Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 338 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2016 17:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
Tak gel z Woitova odkazu už je doma a v OBI jsem přikoupil za docela slušnou cenu i autogenRothenberger Roxy Kit

A jaký je ten hořák?
Dělá správný plamen?

Já jsem o této sadě taky uvažoval. Možností je tolik, že nevím kterou vybrat, ale tahle se mi na mé občasné pájení zdála nejpraktičtější.

Co se musí ještě přikoupit k pájení Al? Tedy krom toho gelu, bude asi vhodný.
Pak nějaká pájka, ale jaká?
A tavidlo, nebo už je součástí pájky?
No a ochranné pomůcky, jaké? Nejspíš brýle a rukavice, nebo i zástěru?
Co poradíš?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2016 17:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Vsetko sa to tu uz preberalo.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2016 18:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Nepochybne :) , ale je to tu značne roztrúsené a celé toto vlákno má už 20 stránok. Navyše na mnohé veci tu boli aj rozdielne názory. :roll: Kto by to všetko zase znovu čítal? :o

Možno by bolo preto aj dobré, keby to niekto znalý a skúsený v jednom príspevku tu na konci pekne zhrnul. :idea:
Veď stačí odpovedať na moje otázky a takto vzniknutá informácia bude vcelku vyčerpávajúca. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2016 18:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Flašky jsou bohužel jednorázové a plyn je ten Maxigas 400. Dá se ale použít i ten MAPP. Kyslíková stojí 519Kč a plynová 249 Kč a jsou součástí soupravy. Levněji jsem to jinde neviděl.
Ten gel nechladí, ale nevyschne a izoluje. Na pájení hliníku už nic jiného kromě pájek, buď plněných tavidlem, nebo tavidlo extra, nepotřebuješ. Ještě jsem jí nezkoušel, ale plamen by měl být jako u autogenu. Na malé věci jsou k tomu ještě trysky z kovových injekčních jehel. Tady né zrovna povedená ukázka.

Edit: Koukal jsem i na obdobnou soupravu Castoline. Cena jen o 200Kč vyšší, ale náhradní kyslík 748Kč a plyn 372Kč, takže bylo rozhodnuto.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2016 20:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
VTjr píše:
Nepochybne :) , ale je to tu značne roztrúsené a celé toto vlákno má už 20 stránok. Navyše na mnohé veci tu boli aj rozdielne názory. :roll: Kto by to všetko zase znovu čítal? :o

Možno by bolo preto aj dobré, keby to niekto znalý a skúsený v jednom príspevku tu na konci pekne zhrnul. :idea:
Veď stačí odpovedať na moje otázky a takto vzniknutá informácia bude vcelku vyčerpávajúca. :wink:


Ty si teda cislo, nemam to precitat za teba? Ja som sa toho dost na tuto temu napisal aj vyskusal, nakoniec som skoncil na 8l kysliku/ vymenitelna flasa/. Mimochodom, beriem ju zo ziliny. Tie male flase su ozaj vhodne pre zubnych technikov, alebo sperkarov, pre nas je to neskutocne drahe. Nikoho presviecat ozaj nemienim. Ani to zhrnovat, ak niekto mojim poznatkom neveri , moze si to odskusat za vlastne peniaze ako ja. Mimochodom bude ho to stat cca 600ecok, to co mohol mat za 200e


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2016 21:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud někdo staví éra z trubiček jako jozefbb, nebo Woita, tak je to asi opravdu drahý provoz, ale na občasné pájení je to asi únosné a ta kyslíková flaška se dá dodatečně určitě nahradit plnitelnou. Jinak s tím pájením hliníku ten výběr pájky není zase tak jednoduchý protože záleží co a z jakého hliníku chceš pájet, takže je dobré mít těch pájek víc druhů, jak podle tavicí teploty, tak i podle vzlínavosti. Ofotil jsem ti základní přehled pájek Castolin, z aktuálního letáku, ale jsou i jiní výrobci a taky levnější. Zatím se mi dobře dělalo s Castolin 198 FCW a Castolin 192 FB, ale asi hlavně proto, že mají nízkou pracovní teplotu a ten můj dosavadní hořák na nic jiného nestačil. Teď už to ale bude o něčem úplně jiném. :lol:


Přílohy:
Pajky.JPG
Pajky.JPG
[ 98.72 KiB | Zobrazeno 1436 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2016 22:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Lark píše:
...a v OBI jsem přikoupil za docela slušnou cenu i autogen Rothenberger Roxy Kit :lol: :lol:

Tak to vítej v klubu! To se ulahodíš, je s tím radost pracovat. Už jsi to vyzkoušel?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.11.2016 22:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Už se na to těším, ale zatím nemám nic připravenýho a jen tak plácat materiál je škoda.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 8:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jozefbb píše:
Ty si teda cislo, nemam to precitat za teba?
...

Nemusíš čítať, ani ma netreba o ničom presviedčať. :) Ja samozrejme Tvojim poznatkom verím. 8) Len sú tu aj iné príspevky s inými skúsenosťami s inými súpravami - je toho popísaného už priveľa, tak sa v tom trochu strácam a mnohí iní, čo nemajú so zváraním plameňom žiadne skúsenosti ako ja, takisto. :roll: Ty isto nie, lebo tie príspevky čítaš s výhodou vlastných skúseností, vieš si tie názory lepšie porovnať a pridať im zodpovedajúcu váhu. Ja nie, ja musím veriť tomu, čo kto napíše a pokiaľ jeden chváli to a druhý ono, tak nemám žiadnu možnosť sa správne rozhodnúť. :(
Preto som si myslel, že zhrnutie by nebolo od veci. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 8:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
Pokud někdo staví éra z trubiček jako jozefbb, nebo Woita, tak je to asi opravdu drahý provoz, ale na občasné pájení je to asi únosné ...

Přesně o tom to je. Já nemám (zatím) ambice stavět kovové kostry, ale občas jen něco zapájet natvrdo. V mém případě půjde asi nejčastěji o pájení různých výfuků a potrubí k nim.

Každopádně díky za ochotné poskytnutí odpovědí na mé otázky. 8)

Ještě bych rád něco k těm ochranným pomůckám. Mj., o nich v tomto vlákně není téměř žádná zmínka, takže tohle rozhodně nebude žádná duplicita,
takže by sa k tomu mohol vyjadriť aj jozefbb. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 9:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Ja som zacinal tak isto. Chcel som to len na podvozok, sem tam, ale ked to uz mas ,tak zacnes robit aj ine veci a tu je kamen urazu. Ale v mojom zaciatku som nevedel zohnat vlastnu plnitelnu flasu. Dnes je situacia uplne ina . Sice sa ta suprava da zohnat podstatne lacnejsie ako som ju kupoval ja, aj solo kyslik stoji menej, ale v tejto konfiguracii je to stale drahe. Prvotne naklady su sice nizsie, ale prevadzkove , strasne vela. No je to na zvazenie.
K ochrannym pomockam asi tolko , nie je tam ziadne ziarenie, takze nejake zastery , rukavice, nemusis mat. V podstate potrebujes si chranit len oci , chce to nejake tmavsie okuliare. Plamen nema silu acetylenu, takze stacia aj nejake dobre slnecne, podla mna. Original zvaracske na plamen su na pb dost silne, ale to je vec pohladu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 13:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ještě doplním k těm ochranným pomůckám. Kožená rukavice je dobrá alespoň na levou ruku (pokud jsi pravák) protože občas je potřeba něco přidržet, něco obrátit, nebo si můžeš nedopatřením šlehnout plamenem na ruku ve které držíš pájku, nebo svářecí drát a popálení není nic příjemného a je to hrozně rychlé. Zástěra je, jak už jsem psal, pro naší drobnou práci zbytečná a stačí nějaké starší oblečení, protože přece jenom musíš počítat s odprsknutím nějaké kuličky, nebo propálení :D. Ta skla do brýlí stačí nějaké tmavší sluneční, nebo i do svářečských se dělají různě tmavá výměnná skla. Rozhodně nedoporučuju dělat bez brýlí. Poznáš to po pár hodinách. :lol: :lol: Taky je dobré tu soupravu s lahvemi mít pokud možno co nejdál od hořáku. Né tak jak to je vidět na těch ukázkových videích, kdy má lahve hned vedle hořáku. 8O Při úniku plynu někde na spojích s lahví a hadicí hrozí požár a výbuch. Když máš na nose brýle, tak to můžeš zaregistrovat, až když je pozdě. Taky pozor na mastnotu a olej u kyslíkové větve (lahev, redukčák, koncovky hadice, hořák). Nikdy nic nemazat !!! Mastnota spolu s kyslíkem dělá hrozné divy. :lol: Ventily neotevírat prudce, ale pomalu. Na školení jsem viděl kyslíkový redukčák vyhořelý díky smítku, které si při prudkém otevření škrtlo někde o stěnu. Na práci s autogenem už by člověk správně měl mít zkoušky, takže doporučuju prostudovat nějaké bezpečnostní předpisy. Jaké jsou ale dnes předpisy už nevím, protože průkaz už mám skoro 30 let propadlý. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 13:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Rukavicu nepouzivam ani na lavu ruku, v nej stracas cit, musis v nej drzat pridavny material. Pri zvarani mam pri sebe nadobu s vodou a mokrou handrou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 13:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já jsem nenapsal, že je povinná. Jen jsem popsal rizika. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.11.2016 16:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Moje zkušenost s ochrannými pomůckami, když jsem pájel trup Bobbera:
Rukavice - ne-e, byla to většinou dost hodinářská práce, takže citovka a v rukavici bych to nedal. Spálených prstů bylo za celý trup tak asi 5, jedině když jsem hotový výrobek chytil do ruky, tam kde jsem neměl. Při vlastním pájení není jak se spálit.
Ochranné brýle - k tomu Kemperu jsou opravdu pěkné brýlky, pěkně světlé, dá se s nimi dělat v pohodě. Na prvních pár spojů jsem je měl na očích. Ale vzhledem k tomu, že většinu jsem pájel v létě za plného slunce, tak jsem plamen ani moc neviděl (v porovnání se sluncem moc nesvítil), a to rozžhavené antikoro taky na tom slunci nijak nevynikalo, tak jaksi nebylo proč tmavé brýle nosit. Tedy jsem to celé absolvoval jen s dioptrickými brýlemi, co nosím na blízko. Žádné potíže s očima jsem nezaznamenal.
Jediné problémy co jsem měl, že když jsem pájel droboť, a musel jsem být blízko, nebo naopak u velkých spojů když jsem dával hodně pájky (a tím pádem strusky), tak jsem se nadýchal toho smradu a pak mě občas bylo pěkně blbě. Světle šedé, skoro bílé obalované tenké pájky, http://svarecskepotreby.cz/tvrdepajeni.htm - Castolin Ecobraz 38240F, 40% Ag - s tou se mi dělalo nejlépe, ale ten smrad je agresivní. Bude to pěkné svinstvo, ale nikde jsem se nedočetl že by to bylo nějak jedovaté.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne stř 23.11.2016 17:12, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 338 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz