Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: pon 27.06.2016 12:14 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 2.2.2006
Příspěvky: 118
Bydliště: Háj ve Slezsku
Obrázky: 0
walter2 píše:
Před samotným letem určitě simulátor na PC.


A ještě jeden detail, ten simulátor ovládat rádiem, klávesnice je k ničemu, je potřeba si zvyknout na pohyby prstama. :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: pon 27.06.2016 12:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2014
Příspěvky: 1500
Bydliště: Mikulov na Moravě
Obrázky: 6
Znám všechny popisované modely a se všemi jsem lítal mimo "Chroustíkova Pegasuse".
Takže za mne jednoznačně EasyStar od Multiplexu.
Žádný jiné ero si nenechá tolik líbit a žádný toho tolik nesnese jako právě EasyStar.

Zvážil bych zda ho brát v tom RTF setu, to radio z toho na nic později neupotřebíš.
Pokud vezmeš EasyStar bez osazení ve II verzi má i křidýlka
https://www.rcprofi.cz/rc-letadlo-easys ... &utm_term=
Výjde tě na 2000,-kč k tomu 4 serva motor s vrtulý a regl vejdeš se do 1000,-kč
Práce s instalací na jeden večer a určitě ti někdo z kolegů v okolí rád i s tím pomůže.
A nejlepší z "levných" vysilaček i s přijimačem Flysky FS16 za necelých 1900,.kč
https://emotors.cz/vysilace/12563-fly-s ... macem.html

Dostaneš se na cenu pod 5 tis. korun a budeš mít rádio které ti relativně dlouho poslouží za málo korun.

Je to ale jen můj typ poslechni si i rady ostatních a rozhodni se dle sebe. Přeji ti dobrou volbu a vítej mezi námi :)

_________________
Nahoru to půjde ... dolů musí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: pon 27.06.2016 13:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
S pegasusem jsem lítal nedávno, a pro začátečníky bych ho doporučil určitě spíš než betu nebo easy star. Stejně jako Step One od RCFactory (toho máme teď v klubu pro začátečníky - založím mu brzo na rcmanii vlákno).

Myšlenka za tím je jednoduchá, Easystar je poměrně velký a těžký, a snadno ho rozletíš a rozprášíš o zem. To letadlo má dost energie i když přežije drsnější zacházení, není to moc na mlácení nebo velký pilotní chyby v malý výšce. Takže začátečník musí lítat vysoko, kde na to moc nevidí, snáz ztratí orientaci. Tyhle epp letadla jsou velmi pomalý a lítají krokem - dá se s nima lítat blíž, níž, je to líp vidět a jsou lehčí - při dopadu mají mnohem nižší energii a u pegase něco třeba polámeš, (motorová přepážka drží v tom "bednovým" trupu, tam to praská... step one je v tomhle ohledu asi odolnější) ale i tak je to velmi nezáludný letadlo, který můžeš řídit opravdu jen směrovkou a zalítá si s ním kdokoliv.

Step one si půjčovalo několik kamarádů a srandy jsme si s ním užili opravdu dost. Jedinou nevýhodou proti setovkám je, že ho musí někdo postavit. Stavba ale není vůbec náročná, ani u toho pegasuse od VA.


Přílohy:
IMG_20160528_165608.jpg
IMG_20160528_165608.jpg
[ 99.97 KiB | Zobrazeno 5775 krát ]

P1080392.JPG
P1080392.JPG
[ 61.46 KiB | Zobrazeno 5775 krát ]


_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: ned 24.07.2016 21:57 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.4.2010
Příspěvky: 72
Chtěl bych také přispět do mlýna svými zkušenostmi z mých začátků.
Mé první letadlo na doporučení kamaráda byl Mnimag od Multiplexu (http://www.steva.cz/zbozi/12132/214211- ... losnik.htm) . Hornoplošník létal dobře a pomocí kamaráda na kabelu jsem se trošku naučil páčkovat , ale pro začátek podle mne není tak vhodný - má vrtuli v předu. Co já vyměnil motorů o osiček to ani nejde spočítat, ale první zkušenosti jsem získal jak z opravama motoru, tak s opravou EPP.
Pak jsem měl téměř rok pauzu z určitých důvodů.
Po roce a po přečtení zdejších názorů jsem koupil jetého EasyStára II (https://www.rcprofi.cz/rc-letadlo-easystar-ii.html) ,tak toho můžu doporučit a opravdu zdejší názory to jen potvrzují. Můj postup v páčkování byl velmi pomalý a podle toho také letadlo vypadá - ale líta dodnes.
Ale protože jsem si myslel ,jak už to vše zvládám, tak po přečtení zdejšího fóra jsem si koupil Gamu (http://www.modelarina.cz/rc-motorovy-ve ... -2489.html). Můžu říct , že to bych jako další letadlo moc nebral. Je tady celkem doporučováno ,ale já s ním měl dost potíží a moc se mi neosvědčilo - zatím. Ale připomínám ,že se považuji stále za začátečníka.
Pak,opět po přečtení zdejších názorů jsem koupil staršího Sky Climbera http://www.promodels.cz/cz-detail-92170 ... m-epp.html (vlastně A200 ,ale to je stejné) . Oproti Gamě je to opravdu pohodové letadlo a odpustí dost začátečnických chyb. Člověk má pocit, že má velké letadlo a opravdu krásně a klidně plachtí.Dle mého po Easy Staru vhodné jako další éro.
Jako další, jsem si na takové to domácí blbnutí pořídil deltu křídlo TORO 900 ( http://www.telink.eu/cs/epp-letadla-tel ... pohon.html). Opravdu toto je na vyblbnutí super a naučí to trochu líp páčkovat a hlavně ve vyšší rychlosti. Výborné polétání i když jsem jej již 6x rozbil a zase slepil - postě paráda :lol:
Mé poslední koupené letadlo je Funtastic ( http://www.kostkamodelcentrum.cz/obchod ... olozek=288 ) . Něco na styl Esy Staru jen trochu větší. Moc se mi líbilo a na Aukru jsem koupil se vším všudy za necelé 3000 .Měl jsem ho půl roku doma než na něj přišla řada a vlastně i odvaha. Vlastně mně nakopl Rimr svým videem - takže pane Mrázek děkuji. Můžu říct ,že jsem úplně nadšen.Lítá super ,lítá rychleji, řekl bych že nezáludně a při letu dle mého vypadá opravdu fantasticky.
Toto vše probíhalo z dlouhými přestávkami a nedostatkem času 6 let ,takže můj postup v létání je fakt pomalý , ale přece jen snad je. :wink: .

Takže tolik z mých prvních kroků v létání a jak jsem výše už psal , stále se považuji za začátečníka a létání beru jako relax a příjemný odpočinek.
Snad jsem někomu pomohl do začátku , možná někoho naštval ,ale tak to prostě cítím.

_________________
pkysely@centrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: stř 27.07.2016 12:26 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.9.2011
Příspěvky: 191
Bydliště: Domažlice
Měl jsem možnost vyzkoušet Step one a musím říct, že tak pohodové éro jsem už dlouho neřídil. Epp je krásně měkké a není to tak křehké jako pěna z formy. Když nám došli baterky, tak jsme si s kamarádem házeli s ním jako s frisbee. :D a vydrželo nárazy do země, dokonce nám jej vítr schodil ze střechy auta a nestalo se tomu nic (zkuste tohle udělat s Betou nebo Easystarem). Další výbornou vlastností je, že Step one neumí pád po křídle ve velkém náklonu v zatáčce (letím nízko a přeženu to se směrovkou, častá chyba v začátcích). Díky velkému úhlu přilepených uší je tento problém eliminován. Uvažuji o pořízení svého Step one jako o pohodovém éru do večerního klidu. Určitě bych na něj nelepil kolečka jak uvádí výrobce, jsou zbytečná. Prostě letový projev je jak u A2 - letí to samo.


Přílohy:
13632691_10210259077418530_696141502_o.jpg
13632691_10210259077418530_696141502_o.jpg
[ 31.28 KiB | Zobrazeno 5349 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: stř 27.07.2016 12:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Jo, u nás v bechyni máme dva... jen za tu dobu co ho mám jsem bral stavebnice pro další 3 kamarády.
Příloha:
IMG_20160727_133818.jpg
IMG_20160727_133818.jpg
[ 78.26 KiB | Zobrazeno 5410 krát ]


Se dvěma baterkama je to neomezená zábava jak pro úplný začátečníky tak kluky co jsou třeba v repre na mistrovství světa v maketách :lol: (testováno na lidech)

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 28.07.2016 7:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
Něco podobně začátečnického jako StepOne (o něm jsem dříve nevěděl) je EzFly Trainer, viz toto video autora modelu:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Já jsem si ho postavil v základní verzi, náklady 140 Kč (stavebnice=deska 10mm EPP), ale zase pracnější a to jsem ho ještě nenabarvil. Létá super pomalu, velmi snadno se ovládá a nemusí se hledat žádné letiště. Zvládne i vítr do 5 m/s, pak se občas musí při zemi, aby ho to neodneslo.
Píši o něm tady na webu a hlavně na svém blogu https://premsvo.wordpress.com/ezfly-trainer/ .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: pon 01.08.2016 12:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.9.2011
Příspěvky: 191
Bydliště: Domažlice
PremSvo píše:
Něco podobně začátečnického jako StepOne (o něm jsem dříve nevěděl) je EzFly Trainer, viz toto video autora modelu:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Já jsem si ho postavil v základní verzi, náklady 140 Kč (stavebnice=deska 10mm EPP), ale zase pracnější a to jsem ho ještě nenabarvil. Létá super pomalu, velmi snadno se ovládá a nemusí se hledat žádné letiště. Zvládne i vítr do 5 m/s, pak se občas musí při zemi, aby ho to neodneslo.
Píši o něm tady na webu a hlavně na svém blogu https://premsvo.wordpress.com/ezfly-trainer/ .

Hezky to vypadá. Píšeš na svém webu, že jsi s ním měl havárii, viděl jsem i video. Zkoušel jsem něco podobného (třičtvrtě plynu, potlačit a držet) po puštění kniplu vop se Step one srovnal sám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2016 6:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
Frenkí píše:
Hezky to vypadá. Píšeš na svém webu, že jsi s ním měl havárii, viděl jsem i video. Zkoušel jsem něco podobného (třičtvrtě plynu, potlačit a držet) po puštění kniplu vop se Step one srovnal sám.

EzFly se sám srovnává málo, má malý úhel seřízení (např. viz http://www.airspace.cz/akademie_letectv ... u-letadel/ ), křídlo i VOP jsou nalepeny s nulovým úhlem na vršek trupu. Aby to klouzalo, musí být výškovka přitažená o 3-4 mm.
EzFly se musí hlídat, ale vzhledem k jeho pomalosti je to snadné a pro nácvik "páčkování" docela vhodné.

Já jsem Step One objevil, až když jsem měl vše nakoupeno na EzFly, jinak bych ho asi koupil. Našel jsem pěkné video se stavbou: https://www.youtube.com/watch?v=lyNiNBmwxNU a video z letu:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Z jak silného EPP je Step One? EzFly je z 10mm a pokud se do trupu nedělají otvory, tak předek před křídlem má průřez 3x10=30 cm2 a to už něco vydrží.
Ještě větší průřez 6x12=72 cm2 má Fík V-Trainer, u něho mám video pádu i s "hvězdou" na https://premsvo.wordpress.com/fik-v-trainer/ , absolutně nic se nestalo, jen jsem musel srovnat křídla.

Ještě k těm pádům - u každého modelu mám natočeno 30 až 50 letů, používám to pro rozbor svých chyb. Na YT dávám i ty nejhorší, někdy řeknou víc než ukázkový let.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2016 7:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Spíš než průřez trupu si myslím, že je vhodný porovnávat hmotnost. to co ti trup rozbije totiž není jeho malý průřez, ale kinetická energie letadla.

Jinak podle videjí mám pocit, že step ona je rozhodně pomalejší a klidnější... Když jsem ho dal do ruky začátečníkovi tak si s ním v pohodě zalítal jen směrovkou, ezfly je trochu divočejší.

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2016 8:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
HonzaS píše:
Spíš než průřez trupu si myslím, že je vhodný porovnávat hmotnost. to co ti trup rozbije totiž není jeho malý průřez, ale kinetická energie letadla.

Jinak podle videjí mám pocit, že step ona je rozhodně pomalejší a klidnější... Když jsem ho dal do ruky začátečníkovi tak si s ním v pohodě zalítal jen směrovkou, ezfly je trochu divočejší.

Vzorec (1/2)*m*v^2 samozřejmě znám, ještě více (kvadraticky) záleží na rychlosti. Vycházel jsem z toho, že váhově jsou EzFly a StepOne srovnatelné a s EzFly se dá také létat pomalu.
Step One mě podle fotek připadá křehčí, EzFly toho snese hodně: https://www.youtube.com/watch?v=fJAi-MvJMnA

Jen s řízenou směrovkou jsem s ním nelétal, ale myslím si, že to může být problém. Někdy to vyzkouším.
Jako úplně 1. model bude Step One vhodnější, já mám EzFly jako 2. model pro létání na malém prostoru a nácvik "páčkování".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: úte 02.08.2016 12:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 7.4.2014
Příspěvky: 460
Bydliště: Kostomlaty pod Milešovkou
dnes mi přišel arcon 1900 od va-models, později poreferuji, ale myslím si, že to bude dobré letadlo pro začátečníka (takový lepší pegasus)

video od výrobce:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Sdružení letců Českého středohoří


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: stř 28.09.2016 18:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 14.6.2016
Příspěvky: 103
Bydliště: Kladno
Oživím diskuzi: chtěl jsem něco s křidélky a jako 4. model jsem si pořídil SkySurfer X8 z EPO. Cenově výhodný, téměř hotový, ale pro mě docela obtížné zalétávání a málo vydrží, viz foto. Žádný můj předchozí model z EPP se tak nerozbil, i když jsem měl i horší havárie.

Proto jsem hledal, co je vlastně EPO (Expanded PolyOlefin) a našel, že je to vypěněná směs PS (PolyStyren) a PE (PolyEtylen). Například ARCEL (používaný firmou Robbe) je z 70% PS a 30% PE. To vysvětluje rozdíly proti EPP (pěnový PolyPropylen), který není tak křehký a je odolnější při nárazu, ale je "chlupatý". Videa mých letů + havárií a nalezené informace o EPO jsou na https://premsvo.wordpress.com/ . Také je tam video z výroby nějaké kopie EasyStaru na vypěňovacím stroji v Číně.

SkySurfer X8 jsem opravil, zpevnil, snad už nějak zalétal, pořád mám ale problémy s ovládáním a častější havárie než u jiných modelů. To ještě neznamená, že je to špatný model, ale že pro mne, jako začátečníka, je méně vhodný. Proto hledám jiný pokračovací model z EPP s křidélky s kterým mě to půjde lépe. K Sky Surferu se možná někdy vrátím, má klidný let a možná by se hodil jako nosič kamery.

Zaujal mě zde popisovaný Arcon1900, křidélka má a je z EPP. Plošné zatížení má jen 13 g/dm2, SkySurfer X8 má 29 g/dm2, Fík100 (lítá nejlíp z mých modelů) má 19g/dm2. Hodnota 13 g/dm2 je pro plachtění určitě výborná, ale není to málo pro vítr do 6 m/s, co u nás většinou fouká? Jak silný vítr Arcon1900 zvládne?


Přílohy:
PoHavarii.jpg
PoHavarii.jpg
[ 166.79 KiB | Zobrazeno 4809 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: stř 28.09.2016 19:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
zajimavy, SS X8 mam a vzhledem k tomu ze ho nelepta sekundak tak mam pochybnost o tom ze by v materialu byl nejaky podil polystyrenu. Ale zasadne jsem to nezkoumal. V kazdem pripade je jasne ze tydle vypenene modely vypadaji trochu jinak nez z rezaneho EPP. Ale i modely z HK s oznacenim EPO rozhodne nejsou nejake krehke a krome povrchove vrstvy je to uvnitr normalni EPP. Ted o vikendu me neodpadnul hacek a po par metrech strhl katapul EDFko cumakem rovnou do pole. Poskozeni bylo naprosto v limitu.

Kdybych nevidel to video tak neverim ze se da SS takto prelomit. Kolega zacatecnik ted o vikendu zabodl SSko do zeme zhruba ze stejne vejsky (mozna vetsi) a jedine co se stalo byl trochu narazeny cumak.

Jinak co se tyka tve zkusenosti s SS - osobne bych ti doporucil zmensit vychylky a dat expa. Vypada to ze mas tendence davat paky dost na doraz a letadlo pak podle toho reaguje. To ze letadlo ktere ma kridelka nema usi je normalni situace, kdyby je melo tak se s tema kridelkama pretahuji.

Ohledne srovnavani - jak pisu, SS X8 mam a rozhodne muzu rict ze ten muj se vraci po pusteni ovladace do vyrovnaneho letu (teda pokud jsem rozumne a ne treba na zadech). S X8 na kabelu litali dcery, deda atd.... a pokud si vzpominam tak jsem nikoho nezachranoval z podobne situace :-D Ale je fakt ze jsem na vysilaci nastavil takove rozsahy pohybu serv aby nemohli provadet nejake extra prudke obraty ale pouze a v klidu letali. Ten tvuj let je pomerne divocina od zacatku ale nevim zda je to boj o preziti nebo pozadovany styl letu.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo pro začátečníka
PříspěvekNapsal: stř 28.09.2016 19:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
mimochodem - prijde me ze to co jsi provedl s SS je neco cemu jsem rikal "spirala smrti" :-) Proste v zatacce clovek misto srovnani jeste prida, prijde me to docela klasicka zacatecnicka chyba. Pred par lety jsem takto pravidelne rozbijel EPP Mig-29 od EPP Factory :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz