Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 1:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 23.9.2016
Příspěvky: 11
Měl jsem těžký pád se svým motorovým větroněm po naprosté ztrátě kontroly nad strojem. Podle chování padlo podezření na ESC, resp. jeho BEC. Při zkouškách na zemi, odpojování a připojování serv vše chodilo bez problému. Až najednou se ESC během chvilky rozpálilo jak kamínka a vypnulo. Odpojil jsem všechna serva a po vychladnutí ESC zkusil krátce připojit baterii. Vše by se opakovalo kdybych ji zase bleskově neodpojil. Posledním spotřebičem v přijímači byl obyčejný bzučák pro vyhledávání ztraceného modelu. Po odstranění bužírky z jeho destičky bylo najednou vše jasné. Mizerně naletované kablíky roztřepené tak, že při náhodném pohnutí s kabelem došlo ke zkratování napájení.
Máte někdo pro vzájemné varování zkušenost s podobně nečekanou příčinou s krajně nepříjemnými důsledky?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 6:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Mám zkušenost, kdy chcípl max bec a totálka. Už jsem to mnohokrát psal, od té doby podobné pičičárny nepoužívám a je klid. Čím jednodušší instalace, tím menší šance na průser... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 7:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.9.2006
Příspěvky: 1128
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 2
Mel jsem stejny problem u serva. Blbe pripajeny vodic v servu a nahodne se dotykal vedlejsiho. Nasledkem byly nekontrolovatelny pohyby serv a dokonce dochazelo i k rozbehu motoru! Nastesti se to vse stalo ne zemi pri zkouskach instalace,tudiz i motor byl bez vrtule. Od te doby pred montazi serva kontroluji...

Odesláno z mého GT-S5300 a podpis odstraním 2

_________________
Chybama se člověk učí..hmm asi jsem jeden z nejvzdělanějších lidí...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 7:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.1.2005
Příspěvky: 288
Bydliště: Polička
PetrSem píše:
Měl jsem těžký pád se svým motorovým větroněm po naprosté ztrátě kontroly nad strojem. Podle chování padlo podezření na ESC, resp. jeho BEC. Při zkouškách na zemi, odpojování a připojování serv vše chodilo bez problému. Až najednou se ESC během chvilky rozpálilo jak kamínka a vypnulo. Odpojil jsem všechna serva a po vychladnutí ESC zkusil krátce připojit baterii. Vše by se opakovalo kdybych ji zase bleskově neodpojil. Posledním spotřebičem v přijímači byl obyčejný bzučák pro vyhledávání ztraceného modelu. Po odstranění bužírky z jeho destičky bylo najednou vše jasné. Mizerně naletované kablíky roztřepené tak, že při náhodném pohnutí s kabelem došlo ke zkratování napájení.
Máte někdo pro vzájemné varování zkušenost s podobně nečekanou příčinou s krajně nepříjemnými důsledky?


Asi by bylo dobré napsat o jaký typ ESC se jednalo, jeho parametry, dále počet serv a jejich velikost.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 7:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
rtep píše:

Asi by bylo dobré napsat o jaký typ ESC se jednalo, jeho parametry, dále počet serv a jejich velikost.

A nie je to jedno ked pricina bol bzucak?

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 8:01 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
rtep píše:
Asi by bylo dobré napsat o jaký typ ESC se jednalo, jeho parametry, dále počet serv a jejich velikost.


K čemu to bude ?

Pochopil jsem to tak, že špatný byl externí bzučák, který zkratoval a že esc správně vypnul po přetížení.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 8:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 23.9.2016
Příspěvky: 11
Přesně jak píše dudaj, na vině bzučák noname v ceně cca 100 kč, ESC Turnigy Plush 30A se zachoval tak jak měl, co mu taky zbývalo a serva s tím neměla zcela nic zpolečného.
Na truhou stranu ten bzučák už mě zachránil od potřeby hodně dlouho křížovat obilné pole sem a tam :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 9:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
imho ten bzučák za to osobne nemôže, len tie kábliky.
Fakt asi zostáva že ich niekto naletoval mizerne a ešte aj skryl pod bužírku.. teda zrejme výrobca.
Ale takéto zariadenia v podstate nestarnú a často sa "dedia" po generácie vždy do nového modelu, kde je všetko nové, a tie káble môžu po tých rokoch naozaj byť už staré a opotrebované, takže upozornenie je na mieste. (možno by sa to mohlo dať rovno do nadpisu témy, aby tu nepadali zbytočné otázky na typ reglu a počet serv...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 9:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7453
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Přiznám se bez mučení, že ten typ bzučáku pro vyhledávání by mne zajímal.
Patrně měl servo konektor. A asi byl nějak aktivován.
Víc zkušeností mám s pípáky-hlásiči napětí pod Umin. Jenže ty mají protikus servisního konektoru.
Tudíž žádná lanka na přívodech. Už po dvakrát se mi stalo, že na kupované věci byl vackel-studeňák.
Ten první byl na nožičkách termočidla k nabíječce pod smrčťovačkou. Léta fungoval na přítlak
smršťovačky. Pak se (asi po nějakém mechanickém namáhání) začal chovat divně. Čidlo bylo/nebylo.
Ten druhý byl v lisování servo konektoru na připojení externího balancéru.
A to jsou vše věci na stole, tedy bez otřesů a bez nebezpečí havárie.
Je to věc statistiky. U lepších "čína" výrobců jich bývá méně. U jiných (pověstných) zase víc.
Pokud k tomu není nějaké přehled (jako třeba opravy heli) nelze z jednoho případu dělat závěry.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 11:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 23.9.2016
Příspěvky: 11
Však jsem bzučík omilostnil, pořádně přeletoval a zafixoval tavným lepidlem. Je to noname z HK, problém byl že to bylo sice schované pod bužírkou ale ta to zase uplně nefixovala proti pohybu. No a odizolové (nepo pájením odtavené) izolace bylo o dost víc než připájeno, pramínky se postupně rozplétaly, popraskaly ... Bzučák má standardní servokablík a připojuje/aktivuje se na volném kanálu.
Mým cílem založení vlákna ale bylo spíš podělit se pro poučení o zkušenost s dalšími možnými zdánlivě banálními příčinami které člověk snadno podcení, proto ten nadpis, nechci dlouze diskutovat jen o jednom bzučáku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 11:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 23.9.2016
Příspěvky: 11
Jinak alarm baterie používám někdy také, pokud nemám třeba zapojenou telemetrii ... byť také levný číňan provedení precizní a údaje porovnané měřením přesným multimetrem za ty peníze víc než solidní. Na značku se neptajte, také na něm žádná není :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 11:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
skoda era k vuli zachranemu systemu.... cim vic ..kurvitek..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 11:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 23.9.2016
Příspěvky: 11
Jo jo, to naštve. A to serva má člověk ve zvyku pořádně otestovat, rozhábat panty a pak to udeří na místě kde to člověk moc nečeká ... Testoval jsem testoval na jaře Radiana Pro před prvním letem a po 3 minutách ve vzduchu odešlo servo výškovky E-flite, byť konektor to nebyl. Naštěstí z nevelké výšky a do porostu :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 12:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
PetrSem píše:
Mým cílem založení vlákna ale bylo spíš podělit se pro poučení o zkušenost s dalšími možnými zdánlivě banálními příčinami které člověk snadno podcení, proto ten nadpis, nechci dlouze diskutovat jen o jednom bzučáku.

V tom prípade do modelu dávaj iba prijímač, správne zvolený a nadimenzovaný zdroj (aku, BEC) a servá. Eliminuješ tým podiel ostatných sračiek na havárii. Do každého modelu ktorý unesie prijímačové akumulátory dávaj akumulátory a nepoužívaj BEC. Keby si mal Rx akumulátor tak nespadneš.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Banální příčina pádu
PříspěvekNapsal: ned 25.09.2016 12:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Citace:
V tom prípade do modelu dávaj iba prijímač, správne zvolený a nadimenzovaný zdroj (aku, BEC) a servá. Eliminuješ tým podiel ostatných sračiek na havárii. Do každého modelu ktorý unesie prijímačové akumulátory dávaj akumulátory a nepoužívaj BEC. Keby si mal Rx akumulátor tak nespadneš.


Zlatá slova... :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz