Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2016 13:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Ahoj,
stavím elektrovětroň s motýlkovými ocas. plochami a uvažuji o vyosení motoru do strany. S klasickou směrovkou je to jasné, že vrtulový proud způsobuje "tlakem" na směrovku zatáčení modelu doleva a proto se motor vyosuje doprava. Ale platí toto i u motýla? Vzhledem k uspořádání bych řekl že spíše ne, ale raději se ptám než to udělat blbě. Díky za reakce.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2016 13:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Nevim, ale nedávno diskutovaný Blizzard má na chvostě taktéž motýla a motor vyosený do strany nemá. Jen dolů.

(Jen tak mimo soutěž, zaráží mě, proč když někdo - třeba Multiplex - udělá stavebnici, proč to vyosení není už rovnou zakomponováno v konstrukci trupu a musí se dodělávat dodatečně. Resp. vyosení do strany chápu, to by mohli mít problém s vytahováním z formy, ale vyosení dolů... to nechápu)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2016 13:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
No právě, prošel jsem několik plánů podobných modelů a někde to vyoseno je, někde není..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2016 13:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Zajímalo by mě, jestli se k tomu vyjádří někdo opravdu znalý. Logicky mi vychází, že vyosení by mělo být +- stejné jako u klasických ploch. Přeci ten šroubovicový proud od vrtule bude do těch motýlových ploch taky narážet, ne? Sice jsou šikmo, ale zase jsou dvě...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2016 13:49 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Myslím, že obecná odpověď neexistuje. Vyosení bude jasné až po záletu.
Záležet bude více na seřízení/zkroucení modelu než na typu ocasních ploch. Taky výkon pohonu a i velikost vrtule bude mít vliv.

Klidně bych nechal jen vyosení dolů. U větroňů není vyosení do boku tak podstatné jako u akrobatů.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2016 16:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7119
Bydliště: Vsetín
No ono to je spis i tím ze klasická vrtule vytváří reakční moment ve smyslu kloneni do leva (a zatáčení v nebo) a vyoseni v pravo to kompenzuje.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2016 20:23 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.10.2014
Příspěvky: 131
Bydliště: Brno-venkov
Obrázky: 4
Ahoj, na mém Filipu thermic V-tail mám motor vyosen pouze dolů a nastaven mix plyn-výškovka. Kolega na Filipu Sport má ocas. plochu klasiku a motor vyosen dolů a do prava. Snad ti to pomůže

_________________
Graupner MC-20, Filip 600 V, EDGE 540 Great Planes, Z-37 Čmelák, Z-50


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.12.2016 20:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
ja překopal f3j na el pohon s motylem a motor do strany vyosen nemam.....nepozoruju ze by to nekam uhybalo.... ale asi je to tez jak kery model delka trupu velikost vrtule jeto moc faktoru...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 09.12.2016 16:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
Díky všem za reakce a názory. Našel jsem ještě pár plánků, kde vyosení bylo, tak jsem ho trochu udělal taky☺ Uvidím po záletu, jestli to nebudu zase podkládat do nuly☺ Na jaře dám vědět..


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 10.12.2016 19:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
co na jaře dyt tamje jakna jaře už včil :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.12.2016 11:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 14.8.2005
Příspěvky: 305
To možná někdy jo, ale než já to dodělám, tak jaro určitě bude :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.12.2016 11:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Na vyosení motoru mají vliv 2 efekty:

1. první je již zmíněný reakční moment. tedy když se vrtule točí doprava tak drak letounu to vytáčí doleva - letoun má tedy tendenci jít do levého náklonu a při kladném úhlu seřízení křídla zatáčet doleva.

2. druhý efekt je ten, že za vrtulí se vytvoří točivý proud vzduchu, který bude rotovat ve stejném směru jako se točí vrtule, tedy při pravotočivé taky doprava. Tento vír bude mít za následek změnu úhlu obtékání profilu křídel VOP i SOP a to tak, že pravé křídlo bude mít ten efektivní úhel náběhu menší a levé větší - co zase způsobí tendenci k pravému náklonu. :!: Zrovna tak to bude i u VOP, ale u SOP bude úhel náběhu takový, jakoby byla vychýlena mírně doleva, tedy bude vyvozovat vztlak doprava a tudíž způsobovat zas levé zatáčení. :roll:

Oba tyto vlivy se budou u různých koncepcí letounů projevovat různě, někdy se budou i navzájem eliminovat.

Reakční moment se projevuje výrazně u letounů s velkou vrtulí a menším rozpětím a zejména když se prudce zvýší/sníží otáčky motoru, protože tehdy se reakční moment výrazně změní a musí se korigovat kormidly. Kritické je to zejména při startu. U letounů s velkým rozpětím (co jsou i ty větroně) se to vzhledem k velkému momentu setrvačnosti vůči podélné ose projevuje mnohem méně.

Vliv rotujícího víru vzduchu má vliv na proudění jen v blízkém okolí trupu. Takže stejně jako i ten vliv první, bude se projevovat mnohem méně u větroňů s velkým rozpětím, kde výrazně větší část křídel nebude tím ovlivněna. Zrovna tak i při míře vlivu na VOP a SOP bude dost záležet od jejich rozpětí a mohutnosti.

Osobně si myslím, že je úplně jedno zda jsou ocasní plochy do V nebo do kříže. To že konstrukce větroňů nemají vyosení tahu do strany je dáno tím, že ty oba vlivy jsou menší, možná se i navzájem ruší a pokud ne, tak se stejně velmi snadno eliminují i nepatrnými výchylkami křidélek.

Co se týče vyosení motoru dolů - tam bych se držel toho, jak je to navrženo konstruktérem, protože to s rotací nijak nesouvisí, je to součást celkového seřízení letounu, tedy úhlů seřízení křídel, motoru VOP vůči ose trupu a de facto směru letu. Tyto úhly se volí tak aby byla dosažena nejlepší klouzavost (případně stoupavost), při které by měl mít trup nejmenší součinitel odporu Cx.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 24.12.2016 7:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Téměř všechny modely mám do "V". Vyosení nedělám, vždy je motor v ose s trupem, u mě to znamená v nulových úhlech. Jedině co pozoruji je nepatrné vzpínání na plném plynu a to eliminuji mixem potlačením výškovky. Nic víc a ani to nedělá u všech. Odborně to popsat neumím, ale lítám takhle pořád.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz