Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2016 12:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Vzhledem k nakladum na MPCNC jsem zacal uvazovat o dalsim telecim napadu - podobne koncipovane rezacce polyse. Aktualni parametry vidim asi takto :

- NEMA 17 pro 3D tiskarny by meli stacit
- Metricky sroub
- pojezd po 8cce hlazence
- RAMPS 1.4 elektronika + Marlin
- bez pevneho pridelani ke stolu (nebo na nejaky sklapeci nad MPCNC, uz ted me to zabira hafo mista v dilne :-D )

Vysledek by mel byt neco takoveho :

Obrázek

Na thingiverze jsem nasel nejmene dva velmi podobne koncepty takze v tomdle problem nevidim.

Co si ale nejsem jisty :

- software - co pouzivate pro praci s CNC rezackou ? Jde hlavne o situaci kdy je potreba ject kridlo atd... na kazde strane jinak rychle ale do cile dorazit stejne. Idealne takovy soft z ktereho vyleze GCode ktery pak predhodim cemu budu chtit

- pevnost vezi smerem k sobe - pokud bude drat nasponovany treba pruzinou tak mam obavu aby to nepritahovalo ty veze moc k sobe. Jake je potrebne napeti pri rezani CNCckem tj. reze se tak ze drat nejde do materialu ale tavi ho pred sebou ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2016 14:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
napínání drátu vyřešíš tak, že tam pověsíš celou pilu a těma pojezdama ji jen táhneš.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2016 14:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Osvedceny soft - GMFC.
Napnelizmus dratu nesmi nest konstrukce pojezdu - ta jen vede pruvlaky dratu, ten napina treba luk z laminatu zaveseny od stropu. Overeno.
Teplo muze byt i stejne, bezdotekovy rez si udelas rychlosti.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2016 15:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
ad GMFC - nemuzu najit ze by to generoval GCode. Asi to jen ovlada paralelni port coz se me netyka
ad napnuti mimo - to me nenapadlo, videl jsem takove ktere tam meli pruzinu. Premejslim jak tu pilu ulozit na jedne strane volne tak aby plavala protoze pokud se rozjede tak by I pila pritahla strany k sobe. Mozna by stacilo dat drat skrz teflonovou trubicku a drzak

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2016 19:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Provrtaná ložisková kulička ve vhodném pouzdru; natáčí se podle drátu (různé X vlevo-vpravo i různé Y vlevo-vpravo).
Teflon trubička, hmmm, ale musela by se taky natáčet, jinak geometricky ovlivní polohu drátu a navíc se do ní drát bude zařezávat.
Taky slabá (1mm) ocelová planžeta s dírkou o málo větší než drát dobře poslouží, případně "V" držák drátu z tepelně odolného sklotextitu (pila v tom drží vlastní hmotností)...
Viděl jsem různá provedení, trochu jsem se toho i zúčastnil :-)

Joooo, GMFC, tím jsem odkojený :lol: Jen jsem zapomněl že posílá step/dir rovnou na LPT.... A běží na W98 :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2016 11:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.6.2008
Příspěvky: 208
Bydliště: Trutnov
software - našel jsem Jedicut. Ten je koncipován all-in-one a dá se to provozovat na arduinu přes USB. Ale tím, že to je free projekt, je program takový "divoký". Něco funguje dobře a něco je nedotažené. Pak je možnost využít PROFILI. Nějaký obecný generátor Gcode jsem nenašel. Už jsem přemýšlel, že se do něčeho pustím. Ale potom jsem si uvědomil, co to asi bude za náročnou práci a tak jsem vystřízlivěl.

Lipánek

_________________
Futaba T10 2,4 gHz; T-REX 600 E FBL BeastX; Protos FBL BeastX
X-quadrocopter APM2.5.2 vlastní rám


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2016 11:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
tak jsem objednal motory, loziska a termistory - kdyz uz ma ramps nekolik PWM kanalu tak si rikam ze neni duvodem stelovat teplotu dratu odhadem a nekde bokem.

Uvazuju i o tom ze by se dala merit teplota na obou stranach a snizovat na strane kde se bude rezat pomaleji (povesit na drat chladic a ofukovat ho rizene ventilatorem :-D )


Vzhledem k tomu ze Megu, Ramps a drivery mam doma z ruzych pokusu s 3D tiskem a MPCNC me vyjde material na 1800,- za tudle varku + zavitovka z bauxxx, hlazenku asi z tamtez.

Jinak mega/ramps a drivery jsou cca za dalsich 1600-1800 podle zdroje. Takze kdyby to clovek vsechno bral od nuly, nemel treba zdroj atd.... tak se asi do 5 tacu nevejde.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2016 13:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Amper píše:
... Uvazuju i o tom ze by se dala merit teplota na obou stranach a snizovat na strane kde se bude rezat pomaleji (povesit na drat chladic a ofukovat ho rizene ventilatorem :-D )

To myslíš vážně? :lol: Podle mě ta teplota bude na obou koncích stejná a pověšením nějakého chladiče ochladíš jen tu část drátu ve styku s tím chladičem a teplotu uvnitř řezu to stejně neovlivní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2016 13:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
no, před nejakou dobou jsem to videl u nekoho jako reseni zmenseni propalu u užšího konce kridla a pouzival to takze jsem si myslel ze to funguje :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2016 13:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
ale je fakt ze bude asi rozumnejsi proste na uzsi strane pocitat s vetsim propalem a upravit podle toho parametry zebra

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2016 14:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Možná kdyby se profukoval chladicí vzduch tou spárou řezu z té menší strany, tak by to nějak mohlo jít ovlivnit, ale chladit drát v místě mimo řez je podle mě nesmysl. I tak by to asi bylo problematické, protože změna teploty toho chladicího vzduchu ve spáře nebude po délce lineární. Možná to ovlivní jen okrajový profil, ale uvnitř se ta teplota nezmění, takže by ten tvar byl asi propadlý. Jsou to ale jen teoretické úvahy. Myslím že snazší asi bude nějaká korekce nafouknutím toho menšího profilu, zjištěná nějakolika testy pro různé poměry velikosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2016 15:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Lark píše:
... nějaká korekce nafouknutím toho profilu...

To vsechno umi GMFC v zakladu. Nastavi se mu propal pro nekolik rychlosti a on si to pak interpoluje dle potreby.
Prekvapenim byva limit rychlosti pojezdu u te sirsi strany, zajimavosti pak protismerny chod pojezdu u te uzsi; oboji pri vetsich nepomerech korenu a konce, typicky deltakridlo... ;-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2016 15:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
zkusim to pro zacatek s JediCutem protoze ceny tech foam toolu jsou pomerne vysoke

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: čtv 04.08.2016 15:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jyrry, čekal jsem kdy se ozveš. :D Já ten GMFC neznám. To chlazení mi ale přijde jako nesmysl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MPCNC Foam cutter
PříspěvekNapsal: pát 05.08.2016 4:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jiný slušný pěnořezací soft by to měl umět taky, jinak je k ničemu...
Chlazení drátu - souhlasím. Trochu to těsně na kraji pomůže ale nebude to žádný zázrak.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz