu)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 21:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Nezmar píše:
Těch 42.6% Je těžnice výškovky.Chtěl jsem zjistit sílu působící na VOP.Zkušebně pak zatížit nosník se spojkou.Jako spojku polovin chci použít nějaký vhodný čtyřhran (dural nebo uhlík) Spojka zároveň ovládá výškovku.U originální je spojkou kulatina s čepem skrz nosník ,ale měl bych obavy z nerovnoměrného zatížení (jen v místě čepu)

Ako chceš ten štvorhran uložiť aby sa otáčal?

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: stř 28.12.2016 22:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.6.2011
Příspěvky: 105
Bydliště: Brníkov
Obrázky: 5
V místě průchodu skrze trup(trubku) bych na něj vlepil trubičku a pro ní udělal osazení.Na té trubce bude vahadlo s lanky k servu v přední části.V tom problém nevidím .


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: čtv 29.12.2016 12:01 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.6.2011
Příspěvky: 105
Bydliště: Brníkov
Obrázky: 5
Chtěl jsem si jen zjistit namáhání výškovky a podle výsledku postupovat dál.Přeci jen to bude mít 5,6m rozpětí a tak chci mít trochu jistotu že se mi ve vleku nerozlomí :( .S ohybovým momentem u křídla to nebude takový problém ,to se tady probíralo už mnohokrát ,ale VOP ne. Nosník výškovky bych viděl tak pásnice 10x3 u kořene a na konci 5x3.Ten spojovací profil by pak mohl být z uhlíku 8x8mm zasunutý do puzdra cca 15cmm do výškovky (končil by u druhého žebra)Stojnu z balsy 5mm (do 1/2 výškovka),dál ke konci 3mm a v místě spojky uzavřít nosník překližkou 0,6 a omotat kevlar.nití. Torzní skříň bude potažena překližkou 0,6mm.Odtokovka sendvič překl.0,8 - balsa - př.0,8 mm.Žebra páskovat př.0,6 a potah ceconite light.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: čtv 29.12.2016 12:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Nezmar píše:
Chtěl jsem si jen zjistit namáhání výškovky a podle výsledku postupovat dál.Přeci jen to bude mít 5,6m rozpětí a tak chci mít trochu jistotu že se mi ve vleku nerozlomí :( .S ohybovým momentem u křídla to nebude takový problém ,to se tady probíralo už mnohokrát ,ale VOP ne. Nosník výškovky bych viděl tak pásnice 10x3 u kořene a na konci 5x3.Ten spojovací profil by pak mohl být z uhlíku 8x8mm zasunutý do puzdra cca 15cmm do výškovky (končil by u druhého žebra)Stojnu z balsy 5mm (do 1/2 výškovka),dál ke konci 3mm a v místě spojky uzavřít nosník překližkou 0,6 a omotat kevlar.nití. Torzní skříň bude potažena překližkou 0,6mm.Odtokovka sendvič překl.0,8 - balsa - př.0,8 mm.Žebra páskovat př.0,6 a potah ceconite light.

Vzhľadom na to, že to nie je 3D akrobat a kopané výkruty nehrozia, tak sily na horizontálny ohyb výškovky budú malé. Výškovka je viac namáhaná v krute. Na D box výškovky ti stačí preglejka 0,4mm aj na odtokovku. Šetri hmotnosť na výškovke a smerovke kde sa dá inak budeš dovažovať veľa.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: čtv 29.12.2016 13:18 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.6.2011
Příspěvky: 105
Bydliště: Brníkov
Obrázky: 5
Ten materiál na potah torzky jsem odvodil z plánu min.éra (Ropa 140) Je to necelá pětimetrovka a výškovku to má o dost menší .Přesto tam Smith udává na potah 0,6mm.Je prvda že je až moc masivní.Naštěstí u Ropy stačilo cca 0,4kg do čumáku.U Bowluse budou první tři žebra břez.př 3mm a další topol 3mm) Pod torzkou ještě balsový položebra ,tak by ta 0,4 mohla opravdu stačit.Mezery mezi žebry v torzce vychází mezera 60mm.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: čtv 29.12.2016 13:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Nezmar píše:
Ten materiál na potah torzky jsem odvodil z plánu min.éra (Ropa 140) Je to necelá pětimetrovka a výškovku to má o dost menší .Přesto tam Smith udává na potah 0,6mm.Je prvda že je až moc masivní.Naštěstí u Ropy stačilo cca 0,4kg do čumáku.U Bowluse budou první tři žebra břez.př 3mm a další topol 3mm) Pod torzkou ještě balsový položebra ,tak by ta 0,4 mohla opravdu stačit.Mezery mezi žebry v torzce vychází mezera 60mm.

Z brezy stačí koreňové rebro a zbytok topol. Metrovú výškovku mám na Jánošíkovi aj na vetroni čo staviam teraz. Všade mám preglejku 0,4mm. 0,6mm používam iba pri koreni krídla (cca 40cm od koreňového rebra) a na spodnej časti trupu od chvostu po krídlo.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 12:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 22.11.2013
Příspěvky: 224
Obrázky: 0
Nezmar neni mi jasne proc porad neco resis kdyz ti LV uz nekolikrat poradil. LV je maketar jako Jindra Stejskal. Takze udelej to presne podle predlohy a nevymyslej co uz funguje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bowlus Albatros
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 17:11 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 27.6.2011
Příspěvky: 105
Bydliště: Brníkov
Obrázky: 5
to vetronar.
Není mi moc jasný důvod tvého příspěvku.Stavim první větší éro dle vlastního návrhu a rada zkušených se hodí.Ohybový moment u výškovky asi taky neumíš spočítat a vyčítat někomu že se chce na něco optat zkušenějších no nevim.Od toho je přeci forum .Rad Laca si opravdu vážím a myslím si že ho tím neobtěžuji.Jak jsem si všimnul letos na podzimní Raný , plnoletý už je a uměl by se ozvat sám,nebo dotaz ignorovat .Jinak jako předlohu mám jen monografii a né hotové plány.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz