Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: ned 04.12.2016 15:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
AC (brushless) 3-drát motory (pro rc hračky-modely) bez senzorů pracující, (chlazené) ve sladké vodě. (Levné)
Má s tím někdo zkušenosti? Používáte tak někdo nějaký? Bez / s úpravami? (rc outboard motors, fresh water).
Modely ponorek, jacht nebo přívěsné motory. (Elektronika v trupu /mimo vodu/ vlastní motor ve vodě.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: ned 04.12.2016 16:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
pouziva se to - nasel jsem to na vic mistech napr. na zavazeci lodicce. Ve forech o podvodnich robotech jsem nasel borca co testoval vliv slane vody a krome zvysene moznosti koroze nic nezaznamenal. Takze staci po vyndani z more robota proplachnout slanou vodou a maznou loziska. U sladke staci obcas maznout loziska.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: ned 04.12.2016 16:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jasně že to používám, ve zminovaných zavážečkách ani jiné zákazníkům nedávám .
funguje to naprosto perfektně. dám ti odkaz:
http://www.rcrevue.cz/ke-stazeni/downlo ... ncoska.rar
moje jachtička pro začátečníky s tímto pohonem....
a pár fotek z letitého provozování :
http://ufon13.rajce.idnes.cz/stridave_pohony/
zakrmovačky:
http://ufon13.rajce.idnes.cz/zakrmovacka/
novinka-Z pohon:
http://ufon13.rajce.idnes.cz/Z-pohon/
pokud bys měl dotazy klidně se ptej , popisoval jsem to před pár roky i v RC revue. Je to levné a pohodové řešení a je využívané i v cizině a dokonce pro pohon malých skutečných lodiček.
Jak jezdí tímto poháněná jachtička je vidět zde:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1031 ... deo/497050


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: ned 04.12.2016 19:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
"ufon13" Matně jsem si pamatoval, že k užití "brushless" motorů ve sladké (ne destilované) vodě, se někdo
v něčem přihlásil. Vlákno a jméno osoby mi však nechtěly naskočit. Už jsem tě dohledal (i s vláknem)
ufon13 - Předmět: Re: Nahrazení Gelových olov LiIon článkamaPříspěvekNapsal: stř 22.06.2016 0:34
Stránka 3 z 3 - Nahrazení Gelových olov LiIon článkama
- Autorem byl "Celeron". Poslední příspěvek od "bida" byl sice velmi rozumný, ale nebral do úvahy dopravu
po suchu.A také ve vodě v úzkých a klikatých místech speleologických lokalit. Pro které byl upravený skútr,
mimo jiné zamýšlen.(Těžší+delší.Změna křivka exp.průběhu jasná.Doufám, že si nevymýšlím-nepřidávám.)
(Ona snad ani ta slaná voda není asi nezvladatelná, jen dopředu je nutno rozhodnout, ve které bude užíván.)
Zatím se rozhlížím. Po pročtení poslaného, se v případě potřeby ozvu. Ď.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: pon 05.12.2016 17:42 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
A našli by se nějaké doporučení jaky motor, počet článků, velikost šroubu. Prostě nějaké doporučení na celé pohony.

Vím, že je rozdíl mezi TUG a jachtou, ale alespoň pro inspiraci.

Předem díky.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: pon 05.12.2016 18:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
ufon13 píše:

Teda Ufone, punčoška to je luxus!
Hezkej nápad, bravo! :D

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: pon 05.12.2016 18:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Doporučení na celé pohony je dost komplikované. Záleží především na velikosti a stoupání lodní vrtule. Motor a baterky se dají odhadnout podle otáček šroubu ve vodě - od 1000 ( pomalé staré lodě s velkým šroubem s malým stoupáním ) přes cca 3000 ( remorkéry ), 5000-8000 ( rychlé válečné a záchrannářské lodě ), kolem 10 000 ( rychlé jachty ), až k 50 000 ( závodní speciály ). Velikost motoru pak volit podle jeho váhy - rozhodně ne podle udávaného výkonu. Motor by měl vážit v podstatě tolik, jako odpovídající plechovka - pak by nemělo být nutné vodní chlazení. U rychlíků je to jinak, tam zase záleží na výkonu a ztrátové teplo se odvádí vodním chlazením. Ale těch kombinací je tolik, že univerzální vzoreček těžko vznikne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: úte 06.12.2016 1:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
tak ono je to ještě trošku složitější než píše bořík, ten ponořenej střídák je totiž docela dost objemnej v čelním pohledu takže pokud se jen namontuje jak to bylo na punčošce v plánecha fotkách tak brzdí oproti tenké hřídeli celou lod, nicméně ztráty v dobře utěsněné hřídeli procházející do trupu, spojce či převodovce také nejsou zrovna zanedbatelné.
Příloha:
PICT9171.JPG
PICT9171.JPG
[ 83.33 KiB | Zobrazeno 4498 krát ]


na fotce je kužel který ted je namontován na motor.
ale rotující plášt motoru má i velmi zajímavé vlastnosti pro celý pohon, uvádí totiž tenkou vrstvičku vody do rotace a tak na lopatky šroubu nenaráží stejně jako u klasického pohonu šroubem za hřídelí..... mám příbuzenstvo s možností kouknout na to proudění v laboratoři aero a hydrodynamiky a říkal mi , že to je na velké počítání ale rozhodně to není na škodu pro pohon..... dál jsem to raději zkoumat nechtěl.
jinak v punčošce je motor 2830 1000ot/V turnigy regl je 40A a pojistka na přívodu umístěná jako vypínač je 15A a nepřepálila se ani po namotání mikrotenové utopené tašky ...dokázalo se to dotáhnout ke břehu.
vrtule je trojlístek 55mm původně pro poloponořený provoz v kluzáku...trápím ji plně ponořenou :roll: neb jsem neandertalec :wink:
jízda na videu v TV je na dvojčlánek li-pol 450mAh neb trojčlánek li-fe2200mAh mi těsně po začátku natáčení vypověděl službu na ulomený kabel a náhrada stejného typu se nekonala.
Příloha:
PICT9168.JPG
PICT9168.JPG
[ 55.73 KiB | Zobrazeno 4498 krát ]


druhá fotka je momentální stav ve vývoji ,,scholttle drive,, ze mnou obvykle ,,zavrhovaného,, 3D tisku (stále neuznávám za pokrok vytisknout celej šíf... :mrgreen: )......
P.S.
tak jak koukám taky jsem mohl alespon odmotat rákosí z motoru než jsem to tedka fotil....... tak se omlouvám jak to dojelo z natáčení tak to stálo na poličce do dneška.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: úte 06.12.2016 18:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.11.2010
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 4 - Budějovická
Obrázky: 2
ufon13 píše:
...uvádí totiž tenkou vrstvičku vody do rotace a tak na lopatky šroubu nenaráží stejně jako u klasického pohonu šroubem za hřídelí..... mám příbuzenstvo s možností kouknout na to proudění v laboratoři aero a hydrodynamiky a říkal mi , že to je na velké počítání ale rozhodně to není na škodu pro pohon.....


Zajímavé. Tak čistě selsky bych řekl, že na škodu to být musí. A ve chvíli, kdy se vyrovnají otáčky rotující vody a motoru/šroubu v celém účinném průřezu, pohon ztratí tah zcela.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: úte 06.12.2016 20:16 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Bořík píše:
Doporučení na celé pohony je dost komplikované.


Neexistuje nějaká "lodní pohon" kalkulátor?? Něco jako je http://www.ecalc.ch/


A našlo by se pár příkladů?? Třeba jak to máš na konkrétní lodi.
Když jsem stavěl Sharka, tak jsem zašel za Vaňouchem a ten mi podal potřebné věci.. Tedy pokud jsem to byl ochoten zaplatit, jinak podal něco jiného.

Ale chci si postavit loďku, mám doma nějaké AC motory s kv, které znám a jaký lodní šroub? Nemám problém provést doladění koupením tří šroubů a vybrat, ale chtěl bych se alespoň přiblížit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: úte 06.12.2016 20:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Popiš typ lodě, její velikost a šroub ( aspoň průměr ), co se tam vleze nebo co vychází maketově. Dost motorů a šroubů mám změřených a tak nebude problém se dobrat reálných hodnot. Pokud je to čistě rychlík s důrazem na rychlost skoro za každou cenu, tak to moc neporadím - to není moje parketa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: úte 06.12.2016 23:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
mikymik píše:

Zajímavé. Tak čistě selsky bych řekl, že na škodu to být musí. A ve chvíli, kdy se vyrovnají otáčky rotující vody a motoru/šroubu v celém účinném průřezu, pohon ztratí tah zcela.


použijeme li selský rozum vyjde nám, že v lavoru nejezdíme, tudíž tento popisovaný stav nenastane v rybníce nejspíše dle výdrže našich akumulátorů nikdy....a v tom lavoře také ne...... nemáme ani trubku kolem pohonu aby tomuto tebou popisovanému pomáhala..... prostě mi bylo divné že to jede dobře a s mnohem menší spotřebou než pohon s klasickou sestavou, tak jsem trošku zkusil pátrat a laborovat .
Zkus a uvidíš , jeden test s lodí na vodě za tisíce úvah nad kompem vydá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: stř 07.12.2016 1:39 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pokusím se podat informace. Přístavní remorkér, délka 600mm, průměr šroubů cca 50mm. Cílem není žádný závod, ale spíše rekreační loď pro výcvik mladých modelářů. Pokládám loď za ideální začátek.

Fakt mi jde jen o cca nástřel. Ideálně více možností, abych si udělal představu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: stř 07.12.2016 9:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.11.2010
Příspěvky: 629
Bydliště: Praha 4 - Budějovická
Obrázky: 2
to ufon13

Sám výše píšeš, že ztráty spojené s hřídelí nejsou zanedbatelné... Každopádně, ať to plave!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: AC (3-drát) motory ve vodě
PříspěvekNapsal: stř 07.12.2016 10:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Pokud jde o remorkér se šrouby 50 mm ( Robbe nebo Raboesch ), tak na dva články jsou vhodné stejnosměrné motory Mig 700 Torque, Mig 500-12V ( tak na hranici bez chlazení ), pro tři články Mig 650 Boat 12V nebo Robbe Power 755/40.
Ze střídavých cokoli, co točí ve vodě do 5000 otáček ( takže na dva články kv kolem 650-700, na tři články kv kolem 450-500 ) s váhou nad 200 g ( lépe 250 g ). U těch střídavých motorů je problém v regulátorech, protože zatím jsem se nesetkal s takovým, co má tak nízké rozběhové otáčky, jako stejnosměrné regulátory. Pokud tedy nejde o senzorové motory, ale tam je cena včetně motoru na o dost vyšší hranici. Jako slušné regulátory jde použít třeba tyto: https://hobbyking.com/en_us/turnigy-mar ... oling.html
Ze stejnosměrných regulátorů DSYS.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz